بحران کم آبی

کم آبی

کم آبی کمبود منابع آب شیرین برای رفع نیاز آب است. این بحران بر هر قاره تاثیر می گذارد و در سال 2015 توسط مجمع اقتصادی جهانی به عنوان بزرگترین خطر جهانی در رابطه با تاثیر بالقوه در دهه آینده ذکر شده است. این امر با رضایت جزئی یا بدون رضایت تقاضا بیان شده، رقابت اقتصادی برای کمیت یا کیفیت آب، اختلاف بین کاربران، تخریب غیر قابل برگشت آب های زیرزمینی و اثرات منفی بر محیط زیست مشهود است. یک سوم جمعیت جهانی (2 میلیارد نفر) در شرایط کمبود آب شدید حداقل یک ماه از سال زندگی می کنند. در طول سال نیم میلیارد نفر در جهان با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند. نیمی از بزرگترین شهرهای جهان، کمبود آب راتجربه می کنند که بر محیط زیست تاثیر می گذارد.

فقط 0.014٪ از کل آب در کره زمین قابل شرب و به راحتی قابل دسترسی است. از آب باقی مانده، 97٪ شور است و کمی کمتر از 3٪ دسترسی به آن سخت است. از لحاظ فنی، مقدار کافی آب شیرین در مقیاس جهانی وجود دارد. 

با این حال، به دلیل توزیع نابرابر (تشدید شده توسط تغییرات آب و هوایی) باعث ایجاد برخی مکان های بسیار مرطوب و بسیار خشک و همچنین افزایش شدید تقاضای آب شیرین جهانی در دهه های اخیر به وسیله صنعت شده است، بشریت با بحران کم آب مواجه است. انتظار می رود که تقاضا در سال 2030 گر روند فعلی ادامه یابد 40٪ بیشتر از میزان عرضه شود.

ماهیت کم آبی جهانی جبران ناپذیری جغرافیایی و زمانی بین تقاضای آب شیرین و دسترسی به آن است. افزایش جمعیت جهان، بهبود استانداردهای زندگی، تغییر الگوهای مصرف و گسترش کشاورزی نیازمند به آبیاری، عوامل اصلی افزایش تقاضای جهانی آب هستند. تغییرات اقلیمی مانند تغییرات الگوهای آب و هوایی (از جمله خشکسالی یا سیلاب)، جنگل زدایی، افزایش آلودگی، گازهای گلخانه ای و استفاده بی رویه از آب می تواند منجر به ناکافی بودن عرضه شود.

در سطح جهانی و به طور سالانه، آب شیرین کافی برای پاسخگویی به چنین تقاضایی در دسترس است، اما تغییرات مکانی و زمانی آب و تقاضای آب زیاد است و منجر به کم آبی (فیزیکی) در چند منطقه از جهان در زمان های خاص شود. تمام علل بحران کم آبی مربوط به دخالت انسان در چرخه آب است. کم آبی در طول زمان به دلیل تغییرات طبیعی هیدرولوژیکی تغییر می کند  اما بیشتر به عنوان یک تابع سیاست اقتصادی غالب، رویکرد برنامه ریزی و مدیریت است. انتظار می رود کمبود با اکثر اشکال توسعه اقتصادی تشدید شود، اما اگر به درستی شناسایی شود، بسیاری از علل آن می توانند پیش بینی یا اجتناب شوند و یا کاهش یابند.

برخی از کشورها قبلا ثابت کرده اند که جدا کردن استفاده از آب از رشد اقتصادی امکان پذیر است. برای مثال، در استرالیا، مصرف آب بین سال های 2001 تا 2009 بین 40٪ کاهش یافت در حالیکه اقتصاد بیش از 30٪ رشد کرد. پانل بین المللی منابع سازمان ملل متحد می گوید که دولت ها تمایل زیادی به راه حل های غالبا ناکارآمد سرمایه گذاریدارند: پروژه های بزرگ مانند سدها، کانال ها، خطوط لوله و مخازن آب که عموما از لحاظ زیست محیطی پایدار و اقتصادی نیستند.

بیشتر بخوانید: وضعیت منابع آب در ایران

عرضه و تقاضا

مقدار کل آب شیرینی که به راحتی  بر روی زمین قابل دسترس است، به شکل آبهای سطحی (رودخانه ها و دریاچه ها) و یا آبهای زیرزمینی (به عنوان مثال، در آبخوان ها)، 14000 کیلومتر مکعب است (تقریبا 3359 متر مایل مکعب). از این مقدار کل، فقط 5.000 کیلومتر مکعبت توسط انسان ها در حال استفاده است. از این رو، از لحاظ نطری، آب شیرین بیش از اندازه کافی برای پاسخگویی به تقاضای جمعیت جهان در حال حاضر 7 میلیارد نفر وجود دارد و حتی از رشد جمعیت به 9 میلیارد و یا بیشتر حمایت می کند.

بحران کم آبی به عنوان یک نتیجه از مصرف، عمدتا ناشی از استفاده گسترده از آب در کشاورزی و دامداری و صنعت است. مردم در کشورهای توسعه یافته عموما روزانه حدود 10 برابر آب بیشتری نسبت به کشورهای در حال توسعه استفاده می کنند. بخش بزرگی از این استفاده غیرمستقیم در فرایندهای تولید آب و فاضلاب مصرفی کالاهای مصرفی مانند میوه، دانه های روغنی و پنبه  است.

از آنجایی که بسیاری از این زنجیره های تولید جهانی شده اند، آب های زیادی در کشورهای در حال توسعه مورد استفاده گرفته و آلوده شده اند تا کالاهای مورد نیاز برای مصرف در کشورهای توسعه یافته تولید شود.

اخبار و اطلاعات مربوط به بحران کم آبی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

وضعیت قرمز منابع آبی تهران برای تابستان

وضعیت قرمز منابع آبی تهران برای تابستان

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: اگرچه میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته افزایش یافته، اما به‌دلیل آن‌که شاهد بارش برف نیستیم، باید گفت که وضعیت منابع آبی برای فصل تابستان هم‌چنان بحرانی بوده و لازم است که مشترکان مدیریت مصرف داشه باشند.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
 نا‌امیدی مردم افغانستان از دولت و طالبان در حل بحران آب
بحران آب در کابل؛

نا‌امیدی مردم افغانستان از دولت و طالبان در حل بحران آب

هنوز بخش‌های قابل توجهی از مناطق کابل از دسترسی به شبکه آب شرب محروم است. ساکنان این مناطق از پایتخت افغانستان ناچارند با حفر چاه‌های عمیق آب شرب مورد نیازشان را تامین کنند. چاه‌هایی که روز به روز باید بر عمق آنها بیفزایند. گسترش پدیده کم آبی و خشکسالی موجب شده تا عمق دسترسی به آب در کابل به بیش از ۱۰۰ متر برسد.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
مصرف آب در ایران ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است

مصرف آب در ایران ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است

طبق اعلام مدیر عامل شرکت آبفای کشور میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. هم‌چنین بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی هم‌چون ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه‌روز مصرف می‌شود.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
امکان عبور از بحران آب با تاکید بر طرح‌های فناورانه در مناطق ساحلی

امکان عبور از بحران آب با تاکید بر طرح‌های فناورانه در مناطق ساحلی

دبیر کارگروه آب ستاد توسعه فناوری‌های "آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست " معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در جلسه کمیته راهبری کارگروه آب و خشکسالی گفت: عبور از بحران آب با تاکید بر طرح‌های فناورانه در مناطق ساحلی ممکن می‌شود.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
لزوم بهبود جایگاه و راهکارهای آب در توافقنامه‌های تغییر اقلیم

لزوم بهبود جایگاه و راهکارهای آب در توافقنامه‌های تغییر اقلیم

 نویسنده: Maggie White / مترجم: داد دشتستانی

زیست آنلاین: توافقنامه تغییر اقلیم پاریس در 2015 اهداف بلندپروازانه ای را برای کاهش انتشار کربن و کمک به کشورها در سازگاری با پیامدهای نامطلوب تغییرات جهانی اقلیم ترسیم می کند. اما آب غایب بزرگ این توافقنامه است. در این توافقنامه تنها اشاره ناچیزی به نقش اساسی آب در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با تغییرات اقلیمی شده است. در عین حال، بسیاری از کشورها که موافقتنامه پاریس را امضاء کردند، آب را به عنوان مولفه کلیدی و اساسی برنامه ملی خود(NDCs)  در نظر گرفته اند.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
در تهران چقدر آب هدر می‌رود؟

در تهران چقدر آب هدر می‌رود؟

چندی پیش برخی از مسئولان شهری پایتخت میزان هدر رفت آب را ۳۰ درصد عنوان کردند این در حالی است که براساس گفته‌های قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران میزان هدر رفت آب در تهران تنها ۱۰ درصد است،البته شاخص دیگری درحسابداری مشترکان آب وجود داردتحت عنوان آب بدون درامد یعنی شرکت ابفا تهران از مجموع آب تولید شده ٢٣ درصد از بهای آن را دریافت نمیکند.

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۰۰
۳۰ درصد آب تهران هدر می رود

۳۰ درصد آب تهران هدر می رود

شهردار تهران گفت: ۳۰ درصد آب تهران در شبکه انتقال آب هدر می رود.

سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۴:۴۵
هدف‌گذاری برای کاهش هدررفت آب تا سطح اقتصادی

هدف‌گذاری برای کاهش هدررفت آب تا سطح اقتصادی

علي سيدزاده/ مديرکل دفتر مديريت مصرف و کاهش هدررفت آب شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور

هدف اصلی کاهش هدررفت آب در مناطق خشک و نیمه‌خشک، مقابله با کم‌آبی و حفظ محیط زیست به دلیل خشکسالی‌ها و محدودیت منابع آب است، اما هدف مهم دیگر مربوط به جنبه اقتصادی آن می‌شود.

یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۰۰
۳۰درصد هدررفت آب کشاورزی

۳۰درصد هدررفت آب کشاورزی

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل، گفت: وزارت نیرو از مشارکت سازمان‌های مردم نهاد برای حل مشکلات فراروی صنعت آب و برق به ویژه در حوزه مصرف بهینه در راستای کاهش هدررفت استقبال می کند.

پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۴۱
25 درصد میزان هدررفت واقعی آب در خراسان‌جنوبی

25 درصد میزان هدررفت واقعی آب در خراسان‌جنوبی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی هدررفت واقعی آب را در استان ۲۵ درصد دانست و گفت: بیش از ۲۵ درصد شبکه توزیع آب استان دارای عمر بیش از ۲۵ سال است که باید تعویض شود.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۳۳
۲۵درصد آب هدررفت می‌شود و درآمد ندارد

۲۵درصد آب هدررفت می‌شود و درآمد ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گفت:میزان آب بدون درآمد کشور ۲۵ و ۳ دهم درصد است که کمتر از ۱۳ درصد آن هدر رفت واقعی محسوب می شود.

شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۵۵
jyane construction