منابع آب

منابع آب عبارت است از آبی که برای مصارف انسان ها وجود دارد و یا در بخش های صنعتی، کشاورزی و یا زیست محیطی مصرف می شود. منابع آب را به دو قسمت می توان تقسیم کرد: آّب های شور و آب های شیرین

آب های شور حدود 97 درصد و آب های شیرین حدود 3 درصد آبهای کره زمین را تشکیل می دهند. حدود 70 درصد آبه های شیرین در قطب های شمال و جنوب و یخچال های طبیعی وجود دارند. منبع آب شیرین یا آب های سطحی هستند که از باران و برف تامین می شوند که یا به دریاها می ریزند و یا تبخیر می شوند و یا به سفره های زیر زمینی وارد می شوند که این آب های زیزمینی که در محیط های متخلخل  زمین و یا کوهها و یا صخره ها وجود دارند خود به عنوان منبعی برای آب شیرین شناخته می شوند. آب رودخانه ها و چشمه ها از همین آب زیرزمینی تامین می شود. مقدار آب های شیرین در زمین رو به کاهش هست که مشلاتی را برای برخی کشورها به دلیل عدم تناسب بین میزان ذخیره و نیاز واسطه افزایش جمعیت بوجود آورده است و برای برخی در آینده ای نزدیک بوجود خواهد آورد. در ایران شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع ایران  وظیفه برنامه ریزی، نظارت، تعیین استراتژی در زمینه مربوط به منابع آب را بر عهده دارد. در ایران به دلیل عدم تناسب بین زمان بارش و مقدار آن و پراکندگی آن، در برخی مناطق برای مهار و ذخیره این آب مجبور به احداث سد شده اند. یکی از راه های مدیریت صحیح استفاده از پساب ها برای آبیاری و تغییر در سیستم های آبیاری کشاورزی می باشد. چرا که سیستم آبیاری بسیاری از مناطق ایران قدیمی بوده و مقدار بسیار زیادی از آب در این بخش هدر می رود. در زیست آنلاین مقالات و مطالب متنوعی در مورد چگونگی مدیریت این آب ها، و مباحث مربوط به حکمرانی آن وجود دارد.

فاصله گیری ایران از بحران آب تا سه سال دیگر

فاصله گیری ایران از بحران آب تا سه سال دیگر

با افزایش شدت بارشها در اکثر نقاط ایران، بسیاری از تالابها و سفره های آب زیرزمینی آبگیری شد و این مقدار به اندازه ای بوده است که برخی از کارشناسان معتقدند ایران تا ۳ سال از بحران آب فاصله گرفته است.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب‌های سال 1398

بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب در خصوص سیلاب‌های سال 1398

زیست آنلاین: بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و سازهای غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش ها تاثیر چشمگیری داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت؛ از این رو اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به مواردی در این زمینه را مورد تاکید قرار داده است.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
سفره‌های آب زیرزمینی هنوز تشنه‌اند

سفره‌های آب زیرزمینی هنوز تشنه‌اند

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به آخرین وضعیت آبخوان‌های کشور پس از بارندگی‌های اخیر گفت: عمده آبخوان‌های دشت‌های مهم و اصلی کشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند که به هیچ‌وجه با یک دوره بارش خوب متعادل نمی‌شوند.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تغییرات اقلیمی موثرترین عامل در کشاورزی ایران
نماینده فائو در ایران

تغییرات اقلیمی موثرترین عامل در کشاورزی ایران

رائو ماتا، نماینده سازمان خوار بار جهانی (F.A.O) در ایران، در همایش رویکرد بهینه استفاده از منابع آب و خاک که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، گفت: مهمترین معضلات حوزه آب و خاک و کشاورزی کاهش سطح آبهای زیرزمینی، شوری خاک و تغییرات اقلیمی است.

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
چرا آبخیزداری به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است؟

چرا آبخیزداری به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته است؟

آبخیزداری مجموعه اقداماتی است که باعث تقویت سفره‌های زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، ذخیره‌های کوچک و محلی آب، جلوگیری از فرسایش خاک و تقویت پوشش گیاهی می‌شود. احداث سدهای خاکی کوچک، بندهای زیرزمینی و روزمینی سنگی-ملاتی، خشکه‌چینی، نهال‌کاری، بوته‌کاری و کپه‌کاری از جمله اقدامات عملیاتی آبخیزداری است. این درحالی است که متأسفانه در کشور ما آنچنان که باید، به این بخش توجه نشده است.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
مدیریت آب از دیدگاه حقوقی

مدیریت آب از دیدگاه حقوقی

وقتی صحبت از مدیریت منابع آب می‌شود، مقصود یک مفهوم وسیع و گسترده است که مشتمل بر سه عنصر اساسی استوار یعنی حفظ منابع آبی، صدور اجازه بهره‌برداری و نظارت بر بهره‌برداری از منابع آبی در حوضه‌های آب‌ریز کشور است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
آبخیزداری و آبخوان‌داری بهترین روش مدیریت پایدار منابع آب

آبخیزداری و آبخوان‌داری بهترین روش مدیریت پایدار منابع آب

دکتر عطااله کاویان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: با توجه به وجود خشکسالی و بروز سیلاب‌ها و رواناب‌ها در کشور، ضرورت آبخیزداری و آبخوان‌داری به عنوان بهترین و علمی‌ترین روش مدیریت پایدار منابع آب بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مشخصه بارز اقلیم آینده ایران چیست؟

مشخصه بارز اقلیم آینده ایران چیست؟

یک اقلیم‌شناس وضعیت بارش و دمای ایران را طی ۶۰ سال گذشته تشریح و تاکید کرد که سیل‌های اخیر کشور از پیامدهای گرمایش جهانی و نشانه تغییر اقلیم است و احتمال وقوع خشکسالی های متمادی و بارش های سیل آُسا طی سال های آینده وجود دارد و ادامه داد از اینکه بارش‌ها به سمت بارش‌های حدی حرکت می‌کند، اطمینان وجود دارد و این رویدادهای حدی رفتاری است که «مشخصه بارز اقلیم آینده ایران» به‌ویژه در نواحی جنوب کشور خواهد بود.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
سدهای غرب کشور در وضعیت پرشدگی قرار دارند

سدهای غرب کشور در وضعیت پرشدگی قرار دارند

رییس گروه بهره‌برداری از سدهای کشور گفت: در حال حاضر اکثر سدهای غرب کشور در وضعیت پرشدگی قرار دارند که تمهیداتی را برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم اما باید اعلام کرد که وضعیت تمام سدهای پایدار است و هیچ مشکلی در سدهای غرب کشور نداریم.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
فشار رسوبات انباشته بر سدها/ تجاوز به حریم رودخانه‌ ها

فشار رسوبات انباشته بر سدها/ تجاوز به حریم رودخانه‌ ها

باید بررسی شود که چرا حجم عظیمی از گل و لای در پشت سدها انباشت می شود؟ چرا که پوشش گیاهی را در بخش بالادستی سدها از بین برده‌ایم و به قوانین موجود در این زمینه که هم در بخش حفظ مرتع وجود دارد و هم در بخش طرح‌های آبخیزداری، طی سال‌های متمادی توجهی نکرده‌ایم. تجاوز به حریم رودخانه‌ها، رفتار طبیعی رودها را متأثر کرده‌ است. به طور نمونه حدود ۱۵۰ متر از حریم رودخانه کارون کاسته شده است؛ طبیعی است که وقتی بستر کافی برای عبور آب وجود نداشته باشد رود طغیان می‌کند.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

مهندسان OU به یک رویکرد جدید برای ارتقای سرعت تبدیل و تولید سوخت های تجدیدپذیر و فورفورال، با بهره گیری از مولکول های آب دست یافته اند.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۳۰
هشدار جدی درباره ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل
وضعیت پساسیل خوزستان

هشدار جدی درباره ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به برخی بایدها و نبایدها برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل نسبت به ایجاد کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان به علت ته‌نشین شدن گل‌های ناشی از سیل هشدار جدی داد.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
۱۲۶ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت فرسایش آبی قرار دارند

۱۲۶ میلیون هکتار از اراضی کشور تحت فرسایش آبی قرار دارند

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: در حال حاضر ۲۶ میلیون هکتار از این اراضی تحت مطالعات آبخیزداری قرار گرفته‌اند که در ۱۱ میلیون هکتار از آن عملیات آبخیزداری اجرایی شده است و ۱۵ میلیون هکتار باقی مانده نیز در انتظار اجرای عملیات هستند.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۳۰
به سوی یک استاندارد جهانی برای استفاده مجدد از آب

به سوی یک استاندارد جهانی برای استفاده مجدد از آب

زیست آنلاین: آیا جهان در مورد استفاده مجدد از آب به یک چارچوب قانونی استاندارد نیاز دارد، و چه عناصری  می تواند آن را به این چهارچوب قانونی نزدیک تر نماید؟

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
ورود آب‌های ارزشمند همراه با سیلاب به دریا و کاسبان سیل اخیر در ایران

ورود آب‌های ارزشمند همراه با سیلاب به دریا و کاسبان سیل اخیر در ایران

به باور محققان آب‌های ناشی از سیل، سرمایه‌های کشور هستند و اگر می‌توانستیم آنها را به نواحی دارای پتانسیل ذخیره سیل هدایت کنیم، می توانستیم تا حد زیادی منابع آب را مدیریت کنیم تا در زمان کم آبی‌ در پی چاره‌اندیشی برای تامین آب شرب نباشیم؛ اما در سیل اخیر این آب‌ها به سمت دریا هدایت شدند. همچنین،‌گیتی خزاعی، پژوهشگر جامعه شناسی تغییر اقلیم گفت: سیل اخیر در ایران، علاوه بر همه‌ مصائب، رنج‌ها و دردهایش، هشداردهنده ظهور یک قشر جدید هم هست که می‌توان آن‌ها را کاسبان سیل نامید.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
آغاز موج جدید بارش‌ها از عصر امروز

آغاز موج جدید بارش‌ها از عصر امروز

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی برای امروز عصر در نیمه جنوبی آذربایجان غربی، نیمه جنوبی آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، بخش غربی فارس و شمال بوشهر بارش شدید باران پیش بینی کرد.

جمعه ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
تنها 46 درصد ظرفیت سد تهم استان زنجان پر شده است

تنها 46 درصد ظرفیت سد تهم استان زنجان پر شده است

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای زنجان گفت: با وجود بارندگی‌ روزهای اخیر، فقط 46 درصد ظرفیت سد تهم پر شده است.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تکنیک‌ها و راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌ها

تکنیک‌ها و راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌ها

یک متخصص حوزه منابع آب ضمن تشریح راهکارهایی برای جمع‌آوری رواناب‌های ناشی از رگبارها در سطح شهرها از بی‌توجهی برخی مدیران شهری به تکنیک‌های روز دنیا انتقاد کرد.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
 ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب به مخازن سدهای خوزستان در اثر بارش باران

ورود ۳ میلیارد مترمکعب آب به مخازن سدهای خوزستان در اثر بارش باران

وزیر نیرو گفت: بر اساس پیش‌بینی‌هایی که با هماهنگی هواشناسی انجام شد، آخرین برآوردها حاکی است که طی چند روز آتی (یازدهم تا شانزدهم فروردین ماه) در اثر بارش‌هایی که خواهیم داشت، حدود سه میلیارد متر مکعب وارد مخازن سدهای خوزستان می‌شود.

یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
 10 استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند
وزیر نیرو اعلام کرد:

10 استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند

استان های بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت کرده‌اند.

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران
بی‌توجهی به برنامه آمایش سرزمین

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران

کشور ما در سال‌های اخیر تحت تأثیر ۳ عامل "رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت"، "کشاورزی ناکارآمد" و "سوء‌مدیریت" با چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آبی روبه‌رو شده که از آن تحت عنوان "بحران آب در ایران" یاد می‌شود.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
وقتی صحبت از آب زیاد می شود اما هیچ کداممان کاری نمی کنیم

وقتی صحبت از آب زیاد می شود اما هیچ کداممان کاری نمی کنیم

محمد جواد سمیعی، گروه مهندسی-اجتماعی آبانگاه

زیست آنلاین: روز جهانی آب، فرصتی برای آنکه دقایقی را صرف افزایش آگاهی و نیز اقداماتی هر چند کوچک برای نجات آب کنیم.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

وضعیت آب در بستر زاینده رود تا تالاب میقان

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از جریان آب در بستر زاینده رود خبرداد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: با توجه به نبود مشکل و چالش در تالاب میقان اراک امکان ورود مسافر و گردشگر به این منطقه در ایام نوروز وجود دارد.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
چگونه می‌توان منابع آبی کشور را مدیریت کرد

چگونه می‌توان منابع آبی کشور را مدیریت کرد

مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در شرایط فعلی باید با مدیریت آب‌های زیر زمینی و کنترل سیلاب و ذخیره سازی آب منابع آبی کشور را مدیریت کرد، در غیر این صورت مشکلات متعددی در کشور به وجود می‌آید.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
کشف مولکول‌های آب در ماه

کشف مولکول‌های آب در ماه

مدارگرد شناسایی ماه ناسا(LRO) بتازگی «حرکت مولکول‌های آب» را در سمت نزدیک ماه کشف کرده است که می‌تواند سهم بزرگی برای مأموریت‌های انسانی آتی در ماه داشته باشد.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

طرح انتقال آب خزر با پیگیری رئیس‌جمهور و معاونش در سازمان محیط زیست با وجود همه مخالفت‌ها جان گرفته است، اما بیلان و کیفیت آب، اثرات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی در این طرح باید بررسی شود.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
متولی بارورسازی ابرها سازمان هواشناسی نیست/ آب و هوای ایران در تعطیلات نوروز

متولی بارورسازی ابرها سازمان هواشناسی نیست/ آب و هوای ایران در تعطیلات نوروز

رئیس سازمان هواشناسی، در پاسخ به پرسشی در مورد تأثیر بارورسازی ابرها بر حل مشکلات خشکسالی گفت: متولی بارورسازی ابرها سازمان هواشناسی نیست اما به عنوان سازمانی که وظیفه پیش‌بینی شرایط جوی را بر عهده دارد، می‌توانیم اعلام کنیم که بارورسازی ابرها به لحاظ علمی امکان پذیر است اما هدف از آن باید مشخص باشد./ در تعطیلات نوروز به طور متناوب شاهد فعالیت سیستم‌های بارشی و ریزش باران و در ارتفاعات بارش برف هستیم.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
قیمت آب در ماه آوریل در انگلستان و ولز به طور متوسط 2 درصد افزایش می یابد

قیمت آب در ماه آوریل در انگلستان و ولز به طور متوسط 2 درصد افزایش می یابد

زیست آنلاین: سازمان آب UK اعلام کرده است که هزینه های آب و فاضلاب در انگلستان و ولز به میزان 2 درصد از 1 آوریل ماه افزایش خواهد یافت.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction