جنگل های حرا

جنگل های حرا در کجا واقع اند

جنگل های حرا قشم نام مشترک برای جنگل های انبوه در ساحل جنوبی ایران، به ویژه در نزدیکی جزیره قشم و در خلیج فارس است. جنگل هایی که در آن گونه Avicennia marina غالب می باشد که به صورت محلی به عنوان درخت حرا شناخته می شوند، یک منبع مهم زیست محیطی هستند. منطقه حرا در قشم و سرزمین اصلی آن در نزدیکی یک منبع بایوسفر است که در آن استفاده تجاری محدود به ماهیگیری (به طور عمده میگو)، سفر قایق های گردشگری، و بریدن محدود مانگرو برای خوراک دام است.

ویژگی های درخت حرا

درخت هرا، Avicennia marina، به ارتفاع 3 تا 8 متر رشد می کند و برگ های سبز ترکه ای دارد. درخت یک گیاه آب شور است که اغلب در هنگام مد در آب غرق است. این درخت معمولا از اواسط ماه جولای تا اوت (آگوست) با گل های زرد و میوه شرین شبیه بادام شکوفا می شود. دانه ها به آب می افتند، جایی که موج آنها را به قسمت های ساکن دریا می برد. دانه های حرا در لایه های خاك دریا ثابت می شوند و رشد می كنند. منطقه ساحل شمالی قشم و سرزمین های مجاور آن به ویژه برای رشد گیاه مناسب است و جنگل های بزرگ توسعه یافته است. برگ های دراز، باریک و بیضی درخت دارای ارزش غذایی برای دام ها بوده و تقریبا معادل جو و یونجه هستند. ریشه های درخت زانویی شکل، هوایی، اسفنجی شکل و معمولا خارجی است. خواص فیلترینگ در پوست درخت ها وجود دارد که اجازه می دهد تا گیاه آب شیرین را جذب کند در حالی که نمک حذف می شود.

وسعت جنگل و اهمیت آن

جنگل حرا در قشم، وسعتی حدود 20 کیلومتر در 20 کیلومتر با بسیاری از کانال های جزر و مدی را پوشش می دهد. دامداران سنتی جزیره قشم از برگ های درخت حرا برای تغذیه دام استفاده می کنند. در سال 1972، منطقه حفاظت شده حرا برای حفظ شرایط مناسب برای رشد و نگهداری جنگل ها تأسیس شد.

این منطقه زیستگاه اصلی پرندگان مهاجر در فصل سرد و برای خزندگان، ماهی ها و گونه های وابسته به صدف ها است. لاک پشت های سبز و مارهای آبزی سمی نیز بومی این جنگل ها هستند. زندگی پرنده شامل قهرمانان، فلامینگوها، پلیسیها و عقاب های ماهیگیر است. گونه پرندگان شامل حواصیل، فلامینگو، پلیکان و عقاب های ماهیگیر هستند.

اخبار مرتبط با جنگل های حرا را در زیست آنلاین دنبال کنید.

در ایران ۶ نوع جنگل وجود دارد

در ایران ۶ نوع جنگل وجود دارد

پرویز کردوانی، پدر کویر شناسی ایران و محقق حوزه محیط زیست گفت: در ایران ۶ نوع جنگل وجود دارد، این جنگل‌ها شامل "جنگل‌های هیرکانی"، "جنگل‌های بلوط غرب ایران"، "جنگل‌های دریایی حرا و چندل (مانگرو) "، "جنگل‌های ارسباران"، "جنگل‌های خشک داخلی" و "جنگل‌های مصنوعی" می‌شود که همه آنها در معرض خطر قرار دارند.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
معرفی زیباترین جنگل های ایران

معرفی زیباترین جنگل های ایران

زیست آنلاین: جنگل ها یکی از مهم ترین مناطقی هستند که گردشگران برای بازدید انتخاب می کنند. ایران نیز یکی از کشور هایی است که از نظر جنگل و گونه های درختان بسیار متنوع است.

چهار شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۱۲
قرار گرفتن ایران در نوار خشکی زمین

قرار گرفتن ایران در نوار خشکی زمین

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه طی سال‌های آینده به دلایل موضوعات زیست‌محیطی و کمبود آب، نوار 30 تا ۶۰ درجه کره زمین به عنوان نوار خشکی غیرقابل سکونت خواهد شد، گفت: متاسفانه ایران در این نوار قرار گرفته است.

سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۵۱
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction