آب آشامیدنی

آب شرب یا آب آشامیدنی (drinking water) آبی است که برای نوشیدن یا برای درست کردن غذا بی خطر است. مقدار آب آشامیدنی مورد نیاز متغیر است. این نیاز به فعالیت های فیزیکی، سن، مسائل مربوط به سلامت و شرایط زیست محیطی بستگی دارد. آمریکایی ها، بطور متوسط، روزانه یک لیتر آب مصرف می کنند و 95 درصد جمعیت آمریکا کمتر از 3 لیتر در روز آب می نوشند. برای کشانی که در مناطق گرم مسغول به کار هستند ممکن است تا 16 لیتر آب در روز آب مورد نیاز باشد. آب برای حیات بسیار ضروری است.

عموما در کشورهای توسعه یافته، آب شیر، استاندارد های آب آشامیدنی را دارند. در حالی که مقدار کمی مصرف یا برای درست کردن غذا مورد استفاده قرار می گیرند.

استفاده های دیگر از این آب در توالت یا آبیاری است. همچنین آب می تواند به دلیل سطح بالای مواد سمی یا مواد معلق، غیر قابل استفاده باشد.

در سال 2015، 89 درصد مردم جهان، دست کم از یک منبع که برای نوشدن مناسب است و منبع  آب بهبود یافته نامیده می شود،  دسترسی داشته اند.

با توجه به سازمان جهانی بهداشت، دسترسی به آب آشامیدنی برای سلامتی ضروری است. 

در سال 1990، تنها 76 درصد جمعیت جهان به آب آشامیدنی دسترسی داشتند. در سال 2015 این درصد به 91 درصد افزایش پیدا کرد.

صندوق جهانی حیات وحش پیش بینی می کند که عقب نشینی یخچال ها در هیمالیا، می تواند جریان آب تابستانی را تا دو سوم کاهش دهد. در منطقه گنگ این امر باعث کمبود آب برای 500 میلیون نفر خواهد شد.

متغیر هایی که برای کیفیت آب آشامیدنی سنجیده می شوند، به فیزیکی، شیمیایی و میکروبولوژی تقسیم می شود. پارامترهای فیزیکی و شیمیایی شامل فلزات سنگین، ردیابی ترکیبات ارگانیک، مواد جاد معلق (TSS) و کدورت می شوند. 

بیشتر آب ها قبل از آشامیدن به مراقبت و  تصفیه نیاز دارند حتی آب هایی که از چاه های عمیق و چشمه ها بدست می آیند. مقدار تصفیه به منبع آب بستگی دارد. 

در ایران به دلیل خشکسالی، دسنرسی به آب آشامیدنی در برخی نقاط به در حال کمتر شدن است. 

مطالعه مروری روش های حذف مواد آلاینده از آب به وسیله فناوری نانو

مطالعه مروری روش های حذف مواد آلاینده از آب به وسیله فناوری نانو

امیر غلامی

آب سالم آبی است که عاری از مواد شیمیایی سمی و عوامل بیماری زا باشد. آب سالم برای سلامتی انسان ضروری است. همچنین آب سالم یک ماده خام حیاتی در بسیاری از صنایع کلیدی از جمله الکترونیک، دارو و مواد غذایی محسوب می شود.

شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
 10 استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند
وزیر نیرو اعلام کرد:

10 استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند

استان های بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت کرده‌اند.

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

آینده مبهم خزر با طرح انتقال آب

طرح انتقال آب خزر با پیگیری رئیس‌جمهور و معاونش در سازمان محیط زیست با وجود همه مخالفت‌ها جان گرفته است، اما بیلان و کیفیت آب، اثرات محیط زیستی، اقتصادی و اجتماعی در این طرح باید بررسی شود.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: این ستاد از طرح‌های فناورانه زودبازده در مراحل قبل از تولید، حین تولید و پس از تولید و ورود به مرحله بازار حمایت می‌کند تا بتوانند محصولات دانش‌بنیان تولید کنند و رونق کسب و کار را در مناطق عشایری و محروم اجرایی کنند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
محیط زیست سالم، مردم سالم
میلیون‌ها نفر در جهان قربانی آلودگی محیط زیست می‌شوند

محیط زیست سالم، مردم سالم

سازمان ملل متحد با استناد به نتایج یک بررسی مبسوط هشدار داده است که آلودگی هوا، خاک، آب‌های زیرزمینی و دریاها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در جهان می‌شود. این سازمان از دولت‌ها خواسته است که به طور جدی جلوی این روند را بگیرند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
ضرورت بررسی علمی و فنی طرح انتقال آب به سمنان

ضرورت بررسی علمی و فنی طرح انتقال آب به سمنان

طرح انتقال آب از دریای خزر یا دریای عمان شاید منافعی در بر داشته باشد، اما نباید منافعی که در کوتاه مدت نصیبمان می گردد را فدای خسارات اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و ... که در دراز مدت به وجود خواهد آمد بکنیم. بنابراین، ضرورت یک تحقیق کارشناسانه و دلسوزانه احساس می شود.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
عامل موثر در توسعه آب‌رسانی به روستاها

عامل موثر در توسعه آب‌رسانی به روستاها

میزان عوارض دریافتی در قبوض آب از این محل، در سال ۱۳۹۷، معادل ۱۵۰ ریال بود و سقف وجوه دریافتی از این محل، برای آب‌رسانی شرب روستایی و عشایری، در سال جاری به میزان ۷۵۰ میلیارد ریال است که قطعاً این مساله در توسعه آب‌رسانی به روستاها می‌تواند مؤثر باشد.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
موافقت رئیس سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای عمان

موافقت رئیس سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای عمان

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و بخش صنعت را تأمین کند بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافق هستیم.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

کشاورزی هوشمند راهکار افزایش بهره وری آب

آب مایه حیات، غیر قابل جایگزین و متعلق به همه ساکنین کره زمین می باشد. روند رو به افزایش جمعیت و گسترش شهر نشینی نیاز مند تامین آب جهت شرب و بهداشت جامعه، امنیت غذایی، محیط زیست افراد، تامین آب کشاورزی و صنعت است. اما، همانطور که می دانیم بیشترین سهم آب شیرین در کشاورزی مصرف می شود. پس، لزوم راهکارهایی که به کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری از آن بیانجامد ضروری و حیاتی است. از جمله آن کشاورزی هوشمند است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
معدن بوکیست آب شرب شاهرود را از بین می برد

معدن بوکیست آب شرب شاهرود را از بین می برد

بخشی از معدن‌کاوی که بسیار مورد توجه فعالان زیست محیطی قرار دارد شائبه نابودی کانون‌های آب‌ساز منطقه است، شاهوار به منبع ذخیره آب شاهرود و یخچال‌های طبیعی شهرت دارد که به گفته کارشناسان در شرایط خشکسالی استفاده از این منبع می‌تواند حیات منطقه را تداوم بخشد اما با توجه به اینکه این معدن به صورت روباز برداشت می‌شود، چشمه‌ها، کانون‌های آبساز و در نهایت حیات منطقه را در معرض تهدید قرار داده است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران
در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است

اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران

مدیرکل علوم طبیعی کمیسیون ملی یونسکو و رییس مرکز مدیریت آب شهری تهران گفت: یکی از موضوعاتی که موجب شده سرانه مصرف آب در ایران بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته باشد، موضوع اقتصاد آب است؛ چراکه در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است که این عدد در مقایسه با کشورهای اروپایی عددی پایین به حساب می‌آید.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
شتاب حرکت استارتاپ‌های آب و انرژی

شتاب حرکت استارتاپ‌های آب و انرژی

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، در حاشیه بازدید از دستاوردهای فعالان فناور مستقر در شهرک‌های صنعتی قدس، شتاب دهنده‌ «آبان» را با هدف حمایت از تجاری‌سازی استارتاپ‌های حوزه آب و انرژی، افتتاح کرد.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:بر اساس اطلاعات به دست آمده از سند آمایش سرزمین مهمترین چالش پیش روی این استان آب و سپس آسیب های اجتماعی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
چکیده‌ای از تاریخِ توسعه در ایران: بخش سوّم
گروه آب و رشد سبز تقدیم می کند:

چکیده‌ای از تاریخِ توسعه در ایران: بخش سوّم

دوره‌ی دوم: پهلویِ دوّم، از برنامه‌‌ی چهارمِ توسعه تا انقلابِ اسلامی

زیست آنلاین: در دو یادداشت نخستِ «چکیده‌ای از تاریخِ توسعه» روند توسعه در دوران پهلوی اوّل و نیز سه برنامه‌ی توسعه‌ی نخست در دوران پهلوی دوّم مرور شد.  در یادداشتِ پیشِ رو از چند و چونِ برنامه‌های چهارم تا ششم توسعه‌ خواهیم گفت. 

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
 ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد
در نشست کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 مطرح شد

ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد

ایجاد بازار آب موضوعی بود که در نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 از سوی بخش خصوصی مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی اگر بازار آب شکل بگیرد، بهره‌وری در مصرف آب بهبود پیدا می‌کند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کیفیت پایین آب  تامین آب شرب خوزستان  را با مشکل روبه رو کرده است

کیفیت پایین آب تامین آب شرب خوزستان را با مشکل روبه رو کرده است

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: در حال حاضر 50 درصد ورودی آب به تصفیه خانه‌ها از کارون است و با توجه به گل و لای بالای این رود، کیفیت آب اصلا خوب نیست.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد
جای خالی سند اصلاح الگوی مصرف در بخش آب

قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد

قوانین و مقررات موجود در حوزه آب باید مورد بازنگری قرار گیرد و با حفظ حریم و بستر رودخانه‌ها، شرایط برای کنترل سیلاب‌ها فراهم شود، چراکه این موارد اکنون تنش‌های بسیاری را در بخش آب به وجود آورده، اما آن طور که باید، مورد توجه قرار نگرفته است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

جبران کم آبی و تولید آب فوق خالص با فناوری ایرانی

دانشمندان ایرانی توانستند دستگاهی بسازند که می تواند انواع آب اعم از آب دریا، چاه و لوله کشی را به آب فوق خالص و عاری از آلودگی تبدیل کند.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

اسپانیا پیشگام در استفاده از آب‌ شیرین‌ کن‌ ها

محمدسعید علی احمدی، کارشناس مدیریت منابع آب گفت: امروزه کمبود آب، مشکلی است که گریبان‌گیر بسیاری از کشورهای دنیا شده است. اسپانیا نیز یکی از کشورهایی است که با این چالش روبروست. این کشور در جنوب غربی اروپا قرار دارد و دارای الگوی بارش بسیار نامتوازنی است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بحران آب در نواحی خشک و نیمه خشک کشور و نقش قنوات در این مناطق

بحران آب در نواحی خشک و نیمه خشک کشور و نقش قنوات در این مناطق

خشکی و کم آبی در بسیاري از نقاط کشور ما یک واقعیت اکولوژیک محسوب می شود. نیاکان ما از شرایط محیطی و امکانات موجود خود به بهترین وجه استفاده می کردند.آنان با درایت تحسین برانگیزي، از این محیط خشک طبیعی به طرز مناسبی بهره می گرفتند و باغ هاي سرسبز و رویایی به وجود می آوردند و با تخصیص منابع آبی، سطوح وسیعی را به زیر کشت می بردند. آنان همچنین آب شرب بسیاري از نقاط را به طور مطلوبی تامین می کردند. یکی از نشانه هاي این درایت، ابداع قنات است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
قیمت آب مهم‌ترین چالش توسعه آب‌شیرین‌ کن‌ ها است

قیمت آب مهم‌ترین چالش توسعه آب‌شیرین‌ کن‌ ها است

قیمت تمام‌شده‌ی بالای آب تولیدی از تأسیسات نمک‌زدایی، مهم‌ترین چالش در این صنعت است و باعث شده تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به این عرصه بسیار کم شود.

پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
استفاده از آب خاکستری در مصارف خانگی

استفاده از آب خاکستری در مصارف خانگی

به نظر می رسد در چنین شرایطی استفاده مجدد از پساب ها و جمع آوری باران، می تواند یکی از راه های غلبه بر مشکل کم آبی در تأمین آب مورد نیاز جهت مصارف گوناگون باشد.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
چگونگی تامین پروژه  انتقال آب  سمنان در 40 سال  گذشته

چگونگی تامین پروژه انتقال آب سمنان در 40 سال گذشته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان از اجرای بالغ بر ۹۴.۰۳ میلیون متر مکعب پروژه تأمین و انتقال آب در این استان در ۴۰ سال گذشته خبر داد.

دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
تامین آب آشامیدنی پایدار  و مورد نیاز برای روستاییان در کشور
آب شرب برای روستاییان استان تهران، اصفهان، خراسان رضوی مهیا میگردد

تامین آب آشامیدنی پایدار و مورد نیاز برای روستاییان در کشور

آب مورد نیاز در سطح 19 روستای تهران، 67 هزار نفر از روستائیان اصفهان و 333 میلیون مترمکعب آب در شهرها و صنایع در استان خراسان همزمان با دهه فجر، تامین می شود.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
عوامل و منابع آلوده کننده آب

عوامل و منابع آلوده کننده آب

زیست آنلاین: آلودگی آب یکی از چالشها و بحران های اصلی آب است که باعث شده است که منابع موجود آب هم به دلیل آلوده بودن قابل بهره برداری نباشد. جنبه کیفیت آب در مقابل کمیت آب و مسئله کمیابی آب در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این در صورتی است که آب زمانی قابل استفاده است که موجود باشد و سالم، تمیز و با کیفیت باشد. پس کیفیت روی دیگر موجودی آب است. اما به دلیل بی توجهی  به موضوع کیفیت باعث شده است که بسیار از منابع آب که به دلیل کیفیت پایین قابل استفاده نیستند.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۲۲
نقد بوم گرای فیلم سینمایی "محله چینی ها"

نقد بوم گرای فیلم سینمایی "محله چینی ها"

زیست آنلاین: نشست بررسی و نقد بوم گرای فیلم سینمایی "محله چینی ها" به کارگردانی  رومن پولانسکی، با همکاری زیست آنلاین و موسسه پویا در روز 20 دی ماه درحوزه تحلیل فیلمهای با موضوع زیست محیطی برگذار شد.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۴۵
بهبود وضعیت آب‌رسانی در کشور / افزایش ۶۰ درصدی میزان بارش طی ۴۰ سال

بهبود وضعیت آب‌رسانی در کشور / افزایش ۶۰ درصدی میزان بارش طی ۴۰ سال

طی سال گذشته، ۱۵۸۳ روستا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۱۷۳ هزار نفر، از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده‌اند. امسال نیز با توجه به افزایش میزان درآمد برای آب‌رسانی شرب روستاها و عشایر، می‌توان امید داشت وضعیت آب‌رسانی بهبود یابد، همچنین بارندگی‌های مناسب چند ماه اخیر صرف جبران کسری ۲۵۰ میلیون مترمکعبی سدهای تهران در سال آبی گذشته شده است.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
نصب کنتور هوشمند برای مشترکان پر مصرف با هدف اصلاح الگوی مصرف

نصب کنتور هوشمند برای مشترکان پر مصرف با هدف اصلاح الگوی مصرف

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ کل کشور در تشریح آخرین مصوبات این کمیسیون گفت: با تصویب اعضای این کمیسیون، وزارت نیرو مجاز به نصب کنتور هوشمند برای مشترکان پر مصرف شد.

جمعه ۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
چالش مهم صنعت انرژی کشور/ضرورت افزایش بودجه وزارت نیرو/ مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی
همایش «انرژی و محیط زیست»

چالش مهم صنعت انرژی کشور/ضرورت افزایش بودجه وزارت نیرو/ مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی

در همایش نیم‌روزه «انرژی و محیط زیست» که در فرهنگستان علوم برگزار شد: قیمت‌های غیرواقعی انرژی در ایران از مهمترین چالش های صنعت انرژی کشور است؛ از نظر دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم در وضعیت خوبی قرار داریم؛ کنترل یا مدیریت پسماند هسته‌ای یک میثاق جهانی است و باید برای آن برنامه‌ای بلندمدت اندیشیده شود.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction