گردشگری سلامت

گردشگری سلامت به مردمی اشاره می کند که به کشورهای دیگر سفر می کنند تا درمان های پزشکی را بدست آورند. در گذشته این گردشگری به کسانی گفته می شد که از کشورهای کمتر توسعه یافته به مراکز مهم پزشکی در کشورهای توسعه یافته برای درمان هایی که در کشور خودشان وجود ندشت، سفر می کردند. در چند سال گذشته این گردشگری به کسانی گفته می شود که به دلیل هزینه های کمتر درمان از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه سفر می کنند. از دیگر انگیزه های این سفر ها می توان به عدم وجود خدمات پزشکی یا غیر قانونی بودن آن در کشور شخص می باشد.

گردشگری سلامت اغلب برای جراحی یا درمان های مشابه است. اگرچه مردم اغلب برای درمان های دندان و ناباروری سفر می کنند. افراد با شرایط نادر ممکن است به کشورهایی که در درمان این مشکل نادر پیشرو هستند سفر می کنند. با این حال تقریبا تمام انواع مراقبت های درمانی در دسترس هستند که از جمله آن می توان به روانپزشکی اشاره کرد.

اولین سفر مردم برای مراقبت های پزشکی به هزاران سال قبل باز می گردد که زائرانی از یونان از شرق مدیترانه به منطقه ای به نام اپیداریا سفر می کردند. این منطقه پناهگاه خداوند شفا، آسکلوپویس بود.

در مورد گردشگری سلامت، مسائل اخلاقی مهمی وجود دارد. برای مثال، خرید و فروش غیر قانونی ارگان های حیاتی برای پیوند که بطور مستند در کشوری مانند هند، چین، فیلیپین و کلمبیا مطالعه و بررسی شده است. 

گردشگری سلامت ممکن است مسائل اخلاقی گسترده تری را برای کشورهایی که در آن ها تبلیغ می شود، افزایش دهد. در تایلند، در سال 2008 اعلام شد که پزشکان این کشور به شدت مشعول درمان خارجی ها نسبت به خود مردم این کشور شده اند. گردشگری سلامت که پیرامون درمان های جدید مانند سلول های بنیادی هست اغلب به دلیل تقلب و یا فقدان تسلط علمی و ایمنی بیماران مورد انتقاد قرار می گیرند.

اخبار و مقالات گردشگری سلامت را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 

تلاش برای بازگرداندن رونق گردشگری به استان لرستان

تلاش برای بازگرداندن رونق گردشگری به استان لرستان

زیست آنلاین: بارش فراوان و سیلابهایی که در اوایل سال ۹۸ در ایران اتفاق افتاد و بسیاری از شهرها و استانهای ما را تحت تاثیر قرار داد، به بسیاری از زمینهای کشاورزی، منازل مسکونی و آثار تاریخی خسارت وارد کرد و از لحاظ اقتصادی بسیاری از مردم را دچار مشکل کرد. استان لرستان، یکی از این استانهایی بود که بیشترین خسارات را متحمل شد. صنعت گردشگری استان نیز از این خسارات در امان نماند، به طوری که بسیاری از تاسیسات گردشگری تخریب و یا دچار خسارات فراوان شدند.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
 گردهمایی فعالان گردشگری سراسر کشور در استان لرستان
آشناسازی با جاذبه های گردشگری استان لرستان

گردهمایی فعالان گردشگری سراسر کشور در استان لرستان

زیست آنلاین: گردهمایی آشناسازی فعالان گردشگری سراسر کشور به میزبانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان، با هدف آشناسازی با جاذبه های طبیعی و تاریخی لرستان، در تاریخ ۹۸/۲/۱۱ در هتل زاگرس بروجرد برگزار گردید.

پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
صنعت گردشگری اصفهان با نقشه راه علمی توسعه می یابد

صنعت گردشگری اصفهان با نقشه راه علمی توسعه می یابد

گردشگری به عنوان بزرگ ترین صنعت درآمدزا در جهان، از سوی کارشناسان صنعت پاک نام گرفته است، مقوله ای که هر چه بیشتر می گذرد ابعاد و فرصت های تازه تری در آن رخ می نماید که ارتباط مستقیمی با رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار دارد.

سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
شبهای روشن تهران برای توسعه گردشگری

شبهای روشن تهران برای توسعه گردشگری

یک راهنمای گردشگری گفت: یکی از روشهای توسعه گردشگری در تهران، زنده نگه داشتن شبهای شهر است؛ چرا که تهران یک شهر کاملا مدرن است و از آنجا که تمام ویژگی های یک شهر مدرن مانند ترافیک، سرعت و آلودگی بالا، وجود مراکزتفریحی و هنری و فرهنگ متفاوت را دارد؛ همچنین از لحاظ ذهنی و فکری برای بقیه جاهای کشور پیشروست، می تواند یک نمونه خوبی از ایران امروز باشد.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
هویت شغلی راهنمایان گردشگری باید به رسمیت شناخته شود!
در نشست جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی مطرح شد:

هویت شغلی راهنمایان گردشگری باید به رسمیت شناخته شود!

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با تاکید بر ضرورت هویت بخشی به شغل راهنما در شرایطی که گردشگری با حمله‌ها و تهدیدهای مستقیم دشمنان خارجی روبرو شده است، گفت: می خواهند جلوی ورود گردشگران خارجی را به ایران بگیرند چون می‌دانند افزایش این سفرها، سیاه نمایی آن‌ها را خنثی می‌کند.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
توسعه گردشگری ملی با راه اندازی پارک سافاری/ نتایج جایزه تعالی گردشگری

توسعه گردشگری ملی با راه اندازی پارک سافاری/ نتایج جایزه تعالی گردشگری

برای گردشگران و علاقه مندان به طبیعت در سراسر جهان بسیار هیجان انگیز است که بتوانند به صورت طبیعی در دل طبیعت قدم گذاشته و با حیوانات و محیط طبیعی پیرامونشان ارتباط برقرار کنند. حوزه‌ای به نام سافاری وجود دارد که این امر را محقق می کند.

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
اهمیت حفاظت از صخره های مرجانی

اهمیت حفاظت از صخره های مرجانی

صخره های مرجانی علاوه بر زیبایی برای محیط زیست دریا نیز اهمیت دارند. این صخره ها مانند حائلی مردمِ کنارِ ساحل را از امواج و طغیان آب در اثر طوفان حفظ می کند. از طرف دیگر به دلیل جذب ماهی برای اقتصاد محلی هم بسیار مهم هستند. اما جذب گاز دی اکسید کربن و اسیدی شدن آب دریاها این ساختارهای ظریف و زیبا را در معرض خطر جدی قرار داده است.

شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
رونق صنعت گردشگری در جواهر پنهان آفریقا

رونق صنعت گردشگری در جواهر پنهان آفریقا

آنگولا تا ۲۰ سال پیش درگیر جنگ‌ داخلی بود اما این کشور ظرف دو دهه به یک صادرکننده عمده نفت تبدیل شده و توان عظیمی برای گردشگری دارد. با تمامی زیبایی‌های طبیعی این کشور که در این برنامه به گوشه‌ای از آنها خواهیم پرداخت جذب گردشگر چندان دشوار نیست.

جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
چرا گردشگران مسلمان خاور دور را برای سفر انتخاب می کنند؟
سهم گردشگری ایران در سبد چین و ژاپن

چرا گردشگران مسلمان خاور دور را برای سفر انتخاب می کنند؟

بسیاری از مسلمانان به جای کشور‌های اسلامی مقاصدی مانند چین، ژاپن و کره جنوبی را برای گردشگری حلال انتخاب می‌کنند. «بازار حلال» بخش مهمی از اقتصاد بین‌المللی را تشکیل می‌دهد که به دلایل مختلفی برای کشورهای اسلامی و غیراسلامی فوق‌العاده جذاب است. این حوزه از آن‌جایی که به نسبت بسیاری دیگر از عرصه‌های اقتصادی بین‌المللی جدیدتر است و هم‌چنین به دلیل این‌که ورود به آن نیازمند تأمین زیرساخت‌های خاص است، گزینه‌ای جذاب برای رقابت میان کشورهای مختلف محسوب می‌شود.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
موفقیت صنعت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸

موفقیت صنعت گردشگری ترکیه در سال ۲۰۱۸

ترکیه رکورد خود در صنعت گردشگری را شکست و سال ۲۰۱۸، موفق‌ترین سال ترکیه در صنعت گردشگری بوده است. اما گردشگران ایرانی در ترکیه کاهشی ۲۰ درصدی داشته‌اند.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
آلماتی شهر باغهای سیب مقصدی برای گردشگران

آلماتی شهر باغهای سیب مقصدی برای گردشگران

آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان را شهر هزار رنگ می نامند. دنیس کین آمریکایی که برای تحصیل از کالیفرنیا به این شهر آمده بود، عاشق و شیفته این شهر شده و همینجا مانده است. او که فرهنگ و کوچه پس کوچه های شهر را بخوبی می شناسد، یک تور گردشگری به نام «آلماتی با پای پیاده» به راه انداخته است.

جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
سفر به دل سیبری و کشف جذابیتهای آن

سفر به دل سیبری و کشف جذابیتهای آن

کشف سیبری هدف برنامه Follow Up, Siberia است که شرکت روسی «نورنیکل» در آستانه برگزاری مسابقات زمستانی دانشجویان ۲۰۱۹ آن را تهیه کرده است.

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۵۸
چگونه گردشگری پایدار، آینده جهانگردی را متحول می‌کند؟

چگونه گردشگری پایدار، آینده جهانگردی را متحول می‌کند؟

نمایشگاه های موسوم به «بازار جهانی گردشگری»‌ که در برخی از شهرهای جهان برگزار می شود، فرصتی برای آشنایی با روندهای اصلی بازار گردشگری و ترویج «گردشگری پایدار»‌ است. این نمایشگاه ها، محلی مناسب برای ترویج و توسعه مفاهیم جدید صنعت روبه ‌رشد گردشگری است که قرار است تجارب سفرهای ما در آینده را شکل دهد.

دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
برای حفظ زمین گردشگر باشیم یا زائر؟

برای حفظ زمین گردشگر باشیم یا زائر؟

برایِ ارتباط با سیاره‌مان زمین دو راه پیشِ روی‌مان قرار دارد: می‌توانیم مثلِ گردش‌گران رفتار کنیم و به زمین به مثابهِ تأمین‌کننده‌ی انواعِ کالا و خدمات برایِ مصرف، لذت و شادی‌مان نگاه کنیم؛ یا این‌که می‌توانیم به مثابهِ زائرانِ زمین رفتار کنیم و به سیاره‌مان نگاهی توأم با احترام و قدرشناسی داشته باشیم.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
درمان در حوضچه های قیر طبیعی و گلفشان ها

درمان در حوضچه های قیر طبیعی و گلفشان ها

در اقامتگاههای تفریحی در شهر نفتالان در جمهوری آذربایجان، از ماده قیر طبیعی بعنوان یک راه درمانی استفاده می شود. کسانی که به این محل می آیند معتقدند که حمام کردن در این ماده نفتی باعث بهبود و حفظ سلامتی می شود.

چهار شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
وضعیت گردشگری داخلی در تابستان امسال

وضعیت گردشگری داخلی در تابستان امسال

تابستان سال 96،از حیث تعداد مسافرتِ داخلی به نسبت سال 95 با رشد قابل توجهی همراه بود،اما وضعیت گردشگریِ داخلی تابستان امسال، مطلوب نیست.

شنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
کاروانسرای زیزه می‌توانست جزو ۱۰۰ هتل برتر جهان شود

کاروانسرای زیزه می‌توانست جزو ۱۰۰ هتل برتر جهان شود

کاروانسرای «زیزه» همچون دیگر نمونه کاروانسرای دایره‌ای ایران؛ یعنی کاروانسرای صفوی «زین‌الدین» در یزد، خوش‌شانس نیست که مرمت و احیا و به هتل و اقامتگاه تبدیل شود،درحالیکه زین‌الدین جزو ۱۰۰ هتل برتر دنیا شناخته می‌شود، اما زیزه به حال خود رها شده است.

شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بودجه وزارت بهداشت باید از طریق گردشگری سلامت تأمین شود

بودجه وزارت بهداشت باید از طریق گردشگری سلامت تأمین شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، رونق صنعت گردشگری حوزه سلامت را عاملی در جهت تامین منابع مالی وزارت بهداشت و تداوم روابط صلح‌آمیز کشور دانست.

پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۲۸
آژانس‌های علمی راهی برای رونق گردشگری سلامت

آژانس‌های علمی راهی برای رونق گردشگری سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، موفقیت ایران در زمینه توسعه گردشگری حوزه سلامت را منوط به ایجاد آژانس‌های علمی و بیمارستان‌های ویژه گردشگران خارجی دانست.

دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۰۰
گردشگری سلامت گرفتار دلالان و واسطه ها

گردشگری سلامت گرفتار دلالان و واسطه ها

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌ برخی دلالان و واسطه ها از گردشگران سلامت سوء استفاده مالی می کنند.

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction