حفاظت از محیط زیست ایران

حفاظت از محیط زیست عبارت است از هرگونه تلاش و اقدامی که محیط زیست را از هر گونه آسیب و از بین رفتن و یا مشکلات حفط کند. محیط زیست به عنوان محیطی برای زندگی و حیات بسیار مهم و ارزشمند است و هر گونه آسیب به آن زندگی همه جاندارانی که در حال زندگی هستند و تمامی نسلهای آینده را تهدید می کند. برای حفاظت از محیط زیست علاوه بر وضع قوانین، فرهنگ سازی می تواند به این امر کمک کند. موافقتنامه های بین المللی ای برای حفظ محیط زیست از آسیب انسان وضع شده اند. از جمله آنها توافقنامه پاریس است که دولت ها تعهد داده اند میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند. کشورهای مختلفی نظیز چین، آمریکا، مکزیک، تانزانیا، استرالیا و کشورهای اروپایی با وضع قوانین و پیوستن به معاهده های بین المللی سعی در حفظ محیط زیست خود دارند. 
ایران به عنوان کشوری با اقلیم های مختلف و تنوع زیستی شناخته می شود. محیط زیست در ایران بسیار مهم و حیاتی است. سازمان حفاطت محیط زیست به عنوان متولی امور مربوط به محیط زیست در ایران است. در ایران مناطق حفاظت شده مختلفی وجود دارند.
همچنین با فرهنگ سازی، خود شهروندان می توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند.

موارد زیر بخشی از اقدامات شهروندان برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی می باشد.
1) عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی: کیسه های پلاسنیکی را می توان یکی از دشمنان طبیعت دانست. می توان با استفاده از کیسه های پارچه ای در خرید، از تولید، مصرف و دور انداختن کیسه های پلاستیکی جلوگیری کنیم
2) عدم استفاده از کاغذ: در زندگی روزمره مواردی وجود دارد که می توان از کاغذ استفاده نکرد. به عنوان مثال بانکداری الکترونیکی، ویا استفاده از اتوماسیون های اداری در ادارات باعث کاهش استفاده از کاغذ و جلوگیری از قطع درختان می شود.
3) تفکیک زباله در مبدا: تفکیک زباله در منرل و یا محل کار، گام مهمی در حفاظت از محیط زیست است. در برخی کشورها مانند آلمان این فرهنگ به خوبی جا افتاده است. در این کشور برای تفکیک موارد مختلف زباله از 5 سطل جدا استفاده می کنند.
4) رها نکردن زباله در طبیعت و محیط زندگی: متاسفانه امروزه در طبیعت ایران صحنه های تاسف برانگیزی از زباله های رها شده در طبیعت ملاحظه میکنیم. یادآوری این نکته ضروری است که برخی از زباله ها مانند شیشه و یا پلاستیک صدها سال زمان می برند تا تجزیه شوند. 
5) خرید اینترنتی: امروزه با فراهم شدن بستر خرید اینترنتی، به سادگی می توان در منزل خرید خود را انجام داد. با این کار به کاهش مصرف بنزین برای خودروها و به تبع آن کاهش آلودگی هوا کمک می کنیم. همچنین با با کاهش حچم ترافیک ، زمان کمتری را تلف خواهیم کرد.

6) سیستم حمل و نقل عمومی: با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، شاهد کاهش آلودگی هوا خواهیم بود. امروزه خودره های تک سرنشین یکی از دلایل آلودگی هوا می باشند. 


در ادامه به برخی از مسکلات طیست محیطی ایران اشاره می شود:
1) آلودگی هوا که ناشی از تکنولوژی قدیمی خودروسازان و عدم رعایت استانداردها است.
2) به دلیل کم آبی، صنایع پر مصرف آّب مانند کارخانجات فولاد یا باید تعطیل شوند و یا به کناره های دریا ها مانند دریای عمان انتقال یابند.
3) آلودگی آب های زیر زمینی به دلیل عدم وجود شبکه های فاضلاب در بسیاری از نقاط و استفاده از چاه های جذبی
4)برداشت بی رویه و غیر مجاز از آب های زیرزمینی به خشک شدن سفره های زیر زمینی منجر شده است که باعث فرو نشست در نقاط مختلف می شود
5) پدیده ریزگردها در مناطق غربی و جنوب غربی علی الخصوص استان خوزستان که به دلیل خشکسالی ها بوجود آمده است.
6) استفاده از سموم و کود های شیمیایی باعث آسیب رساندن به خاک شده و محصوللات را نیز آلوده می کند. راه حل آن کشاورزی ارگانیک می باشد.

در کشور، گروه های محیط زیستی و کمپین های مختلفی برای حفظ محیط زیست وجود دارد. 

آخرین اخبار و گزارشات پیرامون محیط زیست و ارتباط آن با اقتصاد سبز را در سایت زیست آنلاین ملاحظه کنید.

مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

مناطق شکار ممنوع پارک ملی لار پذیرای گردشگران نوروزی

پارک ملی لار یکی از مناطق حفاظت‌شده ایران است که دارای اکوسیستم‌های کوهستانی مرتفع و آبی می‌باشد. این منطقه در البرز مرکزی نزدیک دامنهٔ جنوب غربی دماوند و در مرز دو استان تهران و مازندران قرار گرفته‌است. پارک ملی لار از ۱۵خرداد بازگشایی می‌شود اما مناطق حاشیه‌ای و شکارممنوع پارک پذیرای گردشگران نوروزی است.

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
با تعامل و همراهی در پی حل مشکلات باشیم نه بیان آن
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران:

با تعامل و همراهی در پی حل مشکلات باشیم نه بیان آن

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: مسئولان سخنان بدون اطلاعات و هیجانی بیان نکنند.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

چالش های مجازیِ که به حفظ زمین یاری می رسانند

به تازگی اقدامی در شبکه‌های اجتماعی موجب شده تا کاربران گامی برای پاکسازی محیط زیست از زباله بردارند، که این امر نشان از  افزایش آگاهی های زیست محیطی شهروندان در سایه فضای مجازی دارد.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
گونه‌های گیاهی و جانوری بر سر سفره هفت‌سین منقرض می شوند

گونه‌های گیاهی و جانوری بر سر سفره هفت‌سین منقرض می شوند

خرید و فروش گونه‌های جانوری و گیاهی در حال انقراض مثل سمندر لرستانی، لاک پشت، مارآبی و لاله واژگون از چند سال پیش ممنوع شده ولی همچنان شاهد عرضه این گونه‌ها توسط برخی واحدها و دستفروشان مستقر در خیابان‌ها هستیم.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 جشنواره بین المللی برند سبز برگزار می شود

جشنواره بین المللی برند سبز برگزار می شود

زیست آنلاین: جشنواره بین المللی برند سبز، با همکاری بخش خصوصی و دولتی در تیرماه سال آینده  در تهران برگزار می شود

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

تخریب محیط زیست در اثر ناپایداری توسعه ایجاد شده است

از دهه ۷۰ میلادی سیاست‌های زیست محیطی دنیا تغییر کرده و سیستم توسعه پایدار با چهار اصل توسعه اقتصادی، موافق با نظام اجتماعی و زیست محیطی و حقوق نسل‌های آینده تعریف شده است.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 گردشگری‌ های غیر مسئولانه هزینه‌های سنگینی بر دوش طبیعت می‌گذارد

گردشگری‌ های غیر مسئولانه هزینه‌های سنگینی بر دوش طبیعت می‌گذارد

با نزدیک شدن به ایام نوروز و آغاز تعطیلات، بازار طبیعت‌گردی‌ها داغ‌تر از هر زمان دیگری می‌شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند پس از یک سال کار و فعالیت در شهرهای بزرگ و پر جمعیت، چند روزی را میهمان طبیعت باشند اما گردشگری‌های غیر مسئولانه گاهی هزینه‌های سنگینی روی دوش طبیعت می‌گذارد. یک استاد جهانگردی در ادامه به نکات ساده برای کاهش خسارت به طبیعت در روزهای تعطیل اشاره کرده است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
ثبت جهانی سرو 4500 ساله ابرکوه به کجا رسید؟

ثبت جهانی سرو 4500 ساله ابرکوه به کجا رسید؟

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با اشاره به ارائه پیشنهاد تشکیل پرونده ثبت جهانی درختان دیرزیست ایران به محوریت سرو 4500 ساله ابرکوه، گفت: پیگیری تشکیل این پرونده وابسته به تایید میراث فرهنگی کشور و مکتوب شدن هزینه‌های آن است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
دریاچه نمک در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار دارد

دریاچه نمک در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار دارد

مدیرکل محیط زیست استان قم گفت: حوضه دریاچه نمک در بین 30 حوزه گرد و غبار کشور رتبه نخست را دارد و در بحرانی‌ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
قصور انسانی علت اکثر آتش سوزیهای جنگل و نیمی از جنگلهای خراسان شمالی در معرض آتش سوزی

قصور انسانی علت اکثر آتش سوزیهای جنگل و نیمی از جنگلهای خراسان شمالی در معرض آتش سوزی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، درباره نقش منفی انسان در طبیعت گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده است. افراد برای تفریح به طبیعت رفته و آتش روشن می‌کنند اما آن را خاموش نمی‌کنند و این آتش دامن جنگل را فرا می‌گیرد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
 تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست بر انتقال آب خزر

تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست بر انتقال آب خزر

رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست تنها مرجع رسمی برای صدور پیوست محیط زیستی تمام طرح ها است گفت: تایید این سازمان بر انتقال آب خزر برای همه نهادهای دولتی و مردم حجت باشد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
کاشت درخت، تعامل سازنده انسان و زمین

کاشت درخت، تعامل سازنده انسان و زمین

روز درختکاری در ایران

نیمه اسفند ماه روز درختکاری بهانه‌ای است برای اینکه ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیا و یا دست کم با دقت بیشتری نگهداری کنیم.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
اگر بخواهیم پیشگیری اجتماعی را دنبال کنیم باید محیط‌بان خانم داشته باشیم
تصمیم سازمان محیط زیست برای استخدام محیط بان زن:

اگر بخواهیم پیشگیری اجتماعی را دنبال کنیم باید محیط‌بان خانم داشته باشیم

فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت:تلاش می‌کنیم تا بخشی از استخدامی‌های ما برای محیط‌بانی، زنان باشند. اگر بخواهیم پیشگیری اجتماعی را دنبال کنیم باید محیط‌بان خانم داشته باشیم.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
قاچاق درختان بلوط کهنسال در زاگرس

قاچاق درختان بلوط کهنسال در زاگرس

در حالیکه مدیرکل منابع طبیعی لرستان از قاچاق بلوط های ۷۰۰ ساله در لرستان خبر داد، معاون عمرانی استاندار می‌گوید «برای گزارش یک مورد قاچاق چوب با مدیر منابع طبیعی تماس گرفتم اما او خواب بود»!

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
آماده‌ باش سازمان حفاظت محیط زیست در نوروز ۹۸

آماده‌ باش سازمان حفاظت محیط زیست در نوروز ۹۸

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیران کل حفاظت محیط زیست استان‌ها خواستار هماهنگی، آماده‌باش مسئولان و عوامل اجرایی و حضور به‌موقع عوامل و تجهیزات در مناطق حساس شد.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
مصائب یک تالاب: میخ آخر بر تابوت انزلی

مصائب یک تالاب: میخ آخر بر تابوت انزلی

با تمام زیبایی ها و محبوبیتی که تالاب انزلی دارد، اما عوامل زیادی سبب شده است تا در سال های گذشته، عمق این پهنه آبی کاهش یابد و بیم آن می رود که به سرنوشتی مشابه دریاچه ارومیه گرفتار شود.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
آیا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت

آیا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت

چند ماهی است که خبرهای مختلفی مبنی بر نابودی جنگل‌های شمال کشور تا چند سال آینده منتشر می‌شود. برخی کارشناسان حوزه منابع طبیعی از جمله هادی کیا دلیری -رئیس انجمن جنگلبانانی ایران- بارها مطرح کرده‌اند که تا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت اما رییس شورای عالی جنگل‌ با استناد به آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها نظر دیگری دارد.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
قانون تأسیس شهرداری‌ها زمینه رواج شهرخواری را پدید آورده است

قانون تأسیس شهرداری‌ها زمینه رواج شهرخواری را پدید آورده است

قانون تأسیس شهرداری‌ها صرفاً یک نگاه یک‌‬طرفه به زیست‌بوم‌های شهری دارد و این کاستی زمینه رواج شهرخواری را پدید آورده است، به عنون مثال هنگامی که میزان تخلفات از یک میزان مشخصی می‌گذرد، بهتر بود قانون‌گذار پیش‌بینی می‌کرد که اشکال در دستگاه شهرداری و کمیسیون ماده ۱۰۰ است اما اکنون جریمه ناشی از این تخلفات به منبعی برای درآمدزایی شهرداری تبدیل شده است.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تعویق اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده ما را برای داشتن هوای پاک ناامید کرد

تعویق اجرای قانون اسقاط موتورهای فرسوده ما را برای داشتن هوای پاک ناامید کرد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: دولت امید ما را برای داشتن هوای پاک ناامید کرد و نگران هستیم حالا که موتورسازها مسیر را یاد گرفته‌اند سال دیگر نیز فشار بیاورند و اجرای قانون یک سال به عقب بیفتد.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
مناطق مالچ پاشی شده تنوع زیستی قابل توجهی ایجاد کرده است
ایران جزو پنج کشور نخست جهان در تثبیت ماسه های روان

مناطق مالچ پاشی شده تنوع زیستی قابل توجهی ایجاد کرده است

ایران با اقدامات موثر خود در امر مالچ پاشی و بیابان زدایی، توانسته یکی از پنج کشور نخست جهان در امر تثبیت ماسه های روان باشد، قریب به اتفاق مناطق مالچ پاشی شده اکنون به جنگل دست کاشت مناطق بیابانی تبدیل شده و از تنوع زیستی قابل توجهی برخوردار است.

شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
تعطیلی معدن شاهوار خواسته مردم شاهرود
در ادامه ماجراهای معدن بوکیست شاهرود

تعطیلی معدن شاهوار خواسته مردم شاهرود

معدن بوکیست شاهوار در شاهرود، از چند سال پیش تاکنون، به خاطر آلودگیهای زیست محیطی و تخریب حیات وحش و پوشش گیاهی منطقه، به معضلی برای مردم و طرفداران محیط زیست تبدیل شده است. حال مردم این منطقه، خواستار تعطیلی کامل معدن و عدم تمدید مجوز آن می باشند.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
زنان نگهبانان محیط زیست

زنان نگهبانان محیط زیست

توسعه بی رویه، زنگ خطر تخریب محیط زیست را به صدا در آورده است؛ براین اساس گرایش به سمت مشاغل سبز و اجرای آنها توسط زنان می‌تواند در کاهش این تخریب تاثیرگذار باشد.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
قرارسبز حامیان طبیعت در هفته اول اسفند 1397

قرارسبز حامیان طبیعت در هفته اول اسفند 1397

مهربانی و اشتیاق دوستداران محیط زیست با شروع آخرین ماه سال همچنان ادامه داشت و این اشتیاق با اجرای برنامه های متنوع و محیط زیستی در سرتاسر ایران پهناور نمود پیدا کرد.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

پاسخ مدیرکل میراث هرمزگان به صادرات و تجارت خاک جزیره هرمز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان سپس درباره فروش خاک هرمز توضیح داد: مشاهده میدانی من حاکی از این است که بسیاری از دست‌فروشان این کار را انجام می‌دهند و موضوع آن به صنایع دستی ارتباطی پیدا نمی‌کند. البته برخلاف آن‌چه گفته می‌شود فروش این خاک‌ها به صورت زینتی خیلی چشم‌گیر نیست ضمن آن‌که محل کسب و درآمد خانواده‌های ساکن در آن منطقه است که مشکل اشتغال و معیشت دارند.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد

انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد

عبدالرضا کرباسی ضمن اشاره به اینکه انتقال آب دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: موضوع انتقال آب دریای خزر به استان‌های کم آب کشور از حدود سال ۱۳۹۰ مطرح شده بود. انتقال آب از دریای خزر به سمنان یا سایر شهرهای بیابانی کشور از نظر اقتصادی توجیه ندارد چرا که پس از طی فرآیند نمک‌زدایی، انتقال آب بسیار گران قیمت خواهد بود.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
کاهش ۸۵ درصدی مصرف کاغذ تا پایان تابستان سال آینده پیش‌بینی می شود
به دنبال آغاز «طرح سازمان بدون کاغذ»

کاهش ۸۵ درصدی مصرف کاغذ تا پایان تابستان سال آینده پیش‌بینی می شود

به دنبال آغاز «طرح سازمان بدون کاغذ» در سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان محیط زیست ضمن اشاره به پیش‌بینی کاهش ۸۵ درصدی مصرف کاغذ تا پایان تابستان سال آینده، از مکاتبه رئیس سازمان با وزارت علوم، هیأت امنای دانشگاه آزاد و کتابخانه ملی به منظور کاهش نسخ کاغذی پایان‌نامه‌ها خبر داد.

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
هشدار درباره نابودی جنگلهای شمال

هشدار درباره نابودی جنگلهای شمال

هادی کیادلیری، رئیس انجمن جنگبانان ایران، گفت: تا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت؛ در استان گیلان راش و شاه بلوط دچار بیماری شده اند و در آینده نزدیک شاهد مرگ و میر دسته جمعی این گونه ها خواهیم بود.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
سناریوهای مختلفی برای گسترش استفاده از موتورسیکلت‌ برقی مطرح است

سناریوهای مختلفی برای گسترش استفاده از موتورسیکلت‌ برقی مطرح است

یکی از این سناریوها این است که شهرداری هزینه باتری موتورسیکلت‌های برقی را برعهده بگیرد، چراکه این باتری‌ها تقریبا گران هستند و حدود ۵۰ درصد از کل قیمت موتورسیکلت برقی را شامل می‌شود. در این رویکرد، هزینه تهیه موتورسیکلت‌های برقی برای عموم مردم کاهش یابد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
اثرات منفی خشکسالی بر سلامت روان کودکان استرالیایی/خشکسالی در «جاسک»

اثرات منفی خشکسالی بر سلامت روان کودکان استرالیایی/خشکسالی در «جاسک»

سازمان ملل متحد در گزارشی هشدار داده است که خشکسالی طولانی مدتِ استرالیا اثرات ویرانگر بر کودکان داشته و منجر به رشد زودرس آن‌ها می‌شود./ بیش از ۷ روستا در شهرستان جاسک در اثر هجوم شن‌های روان به کلی در میان شن‌های روان مدفون شده‌اند و بیش از ۲۱ روستا در معرض مدفون شدن زیر شن‌های روان قرار دارند.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تلاش برای ثبت جهانی کهنسالترین موجود زنده ایران

تلاش برای ثبت جهانی کهنسالترین موجود زنده ایران

سَرْو اَبَرکوه یا سرو زرتشتی، یکی از آثار طبیعی ملی ایران است. این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زندهٔ دنیا است. محیط تنهٔ این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸ متر برآورد شده‌است. حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تألیف شده دربارهٔ ابرکوه می‌نویسد: «در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد…».

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction