آب های سطحی

به آب های موجود در سطح زمین، آب سطحی می گویند. آبهای سطحی از بارش و یا از دل زمین و آب های زیرزمینی بوجود می آیند. 

ویژگی های مهمی برای آب سطحی مانند دما، شوری، مواد مغذی حل شده و کدورت وجود دارد.

آب های سطحی یکی از منابع آب هستند. رودخانه ها یکی از انواع آب های سطحی هستند. در برخی از کشورها برای مهار رودخانه از سد استفاده می شود چرا که مقدار بارش در یک کشور در زمان ها و مکان های متفاوتی رخ می دهد. مهار آب سطحی کمک می کند که از آب در زمان هایی مثل تابستان که مقدار بارش باران کم و مصرف زیاد است استفاده شود. چرا که آب های سطحی یا تبخیر می شوند یا به درون زمین نفوذ کرده و از دست می روند.

با گرمایش زمین و خشکسالی و به تبع آن کاهش بارندگی، مقدار آب های سطحی در ایران کاهش پبدا کرده است. برخی از رود ها با کاهش شدید آب مواجه شده اند و به تبع آن برخی سدها در شرف خشک شدن قرار دارند.

با کاهش بارندگی و خشکسالی، منابع آب هم به سمت شور شدن می رود. رودخانه زاینده رود در اصفهان و رود کارون در چهار محال و بختیاری و خوزستان از بزرگترین رودهای ایران هستند که در معرض خشکی قرار دارند.

خشکی آب های سطحی می تواند باعث بروز گرد و غبار شود. کشور ترکیه با ساخت سدهایی بر روی رودخانه های دجله و فرات، باعث کاهش آب ورودی به کشورهای عراق و سوریه شده است. به همین دلیل با کاهش آب، تالاب هورالعظیم با خشکی روبرو شده و با وزیدن باد و ایجاد گرد و غبار، زندگی مردم خوزستان مختل می شود.

در برخی از مناطق، رودخانه ها دچار آلودگی می شوند که می توان به سفید رود اشاره کرد. پساب های صنعتی و فاضلاب، این رودخانه رو به یکی از آلوده ترین رودهای شمال کشور تبدیل کرده است و سلامت مردوم و محیط زیست را به خطر انداخته است.

مطالب مربوط به آب های سطحی و مدیریت آن را در زیست آنلاین دنبال کنید.

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

حنیف رضا گلزار؛ پژوهشگر حوزه خاک، آب و جنگل

زیست آنلاین: در استان سمنان سالانه 1.3 میلیارد متر مکعب آب تولید می شود که 84 درصد آن (1.1 میلیارد متر مکعب) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
کاهش سطح آب سد زاینده رود

کاهش سطح آب سد زاینده رود

یک کارشناس حوزه آب با بحرانی دانستن وضعیت سد زاینده‌رود گفت: لازم است نگاه ویژه‌تری برای حل مشکلات این سد وجود داشته باشد، چراکه اگر اکنون به فکر نباشیم، قطعا چالش‌های متعددی را تجربه خواهیم کرد.

یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

 زیست آنلاین: در حال حاضر کنفرانس اقتصاد آب مهمترین رویداد تخصصی  اقتصاد آب  در ایران است، از ميان مقالات ارسالی امسال به اين كنفرانس، بيش از 80 مقاله برای داوری مناسب تشخيص داده شده اند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
وضعیت منابع آب در ایران

وضعیت منابع آب در ایران

اعظم فروزان

زیست آنلاین: این روزها بحث بحران آب و وضعیت منابع آب در ایران بسیار جدی و هر منطقه از کشور به شکلی درگیر این بحران شده است. خشک شدن پیکره های منابع آب سطحی چون دریاچه ها، تالابها، رودخانه ها و زوال کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی چهره طبیعت ایران را دگرگون کرده است.

شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
«هادی العامری» خواستار موضع‌گیری مقابل ترکیه در ایجاد بحران آب شد
در نشست با سفرای 19 کشور جهان

«هادی العامری» خواستار موضع‌گیری مقابل ترکیه در ایجاد بحران آب شد

رئیس ائتلاف «الفتح»، در نشست با سفرای 19 کشور جهان، خواستار موضع‌گیری جدی مقابل ترکیه و اقدامش در تشدید بحران آب در عراق شد.

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۵۰
مدیریت بحران آب در کشور با کمک استرالیایی ها

مدیریت بحران آب در کشور با کمک استرالیایی ها

کارگاه آموزشی حکمرانی و سیاست گذاری آب در راستای برنامه گفت و گوی آب ایران و استرالیا به منظور مدیریت بحران آب کشور روز یکشنبه در تبریز برگزار ‌شد.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۳۳
احتمال افزایش شهرهای دارای تنش آبی

احتمال افزایش شهرهای دارای تنش آبی

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در بدترین سناریوی تعریف شده برای تابستان سال ۱۳۹۷ ممکن است اگر شرایط بارندگی به همین شکل باشد هم در منابع آب سطحی و هم در منابع آب زیرزمینی دچار مشکل شویم و شهرهای دارای تنش‌ آبی از ۲۸۹ شهر هم بیشتر شود.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۰
آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

بر اساس آخرین آمار حجم روان‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و طبق وعده مسوولان قرار شده در سال آبی جاری ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای حوضه به‌سوی دریاچه ارومیه رها سازی انجام می‌شود.

پنج شنبه ۲۳ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۰۸
افزایش 11 درصدی حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

افزایش 11 درصدی حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری 11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

چهار شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۳۹
jyane construction