آب کشاورزی

آب کشاورزی چیست؟

آب کشاورزی، آب مورد استفاده برای تولید غذا و فیبر است. بطور میانگین، 80 درصد آب شیرین که از رودخانه ها و آب های زیرزمینی برداشت می شوند، برای تولید غذا و دیگر محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. آب کشاورزی ممکن است شامل آبی باشد که برای آبیاری محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد یا آبی که برای استفاده احشام و چهارپایان استفاده می شود.

آب یکی از اساسی ترین بخش های اقتصادی جهانی است. مشاهده شده است که در مناطق بدون آب سالم یا خدمات بهداشتی، رشد اقتصادی نمی تواند پایدار باشد. بدون دسترسی به آب تمیز، تقریبا همه صنایع دچار مشکل می شوند که بطور عمده، کشاورزی رنج خواهد برد. از آنجاییکه کمبود آب به عنوان یک نگرانی جهانی در حال رشد است، امنیت غذایی نیز جزو نگرانی ها شده است. 

یک نمونه اخیر از این می تواند خشکسالی در کالیفرنیا باشد. پیش بینی می شود که برای هر 100 دلار که برای غذا در این ایالت هزینه می شود، انتظار می رود که 15 دلار نیز اضافه پرداخت کند.

آب کشاورزی مورد استفاده احشام و چهارپایان

احشام و چهارپایان و تولید گوشت یکی از بزرگترین ردپاهای صنعت کشاورزی است. مصرف 1800 گالون آب برای تولید یک پوند گوشت و 576 گالن آب برای تولید گوشت خوک نشان دهنده مصرف بالای آب است اما برای تولید یک پوند ذرت تنها حدود 108 گالن آب مصرف می شود. همچنین تولیدات از دام ها و چهاپایان، یکی از مهترین خروجی های فشرده کشاورزی است. این امر به طور عمده به دلیل نرخ تبدیل غذایی بزرگشان است. مصرف آب زیاد چهارپایان ممکن است به زمانی که طول می کشد تا حیوان ذبح شود نیز نسبت داده شود. برخلاف ذرت، که در 100 روز به اندازه کامل رشد می کند، اما برای یک گاو 995 روز اضافه مصرف آب وجود دارد تا رشد کند. جعیت حیوانات که به عنوان غذا استفاده می شوند حدود 20 میلیارد است و جمعیت انسان ها حدود 7 میلیارد نفر. یعنی به ازای هر انسان حدود 3 حیوان جهت تبدیل به غذا وجود دارد. 

گاو

صنایع گوشت و لبنیات بیشترین منفعت و سود را در بین صنایع در ایالات متحده آمریکا دارد. با اینکه بیشتین منایع فشرده هستند. تا به امروز، گوشت گاو محبوب ترین گوشت است. ایالات متحده آمریکا به تنهایی 26 میلیارد پوند گوشت گاو در سال 2013 تولید کرد. در همین سال 201 میلیارد پوند شیر تولید شد. این گاوها بیشتر در مرکز عملیات غذادهی حیوانات بزرگ می شوند. بطور میانگین، یک گاو بالغ در هر جایی که باشد، 7 تا 24 لیتر آب بصورت روزانه مصرف می کند. گاوهایی که شیرده هستند در حدود دو برابر آب مصرف می کنند. مقدار آبی که یک گاو در طول روز می نوشد بستگی به دما نیز دارد.

برای گاو نسبت تبدیل غذای یک به 6 است، برای هر 6 پوند غذای مصرف شده، حیوان باید 1 پوند وزن بگیرد. بنابراین، یک نیاز ضروری غیر مستقیم برای رشد غذای مورد نیاز احشام و چهار پایان وجود دارد. افزایش میزان دانه های خوراکی مورد نیاز برای افزایش سهم دامداری حدود 57 درصد مصرف آب ایالات متحده آمریکا را شکل می دهد. از 1000 پوند گاو، فقط 430 پوند به بازارهای خرده فروشی می رسد. 18 درصدی که از بین می رود یک نیاز بیشتر به گاو بوجود می آورد که مرکز تولید و پرورش گاو، تعداد گاو های خود را افزایش داده است.

   کمبود آب لزوما موضوع جدید نیست، اگر چه دامداران در آمریکا از سال 1950 سایز گله های خود را بمنظور تلاش برای کاهش هزینه های آب و تولید کاهش دادند. این تغییر، منجر به تغذیه کارآمد و روش های بهداشتی شد که به گاوداران اجازه می دهد مقدار گوشت بیشتری به ازای هر حیوان بدست بیاید. این افزایش جمعیت، نیاز بیشتری به آب بوجود می آورد. گاوهای شیری که از چمن ها و گیاهان زنده تغذیه می کنند نسبت به گاوهایی که از طریق دانه های خشک تغذیه می کنند، 12 درصد آب بیشتری مصرف می کنند.

آب یکی از مهمترین جنبه های پرورش طیور است چرا که از آن برای حمل غذا و کمک به هضم آن استفاده می کنند. بعلاوه کشاورزان مصرف آب گله را بمنظور مطلع شدن از سلامت پرندگانشان چک می کنند. هنگامی که پرندگان بزرگتر می شوند، آن ها باید بیشتر تغذیه شوند و سه برابر بیشتر آب بخورند. فقط در سه هفته مصرف آب یک پرنده باید تا 10 گالن در روز افزایش پیدا کند. مصرف آب تحت تاثیر دما قرار می گیرد. وقتی وقتی بیرون پرنده هوا گرم است، تلاش می کنند با پر زدن خود را خنک کنند، به همین علت آب بیشتری از دست می دهند. یک مطالعه نشان داد که 67 درصد نمونه های آب کنار مزارع طیور دارای آنتی بیوتیک هستند. 

آب مورد استفاده در باغداری

با پیشرفت های مدرن، محصولات کشاورزی در کشورهای سرتاسر جهان کشت می شوند. با توجه به اینکه استفاده از آب به یک مسئله جهانی فراگیر تبدیل می شود، شیوه های آبیاری محصولات تصفیه شده بیشتر پایدار می شوند. هنگامی که سیستم های مختلف آبیاری وجود دارند، می توانند به دو گروه تقسیم شوند: جریان زیاد و جریان کم. این سیستم ها باید به دقت مراقبت شوند تا از ایجاد رواناب و زهکشی کم ارتفاع جلوگیری شود. 

کمبود آب در کشاورزی

60 سال گدشته، تصور مشترک این بود که منبع آب بی نهایت بود. در آن زمان، کمتر از نصف جمعیت کنونی بر روی زمین بودند. انسان ها زیاد نبودند، بنابراین افراد کالری کمتری مصرف می کردند و گوشت کمتری می خوردند، بنابراین برای تولید غذا نیاز به آب کمتری داشتند.

آن ها به یک سوم حجم آبی که ما در حال حاضر از رودخانه ها استفاده می کنیم، نیاز داشتند. امروزه رقابت بر منابع آب شدیدتر شده است. این بخاطره وجود نزدیک به 8 میلیارد نفر جمعیت بر روی زمین است که مصرف گوشت و سبزیجاتشان در حال رشد است. برای جلوگیری از بحران جهانی آب، کشاورزان باید گام هایی برای برای افزایش تولیدات برای مقابله با رشد نیاز به غذا بردارند در حالی که صنعت و شهرها راه هایی برای استفاده کارامد از آب پیدا می کنند.

پایداری کشاورزی بستگی به دسترسی کافی کشاورزان به آب دارد. با این حال، کمبود آب در حال حاضر یک محدودیت حیاتی برای کشاورزی در بسیاری از نقاط جهان است. کمبود آب فیزیکی جایی وجود دارد که آب کافی برای پاسخ به همه نیاز ها وجود ندارد که شامل نیازهایی برای اکوسیستم ها برای عملکرد موثر نیز می باشد. مناطق خشک اغلب از کمبود فیزیکی آب رنج می برد. این مورد همچنین زمانی رخ می دهد که آب به نظر می رسد فراوان است اما جایی که بیش از متعهد است. این می تواند جایی اتفاق بیفتد که توسعه بیش از حد زیرساخت های هیدرولیکی  اغلب برای آبیاری وجود دارد. نشانه های کمبود فیزیکی آب شامل تخریب محیط زیست و کاهش آب های زیرزمینی است. کمبود اقتصادی در عین حال ناشی از فقدان سرمایه گذاری در آب یا ظرفیت انسانی کافی برای رفع تقاضا برای آب است. نشانه های کمبود آب اقتصادی شامل کمبود زیرساخت ها با مردمی که اغلب آب را از رودخانه برای مصارف کشاورزی و خانگی بیرون می آورند. برخی از 3 میلیارد اکنون در مناطق با کمبود آب زندگی می کنند. 

استفاده از آب پایدار

در سال 2006 وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرد که اگر بخش کشاورزی راندمان آب را تنها 10 درصد بهبود بخشد، زمین های کشاورزی می توانند سالانه بیش از 200 میلیون دلار در سال صرفه جویی کنند. بیشتر اقداماتی که استفاده از آب را کاهش می دهند مقرون به صرفه است. کشاورزان که از کاه، کمپوست یا مالچ در اطراف محصولات خود استفاده می کنند، تبخیر را حدود 75 درصد کاهش می دهد. این قضیه همچنین علف های هرز را کاهش می دهد و کشاورز را از استفاده از علف کش ها نجات می دهد.

اخبار و مطالب مربوط به آب کشاورزی را در پایگاه خبری زیست آنلاین مطالعه کنید.

تالاب بختگان چشم انتظار حق آبه/ ایران هنوز تشنه آب است؟

تالاب بختگان چشم انتظار حق آبه/ ایران هنوز تشنه آب است؟

دریاچه بَختِگان، از دریاچه‌های شرق استان فارس است که بیش از 10 سال بر اثر تداوم خشکسالی خشک مانده و امسال به برکت بارش های بهاری حدود 30 درصد آب دارد. اما، علی‌رغم بارش‌های مناسب شواهد نشان می‌دهد که ایران به دلیل وجود اقلیم خشک و نیمه خشک هنوز سیراب نشده و بحران آن همچنان وجود دارد؛ به همین دلیل باید موضوع مدیریت مصرف مورد توجه باشد.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۳۰
مصرف بی رویه آب کشاورزی علت خشکی دریاچه ارومیه

مصرف بی رویه آب کشاورزی علت خشکی دریاچه ارومیه

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: علت اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه برداشت بی رویه آب برای مصرف کشاورزی بود که در چند سال اخیر تا حدودی کنترل شد.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۳۰
راه پیشگیری از سیل احیای آب بندان هاست

راه پیشگیری از سیل احیای آب بندان هاست

بارش های بهاری تقریبا همه مخازن طبیعی و انسان ساز آب در مازندران اعم از سدها، آب بندان ها و تالاب ها را پر کرده تا کشاورزان دغدغه ای برای تأمین آب کشاورزی امسال خود نداشته باشند، اما بیمی از احتمال تکرار حادثه سیل نیز وجود دارد ، رخدادی طبیعی که سال هاست در مناطق شمالی کشور در ابعاد مختلف و با مقدار خسارات متفاوت تکرار می شود و هر بار هم اعلام می شود که باید برای پیشگیری از خسارات آن اقداماتی انجام داد.

پنج شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تولید خوراکهای علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی

تولید خوراکهای علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی

دکتر بابک ناخدا، مدیر گروه فیزیولوژی مولکولی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران در مراسم روز مزرعه، از تولید خوراکهای علوفه‌ای متحمل به سرما و خشکی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خبر داد.

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
تولید غذا با استفاده از کشاورزی شناور 

تولید غذا با استفاده از کشاورزی شناور 

زیست آنلاین: کشاورزی شناور شبیه به کشاورزی هیدروپونیک است که به موجب آن می توان گیاه ها را در یک بستر شناور در آب به کشت برد، این راه برای مناطقی که از وسعت سطح آبی قابل توجهی برخوردارند، می تواند بسیار کارآمد باشد.

شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تغییرات دمایی الگوی کشت را دگرگون می کند

تغییرات دمایی الگوی کشت را دگرگون می کند

زیست آنلاین: به دلیل کاهش شدید منابع آبی و تنش های محیطی در سالهای اخیر، برای ادامه حیات نیازمند استفاده از راهبرد تغییر الگوی کشت هستیم و این راهکار با کیفی سازی محصولات کشاورزی موجب توسعه اقتصادی نیز می شود.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

به گفته یک کارشناس حوزه آب، برای اصلاح وضعیت منابع آبی، در ابتدا باید اولویت‌های اصلی شناخته و از رفتن به سمت بحث‌های احساسی، غیرضروری و غیرفنی هم‌چون آب ژرف جلوگیری شود و شرایط فعلی را با ایجاد ساز و کاری سر و سامان داد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
کاهش مصرف آب در کشاورزی راه نجات ایران از بی‌آبی

کاهش مصرف آب در کشاورزی راه نجات ایران از بی‌آبی

اگر در کشاورزی آب به درستی مصرف شود و هدررفت آن به حداقل برسد، بهره وری آن افزایش یافته و زمینه کشاورزی پایدار فراهم خواهد شد. این سبک از کشاورزی ممکن نیست مگر با هوشمند سازی کشاورزی و استفاده از تکنولوژی های نوین، به خصوص در زمینه سیستم های آبیاری در کشاورزی.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

آب مایه حیات، غیر قابل جایگزین و متعلق به همه ساکنین کره زمین می باشد. روند رو به افزایش جمعیت و گسترش شهر نشینی نیاز مند تامین آب جهت شرب و بهداشت جامعه، امنیت غذایی، محیط زیست افراد، تامین آب کشاورزی و صنعت است. اما، همانطور که می دانیم بیشترین سهم آب شیرین در کشاورزی مصرف می شود. پس، لزوم راهکارهایی که به کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری از آن بیانجامد ضروری و حیاتی است. از جمله آن کشاورزی هوشمند است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

زیست آنلاین: محمد فاضلی، مشاور وزیر نیرو در مراسم بزرگداشت روز ملی آب گفت: از تمام سمن ها، متخصصین و تمام افراد مسئول در حوزه آب و انرژی دعوت کنم تا به این مرکز به عنوان یک مرکز میان بخشی میان حاکمیت و مردم نگاه کنند و با ما همکاری نمایند تا بتوانیم در میان دستگاه ها و نهاد ها و مردم به یک نتیجه مناسب و مطلوب دست یابیم و با گره گشایی در مسائل آب حقوق ذینفعان حوزه آب را حفظ کنیم.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن انتقاد از میزان مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، گفت: در حال حاضر میزان برداشت محصولات کشاورزی ۱۲۰ میلیون تن است که برای این میزان، ۹۸ تا ۹۹ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود و این در شرایطی است که اگر بهینه‌سازی مصرف صورت گیرد، می‌توان با این میزان آب، ۲۵۰ میلیون تن مواد غذایی تولید کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی

بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی

آمارها نشان می‌دهد در شرایطی که فقط ۱۲ درصد مساحت ایران زیر کشت می‌رود، بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد که بخشی از آن تلف هم می‌شود. این در حالی است که میانگین بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی در ایران ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
قیمت پایین بنزین آلودگی هوا را افزایش می دهد
سفر یک روزه عیسی کلانتری به چهارمحال و بختیاری

قیمت پایین بنزین آلودگی هوا را افزایش می دهد

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر به استان چهارمحال و بختیاری، گفت: قیمت پایین بنزین موجب افزایش استفاده از خودروهای شخصی در کشور شده است که این امر نقش مهمی در افزایش آلودگی هوا دارد.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۱۶
هشدار وزارت بهداشت درباره آبیاری زمین‌های کشاورزی

هشدار وزارت بهداشت درباره آبیاری زمین‌های کشاورزی

رییس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به برخی نگرانی‌های موجود در رابطه با مساله فاضلاب‌های جنوب تهران و آلودگی ناشی از آبیاری محصولات کشاورزی با فاضلاب، گفت: آمار و ارقام مربوط به آبیاری محصولات کشاورزی با آب فاضلاب طی سال‌های اخیر کاهش یافته است.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
کنترل و صرفه جویی مصرف آب  کشاورزی  برای حل بحران خشکسالی

کنترل و صرفه جویی مصرف آب کشاورزی برای حل بحران خشکسالی

نابودی و مرگ تدریجی دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران هم‌اکنون به یک موضوع جدی کشور تبدیل‌شده است و کنترل و صرفه جویی آب در بخش کشاورزی را می طلبد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آیا به راستی سمنان کم آب است؟

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

حنیف رضا گلزار؛ پژوهشگر حوزه خاک، آب و جنگل

زیست آنلاین: در استان سمنان سالانه 1.3 میلیارد متر مکعب آب تولید می شود که 84 درصد آن (1.1 میلیارد متر مکعب) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
 هدر دادن آب با یارانه دولتی در استخرهای کشاورزی

 هدر دادن آب با یارانه دولتی در استخرهای کشاورزی

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: استخرهای آب کشاورزی فقط آب را از منابع زمین بیرون کشیده و آن را در معرض نور خورشید و تبخیر و یا هدر می‌دهند که این رویه‌ای غلط است.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
گزارش «نیچر» از فرونشست شدید تهران

گزارش «نیچر» از فرونشست شدید تهران

نشریه انگلیسی نیچر نوشت: تصاویر جدید ماهواره ای نشان می دهد نشست زمین در تهران به عنوان پرجمعیت ترین شهر غرب آسیا بسیار شدید است و در برخی مناطق به 25 سانتی متر در سال می رسد.

یکشنبه ۱۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۵۷
افزایش سالانه ۶ درصدی بهره‌وری آب در کشاورزی

افزایش سالانه ۶ درصدی بهره‌وری آب در کشاورزی

معاون زراعت وزارت جهادکشاورزی گفت: طی ۴ سال گذشته سالانه ۶ درصد بهره وری آب را افزایش دادیم که معادل صرفه جویی سالانه ۴,۵ میلیارد مترمکعب آب است و در صورت استمرار آن تا پایان برنامه ششم، بحران آب مدیریت می شود.

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۵
کاهش مصرف آب کشاورزی در سایه استفاده از تجهیزات مدرن

کاهش مصرف آب کشاورزی در سایه استفاده از تجهیزات مدرن

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: با آبیاری قطره‌ای و تحت فشار و دستگاه‌های جدیدی که در تمام دنیا مورد استفاده است مصرف آب کاهش پیدا می‌کند و کیفیت محصول افزایش می‌یابد. تهیه چنین امکاناتی برای کشاورزان مشکل است به همین دلیل دولت باید مزارع و باغات را به سیستم‌های مدرن آبیاری مجهز کند و این تجهیزات را به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار دهد.

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۳
تأمین آب کشاورزی در مناطق خشک با تکنولوژی یک استارتاپ ایرانی

تأمین آب کشاورزی در مناطق خشک با تکنولوژی یک استارتاپ ایرانی

محققان در یک تیم استارتاپی در صدد هستند با ساخت سامانه ای از رطوبت هوا، آب تولید کنند.

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۳۴
جیره‌بندی آب کشاورزی قطعی است

جیره‌بندی آب کشاورزی قطعی است

مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: یکی از اندوخته های منابع آب در بهار، ذخیره برف است که درحال حاضر در اکثر نقاط کشور ذخیره برف صفر است.

سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۵:۰۰
jyane construction