منابع آب

منابع آب عبارت است از آبی که برای مصارف انسان ها وجود دارد و یا در بخش های صنعتی، کشاورزی و یا زیست محیطی مصرف می شود. منابع آب را به دو قسمت می توان تقسیم کرد: آّب های شور و آب های شیرین

آب های شور حدود 97 درصد و آب های شیرین حدود 3 درصد آبهای کره زمین را تشکیل می دهند. حدود 70 درصد آبه های شیرین در قطب های شمال و جنوب و یخچال های طبیعی وجود دارند. منبع آب شیرین یا آب های سطحی هستند که از باران و برف تامین می شوند که یا به دریاها می ریزند و یا تبخیر می شوند و یا به سفره های زیر زمینی وارد می شوند که این آب های زیزمینی که در محیط های متخلخل  زمین و یا کوهها و یا صخره ها وجود دارند خود به عنوان منبعی برای آب شیرین شناخته می شوند. آب رودخانه ها و چشمه ها از همین آب زیرزمینی تامین می شود. مقدار آب های شیرین در زمین رو به کاهش هست که مشلاتی را برای برخی کشورها به دلیل عدم تناسب بین میزان ذخیره و نیاز واسطه افزایش جمعیت بوجود آورده است و برای برخی در آینده ای نزدیک بوجود خواهد آورد. در ایران شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع ایران  وظیفه برنامه ریزی، نظارت، تعیین استراتژی در زمینه مربوط به منابع آب را بر عهده دارد. در ایران به دلیل عدم تناسب بین زمان بارش و مقدار آن و پراکندگی آن، در برخی مناطق برای مهار و ذخیره این آب مجبور به احداث سد شده اند. یکی از راه های مدیریت صحیح استفاده از پساب ها برای آبیاری و تغییر در سیستم های آبیاری کشاورزی می باشد. چرا که سیستم آبیاری بسیاری از مناطق ایران قدیمی بوده و مقدار بسیار زیادی از آب در این بخش هدر می رود. در زیست آنلاین مقالات و مطالب متنوعی در مورد چگونگی مدیریت این آب ها، و مباحث مربوط به حکمرانی آن وجود دارد.

 ۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است
وقوع حتمی تنش آبی در ایران

۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است

با وجودی که آب شیرین، یک منبع طبیعی تجدیدپذیر محسوب می‌شود، اما محدود است، به طوریکه تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن هستند و منابع آب شیرین، تنها می‌توانند از طریق فرآیند چرخه‌ آب دوباره پر شوند.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
عملکرد سدها در سیلاب عظیم خوزستان 
گروه آب و رشد سبز تقدیم می کند:

عملکرد سدها در سیلاب عظیم خوزستان 

زیست آنلاین: سدها را مزایا و معایبی است. پس از بروز سیلاب عظیم در فروردین ماه سال 1395 در استان خوزستان و خسارات که این سیل بر استان خوزستان وارد کرد، سؤالات و اظهار نظرهایی مبنی بر میزان تأثیرگذاری سدهای استان خوزستان در کاهش خسارات ناشی از سیل اخیر مطرح گردید. در این خصوص مطالعاتی توسط گروهی از کارشناسان انجام شده که چکیده نتایج به دست آمده در نوشتار زیر- بدون آنکه داوری شود- ارایه می شود. 

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

دعوت به همکاری وزارت نیرو از سمن ها در حوزه آب و انرژی

زیست آنلاین: محمد فاضلی، مشاور وزیر نیرو در مراسم بزرگداشت روز ملی آب گفت: از تمام سمن ها، متخصصین و تمام افراد مسئول در حوزه آب و انرژی دعوت کنم تا به این مرکز به عنوان یک مرکز میان بخشی میان حاکمیت و مردم نگاه کنند و با ما همکاری نمایند تا بتوانیم در میان دستگاه ها و نهاد ها و مردم به یک نتیجه مناسب و مطلوب دست یابیم و با گره گشایی در مسائل آب حقوق ذینفعان حوزه آب را حفظ کنیم.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
خشکسالی توازن در میزان آب را بر هم می زند

خشکسالی توازن در میزان آب را بر هم می زند

خشکسالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کم شدن شدت جریان آب برای نیروگاه‌های برق‌آبی، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود اما مبارزه با آن راهکارهایی دارد.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
بخش کشاورزی آب زیادی هدر می دهد

بخش کشاورزی آب زیادی هدر می دهد

بیش از ۷۰ درصد آب آشامیدنی، در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در همین حال، میزان هدررفت آب در این حوزه نیز بسیار زیاد می باشد. کارشناسان، معتقدند که باید راه‌کارهایی برای کاهش مصرف آب در این حوزه انجام شود.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 عوامل موثر در کاهش منابع آبی استان قم
زنگ خطر برای ایران زمین!

عوامل موثر در کاهش منابع آبی استان قم

داده‌های آماری نشان می‌دهد که اگرچه تغییر اقلیم و عوامل آن در کاهش سطح منابع آبی در قم موثر بوده‌است و اطلاعات هواشناسی و محیطی نیز این عامل را اثبات می‌کند ولی نمی توان نقش عوامل انسانی را نیز در این زمینه نادیده گرفت، علاوه برآن بدلیل قرارگیری استان قم در انتهای حوضه آبریز، همواره با کمبود منابع آبی روبرو بوده ایم.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:بر اساس اطلاعات به دست آمده از سند آمایش سرزمین مهمترین چالش پیش روی این استان آب و سپس آسیب های اجتماعی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 انتقال آب دریای خزر با چه چالش‌هایی پیش رو خواهد بود

انتقال آب دریای خزر با چه چالش‌هایی پیش رو خواهد بود

رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به ضرورت بررسی پیامدهای محیط زیستی انتقال آب دریای خزر، تبعات اقتصادی و اجتماعی این طرح و معاهدات و تعاملات منطقه‌ای مربوط به آن اشاره نموده و از برگزاری نشست چالش‌ها و فرصت‌های انتقال آب دریای خزر خبر داد.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
 کمک بلاعوض دولت برای توسعه روش‌های آبیاری نوین/  مشکل تامین آب شرب برخی شهرهای سمنان در تابستان

کمک بلاعوض دولت برای توسعه روش‌های آبیاری نوین/ مشکل تامین آب شرب برخی شهرهای سمنان در تابستان

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دولت را مکلف کردند اعتبارات مورد نیاز برای توسعه روش‌های آبیاری نوین را به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه کند./ استاندار و رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان ضمن جدی دانستن معضل کم‌آبی در این استان معتقد است که مشکل کم‌آبی در این استان با افزایش بارندگی‌ها نیز به‌طور کامل رفع نمی‌شود.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
پایش منابع آب و سطح زیر کشت محصولات از طریق ماهواره های مخابراتی و سنجشی

پایش منابع آب و سطح زیر کشت محصولات از طریق ماهواره های مخابراتی و سنجشی

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی، با تاکید بر اینکه مسیر پر شتاب حرکت جمهوری اسلامی ایران در دانش فضایی، اظهار کرد: در تکمیل زنجیره فضایی مسئولیت ما طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی در بخش صلح‌آمیز است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همکاری این وزارتخانه با سایر دستگاه‌ها برای پایش منابع آب و سطح زیر کشت محصولات، گفت: از روز گذشته پایش سطح زیر کشت سیب‌زمینی را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی آغاز کرده‌ایم.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
استفاده از فناوری زیستی برای پاکسازی زمین

استفاده از فناوری زیستی برای پاکسازی زمین

بابک ناخدا، رئیس بخش فیزیولوژی مولکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی اظهار داشت: هدف بخش فیزیولوژی ملکولی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، شناسایی مکانیسمهای سازگاری گیاهان با شرایط مختلف محیطی است، امروزه به دلیل تغییر اقلیم با چالش های متعددی در عرصه کشاورزی مواجهیم به طوری که علاوه بر مشکل خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی، رتبه اول فرسایش خاک در دنیا را نیز داریم.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد
در نشست کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 مطرح شد

ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد

ایجاد بازار آب موضوعی بود که در نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 از سوی بخش خصوصی مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی اگر بازار آب شکل بگیرد، بهره‌وری در مصرف آب بهبود پیدا می‌کند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
مهاجرت ساکنین در مجاورت آب های آزاد طی قرن 21

مهاجرت ساکنین در مجاورت آب های آزاد طی قرن 21

پیش بینی می شود

پیش بینی شده طی قرن 21 میلیون ها نفر از ساکنین در مجاورت آب های آزاد مجبور شوند در اثر بالا آمدن آب دریا به مناطق دور تر از ساحل مهاجرت کنند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

افزایش تولید محصولات کشاورزی در کنار بهینه‌سازی مصرف آب

مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب ایران ضمن انتقاد از میزان مصرف بالای آب در بخش کشاورزی، گفت: در حال حاضر میزان برداشت محصولات کشاورزی ۱۲۰ میلیون تن است که برای این میزان، ۹۸ تا ۹۹ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود و این در شرایطی است که اگر بهینه‌سازی مصرف صورت گیرد، می‌توان با این میزان آب، ۲۵۰ میلیون تن مواد غذایی تولید کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
کیفیت پایین آب  تامین آب شرب خوزستان  را با مشکل روبه رو کرده است

کیفیت پایین آب تامین آب شرب خوزستان را با مشکل روبه رو کرده است

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: در حال حاضر 50 درصد ورودی آب به تصفیه خانه‌ها از کارون است و با توجه به گل و لای بالای این رود، کیفیت آب اصلا خوب نیست.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
گرانی  «آب» در سال آینده/ مشکلات مدیریت منابع آب با انتقال و یا عدم انتقال آب حل نمی شود

گرانی «آب» در سال آینده/ مشکلات مدیریت منابع آب با انتقال و یا عدم انتقال آب حل نمی شود

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، مصوب کردند که قیمت هر متر مکعب فروش آب شرب شهری ۲۰ تومان گران شود./ وزیر نیرو گفت: نه انتقال آب از نقطه مبدأ به نقطه مقصد همه مشکلات نقطه مقصد را در عرصه مدیریت منابع آب حل می‌ کند و نه عدم انتقال آن مشکلات نقطه مبدأ را حل خواهد کرد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
کاربرد گرافن در انرژی سبز و فیلتر آب شیرین

کاربرد گرافن در انرژی سبز و فیلتر آب شیرین

محققان برای اولین بار توانسته اند با استفاده از گرافن باتری‌های کاغذی و باریکی بسازند که شارژ آن‌ها با استفاده از انرژی خورشیدی انجام می‌شود، گرافن همچنین در تولید پنل های خورشید ویژه مناطق بارانی، باتری های با قابلیت شارژ فوق سریع و فیلتر آب شیرین کن کاربرد دارد.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی

بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی

آمارها نشان می‌دهد در شرایطی که فقط ۱۲ درصد مساحت ایران زیر کشت می‌رود، بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد که بخشی از آن تلف هم می‌شود. این در حالی است که میانگین بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی در ایران ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد
جای خالی سند اصلاح الگوی مصرف در بخش آب

قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد

قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد و با حفظ حریم و بستر رودخانه‌ها، شرایط برای کنترل سیلاب‌ها فراهم شود، چراکه این موارد اکنون تنش‌های بسیاری را در بخش آب به وجود آورده، اما آن طور که باید، مورد توجه قرار نگرفته است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
بازداشت فعال "مخالفت با جریان انتقال آب" و چند نکته

بازداشت فعال "مخالفت با جریان انتقال آب" و چند نکته

ایمان معمار

یوسف فرهادی بابادی همچون نگارنده و یا  هر فعال اجتماعی و محیط زیستی دیگری ممکن است در پی گیری اهداف خود دچار هیجانات و یا اشتباهاتی شده باشد، اما شایسته است اگر هم خطایی از ایشان سرزده برخوردهای قضائی در چارچوب قانون و  با حفظ تمامی حقوق شهروندی و با در نظر گرفتن تلاش هاس مستمر ایشان برای ارتقای شاخص های زیست محیطی به خصوص در حوزه آب  صورت گیرد.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
لب شور شدن یکی از مهمترین منابع آب استان یزد

لب شور شدن یکی از مهمترین منابع آب استان یزد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد گفت: متأسفانه با توجه به خشکسالی‌های اخیر و برداشت غیراصولی از منابع زیرزمینی آب به‌خصوص دشت یزد - اردکان که از منابع مهم آب‌های زیرزمینی استان است، با کاهش سالانه ۴۰ سانتیمتری مواجه شده و همچنین ای.‌سی آب نیز از ۱۲۰۰ به ۱۵۰۰ افزایش یافته که اصطلاحاً به آن لب شور می‌گویند.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
تاثیر آب قنوات در نواحی خشک و نیمه خشک کشور

تاثیر آب قنوات در نواحی خشک و نیمه خشک کشور

قنات مطمئن ترین و پایدارترین گزینه در بهره برداري مطلوب و منطقی از سفره هاي آب زیرزمینی است و به علت میسر بودن بهره گیري از امکانات و زیر ساخت هاي بومی،کاهش هزینه ها و صرفه جویی در مصرف انرژي می تواند توجیه گر سرمایه گذاري و هدایت بخشی از سرمایه ها در نواحی خشک و نیمه خشک باشد.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 ضرورت مراقبت و حفاظت موثرتر از منابع آب زیرزمینی

ضرورت مراقبت و حفاظت موثرتر از منابع آب زیرزمینی

اضافه‌ برداشت از آب‌های زیرزمینی به‌طور متوسط سالانه ۶ میلیارد مترمکعب است و پیش‌بینی می‌شود در صورت صادرات بی‌رویه در بخش کشاورزی و عدم رفع چالش‌های موجود، این رقم به بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب برسد.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
رودخانه‌های خوزستان به دیواره‌سازی و لایروبی احتیاج دارند

رودخانه‌های خوزستان به دیواره‌سازی و لایروبی احتیاج دارند

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت : در شرایط عادی، رودخانه‌ها بایستی به سادگی قادر باشند تا سیلاب دو ساله طبیعی را در کانال اصلی خود جاری نمایند که متاسفانه امروز این وضعیت در رودخانه‌های خوزستان وجود ندارد و لازم است با اتخاذ تمهیدات لازم از جمله دیواره‌سازی و لایروبی این بستر فراهم شود.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
هوش مصنوعی در خدمت بهبود سیستم‌های آب‌ وهوایی و کره زمین

هوش مصنوعی در خدمت بهبود سیستم‌های آب‌ وهوایی و کره زمین

تیمی از پژوهشگران آلمانی در مطالعات خود دریافتند که هوش مصنوعی و یادگیری عمیق نقش مهمی در شکل‌گیری آینده دنیای علم و به‌ویژه تفسیر اطلاعات زیست‌محیطی و مسائل مرتبط با کره زمین ایفا می‌کند.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

زیست آنلاین:  اقتصاد مدور عبارتی است که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده یکی از مولفه‌های اصلی سازمان‌های بین‌المللی در طراحی راهبردهای تجارت و رشد اقتصادی باشد، یکی از راهکارهای مهم اقتصاد مدور در زمینه بحران آب، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری است که منجر به کاهش مصرف آب شهری و روستایی می‌گردد و بخصوص برای مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند توصیه می‌شود.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
پایش تصاویر ماهواره ای از کاهش مساحت تالابها و خلیج گرگان خبر داد

پایش تصاویر ماهواره ای از کاهش مساحت تالابها و خلیج گرگان خبر داد

سازمان فضایی ایران اعلام کرد: تصاویر ماهواره‌ای از تغییر مساحت ۳ تالاب و کاهش سطح آب خلیج گرگان در استان گلستان خبر می دهند. سازمان فضایی ایران نتایج پردازش و تحلیل داده های ماهواره ای از وضعیت تغییراتی مساحتی ۳ تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان را برمبنای داده های ۴۰ ساله، منتشر کرد.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

دانشمندان ایرانی توانستند دستگاهی بسازند که می تواند انواع آب اعم از آب دریا، چاه و لوله کشی را به آب فوق خالص و عاری از آلودگی تبدیل کند.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

محمدسعید علی احمدی، کارشناس مدیریت منابع آب گفت: امروزه کمبود آب، مشکلی است که گریبان‌گیر بسیاری از کشورهای دنیا شده است. اسپانیا نیز یکی از کشورهایی است که با این چالش روبروست. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار دارد و دارای الگوی بارش بسیار نامتوازنی است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
یک بام و دو هوای محیط زیست مقابل طرح های اقتصادی

یک بام و دو هوای محیط زیست مقابل طرح های اقتصادی

درحالی که سایر کشورهای توسعه یافته برای بهره برداری صیانتی و جلوگیری از ایجاد اقتصاد زیرزمینی و غیر قابل کنترل، همواره ضوابط شفاف و با ضمانت اجرایی مناسب را طراحی می‌کنند، اما سازمان محیط زیست طی سال های اخیر دائماً با نهادهای اجرایی درحال کشمکش و چالش بوده است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction