بحران کم آبی

کم آبی

کم آبی کمبود منابع آب شیرین برای رفع نیاز آب است. این بحران بر هر قاره تاثیر می گذارد و در سال 2015 توسط مجمع اقتصادی جهانی به عنوان بزرگترین خطر جهانی در رابطه با تاثیر بالقوه در دهه آینده ذکر شده است. این امر با رضایت جزئی یا بدون رضایت تقاضا بیان شده، رقابت اقتصادی برای کمیت یا کیفیت آب، اختلاف بین کاربران، تخریب غیر قابل برگشت آب های زیرزمینی و اثرات منفی بر محیط زیست مشهود است. یک سوم جمعیت جهانی (2 میلیارد نفر) در شرایط کمبود آب شدید حداقل یک ماه از سال زندگی می کنند. در طول سال نیم میلیارد نفر در جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند. نیمی از بزرگترین شهرهای جهان، کمبود آب راتجربه می کنند که بر محیط زیست تاثیر می گذارد.

فقط 0.014٪ از کل آب در کره زمین قابل شرب و به راحتی قابل دسترسی است. از آب باقی مانده، 97٪ شور است و کمی کمتر از 3٪ دسترسی به آن سخت است. از لحاظ فنی، مقدار کافی آب شیرین در مقیاس جهانی وجود دارد. 

با این حال، به دلیل توزیع نابرابر (تشدید شده توسط تغییرات آب و هوایی) باعث ایجاد برخی مکان های بسیار مرطوب و بسیار خشک و همچنین افزایش شدید تقاضای آب شیرین جهانی در دهه های اخیر به وسیله صنعت شده است، بشریت با بحران کم آب مواجه است. انتظار می رود که تقاضا در سال 2030 گر روند فعلی ادامه یابد 40٪ بیشتر از میزان عرضه شود.

ماهیت کم آبی جهانی جبران ناپذیری جغرافیایی و زمانی بین تقاضای آب شیرین و دسترسی به آن است. افزایش جمعیت جهان، بهبود استانداردهای زندگی، تغییر الگوهای مصرف و گسترش کشاورزی نیازمند به آبیاری، عوامل اصلی افزایش تقاضای جهانی آب هستند. تغییرات اقلیمی مانند تغییرات الگوهای آب و هوایی (از جمله خشکسالی یا سیلاب)، جنگل زدایی، افزایش آلودگی، گازهای گلخانه ای و استفاده بی رویه از آب می تواند منجر به ناکافی بودن عرضه شود.

در سطح جهانی و به طور سالانه، آب شیرین کافی برای پاسخگویی به چنین تقاضایی در دسترس است، اما تغییرات مکانی و زمانی آب و تقاضای آب زیاد است و منجر به کم آبی (فیزیکی) در چند منطقه از جهان در زمان های خاص شود. تمام علل بحران کم آبی مربوط به دخالت انسان در چرخه آب است. کم آبی در طول زمان به دلیل تغییرات طبیعی هیدرولوژیکی تغییر می کند  اما بیشتر به عنوان یک تابع سیاست اقتصادی غالب، رویکرد برنامه ریزی و مدیریت است. انتظار می رود کمبود با اکثر اشکال توسعه اقتصادی تشدید شود، اما اگر به درستی شناسایی شود، بسیاری از علل آن می توانند پیش بینی یا اجتناب شوند و یا کاهش یابند.

برخی از کشورها قبلا ثابت کرده اند که جدا کردن استفاده از آب از رشد اقتصادی امکان پذیر است. برای مثال، در استرالیا، مصرف آب بین سال های 2001 تا 2009 بین 40٪ کاهش یافت در حالیکه اقتصاد بیش از 30٪ رشد کرد. پانل بین المللی منابع سازمان ملل متحد می گوید که دولت ها تمایل زیادی به راه حل های غالبا ناکارآمد سرمایه گذاریدارند: پروژه های بزرگ مانند سدها، کانال ها، خطوط لوله و مخازن آب که عموما از لحاظ زیست محیطی پایدار و اقتصادی نیستند.

بیشتر بخوانید: وضعیت منابع آب در ایران

عرضه و تقاضا

مقدار کل آب شیرینی که به راحتی  بر روی زمین قابل دسترس است، به شکل آبهای سطحی (رودخانه ها و دریاچه ها) و یا آبهای زیرزمینی (به عنوان مثال، در آبخوان ها)، 14000 کیلومتر مکعب است (تقریبا 3359 متر مایل مکعب). از این مقدار کل، فقط 5.000 کیلومتر مکعبت توسط انسان ها در حال استفاده است. از این رو، از لحاظ نطری، آب شیرین بیش از اندازه کافی برای پاسخگویی به تقاضای جمعیت جهان در حال حاضر 7 میلیارد نفر وجود دارد و حتی از رشد جمعیت به 9 میلیارد و یا بیشتر حمایت می کند.

بحران کم آبی به عنوان یک نتیجه از مصرف، عمدتا ناشی از استفاده گسترده از آب در کشاورزی و دامداری و صنعت است. مردم در کشورهای توسعه یافته عموما روزانه حدود 10 برابر آب بیشتری نسبت به کشورهای در حال توسعه استفاده می کنند. بخش بزرگی از این استفاده غیرمستقیم در فرایندهای تولید آب و فاضلاب مصرفی کالاهای مصرفی مانند میوه، دانه های روغنی و پنبه  است.

از آنجایی که بسیاری از این زنجیره های تولید جهانی شده اند، آب های زیادی در کشورهای در حال توسعه مورد استفاده گرفته و آلوده شده اند تا کالاهای مورد نیاز برای مصرف در کشورهای توسعه یافته تولید شود.

اخبار و اطلاعات مربوط به بحران کم آبی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

کارواش ها به تصفیه پساب ملزم شدند

کارواش ها به تصفیه پساب ملزم شدند

از این به بعد، کارواش‌های سطح شهر تهران باید پساب حاصل از شستشوی خودروها را تصفیه کنند و اداره محیط زیست شهر تهران در گشت‌های منظمی به این موضوع نظارت می‌کند.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
 بازچرخانی آب یکی از راه‌های جبران کمبود آن در دنیا

بازچرخانی آب یکی از راه‌های جبران کمبود آن در دنیا

یکی از راه‌های جبران کمبود آب در دنیا، استفاده حداکثری از آب‌های موجود است که یکی از این روش‌ها، بازچرخش آب است، بازچرخش آب به‌نوعی فناوری گفته می‌شود که بر اساس آن، آب‌های غیر قابل شرب و فاضلاب‌ها به آب‌های قابل‌استفاده تبدیل می‌شوند و دوباره به چرخه طبیعت بازمی‌گردند.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۰۰
هند بدترین بحران آبی در تاریخ خود را تجربه می کند

هند بدترین بحران آبی در تاریخ خود را تجربه می کند

زیست آنلاین: پیش بینی می شود، تا سال 2030، تقاضای آب در کشور هند دو برابر میزان عرضه آن باشد و هند با بدترین بحران آبی در طول تاریخ خود مواجه گردد.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
انگلستان در عرض 25 سال با بحران جدی آب رو به رو خواهد شد

انگلستان در عرض 25 سال با بحران جدی آب رو به رو خواهد شد

زیست آنلاین: به گفته رئیس آژانس محیط زیست انگلستان اگر استفاده از آب را به  یک سوم کاهش ندهیم در عرض 25 سال آینده با بحران جدی آب رو به رو خواهیم شد.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۳۰
تعادل بخشی آب های زیرزمینی و نجات آب؛ آنچه گفته می شود و آنچه اتفاق می افتد

تعادل بخشی آب های زیرزمینی و نجات آب؛ آنچه گفته می شود و آنچه اتفاق می افتد

محمد جواد سمیعی- گره مهندسی- اجتماعی آبانگاه 

زیست آنلاین: در چارچوب "سازگاری با کم آبی" تلاش های میان بخشی در این رابطه، در دستور کار قرار گرفته، اما به نظر می رسد مجموعا توفیق چندانی در این عزیمت، به سوی هدف نداشته ایم. 

پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۳۰
تاسیس موزه آب در غرب استرالیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا

تاسیس موزه آب در غرب استرالیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا

زیست آنلاین: موضوع آب به یکی از موضوعات حساس روز تبدیل شده است و در سراسر دنیا برنامه های متعدد و نشست هایی به منظور ارائه راهکار های بحران آب در جهان برگزار میشود، این بار موزه آب با محوریت آموزش استفاده صحیح و ارزشگذاری آب در چندین شهر سراسر جهان ایجاد شده است.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
آیا در سیلهای اخیر توان جمع آوری سیلابها را داشتیم؟

آیا در سیلهای اخیر توان جمع آوری سیلابها را داشتیم؟

سامانه بارشی که از ابتدای امسال در اغلب نقاط کشور فعال شد در برخی نقاط سیل های سنگینی را به راه انداخته و خساراتی در پی داشته است با این حال چشم امید همه به سیلاب هایی است که با ذخیره سازی و مدیریت آنها بتوان کم آبی را جبران کرد.

یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
 ورود آفت جدید به تالابهای جنوبی ارومیه

ورود آفت جدید به تالابهای جنوبی ارومیه

زیست آنلاین: کرم قوزه‌پنبه، متعلق به یک پروانه (Pectinophora gossypiella) زیبا و دوست‌داشتنی است که در اطراف دریاچه ارومیه می گردد. از زمانی که دریاچه ارومیه کم آب شده و شیره‌ی جانِ شورباتلاقی های اطرافش نظیر تالاب‌های درگه سنگی، کانی برازان و سولدوز را مکیده است، این کرم هم داخل یقه‌ گیاهِ شورباتلاقی جا خوش کرده است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مدیریت منابع آب راه حل تنش ها و چالش های بحران آب

مدیریت منابع آب راه حل تنش ها و چالش های بحران آب

ایران از جمله کشورهایی است که سطح مناسبی از دسترسی ۹۹ درصد جمعیت شهری و ۷۵ درصد روستاییان به آب آشامیدنی را فراهم کرده است. در کنار این دستاورد مهم، جوامع انسانی متأثر از تنش‌های آبی در سال‌های اخیر در ایران به شدت افزایش یافته به طوری که در تابستان ۱۳۹۷، بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور تحت تنش آبی بودند.

یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تکذیب آغاز دوره ترسالی در ایران

تکذیب آغاز دوره ترسالی در ایران

کردوانی جغرافی‌دان و فعال حوزه محیط زیست، خبری را که از قول وی در فضای مجازی مبنی بر پایان دوره خسکسالی و آغاز یک دوره ترسالی در ایران منتشر شده، تکذیب کرد و گفت: ایران همچنان در شرایط خشکسالی و کم‌آبی قرار دارد و بارش‌های اخیر هم «اتفاقی» رخ داده است.

پنج شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران
بی‌توجهی به برنامه آمایش سرزمین

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران

کشور ما در سال‌های اخیر تحت تأثیر ۳ عامل "رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت"، "کشاورزی ناکارآمد" و "سوء‌مدیریت" با چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آبی روبه‌رو شده که از آن تحت عنوان "بحران آب در ایران" یاد می‌شود.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
وقتی صحبت از آب زیاد می شود اما هیچ کداممان کاری نمی کنیم

وقتی صحبت از آب زیاد می شود اما هیچ کداممان کاری نمی کنیم

محمد جواد سمیعی، گروه مهندسی-اجتماعی آبانگاه

زیست آنلاین: روز جهانی آب، فرصتی برای آنکه دقایقی را صرف افزایش آگاهی و نیز اقداماتی هر چند کوچک برای نجات آب کنیم.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
چگونه می‌توان منابع آبی کشور را مدیریت کرد

چگونه می‌توان منابع آبی کشور را مدیریت کرد

مدیرعامل سابق شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در شرایط فعلی باید با مدیریت آب‌های زیر زمینی و کنترل سیلاب و ذخیره سازی آب منابع آبی کشور را مدیریت کرد، در غیر این صورت مشکلات متعددی در کشور به وجود می‌آید.

چهار شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

طرح‌های فناورانه زودبازده حوزه آب در مناطق عشایری و محروم اجرا می شود

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست گفت: این ستاد از طرح‌های فناورانه زودبازده در مراحل قبل از تولید، حین تولید و پس از تولید و ورود به مرحله بازار حمایت می‌کند تا بتوانند محصولات دانش‌بنیان تولید کنند و رونق کسب و کار را در مناطق عشایری و محروم اجرایی کنند.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
افت سطح آب‌های زیرزمینی در دشت‌ مرند

افت سطح آب‌های زیرزمینی در دشت‌ مرند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی اعلام کرد: بیش از ۵۰ درصد دشت‌های استان جزو دشت‌های بحرانی و ممنوعه اعلام شده است، هر سال باتوجه به برداشت آب زیر زمینی، شاهد افت سطح آب‌ها در دشت‌ها هستیم.

پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 مصرف آب در ایران  فراتر از میانگین جهانی

مصرف آب در ایران فراتر از میانگین جهانی

میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
نقش بی‌بدیل بانوان در فرهنگ‌سازی و ایجاد جریان‌های اجتماعی موضوع آب

نقش بی‌بدیل بانوان در فرهنگ‌سازی و ایجاد جریان‌های اجتماعی موضوع آب

معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده : ردپای بانوان در موضوع آب، اتفاق مهمی است که می‌تواند زمینه ساز گسترش فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه شود.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
در سنت خانه‌ تکانی مدیریت مصرف آب را در نظر بگیریم
ابراز نگرانی از مصرف 2 برابری آب در خانه تکانی

در سنت خانه‌ تکانی مدیریت مصرف آب را در نظر بگیریم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌شمالی گفت: توصیه می شود تا مردم مصرف آب را در روزهای پایانی سال مدیریت کنند تا اینکه آب به دلیل افزایش مصرف قطع شود.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تلاش پژوهشگران برای مدیریت منابع آب در آمریکا
از علم تا عمل در حوزه مدیریت منابع آبی

تلاش پژوهشگران برای مدیریت منابع آب در آمریکا

در پی کمبود آب مداوم در سراسر دنیا و شرایط خشک‌سالی‌های اخیر در غرب ایالات‌متحده امریکا و برخی از نقاط مختلف جهان، محققان و پژوهشگران بسیاری به تحقیق و بررسی و ارائه طرح‌های مختلف و جدید در رابطه با تکنولوژی‌های آب پرداختند تا بتوانند با خشک‌سالی مقابله کنند.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
کمبود آب باعث توسعه نیافتگی یک منطقه نمی‌شود

کمبود آب باعث توسعه نیافتگی یک منطقه نمی‌شود

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه کمبود آب، محدودیتی برای توسعه نیست، گفت: شهرستان اردستان جزو مناطق کم آب است، ولی فاکتوری به عنوان عامل محدود کننده توسعه ندارد، منتهی نحوه توسعه باید مشخص شود. باید یک رویکردِ توسعه پیش بینی شود که این رویکرد نیاز به آب نداشته باشد.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تنش آبی۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴.۵ میلیون نفر  را تحت تأثیر قرار داده است

تنش آبی۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴.۵ میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است

۳۳۴ شهر در حال حاضر با جمعیت ۳۴.۵ میلیون نفر تحت تأثیر تنش آبی هستند که این مساله نیز چالش‌های بسیاری را به وجود آورده است، وضعیت منابع آبی ایران شرایط بدتری را نسبت به گذشته تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که بهبود بارش‌ها نیز نمی‌تواند راه‌گشا حل این تنش باشد و باید یک مدیریت و اتحاد جدی برای حل این مشکل به‌وجود آید.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
 ۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است
وقوع حتمی تنش آبی در ایران

۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است

با وجودی که آب شیرین، یک منبع طبیعی تجدیدپذیر محسوب می‌شود، اما محدود است، به طوریکه تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن هستند و منابع آب شیرین، تنها می‌توانند از طریق فرآیند چرخه‌ آب دوباره پر شوند.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران
در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است

اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران

مدیرکل علوم طبیعی کمیسیون ملی یونسکو و رییس مرکز مدیریت آب شهری تهران گفت: یکی از موضوعاتی که موجب شده سرانه مصرف آب در ایران بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته باشد، موضوع اقتصاد آب است؛ چراکه در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است که این عدد در مقایسه با کشورهای اروپایی عددی پایین به حساب می‌آید.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
محیط زیست کشور نیازمند سیاست مشخص است

محیط زیست کشور نیازمند سیاست مشخص است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست: برنامه ارزیابی استراتژیک برای تغییر الگوی مصرف و نگاه راهبردی در داخل کشور بسیار موثر است و با نگاه بخشی به موضوع محیط زیست کشور باید به سیاست مشخص برسیم . 

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
خشکسالی توازن در میزان آب را بر هم می زند

خشکسالی توازن در میزان آب را بر هم می زند

خشکسالی می‌تواند باعث عدم توازن در میزان آب و در نتیجه آن کمبود آب، نابودی گیاهان، کم شدن شدت جریان آب برای نیروگاه‌های برق‌آبی، کاهش عمق آب‌های سطحی و خاک مرطوب شود اما مبارزه با آن راهکارهایی دارد.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
مهاجرت به دلیل کم آبی در انتظار دشت یزد و اردکان

مهاجرت به دلیل کم آبی در انتظار دشت یزد و اردکان

«محمدرضا حکیمی» در نشست با بهره‌برداران تفت در روستای دهشیر با اشاره به برداشت بی‌رویه و تاثیر آن بر سفره‌های آب زیرزمینی اظهار کرد: وجود عواملی طبیعی چون فرونشست و شکافت‌های دشت یزد، اردکان و ابرکوه از مهمترین تاثیرات کاهش سطح آب‌های زیرزمینی می باشد؛ هر چند کم آبی، بی‌آبی نیست اما بهایی دارد که ممکن است به ناچار به مهاجرت شویم به ویژه اگر این رخداد در مناطق مسکونی اتفاق بیفتد.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
سیلاب در طرح‌های آبخیزداری فرصتی برای بحران کم آبی
مدل جدید آبخیزداری در سازمان جنگل‌ها اجرا می شود

سیلاب در طرح‌های آبخیزداری فرصتی برای بحران کم آبی

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها گفت: کشور سیل خیز ما دچار بحران کم آبی است و می‌توان از فرصت سیلاب در طرح‌های آبخیزداری استفاده کرد،

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۳
 کمک بلاعوض دولت برای توسعه روش‌های آبیاری نوین/  مشکل تامین آب شرب برخی شهرهای سمنان در تابستان

کمک بلاعوض دولت برای توسعه روش‌های آبیاری نوین/ مشکل تامین آب شرب برخی شهرهای سمنان در تابستان

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دولت را مکلف کردند اعتبارات مورد نیاز برای توسعه روش‌های آبیاری نوین را به عنوان سهم کمک بلاعوض دولت هزینه کند./ استاندار و رئیس شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان ضمن جدی دانستن معضل کم‌آبی در این استان معتقد است که مشکل کم‌آبی در این استان با افزایش بارندگی‌ها نیز به‌طور کامل رفع نمی‌شود.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction