انواع انرژی های سبز

انرژی سبز به انرژی هایی گفته می شود که تولید آن ها محیط زیست را آلوده نکنند. با توجه به پایان پذیر بودن سوخت های فسیلی و همچنین آلودگی های زیست محیطی، انتشار بیش از حد دی اکسید کربن و به تبع آن تعییرات اقلیم مانند گرم شدن زمین، بالا آمدن سطخ آب دریاها، توجه به انرژی های سبز را افزایش داده است. در واقع اقتصاد پایدار جهان، در گرو حفظ محیط زیست است. جهان با سرعت به سمت استفاده از این انرژی ها حرکت می کند و روز به روز سهم بیشتری از انرژی جهان به انرژی سبز اختصاص داده می شود. سازگازی با محیط زیست، پراکندگی و در دسترس بودن و همچنین همیشگی و پایان ناپذیر بودن باعث شده است کشورها با سرعت به این سمت حرکت می کنند. تحقیقات گسترده و مطالعات علمی برای این نوع انرژی در این زمینه در حال انجام هست. 
انواع انرژی ها سبز عبارتند از:
1)    انرژی خورشیدی: این انرژی از نور خورشید بدست می آید. خورشید به عنوان منبع اصلی انرژی، برای تولید حرارت و الکتریسیته مورد استفاده قرار می گیرد.

2)    انرژی برق آبی: این انرژی از انرژی حاصل از آب و ارتفاع آن در پشت سدها (هد آب) حاصل می شود. در حال حاضر بحث بر سبز بودن یا نبودن این انرژی وجود دارد چون بعضی از مراجع، سد سازی را برای محیط زیست مخرب می دانند. و فقط سدهایی با ارتفاع پایین را در این طبقه بندی می گنجانند.

3)    انرژی بادی: باد به عنوان یک از منابع انرژی محسوب می شود. یکی از منابع اصلی جایگزین سوخت های فسیلی، انرژی بادی است. با استفاده از توربین بادی می توان انرژی باد را به الکتریسیته تبدیل کرد.

4)    انرژی های دریایی: انرژی حاصل از موج، و جزرو مد دو منبع اصلی انرژی های دریای هستند. 

5)    انرژی زمین گرمایی: منبع این انرژی حرارت زمین در عمق خاصی می باشد. تعدادی از کشورهای جهان از این انرژی برای تولید الکتریسیته و همچنین گرم کردن منازل و ساختمان ها استفاده می کنند.

6)    انرژی زیست توده: این انرژی از منابع گیاهی و یا جانوری تامین می شود. با استفاده از فناوری های خاص این نوع انرژی را می توان به حرارت تبدیل کرد. در حال حاضر انرژی زیست توده، چهارمین منبع انرژی در جهان است.

در ایران در حال حاضر ، انرژی بادی و انرژی خورشیدی دو منبع انرژی سبز و پاک در ایران هستند. نیروگاه های بادی و خورشیدی با وجود مشکلات فراوان در تامین اعتبار در حال گسترش هستند.  همچنین اگر انرژی برق آبی به عنوان انرژی سبز در نظر گرفته شود. این انرژی هم به عنوان یکی از منابع اصلی این نوع انرژی در ایران می باشد.
 

استفاده از انرژی های نوین در معماری سبز یا معماری پایدار

استفاده از انرژی های نوین در معماری سبز یا معماری پایدار

معماری پایدار و یا معماری سبز، در ایجاد سلامتی و پشتیبانی سكنه ای که در آن محیط زندگی می کند کمک می کند و موجب رضایتمندی آنان خواهد شد كه در این راستا نیازمندکاربرد انرژیهای نوین در معماری است: استفاده از طبیعت و تکیه برانرژی خورشیدی برای استفاده های گرمایش و سرمایش و نیروی برق و استفاده کردن دوباره از ضایعات و و یکپارچه سازی ساختمانی این استراژیها را تولید می کند.

جمعه ۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
 برنامه جامع انرژی ایران جایگاه تجدیدپذیرها را توسعه خواهد داد

برنامه جامع انرژی ایران جایگاه تجدیدپذیرها را توسعه خواهد داد

براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار شده که در افق ۲۰ ساله، برنامه جامع انرژی ایران تدوین و با تهیه این برنامه، جایگاه تجدیدپذیرها ارتقا یابد چراکه طبق تحقیقات، پتانسیل‌های بالایی برای توسعه این انرژی در ایران وجود دارد و نگاه دولت نیز به توسعه تجدیدپذیرها بسیار روشن است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق

فرصت طلایی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق

مکانیزم سرمایه‌گذاری در صنعت برق و به‌ویژه بخش نیروگاهی موضوعی است که برخی تحلیلگران و صاحب‌نظران درخصوص سازوکار آن با یکدیگر اختلاف نظر دارند. سرمایه‌گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر یکی از حوزه‌هایی است که در چند وقت اخیر در معرض توجه متولیان و قانون‌گذاران کشور قرار گرفته است. جذب سرمایه در انرژی‌های نو تا به امروز با روش بازگشت سرمایه‌ای که از خرید برق تضمینی از سوی دولت تعهد داده می‌شد، در قالب قراردادهای خرید تضمینی برق امیدواری بسیاری برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی ایجاد کرد.

دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
بومی سازی فناوری خورشیدی و تولید اینورتر خورشیدی

بومی سازی فناوری خورشیدی و تولید اینورتر خورشیدی

با توجه به اینکه منابع سوخت فسیلی اعم از نفت و گاز، محدود هستند؛ همچنین، پیامدها و آثار زیست محیطی این نوع از انرژی و مشکلات ناشی از احتراق آنها مانند آلودگی هوا، تولید گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن، رو به افزایش است، استفاده از فناوری‌های خورشیدی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و در حال حاضر کشورهای زیادی هستند که خواهان بهره وری از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن انرژیهای تولید کنند.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تخصیص بودجه راه اندازی نیروگاههای تجدیدپذیر در مناطق محروم
با موافقت نمایندگان مجلس صورت گرفت

تخصیص بودجه راه اندازی نیروگاههای تجدیدپذیر در مناطق محروم

سر انجام نمایندگان مجلس با اختصاص ۵ هزار میلیارد تومان برای راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر موافقت کردند.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه انرژی های تجدید پذیر

نقش شرکت های دانش بنیان در توسعه انرژی های تجدید پذیر

زیست آنلاین: نشستی با موضوع نقش شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در توسعه انرژی های تجدید پذیر در یازدهمین نمایشگاه بین المللی انرژی های تجدید پذیر برگزار شد.

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
تاثیر بسزای تحریم‌ها در رونق صنعت تجدیدپذیرها

تاثیر بسزای تحریم‌ها در رونق صنعت تجدیدپذیرها

طی دو سال گذشته بیشتر از ۱۱ خط تولید تجهیزات انرژی تجدیدپذیرها اعم از توربین‌های بادی، صفحات خورشیدی و تمام تجهیزاتی که برای نیروگاه‌ها لازم است ایجاد شده و به نظر می‌رسد که تامین مواد اولیه و قطعات در کشور ما به سادگی از محل منابع داخلی امکان‌پذیر باشد، چرا که نه تنها دانش فنی و علم تولید این تجهیزات در ایران وجود دارد بلکه مواد اولیه تولید این تجهیزات نیز در کشور ما مهیا است و صراحتا باید اعلام کنیم که تحریم‌ها تاثیر بسزایی را در صنعت تجدیدپذیرها گذاشته است.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
ترکیب دو فناوری نانو و انرژی خورشیدی برای تولید برق ارزانتر

ترکیب دو فناوری نانو و انرژی خورشیدی برای تولید برق ارزانتر

محققان کشور توانستند با استفاده از فناوری نانو به تکنولوژی انرژی خورشیدی وارد شوند تا بتوانند از انرژی های طبیعی به روشی نوین و با صرفه اقتصادی بیشتری برق تولید کنند.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
نیروگاه های بادی دریایی  توان انرژی الکتریکی بالاتری را تولید می کنند

نیروگاه های بادی دریایی توان انرژی الکتریکی بالاتری را تولید می کنند

نیروگاه های بادی دریایی یکی از منابع مهم تولید انرژی تجدید پذیر و پاک محسوب می شوند که به دلیل قرار گیری در دریاها بیشتر و بهتر می توانند از سرعت و شدت باد استفاده کرده و در نهایت توان انرژی الکتریکی بالاتری را تولید کنند.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
مقایسه وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران و جهان

مقایسه وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران و جهان

احسان لیوانی، معاون گروه انرژی‌های تجدیدپذیر پژوهشگاه وزارت نیرو

احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر امروزه در بسیاری از کشور‌های جهان مورد توجه قرار گرفته و برخی کشور‌ها حتی بیش از ۵۰ درصد از انرژی مصرفی خود را از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تأمین می‌کنند.ایران تاکنون ۶۵۴ مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر تولید کرده که ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده کمتر از یک درصد ظرفیت تولید برق کشور بوده است. این در حالی است که طبق ماده ۵۰ قانون ششم توسعه، دولت مکلف است سهم نیروگاه‌های تجدیدپذیر را به حداقل ۵ درصد ظرفیت برق کشور برساند.

یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
بحران های اقتصادی  ما را به سمت تجدید پذیرها سوق خواهد داد
دومین نشست توسعه نیروگاه های خورشیدی

بحران های اقتصادی ما را به سمت تجدید پذیرها سوق خواهد داد

وجود انواع و اقسام بحران های اقتصادی و زیست محیطی و محدودیت دوام ذخایر فسیلی در کنار افزایش جمعیت، امروزه بسیاری از کشورها را به سمت استفاده بهینه از منابع انواع انرژی های تجدیدپذیر همچون خورشیدی، بادی، امواج دریا و انرژی زیست توده بعنوان بهترین جایگزین منبع انرژی فلسیلی سوق داده است.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
 کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها
رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر:

کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها

طبق قانون باید ۸ درصد از مبالغ دریافتی در قالب قبوض برق، به حساب وزارت نیرو واریز شود و به توسعه برق روستایی و انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص یابد اما توانیر و سازمان برنامه‌وبودجه عملاً در تخصیص نیمی از این مبالغ کوتاهی کرده‌اند و مطالبات تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر همچنان معوق مانده است.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی
فناوری خورشیدی در معماری

ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی

با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

برنامه آموزشی «مدرسه انرژی» در ۴۱ مدرسه مرکز اروپا در جریان است. هدف این برنامه که هزینه‌ای برای مدارس ندارد آموزش بهینه‌سازی انرژی است.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
رونمایی از سیصد دوچرخه هوشمند اشتراکی در پایتخت

رونمایی از سیصد دوچرخه هوشمند اشتراکی در پایتخت

سیصد دوچرخه هوشمند اشتراکی روز سه‌شنبه ۲۷ آذر با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران و اعضای شورای شهر در منطقه دو تهران رونمایی شد.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران

وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران

پژوهشگر: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر

زیست آنلاین: درکنار ذخایر انبوه انرژی‌های تجدیدناپذیر گاز و نفت، کشور ایران سرشار از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، انرژی بادی و غیره است که می‌تواند جهت رفع چالش‌های موجود در راستای توسعه پایدار کشور بکارگرفته شوند.

یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
جایگاه دانشگاهی انرژی های تجدید پذیر در کشور

جایگاه دانشگاهی انرژی های تجدید پذیر در کشور

زیست آنلاین : در کشور ایران، از سال 1394 همزمان با شروع مباحث مربوط به خرید تضمینی برق حاصل از تجدیدپذیرها، امکان بهره گیری از رشته های تحصیلی با عنوان انرژی های تجدید پذیر، فراهم شده و رشد قابل توجهی، در زمینه جذب فارغ التحصیلان این رشته صورت پذیرفته است.

یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
اکثر خانه های بریتانیا تا سال 2030 به انرژی تجدید پذیر مجهز می شوند

اکثر خانه های بریتانیا تا سال 2030 به انرژی تجدید پذیر مجهز می شوند

زیست آنلاین: تقریبا تمام خانه ها و کسب و کارهای بریتانیا تا سال  2030 تحت برنامه های انرژی سبز توسط نیروی باد، انرژی خورشیدی و ...، به انرژی های تجدید پذیر بادی و خورشیدی مجهز می شود.

چهار شنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
کاهش تعرفه عوارض گمرکی تجدید پذیرها راه حلی برای رقابت پذیری با تولیدات داخل 

کاهش تعرفه عوارض گمرکی تجدید پذیرها راه حلی برای رقابت پذیری با تولیدات داخل 

زیست آنلاین: باید به موازات تولید داخل، شرایط مطلوبی برای واردکنندگان خارجی نیز فراهم گردد تا این موضوع بتواند در میان تولیدکنندگان داخلی و وارد کنندگان خارجی رقابت ایجاد کرده و از کشش بازار  به سمت انحصار کامل تولیدات داخل بکاهد.

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
نشست تجاری و انتقال فناوری D8 در حوزه انرژی های تجدیدپذیر برگزار می‌شود

نشست تجاری و انتقال فناوری D8 در حوزه انرژی های تجدیدپذیر برگزار می‌شود

همزمان با برگزاری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۱۸ نشست تجاری و انتقال فناوری D8 در حوزه انرژی های تجدیدپذیر برگزار می‌شود.

چهار شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
 امکان تولید و فروش انرژی سبز با استفاده از ظرفیت بام منازل

امکان تولید و فروش انرژی سبز با استفاده از ظرفیت بام منازل

شهروندان با استفاده از بام منازل خود، امکان تولید و فروش انرژی سبز و پاک خورشیدی را دارند.

یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
لزوم حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید انرژی و مدیریت کربن در کشور

لزوم حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید انرژی و مدیریت کربن در کشور

از آنجایی که نفت اصلی‌ترین انرژی در کشور است؛ از این رو ما کمتر به سراغ تولید سایر انرژی‌ها رفتیم؛ لذا لازم است تا شرکت‌های دانش‌بنیان نقش مهمی در این عرصه ایفا کنند.

شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۰۷:۳۰
اقدامات توسعه انرژی خورشیدی پیشرفت بزرگی را در نیوجرسی رقم زد

اقدامات توسعه انرژی خورشیدی پیشرفت بزرگی را در نیوجرسی رقم زد

زیست آنلاین: به گفته دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، ایالات متحده می تواند با اطمینان 80 درصد از تقاضای برق خود را با تولید انرژی خورشیدی و باد تامین کند.

سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
تولید انرژی تجدید پذیر توسط یک مرد خلاق اهل جامائیکا 

تولید انرژی تجدید پذیر توسط یک مرد خلاق اهل جامائیکا 

زیست آنلاین: Douglas Ellis یک مرد بسیار خلاق جامائیکایی، با استفاده از منابع مختلف،  انرژی تجدید پذیر تولید  می کند.

سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
نصب سیستم سرمایش خورشیدی در ایران

نصب سیستم سرمایش خورشیدی در ایران

با توجه به اینکه تابش خورشید در ایران برای استفاده از انرژی آن به صورت حرارتی بسیار مناسب است، بنابراین بکارگیری این روش بهترین شکل استفاده از انرژی خورشیدی در ایران است

سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
دولت نیویورک استانداردهای کارآمد انرژی را به نمایش می گذارد

دولت نیویورک استانداردهای کارآمد انرژی را به نمایش می گذارد

زیست آنلاین: نیویوک در نظر دارد با افزایش بهره وری انرژی، آینده اقتصاد انرژی پاک و روشنی را برای خود رقم زند.

دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر تا پایان سال به یک هزار مگاوات می رسد

ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر تا پایان سال به یک هزار مگاوات می رسد

معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا از افزایش ۳۶۶ درصدی تولید انرژی تجدیدپذیر و احداث بیش از ۱۰۰۰ نیروگاه تجدید پذیر ۵ کیلوواتی بر بام منازل و خود کفایی ۵ شرکت ایرانی در زمینه تولید پنل های خورشیدی در ایران خبر داد

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
تامین انرژی شرکت اپل توسط انرژی های تجدید پذیر

تامین انرژی شرکت اپل توسط انرژی های تجدید پذیر

زیست آنلاین: در حال حاضر، انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات شرکت اپل توسط انرژی های تجدید پذیر تامین می شود.

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
12 میلیون دلار بودجه برنامه های انرژی سبز کالج Fleming

12 میلیون دلار بودجه برنامه های انرژی سبز کالج Fleming

زیست آنلاین: برنامه های توسعه انرژی سبز در کانادا، بودجه 12 میلیون دلاری را به خود اختصاص داد.

شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
پیشتازان جهان در انرژی‌های پاک

پیشتازان جهان در انرژی‌های پاک

چین با ۱۲۶.۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در انرژی تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۷ که معادل ۴۵ درصد از سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی سبز بود، بالاتر از همه کشورها ایستاد.

یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction