حفاظت از محیط زیست ایران

حفاظت از محیط زیست عبارت است از هرگونه تلاش و اقدامی که محیط زیست را از هر گونه آسیب و از بین رفتن و یا مشکلات حفط کند. محیط زیست به عنوان محیطی برای زندگی و حیات بسیار مهم و ارزشمند است و هر گونه آسیب به آن زندگی همه جاندارانی که در حال زندگی هستند و تمامی نسلهای آینده را تهدید می کند. برای حفاظت از محیط زیست علاوه بر وضع قوانین، فرهنگ سازی می تواند به این امر کمک کند. موافقتنامه های بین المللی ای برای حفظ محیط زیست از آسیب انسان وضع شده اند. از جمله آنها توافقنامه پاریس است که دولت ها تعهد داده اند میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند. کشورهای مختلفی نظیز چین، آمریکا، مکزیک، تانزانیا، استرالیا و کشورهای اروپایی با وضع قوانین و پیوستن به معاهده های بین المللی سعی در حفظ محیط زیست خود دارند. 
ایران به عنوان کشوری با اقلیم های مختلف و تنوع زیستی شناخته می شود. محیط زیست در ایران بسیار مهم و حیاتی است. سازمان حفاطت محیط زیست به عنوان متولی امور مربوط به محیط زیست در ایران است. در ایران مناطق حفاظت شده مختلفی وجود دارند.
همچنین با فرهنگ سازی، خود شهروندان می توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند.

موارد زیر بخشی از اقدامات شهروندان برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی می باشد.
1) عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی: کیسه های پلاسنیکی را می توان یکی از دشمنان طبیعت دانست. می توان با استفاده از کیسه های پارچه ای در خرید، از تولید، مصرف و دور انداختن کیسه های پلاستیکی جلوگیری کنیم
2) عدم استفاده از کاغذ: در زندگی روزمره مواردی وجود دارد که می توان از کاغذ استفاده نکرد. به عنوان مثال بانکداری الکترونیکی، ویا استفاده از اتوماسیون های اداری در ادارات باعث کاهش استفاده از کاغذ و جلوگیری از قطع درختان می شود.
3) تفکیک زباله در مبدا: تفکیک زباله در منرل و یا محل کار، گام مهمی در حفاظت از محیط زیست است. در برخی کشورها مانند آلمان این فرهنگ به خوبی جا افتاده است. در این کشور برای تفکیک موارد مختلف زباله از 5 سطل جدا استفاده می کنند.
4) رها نکردن زباله در طبیعت و محیط زندگی: متاسفانه امروزه در طبیعت ایران صحنه های تاسف برانگیزی از زباله های رها شده در طبیعت ملاحظه میکنیم. یادآوری این نکته ضروری است که برخی از زباله ها مانند شیشه و یا پلاستیک صدها سال زمان می برند تا تجزیه شوند. 
5) خرید اینترنتی: امروزه با فراهم شدن بستر خرید اینترنتی، به سادگی می توان در منزل خرید خود را انجام داد. با این کار به کاهش مصرف بنزین برای خودروها و به تبع آن کاهش آلودگی هوا کمک می کنیم. همچنین با با کاهش حچم ترافیک ، زمان کمتری را تلف خواهیم کرد.

6) سیستم حمل و نقل عمومی: با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، شاهد کاهش آلودگی هوا خواهیم بود. امروزه خودره های تک سرنشین یکی از دلایل آلودگی هوا می باشند. 


در ادامه به برخی از مسکلات طیست محیطی ایران اشاره می شود:
1) آلودگی هوا که ناشی از تکنولوژی قدیمی خودروسازان و عدم رعایت استانداردها است.
2) به دلیل کم آبی، صنایع پر مصرف آّب مانند کارخانجات فولاد یا باید تعطیل شوند و یا به کناره های دریا ها مانند دریای عمان انتقال یابند.
3) آلودگی آب های زیر زمینی به دلیل عدم وجود شبکه های فاضلاب در بسیاری از نقاط و استفاده از چاه های جذبی
4)برداشت بی رویه و غیر مجاز از آب های زیرزمینی به خشک شدن سفره های زیر زمینی منجر شده است که باعث فرو نشست در نقاط مختلف می شود
5) پدیده ریزگردها در مناطق غربی و جنوب غربی علی الخصوص استان خوزستان که به دلیل خشکسالی ها بوجود آمده است.
6) استفاده از سموم و کود های شیمیایی باعث آسیب رساندن به خاک شده و محصوللات را نیز آلوده می کند. راه حل آن کشاورزی ارگانیک می باشد.

در کشور، گروه های محیط زیستی و کمپین های مختلفی برای حفظ محیط زیست وجود دارد. 

آخرین اخبار و گزارشات پیرامون محیط زیست و ارتباط آن با اقتصاد سبز را در سایت زیست آنلاین ملاحظه کنید.

کشف یک گونه شکاری جدید و افزایش وحوش در استان همدان

کشف یک گونه شکاری جدید و افزایش وحوش در استان همدان

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان همدان از کشف یک گونه شکاری جدید خبر داد.

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
خالی شدن دشت «سیلاخور» از درخت

خالی شدن دشت «سیلاخور» از درخت

در کمیسیون قاچاق کالا و ارز بروجرد سخن از قاچاق دام، قاچاق چوب، تبدیل درختان بلوط به زغال و ... به میان آمد تا دادستان به ادارات این شهرستان برای پیگیری موضوع ضرب‌الاجل بدهد.

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان

پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان

مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: وضعیت پسماندهای پزشکی یکی از معضلات خوزستان است چرا که این پسماند به صورت مخلوط با پسماندهای شهری به محل‌های دفن هدایت می‌شود.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
وضعیت پلنگ تندوره تثبیت نشده است

وضعیت پلنگ تندوره تثبیت نشده است

مدیرکل دفتر حیات وحش و تنوع زیستی سازمان محیط زیست گفت: علایم بالینی و رفتاری پلنگ تندوره از جمله بینایی، رفتارهای طبیعی، وضعیت عمومی حیوان و پاسخ به محرک‌های محیطی در روزهای اخیر نسبت به آغاز اقدامات درمانی، پیشرفت قابل توجهی را نشان داده اگرچه هنوز وضعیت حیوان تثبیت نشده است.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
از واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور تقدیر می شود

از واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور تقدیر می شود

بیستمین همایش ملی تقدیر از واحدهای صنعتی و خدماتی سبز ۲ بهمن ماه سال جاری برگزار می شود.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
آلودگی بصری در مدیریت شهری

آلودگی بصری در مدیریت شهری

در کشورمان کلانشهرهایی مثل تهران از نظر بصری، دچار اغتشاشاتی است که باید با بهره گیری از هنرهای بصری مختلف و توجه به رنگ آمیزی شهر و نقش گیاهان و درختان، سامان یابد تا آرامش را به شهروندان منتقل کند.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
چگونه از آلودگی‌های زندگی روزمره در امان بمانیم؟
مهم‌ترین منابع میکروبی محیط

چگونه از آلودگی‌های زندگی روزمره در امان بمانیم؟

بسیاری از اشیا و وسایلی که در طول روز با آن‌ها سروکار داریم، آلوده بوده و می‌تواند به‌طور بالقوه‌ای خطرناک باشند. در این گزارش به معرفی برخی از این وسایل پرداخته و راهکارهایی برای مقابله با آن‌ها ارائه می‌کنیم.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
آشوراده را پایگاه ملی و بین المللی مطالعات زیست محیطی کنید
درخواست سازمان مردم نهاد آشوراده در نامه ای سرگشاده از رئیس جمهور :

آشوراده را پایگاه ملی و بین المللی مطالعات زیست محیطی کنید

ستاد مردمی نجات آشوراده با انتشار یک نامه سرگشاده در آستانه سفر رئییس جمهور به استان گلستان پیشنهاد داد جزیره آشوراده به یک پایگاه ملی و بین المللی مطالعاتی تبدیل شود.

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
قرار سبز حامیان طبیعت در هفته چهارم دی ماه 1397

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته چهارم دی ماه 1397

پوریا فرهش

اندیشه های سبز و طبیعت دوست در چهارمین هفته از دیماه نیز از پای ننشستند و با ترویج الگو های درست رفتارهای محیط زیستی به جامعه یادآور شدند که در این روزها آنچه بیش از همه باید در اولویت قرار گیرد حفاظت از طبیعت است.

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 کاهش هزینه های حفاظت از طبیعت با حمایت از محیط بانان

کاهش هزینه های حفاظت از طبیعت با حمایت از محیط بانان

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس تلاش سازمان محیط زیست برای دو برابر شدن تعداد محیط بانان و استخدام سالانه ۳۵۰ محیط بان را گامی موثر در راستای بهبود محیط زیست و حفاظت بهتر از حیات وحش دانست.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 "فیلتردوده" یا "اتوبوس‌ نو"
کدامیک به‌صرفه‌ تر است؟

"فیلتردوده" یا "اتوبوس‌ نو"

با ۵۰۰ میلیارد تومان چند فیلتر دوده می‌توان خرید؟ نصب فیلتر دوده روی ۱۰ هزار اتوبوس تا چند درصد باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود؟ با ۵۰۰ میلیارد تومان چه تعداد اتوبوس نو می‌توان تهیه کرد؟ آیا در حال حاضر امکان مالی و فنی برای نوسازی همه اتوبوس‌های فرسوده تهران وجود دارد؟ اینها سئوالاتی است درباره فیلتر دوده و اتوبوس نو و سرنوشت یک انتخاب اثرگذار. یک کارشناس حوزه آلودگی هوا و خودرو به این سئوالات پاسخ می‌دهد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

جزییات بزرگ‌ترین طرح محیط زیستی ایران

عملیات اجرای طرح فاضلاب تهران، از سال ۱۳۷۴ در گستره‌ای به مساحت ۷۰ هزار هکتار در مناطق ۲۲‌گانه تهران و برای پوشش ۱۱ میلیون نفر جمعیت افق طرح ۱۴۱۰ آغاز به کار کرد. این طرح براساس اولویت‌های اجرایی به پنج فاز عملیاتی تقسیم شده و طبق برنامه حدود ۹۰۰۰ کیلومتر احداث شبکه جمع‌آوری، ۷۶کیلومتر تونل فاضلاب‌رو، نصب بیش از ۹۰۰ هزار انشعاب فاضلاب و احداث ۲۲ واحد تصفیه‌خانه در پروژه اجرا خواهد شد.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
عوامل تهدیدکننده «زاگرس»

عوامل تهدیدکننده «زاگرس»

یک عضو هیات مدیره انجمن نهضت سبز زاگرس با اشاره به اینکه خشکسالی و بروز پدیده گرد و غبار درختان بلوط و پوشش گیاهی زاگرس را تهدید می‌کند، گفت: معیشت بسیاری از جوامع محلی وابسته به زاگرس و لازم است که سازمان جنگل‌ها برای رفع این مشکلات برنامه‌ریزی کند.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
کاهش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

کاهش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: طبق نتایج پیش‌بینی کیفیت هوا طی امروز غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق به‌تدریج کاهش می‌یابد و تا بعدازظهر وضعیت کیفی هوای شهر تهران بهبود خواهد یافت.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
نگاهی بر وضعیت احیای دریاچه ارومیه

نگاهی بر وضعیت احیای دریاچه ارومیه

استادیار گروه زراعت دانشگاه ارومیه کشت‌های جایگزین را راهکاری اساسی و ضروری برای احیاء دریاچه ارومیه عنوان کرد؛ علاوه بر آن با پیگیری های استاندار آذربایجان غربی و دانشگاه ارومیه، ستاد احیای دریاچه ارومیه با تخصیص آب مورد نیاز برای اجرای پروژه پرورش آرتمیا در 200 هکتار از اراضی دشت فسندوز میاندوآب موافقت کرد.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
کاربرد استاندارد آلایندگی در خودروهای سواری

کاربرد استاندارد آلایندگی در خودروهای سواری

اعمال سیاست‌های سختگیرانه در تعریف و تعیین استاندارهای آلایندگی خودرو سبب می‌شود که حجم آلودگی هوای منتشره از آن‌ها کاهش یابد و در نتیجه ساکنان شهر از هوای مطلوب‌تری برخوردار باشند.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
 انتقال آب خزر موجب کاهش عمر آن خواهد شد/ شروط لازم برای احیای دریاچه ارومیه

انتقال آب خزر موجب کاهش عمر آن خواهد شد/ شروط لازم برای احیای دریاچه ارومیه

تجریشی: نتیجه‌ مطالعات نشان داده است که اگر آب خزر را انتقال دهیم، عمر دریاچه ۵۰ سال است اما اگر کاری به خزر نداشته باشیم، عمر آن ۵۰۰ سال خواهد بود./ دریاچه ارومیه احیا می‌شود و ما می‌توانیم به تراز اکولوژیک آن دست یابیم اما سه شرط دارد.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
زاگرس نمی‌میرد زاگرس را می‌کشند

زاگرس نمی‌میرد زاگرس را می‌کشند

نقل محافل محیط‌ زیستی اینروزها معضلی‌ است که گلوی جنگل‌های زاگرس را گرفته است.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
کاهش محسوس سرمایه‌ گذاری چین در انرژی هسته‌ای

کاهش محسوس سرمایه‌ گذاری چین در انرژی هسته‌ای

دولت چین متعهد شده است که ۱۸ یا حتی بیش از ۱۸ واحد نیروگاه هسته‌ای را که در حال ساخت دارد تکمیل کند اما از سال ۲۰۱۶ پروژه تجاری جدیدی را معرفی نکرده است.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
حذف  قبوض کاغذی آب و برق تا اردیبهشت ۹۸

حذف  قبوض کاغذی آب و برق تا اردیبهشت ۹۸

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای همکاری با وزارت نیرو در خصوص حذف قبوض چاپی آب و برق و ارسال به صورت الکترونیکی تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
دریاچه ارومیه در دستیابی به تراز اکولوژیک۲ سال عقب است

دریاچه ارومیه در دستیابی به تراز اکولوژیک۲ سال عقب است

مدیر دفتر استانی ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۲سال از برنامه رسیدن به تراز اکولوژیکی دریاچه ارومیه عقب هستیم.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
بعضی از منابع طبیعی را پیش‌خور کرده‌ایم!
روحانی در جمع مدیران وزارت جهاد کشاورزی:

بعضی از منابع طبیعی را پیش‌خور کرده‌ایم!

زیست آنلاین: روحانی در نشست امروز صبح در جمع مدیران جهاد کشاورزی عنوان کرد: درحالی‌که ذخایر آب زیرزمینی کم شده، بعضی از منابع طبیعی را پیش‌خور کرده‌ایم و مجوزهای بیش از اندازه برای برداشت از آب‌های زیرزمینی صادر کردیم.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
سیلاب‌های طولانی و شدید در ۲۸ درصد مساحت کشور

سیلاب‌های طولانی و شدید در ۲۸ درصد مساحت کشور

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه ۲۸ درصد مساحت کشور دچار سیلاب‌های طولانی و شدید است، گفت: یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیر توسط فعالیت‌های آبخیز و آبخوان‌داری جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شده است.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
اعتراض محیط زیست به رأی پرونده یوزپلنگ «قاچاق‌ شده»

اعتراض محیط زیست به رأی پرونده یوزپلنگ «قاچاق‌ شده»

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از تصمیم این سازمان برای اعتراض به رأی دادگاه پرونده «ایران»، ماده یوزپلنگ نجات یافته از دست قاچاقچیان، خبر داد و گفت: در مهلت قانونی تجدیدنظرخواهی می‌کنیم چون امکان بازگشت «ایران » به طبیعت وجود ندارد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 انتقال آب دریای خزر به سمنان بلامانع است

انتقال آب دریای خزر به سمنان بلامانع است

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست انتقال آب از دریا به داخل سرزمین برای برطرف کردن نیاز آبی مصرف‌کنندگان صنعتی و آب شرب و بهداشت مردم در صورت نیاز و با رعایت ضوابط زیست‌محیطی بلامانع است.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
افزایش 282 درصدی خرید و فروش حیات وحش در فضای مجازی

افزایش 282 درصدی خرید و فروش حیات وحش در فضای مجازی

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور اعلام کرد:‌ نگهداری و خرید و فروش حیات وحش زنده و غیرزنده طی ۹ ماه اخیر ۲۸۲ درصد افزایش یافته است.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
قرار سبز حامیان طبیعت در هفته سوم دی ماه 1397

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته سوم دی ماه 1397

ایمان کاهکش

سومین هفته از زمستانِ سپیدپوش نیز میعادگاه دوستداران محیط زیست بود که با علاقه ای سبز دستان پر مهرشان را به نشانه دوستی با طبیعت دراز کنند و ضیافت این هفته را رقم بزنند. ضیافتی که به شیوه هایی همچون آموزش و فرهنگسازی، کاشت نهال و بذر، پاکسازی زباله از طبیعت و برنامه های متنوع دیگری انجام شد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
راهکار برخورد با تخلفات مراکز معاینه فنی سنگین

راهکار برخورد با تخلفات مراکز معاینه فنی سنگین

راه‌اندازی سامانه سیمفا برای برخورد جدی با تخلفات مراکز معاینه فنی سنگین، در دسترس‌ترین راهکاری است که می‌تواند برای بهبود وضع موجود معاینه فنی اجرایی شود.

جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۵
منشأ بوی بد تهران مشخص شد

منشأ بوی بد تهران مشخص شد

روز گذشته بوی نامطبوعی برای ساعاتی تهران را فرا گرفت که گمانه زنی های متعددی در خصوص منشا این بو مطرح شدند، در نهایت منشا و دلیل این بو مشخص گردید.

جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
نقش موتورهای کاربراتوری در آلودگی هوا

نقش موتورهای کاربراتوری در آلودگی هوا

یک کارشناس حوزه آلودگی هوا با اشاره به اندازه‌گیری تعداد ذرات معلق ناشی از موتورسیکلت‌های کاربراتوری در یک پژوهش گفت: هر ۱۰ موتورسیکلت کاربراتوری در هر کیلومتر به اندازه یک اتوبوس دیزلی قدیمی، ذرات معلق تولید می‌کند این در حالیست که می‌توان با تبدیل موتور کاربراتوری به انژکتوری، تعداد ذرات معلق را تا ۹۰ درصد کاهش می‌دهد.

پنج شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۲
jyane construction