صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه حویی در مصرف انرژی تلاش هایی است که برای کاهش مصرف انرژی انجام می پذیرد.  این صرفه جویی می تواند با مصرف بهینه انرژی و یا استفاده کمتر از خدماتی مانند رانندگی بدست بباید. صرفه جویی در انرژی می تواند کیفیت محیط زیست، امنیت ملی و امنیت مالی را افزایش دهد.

صرفه جویی، در راس سلسله مراتب انرژی قرار دارد و هزینه انرژی را با جلوگیری از نابودی منابع کاهش می دهد. انرژی می تواند از طریق کاهش هدر رفت و اتلاف، افزایش کارایی تکنولوژی ها با بروز رسانی آنها و بهبود عملکرد و نگهداری صرفه جویی شود.

برخی کشورها برای مصرف انرژی، مالیات انرژی یا مالیات کربن وضع می کنند تا مصرف کننده ها را برای کاهش مصرف انرژی ترغیب کنند. 

تکنولوژی های ساختمان و سنجش گرهای هوشمند می تواند به مصرف کنندگان انرژی، چه مسکونی چه تجاری برای رصد مصرف انرژی کمک کنند. نوع دیگر، استفاده از ساختمان های خورشیدی است که پنجره ها، دیوارها و کف می توانند انرژی خورشید را جمع آوری، دخیره و توزیع کنند.

استفاده از تکنولوژزی های به روز به جای موارد قدیمی مانند لامپ های رشته ای نیز به صرفه جویی در انرژی کمک می کنند. 

در پایان سال 2006 اتحادیه اروپا متعهد شد که تا پایان سال 2020 مصرف سالیانه انرژی اولیه خود را 20 درصد کاهش دهد.

بعد از بحران نفت در سال 1973، صرفه جویی در انرژی به یکی از مسائل مهم در ژاپن تبدیل شد. در این کشور تمام سوخت های نفتی به کشور وارد می شود. از این رو انرژی پایدار داخلی در حال توسعه است. 

کشور ایالات متحده آمریکا بعد از چین، بزرگترین مصرف کننده انرژی در جهان است. مصرف انرژی در بخش مسکونی و حمل و نقل که حدود نصف مصرف انرژی این کشور است، بطور گسترده توسط مصرف کننده ها کنترل شده است.

اخبار مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی را در زیست آنلاین دنبال کنید.

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در شهر های ایران

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در شهر های ایران

استان بزد در توسعه نیروگاه‌های خورشیدی با افزایش تعداد نیروگاه‌های خورشیدی به ۶ واحد و افزایش ظرفیت به ۵۳.۵ مگاوات در رتبه اول کشور قرار دارد. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری ۴۸۵ واحد نیروگاه خورشیدی دیگر نیز در مناطق محروم جنوب استان کرمان به بهره‌برداری خواهید رسید.

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف
توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صورت گرفت:

بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف

زیست آنلاین: مسئولیت مقایسه و بررسی 150 ساختمان در شهر تهران با کاربری‌های متفاوت و بر اساس خط مبنا و شدت مصرف انرژی با ساختمانهاي انرژي کارا در شهر تهران از سوی شورای امنیت ملی به شهرداری تهران برای نخستین بار، محول گردید.

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
وضعیت نامناسب مصرف انرژی در ساختمان‌ها

وضعیت نامناسب مصرف انرژی در ساختمان‌ها

شهرهای اروپایی درصدد این هستند تا مصرف سوخت های فسیلی را کم کنند و یا به صفر برسانند. انتقال انرژی موضوعی بسیار مهم و پیچیده است و به چند مقیاس بستگی دارد، اما بر ابتکارات محلی نیز متکی است. جایگزینی انرژی از انرژی های فسیلی به زیست توده، صرفه جویی در انرژی از طریق تعریف مجدد برنامه ریزی شهری، تجمع ترکیب بندی شهری، تمرکززدایی انرژی ممکن است. مشكلات اين كارها فراتر از مسائل زيست محيطي است؛ حمایت های دولتی را می طلبد و بستگی به خروج از سوخت های فسیلی دارد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»
«حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» شود

سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»

در حال حاضر، بخش عمده‌ی یارانه اعطایی به خانوار در حوزه انرژی، از تولیدکنندگان گرفته شده و به مشترکین پرمصرف می‌رسد؛ رویه‌ای که برخلاف کشور‌های پیشرفته است. با افزایش قیمت انرژی برای «مشترکین پرمصرف خانگی» از یک سو و اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای در بخش صنعت و کشاورزی از سوی دیگر، سیاست «حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» خواهد شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

میزان تلفات طی چهار سال گذشته از ۱۵.۶ درصد به ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است، اما برای پیک مصرف سال آینده حداقل سه هزار مگاوات کمبود برق داریم که باید از طریق مدیریت مصرف جبران شود.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

سخنگوی صنعت برق ایران با اشاره به اینکه خاموشی‌های صفر در تابستان سال ۹۸ منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می‌گیرند و باز هم دچار خاموشی‌هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه‌مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی
فناوری خورشیدی در معماری

ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی

با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
پیش بینی روند افزایش مصرف بنزین تا سال ۱۴۲۱

پیش بینی روند افزایش مصرف بنزین تا سال ۱۴۲۱

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآوده‌های نفتی گفت: اگر روند فعلی رشد سالانه مصرف بنزین ادامه یابد در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین است.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

برنامه آموزشی «مدرسه انرژی» در ۴۱ مدرسه مرکز اروپا در جریان است. هدف این برنامه که هزینه‌ای برای مدارس ندارد آموزش بهینه‌سازی انرژی است.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مصرف انرژی در ایران بیش‌از ۲.۵ برابر میانگین جهانی است

مصرف انرژی در ایران بیش‌از ۲.۵ برابر میانگین جهانی است

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به مصرف بالای انرژی در کشور، از دو برابر شدن تقاضای جهانی انرژی تا سال ۲۰۴۰ میلادی خبر داد.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
حذف  قبوض کاغذی آب و برق تا اردیبهشت ۹۸

حذف  قبوض کاغذی آب و برق تا اردیبهشت ۹۸

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌ریزی این وزارتخانه برای همکاری با وزارت نیرو در خصوص حذف قبوض چاپی آب و برق و ارسال به صورت الکترونیکی تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است

تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است

«رضا اردکانیان» در دیدار مدیران وزارت نیرو با رئیس جمهوری اظهار داشت: تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است؛ زمانی که با استفاده از ابزار تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای پیوستن به الگوی مناسب مصرف تشویق کنیم، آنگاه در بلندمدت خود را از صرف منابع فراوان برای ساخت نیروگاه بر حذر داشته‌ایم. هر چند ممکن است در کوتاه مدت درآمدهای این بخش کاهش یابد اما در آینده این مهم منفعت اصلی صنعت برق کشور خواهد بود.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
یک پیشنهاد برای مشترکان پرمصرف برق

یک پیشنهاد برای مشترکان پرمصرف برق

مدیرعامل توانیر گفت: برنامه‌هایی را برای کاهش مصرف مشترکان پرمصرف برق درنظر گرفته‌ایم که پس از تصویب هیات دولت، جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد؛ اما یکی از این پیشنهادها استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر توسط مشترکان پرمصرف است.

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
الگوی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های غول آسای پرمشکل

الگوی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های غول آسای پرمشکل

آیا ساختمانی به نام «هیولای اکوسیستم» می تواند مدل مصرف بهینه انرژی باشد؟ مجتمع «لاواتریچی» در شهر جنوای ایتالیا است، مالک اصلی آن شهرداری و در اجاره افراد کم درآمد است. این فاجعه معماری ساخت دهه هشتاد میلادی، اکنون نماد مشکلات اقتصادی و اجتماعی ساکنان آن است.

جمعه ۳۰ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ضرورت اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور

ضرورت اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور

وزیر نیرو اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: در بخش‌های مختلف در مقایسه با سایر جوامع، جامعه خوش مصرفی نیستیم و من به عنوان مسئول وزارت نیرو برای اصلاح این شیوه، دست یاری به سوی همه از جمله بسیج دراز می‌کنم.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 افزایش  ۶۳۳ هزار نفری مشترکین برق ایران در مقایسه با پایان سال گذشته

افزایش ۶۳۳ هزار نفری مشترکین برق ایران در مقایسه با پایان سال گذشته

تعداد مشترکان صنعت برق تا پایان مهرماه سال جاری، به حدود ۳۵ میلیون و ۴۶۸ هزار مشترک رسیده که این تعداد در مقایسه با پایان سال گذشته، حدود ۶۳۳ هزار مشترک افزایش یافته است.

دوشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
مصرف برق ایران در آستانه انفجار

مصرف برق ایران در آستانه انفجار

براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.

شنبه ۲۴ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
نابودی سفره‌ های آب زیرزمینی ایران تا چند سال آینده

نابودی سفره‌ های آب زیرزمینی ایران تا چند سال آینده

به گفته یک مسئول، با تداوم روند کنونی، سفره‌های آب زیرزمینی ایران تا ۱۵ سال دیگر نابود خواهد شد. او همچنین از احتمال مواجه شدن ایران در سال ۲۰۵۰ با "کم‌آبی مطلق" خبر داد. مقام‌های ایران آب را «مسئله‌ای امنیتی» می‌دانند.

پنج شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

قرارداد صادرات 30 مگاوات برق تجدیدپذیر به عراق بسته شد

رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران گفت: صادرات برق تجدیدپذیر سیاست جدید وزارت نیرو است و اولین قرارداد صادرات برق تجدیدپذیر به میزان 30 مگاوات با عراق بسته شده است.

جمعه ۱۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
رایگان شدن آب و برق برای چه افرادی است

رایگان شدن آب و برق برای چه افرادی است

مجلس و دولت در حال رایزنی برای طرحی هستند که خروجی آن از نگاه احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، رایگان شدن آب و برق برای افرادی است که مصارف آن‌ها در حدود الگوی مصرف است. بر اساس آن چه او مطرح کرده است، گروهی برق و آب رایگان دریافت می‌کنند و متقابلا پرمصرف‌ها، جور کمبود منابع مالی ناشی از رایگان مصرف‌کردن عده‌ای دیگر را به دوش خواهند کشید.

دوشنبه ۱۲ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
تغییر ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران در تابستان ۹۸
به منظور مدیریت مصرف برق انجام می شود

تغییر ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران در تابستان ۹۸

سهم تهران بزرگ از مدیریت مصرف برق در سال آینده ۶۵۰ مگاوات است و به همین دلیل ساعت کاری دستگاه های دولتی شهر تهران در تابستان ۹۸ هم تغییر می کند.

پنج شنبه ۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سیاست اشتباه قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر

سیاست اشتباه قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر با اشاره به اینکه پوشش برق‌رسانی در ایران صد در صد است، گفت: قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر دچار سیاست اشتباهی شده که برای رفع آن نیاز به‌فرهنگ‌سازی لازم است، اما کفایت نمی‌کند و متاسفانه برق و آب در ایران به‌دلیل سیاست اشتباه قیمت‌گذاری ارزش واقعی خود را ندارد که منجر می‌شود، مردم رفتار درست نداشته باشند.

شنبه ۳ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
سومین ممیزی جامع تخصصی به منظور صرفه‌ جویی در مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست

سومین ممیزی جامع تخصصی به منظور صرفه‌ جویی در مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست

سومین ممیزی جامع تخصصی - سیستمی مدیریت انرژی در شرکت پالایش نفت آبادان با هدف شناسایی و استفاده از فرصت‌های بهبود در صرفه‌جویی مصرف انرژی و صیانت از محیط زیست برگزار شد.

دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
برای حل مشکلات صنعت برق باید آینده نگری کرد

برای حل مشکلات صنعت برق باید آینده نگری کرد

وزیر نیرو با بیان اینکه نگاه به آینده و دورنگر بودن اهمیت فراوانی در توسعه صنعت برق دارد، اذعان داشت: اگر تجدیدپذیر‌ها گرفتار مشکل شدند، به این دلیل بود که همه فقط تلاش کردند که آنچه می‌بینند را به جایی برسانند، اما ما نیاز داریم که حتی تا ۵۰ سال آینده را نیز از پیش ببینیم و برنامه‌های آینده نگرانه‌ای را پیاده سازی کنیم.

شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
حذف یارانه ی انرژی، راه حل خاموشی های پیش رو

حذف یارانه ی انرژی، راه حل خاموشی های پیش رو

زیست آنلاین: اعطای یارانه های انرژی بدین صورت باعث توسعه اقتصادی کشور و رفاه مردم نشده است و نخواهد شد.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۵۶
انرژی های تجدید پذیر جزو خانوده وزارت نیرو هستند

انرژی های تجدید پذیر جزو خانوده وزارت نیرو هستند

زیست آنلاین: انرژی‌های تجدیدپذیر جزو خانواده وزارت نیرو هستند، اگر اقتصاد برق با مشکل مواجه شود، همه خانواده وزارت نیرو ضرر می‌کنند.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۴۵
هزینه تمام شده تولید برق تحت تاثیر بی ثباتی در تعیین قیمت سوخت

هزینه تمام شده تولید برق تحت تاثیر بی ثباتی در تعیین قیمت سوخت

زیست آنلاین: محاسبه قیمت تمام شده تا زمانی که بهای اجزای تشکیل دهنده هزینه تولید برق شفاف و ثابت نباشند، به راحتی امکان پذیر نیست.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۴۳
نیازمند اصلاح ساختار برق در کشور هستیم

نیازمند اصلاح ساختار برق در کشور هستیم

زیست آنلاین: سیستم حسابداری برق در ایران مشکلات اساسی داشته و همین سبب می شود تا نتوان به قیمت تمام شده صحیحی برای برق دست یافت. عدم محاسبه هزینه سوخت و نحوه محاسبه استهلاک از جمله مهمترین این موارد است.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۴۰
بی عدالتی محض در توزیع یارانه پنهان برق

بی عدالتی محض در توزیع یارانه پنهان برق

زیست آنلاین: ایده آل ترین شکل توزیع یارانه ها، در قالب کارت اعتباری یارانه انرژی است، که قادر است به کامل ترین شکل ممکن تمام افراد را از یک سطح برابر یارانه بهره مند گرداند و یکی از موارد قابل توجه در اجرای این طرح منافع دوسویه دولت و مردم است.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۵
هزینه هر کیلووات ساعت برق حرارتی معادل 7210 ریال می باشد

هزینه هر کیلووات ساعت برق حرارتی معادل 7210 ریال می باشد

زیست آنلاین: یارانه به عنوان یکی از ابزار های اقتصادی شناخته شده در مدیریت عرضه و تقاضای کالاها دریک سیستم اقتصادی میتواند در صورت تعیین مقدار دقیق آنها و نظام توزیع مناسب بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سبب بهبود کیفیت تولید و رفاه مصرف کنندگان گردد. اما به نظر می رسد با توزیع مقادیر قابل توجه یارانه سوخت در بخش برق همین یارانه سبب عدم دسترسی به اهداف فوق گردیده است.

شنبه ۵ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
jyane construction