آب های سطحی

به آب های موجود در سطح زمین، آب سطحی می گویند. آبهای سطحی از بارش و یا از دل زمین و آب های زیرزمینی بوجود می آیند. 

ویژگی های مهمی برای آب سطحی مانند دما، شوری، مواد مغذی حل شده و کدورت وجود دارد.

آب های سطحی یکی از منابع آب هستند. رودخانه ها یکی از انواع آب های سطحی هستند. در برخی از کشورها برای مهار رودخانه از سد استفاده می شود چرا که مقدار بارش در یک کشور در زمان ها و مکان های متفاوتی رخ می دهد. مهار آب سطحی کمک می کند که از آب در زمان هایی مثل تابستان که مقدار بارش باران کم و مصرف زیاد است استفاده شود. چرا که آب های سطحی یا تبخیر می شوند یا به درون زمین نفوذ کرده و از دست می روند.

با گرمایش زمین و خشکسالی و به تبع آن کاهش بارندگی، مقدار آب های سطحی در ایران کاهش پبدا کرده است. برخی از رود ها با کاهش شدید آب مواجه شده اند و به تبع آن برخی سدها در شرف خشک شدن قرار دارند.

با کاهش بارندگی و خشکسالی، منابع آب هم به سمت شور شدن می رود. رودخانه زاینده رود در اصفهان و رود کارون در چهار محال و بختیاری و خوزستان از بزرگترین رودهای ایران هستند که در معرض خشکی قرار دارند.

خشکی آب های سطحی می تواند باعث بروز گرد و غبار شود. کشور ترکیه با ساخت سدهایی بر روی رودخانه های دجله و فرات، باعث کاهش آب ورودی به کشورهای عراق و سوریه شده است. به همین دلیل با کاهش آب، تالاب هورالعظیم با خشکی روبرو شده و با وزیدن باد و ایجاد گرد و غبار، زندگی مردم خوزستان مختل می شود.

در برخی از مناطق، رودخانه ها دچار آلودگی می شوند که می توان به سفید رود اشاره کرد. پساب های صنعتی و فاضلاب، این رودخانه رو به یکی از آلوده ترین رودهای شمال کشور تبدیل کرده است و سلامت مردوم و محیط زیست را به خطر انداخته است.

مطالب مربوط به آب های سطحی و مدیریت آن را در زیست آنلاین دنبال کنید.

خشکسالی پیامد مرگ قنات هاست/فناوری پمپ و چاه جایگزین قنات ها شده است

خشکسالی پیامد مرگ قنات هاست/فناوری پمپ و چاه جایگزین قنات ها شده است

قنات که اختراعی ایرانی بوده و قدمتی هزار ساله دارد در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از متخصصان در سرتاسر جهان معتقدند که قنات به هرکجا که راه پیدا کند موجب سکونت، رونق کشاورزی و آبادانی می شود. اما گویا مسوولان مربوطه به این امر واقف نیستند که با محو قنات ها تنها یک شیوه استحصال آب از منابع آبی از بین نمی رود بلکه با خشکیدن قنات ها، شاهد پدید آمدن خشکسالی در کشور در بلند مدت و کاهش سفره های آب زیرزمینی کشورمان خواهیم بود.

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
فاصله گیری ایران از بحران آب تا سه سال دیگر

فاصله گیری ایران از بحران آب تا سه سال دیگر

با افزایش شدت بارشها در اکثر نقاط ایران، بسیاری از تالابها و سفره های آب زیرزمینی آبگیری شد و این مقدار به اندازه ای بوده است که برخی از کارشناسان معتقدند ایران تا ۳ سال از بحران آب فاصله گرفته است.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
سفره‌های آب زیرزمینی هنوز تشنه‌اند

سفره‌های آب زیرزمینی هنوز تشنه‌اند

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به آخرین وضعیت آبخوان‌های کشور پس از بارندگی‌های اخیر گفت: عمده آبخوان‌های دشت‌های مهم و اصلی کشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند که به هیچ‌وجه با یک دوره بارش خوب متعادل نمی‌شوند.

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

بزرگترین مشکلات آب در جهان امروز چیست؟

زیست آنلاین:هم‌اکنون بسیاری از مناطق این کره خاکی در حال تجربه مشکلات جدی آب است، ازنشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گرد و غبار بیشتر است.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
بحران آب در صنعت نفت  و برخی راه کارهای مقابله با آن

بحران آب در صنعت نفت و برخی راه کارهای مقابله با آن

 سعید عزت پناهی

زیست آنلاین: یکی از الزامات جانمایی صنایع نفتی و صنایع پایین دستی آن ، در دسترس بودن آب برای استفاده در واحد پالایشگاهی و یا پتروشیمی است. بهترین گزینه برای مدیریت آب در صنعت نفت ، مدیریت آب و استفاده از پساب های صنعتی داخل صنعت  یا برون سازمانی است.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران
بی‌توجهی به برنامه آمایش سرزمین

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران

کشور ما در سال‌های اخیر تحت تأثیر ۳ عامل "رشد سریع و الگوی نامناسب استقرار جمعیت"، "کشاورزی ناکارآمد" و "سوء‌مدیریت" با چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آبی روبه‌رو شده که از آن تحت عنوان "بحران آب در ایران" یاد می‌شود.

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

چند راهکار برای حل بحران آب در کشاورزی

به گفته یک کارشناس حوزه آب، برای اصلاح وضعیت منابع آبی، در ابتدا باید اولویت‌های اصلی شناخته و از رفتن به سمت بحث‌های احساسی، غیرضروری و غیرفنی هم‌چون آب ژرف جلوگیری شود و شرایط فعلی را با ایجاد ساز و کاری سر و سامان داد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد

یک کارشناس حوزه منابع آبی و اقتصاد کشاورزی، معتقد است اقتصاد نمی‌تواند راهگشای حل بحران آبی در ایران باشد، چراکه آب به‌عنوان یک نهاده در سبد تولید کشاورزان قرار دارد و اگر آب از این سبد حذف شود، بی‌شک تولید محصول کشاورزی و امنیت غذایی به هم خواهد خورد.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 ۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است
وقوع حتمی تنش آبی در ایران

۴۰ درصد آب ایران از منابع غیر تجدید پذیر تامین می شود/ تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن است

با وجودی که آب شیرین، یک منبع طبیعی تجدیدپذیر محسوب می‌شود، اما محدود است، به طوریکه تنها یک درصد از آب‌های جهان قابل آشامیدن هستند و منابع آب شیرین، تنها می‌توانند از طریق فرآیند چرخه‌ آب دوباره پر شوند.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران
در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است

اقتصاد آب عامل افزایش سرانه مصرف آب در ایران

مدیرکل علوم طبیعی کمیسیون ملی یونسکو و رییس مرکز مدیریت آب شهری تهران گفت: یکی از موضوعاتی که موجب شده سرانه مصرف آب در ایران بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته باشد، موضوع اقتصاد آب است؛ چراکه در تهران سهم آب در سبد خانوار کمتر از نیم درصد است که این عدد در مقایسه با کشورهای اروپایی عددی پایین به حساب می‌آید.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
 آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

آب مهمترین چالش پیش روی استان تهران

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت:بر اساس اطلاعات به دست آمده از سند آمایش سرزمین مهمترین چالش پیش روی این استان آب و سپس آسیب های اجتماعی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد
در نشست کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 مطرح شد

ایجاد بازار آب بهره‌ وری مصرف آب را بهبود می بخشد

ایجاد بازار آب موضوعی بود که در نشست اخیر کارگروه کارشناسی کمیته ماده 12 از سوی بخش خصوصی مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی اگر بازار آب شکل بگیرد، بهره‌وری در مصرف آب بهبود پیدا می‌کند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
 ضرورت مراقبت و حفاظت موثرتر از منابع آب زیرزمینی

ضرورت مراقبت و حفاظت موثرتر از منابع آب زیرزمینی

اضافه‌ برداشت از آب‌های زیرزمینی به‌طور متوسط سالانه ۶ میلیارد مترمکعب است و پیش‌بینی می‌شود در صورت صادرات بی‌رویه در بخش کشاورزی و عدم رفع چالش‌های موجود، این رقم به بیش از ۱۲ میلیارد مترمکعب برسد.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

زیست آنلاین: آب یکی از مهم ترین ارکان تمام  اکوسیستم های زنده محسوب می شود. به همین دلیل بررسی کیفی این منابع از ارکان مهم توسعه پایدار است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
عوامل و منابع آلوده کننده آب

عوامل و منابع آلوده کننده آب

زیست آنلاین: آلودگی آب یکی از چالشها و بحران های اصلی آب است که باعث شده است که منابع موجود آب هم به دلیل آلوده بودن قابل بهره برداری نباشد. جنبه کیفیت آب در مقابل کمیت آب و مسئله کمیابی آب در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این در صورتی است که آب زمانی قابل استفاده است که موجود باشد و سالم، تمیز و با کیفیت باشد. پس کیفیت روی دیگر موجودی آب است. اما به دلیل بی توجهی  به موضوع کیفیت باعث شده است که بسیار از منابع آب که به دلیل کیفیت پایین قابل استفاده نیستند.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۲۲
میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی
حدود یک میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب برای جمعیت تهران تولید می شود

میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی

حدود یک میلیارد و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب، برای جمعیت حدود ۱۴ میلیون نفری استان تهران، تولید می‌شود که از این میزان، بیش از ۷۰ درصد از منابع سطحی و سدها و بقیه از منابع زیرزمینی به‌دست می‌آید، مصرف متوسط یک خانوار تهرانی حدود ۲۰ متر مکعب در ماه است که با کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمکعب که مصرف سالانه دو استان است، صرفه‌جویی خواهد شد.

شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آیا به راستی سمنان کم آب است؟

آیا به راستی سمنان کم آب است؟

حنیف رضا گلزار؛ پژوهشگر حوزه خاک، آب و جنگل

زیست آنلاین: در استان سمنان سالانه 1.3 میلیارد متر مکعب آب تولید می شود که 84 درصد آن (1.1 میلیارد متر مکعب) در بخش کشاورزی مصرف می شود.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
کاهش سطح آب سد زاینده رود

کاهش سطح آب سد زاینده رود

یک کارشناس حوزه آب با بحرانی دانستن وضعیت سد زاینده‌رود گفت: لازم است نگاه ویژه‌تری برای حل مشکلات این سد وجود داشته باشد، چراکه اگر اکنون به فکر نباشیم، قطعا چالش‌های متعددی را تجربه خواهیم کرد.

یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

مقاله برتر دومین کنفرانس اقتصاد آب در بخش حسابداری و تحلیل اقتصادی

 زیست آنلاین: در حال حاضر کنفرانس اقتصاد آب مهمترین رویداد تخصصی  اقتصاد آب  در ایران است، از ميان مقالات ارسالی امسال به اين كنفرانس، بيش از 80 مقاله برای داوری مناسب تشخيص داده شده اند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
وضعیت منابع آب در ایران

وضعیت منابع آب در ایران

اعظم فروزان

زیست آنلاین: این روزها بحث بحران آب و وضعیت منابع آب در ایران بسیار جدی و هر منطقه از کشور به شکلی درگیر این بحران شده است. خشک شدن پیکره های منابع آب سطحی چون دریاچه ها، تالابها، رودخانه ها و زوال کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی چهره طبیعت ایران را دگرگون کرده است.

شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
«هادی العامری» خواستار موضع‌گیری مقابل ترکیه در ایجاد بحران آب شد
در نشست با سفرای 19 کشور جهان

«هادی العامری» خواستار موضع‌گیری مقابل ترکیه در ایجاد بحران آب شد

رئیس ائتلاف «الفتح»، در نشست با سفرای 19 کشور جهان، خواستار موضع‌گیری جدی مقابل ترکیه و اقدامش در تشدید بحران آب در عراق شد.

دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۵۰
مدیریت بحران آب در کشور با کمک استرالیایی ها

مدیریت بحران آب در کشور با کمک استرالیایی ها

کارگاه آموزشی حکمرانی و سیاست گذاری آب در راستای برنامه گفت و گوی آب ایران و استرالیا به منظور مدیریت بحران آب کشور روز یکشنبه در تبریز برگزار ‌شد.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۳۳
احتمال افزایش شهرهای دارای تنش آبی

احتمال افزایش شهرهای دارای تنش آبی

معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: در بدترین سناریوی تعریف شده برای تابستان سال ۱۳۹۷ ممکن است اگر شرایط بارندگی به همین شکل باشد هم در منابع آب سطحی و هم در منابع آب زیرزمینی دچار مشکل شویم و شهرهای دارای تنش‌ آبی از ۲۸۹ شهر هم بیشتر شود.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۰
آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

بر اساس آخرین آمار حجم روان‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری ۱۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و طبق وعده مسوولان قرار شده در سال آبی جاری ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای حوضه به‌سوی دریاچه ارومیه رها سازی انجام می‌شود.

پنج شنبه ۲۳ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۰۸
افزایش 11 درصدی حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

افزایش 11 درصدی حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

حجم روان‌‌آب‌های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری 11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

چهار شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۳:۳۹
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction