نیروگاه برق

نیروگاه تولید برق

یک نیروگاه برق که گاهی اوقات ایستگاه یا نیروگاه تولید نیز گفته می شود، یک تاسیسات صنعتی برای تولید برق است. اکثر نیروگاه ها دارای یک یا چند ژنراتور هستند که یک ماشین چرخشی است که قدرت مکانیکی را به قدرت الکتریکی تبدیل می کند. حرکت نسبی بین یک میدان مغناطیسی و یک هادی، یک جریان الکتریکی ایجاد می کند. منبع انرژی مورد استفاده برای تبدیل ژنراتور به طور گسترده ای متفاوت است. اکثر نیروگاه های جهان سوخت های فسیلی مانند ذغال سنگ، نفت و گاز طبیعی را برای تولید برق می سوزانند. دیگران از انرژی هسته ای استفاده می کنند، اما استفاده روزافزون از منابع تجدیدپذیر پاک کننده مانند انرژی خورشیدی، باد، موج و برق آبی وجود دارد.

تاریخچه نیروگاه

در سال 1870 نیروگاه برق آبی توسط لرد آرمسترانگ در Cragside، انگلستان طراحی و ساخته شد. این نیروگاه از آب دریاچه ها در املاک خود استفاده کرد. الکتریسته برای تامین برق چراغ ها، گرمایش، تولید آب گرم، آسانسور و همچنین دستگاه های صرفه جویی در کار و ساختمان های مزرعه استفاده شد. در اوایل دهه 1870 مخترع بلژیکی Zénobe Gramme یک ژنراتور قدرتمند برای تولید برق در مقیاس تجاری برای صنعت  اختراع کرد. در پاییز سال 1882، یک ایستگاه مرکزی برای تامین برق عمومی در Godalming انگلستان ساخته شد. این پیشنهاد پس از آنکه شهر نتوانست به توافق در مورد نرخ بهره با شرکت گاز برشد، شورای شهر تصمیم به استفاده از برق گرفت. از قدرت هیدرو الکتریکی برای روشنایی خیابانی و روشنایی خانه استفاده شد. سیستم به موفقیت در فاز تجاری دست پیدا نکرد و شهر دوباره به گاز برگشت.

در سال 1882 اولین نیروگاه برق عمومی زغال سنگ جهان، به نام ایستگاه برق ادیسون، در لندن ساخته شد و پروژه توماس ادیسون توسط ادوارد جانسون ساخته شده است. در سپتامبر 1882 در نیویورک، ایستگاه خیابان مروارید توسط ادیسون تأسیس شد تا روشنایی الکتریکی در ناحیه جزیره منهتن فراهم شود. ایستگاه تا سال 1890 که توسط آتش سوزی نابود شد، فعالیت کرد. ایستگاه از موتورهای بخار سوئیچینگ برای تبدیل ژنراتورهای جریان مستقیم استفاده می کرد.

نیروگاه های حرارتی

در نیروگاه های حرارتی، قدرت مکانیکی توسط یک موتور گرما تولید می شود که انرژی حرارتی، اغلب از احتراق سوخت، به انرژی چرخشی تبدیل می کند. اکثر نیروگاه های حرارتی بخار تولید می کنند، بنابراین بعضی اوقات به عنوان نیروگاه های بخار نیز شناخته می شوند. طبق قانون دوم ترمودینامیک، تمام انرژی حرارتی نمی تواند به قدرت مکانیکی تبدیل شود؛ بنابراین، همیشه گرما به محیط زیست منتقل می شود. اگر این ضرر به عنوان گرما مفید به کار گرفته شود، برای فرایندهای صنعتی یا گرمایش مرکزی، نیروگاه به عنوان یک نیروگاه ژنراتور تولید برق یا CHP (ترکیب گرما و نیرو) نامیده می شود. یک نوع مهم از نیروگاه های خاورمیانه، از آب فراوان برای آب شیرین استفاده می کند. کارایی چرخه قدرت حرارتی با حداکثر دمای مایع کار تولید شده محدود می شود. بهره وری به طور مستقیم تابع سوخت مورد استفاده نیست. برای شرایط بخار مشابه، نیروگاه های زغال سنگ، نیروگاه هسته ای و گاز همه از لحاظ نظری کارایی مشابه دارند. به طور کلی، اگر یک سیستم به طور مداوم (بار پایه) باشد، کارایی بیشتری نسبت به سیستمی که بطور متناوب (بار پیک) استفاده می شود، دارد. توربین های بخار به طور کلی در بهره وری بالاتر در هنگام کار با ظرفیت کامل کار می کنند.

علاوه بر استفاده از گرمای رد شده برای فرایند یا گرمایش مرکزی، یک راه برای بهبود کلی کارایی یک نیروگاه، ترکیب دو دوره مختلف ترمودینامیکی در یک کارخانه ترکیبی است. به طور معمول، گازهای خروجی از یک توربین گاز برای تولید بخار برای دیگ بخار و توربین بخار استفاده می شوند. ترکیبی از چرخه "بالا" و یک چرخه "پایین"، کارایی بالاتری را نسبت به هر چرخه تنها می تواند به دست آورد.

طبقه بندی

نیروگاههای سوخت فسیلی نیز ممکن است از یک ژنراتور توربین بخار استفاده کنند یا در مورد نیروگاه های گاز طبیعی که ممکن است از توربین احتراق استفاده کنند. یک نیروگاه زغال سنگ حرارت را بوسیله سوزاندن ذغال در دیگ بخار تولید می کند. بخار توربین بخار و ژنراتور را به حرکت در می آورد که پس از آن برق تولید می کند. مواد زائد احتراق شامل خاکستر، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتروژن و دی اکسید کربن است. برخی از گازها را می توان از جریان خروجی برای کاهش آلودگی حذف کرد.

نیروگاه های هسته ای از گرما تولید شده در هسته راکتور هسته ای (توسط فرایند تجزیه) استفاده می کنند تا بخار تولید کنند که و توربین بخار و ژنراتور را به حرکت در بیاورند.

نیروگاه های زمین گرمایی از بخار استخراج شده از سنگهای زیر زمینی داغ استفاده می کنند. این سنگ ها با فروپاشی مواد رادیواکتیو در پوسته زمین گرم می شوند.

نیروگاه های با سوخت زیستی ممکن است توسط زباله نیشکر، ضایعات جامد شهری، متان یا دیگر گونه های زیست توده تامین سوخت شوند. نیروگاه های حرارتی خورشیدی از نور خورشید برای جوشاندن آب و تولید بخار استفاده می کنند که ژنراتور را به چرخش در می آورد.

همچنین نیروگاه هایی وجود دارند که از انرژی های تجدیدپذیر برای تولید برق استفاده می کنند. نیروگاه خورشیدی، نیروگاه بادی، نیروگاه برق آبی از جمله این نیروگاه ها هستند.

اخبار و اطلاعات روز ایران و جهان در مورد نیروگاه برق را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 صنعت برق توان اختصاص اعتبار هشت هزار میلیارد تومان برای خرید ترانس های جدید را ندارد
یک سوم ترانس‌های برق شبکه توزیع فرسوده هستند

صنعت برق توان اختصاص اعتبار هشت هزار میلیارد تومان برای خرید ترانس های جدید را ندارد

عضو سندیکای صنعت برق گفت: با توجه به این‌که هزینه‌های خرید ترانس نسبت به سال گذشته، ۲.۶ برابر افزایش پیدا کرده است، نیاز صنعت برق برای تعویض تمام ترانس‌های معیوب ، ۸۰۰۰ میلیارد تومان معادل ۷۰۷ میلیون دلار است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
 فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

دبیر سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به اینکه فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است گفت: این امکان برای شرکت‌ها وجود ندارد که برق خود را در جای دیگری به فروش رسانند، از سوی دیگر اجازه صادرات نیز وجود ندارد، در نتیجه نهاد رگولاتوری باید وجود داشته باشد و روابط بین خریدار و فروشنده را تنظیم کند تا منافع هر دوطرف حفظ شود. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد وبسیاری از قوانین و مقرارتی که وزارت نیرو برای بخش خصوصی وضع می‌کند، از دید مالکین نیروگاه‌ها منصفانه نیست.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
برق  یک خدمت است نه یک کالا
چالش اصلی در صنعت برق ایران

برق یک خدمت است نه یک کالا

صرف‌نظر از این‌که شرکت توزیع، غیردولتی و یا دولتی اداره شود، طبیعتاً اگر مناقصه‌ای شکل بگیرد و توسط ارز نیما گشایش اعتبار انجام شود و یا فاینانس خارجی و یا حتی از طریق صندوق توسعه ملی برق تولید شود، قیمت برق تولیدی چند برابر خواهد بود که به دلیل قیمت ارز، این اتفاق در گذشته صورت نمی‌گرفت.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

در سال ۱۳۸۷، میزان تلفات بخش توزیع شبکه برق تهران، معادل ۱۲.۱ درصد بود اما با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، این عدد اکنون به ۶.۴ درصد کاهش یافته است.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
نقش صنعت برق در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور

نقش صنعت برق در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور

بخش برق کشور به عنوان صنعتی زیربنایی در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های خود در زمینه‌های مختلف، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور ایفا کند.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

اعضای انجمن انرژیهای تجدیدپذیر معتقدند که ایران ۵ برابر آلمان پتانسیل استفاده از انرژی خورشیدی دارد و این فناوری می تواند به کمک خاموشی بیاید اما چالشهایی مانند خودتحریمی وجود دارد.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
 کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها
رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر:

کوتاهی توانیر و سازمان برنامه در تخصیص بخشی از بودجه توسعه تجدیدپذیرها

طبق قانون باید ۸ درصد از مبالغ دریافتی در قالب قبوض برق، به حساب وزارت نیرو واریز شود و به توسعه برق روستایی و انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص یابد اما توانیر و سازمان برنامه‌وبودجه عملاً در تخصیص نیمی از این مبالغ کوتاهی کرده‌اند و مطالبات تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر همچنان معوق مانده است.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

محمدی کارشناس اقتصاد برق پژوهشگاه نیرو گفت: مهم ترین هدف کشور در حوزه برق، تضمین امنیت عرضه است تا خاموشی برای مردم و صنایع رخ ندهد؛ بنابراین لازم است تعرفه گذاری برق به نحوی انجام شود که در وهله اول هدف تأمین امنیت عرضه برق را محقق نماید. علاوه بر این برای تقویت رشد اقتصادی لازم است قیمت برق بخش صنعت کمتر از بخش های دیگر باشد.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند گفت: نیروگاه دماوند در شش ماه اول سال ۱۱ درصد افزایش آمادگی و تولید داشته است و این درحالی است که موفق به کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب نیز شده است. اگر برق را با هر کالای دیگری مقایسه کنید می‌بینید که به ارزش واقعی خود نرسیده است. اگر اقتصاد برق به درستی دیده شود و بر اساس مولفه‌های اقتصادی سازماندهی شود یک صنعت جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
واگذاری ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به بخش‌های خصوصی

واگذاری ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به بخش‌های خصوصی

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: به دولت اجازه داده شد که ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی تأمین‌کننده نیرو به‌استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق را به بخش‌های خصوصی و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام و بنگاه‌های عمومی غیردولتی واگذار کند.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی نگرانی در مورد افزایش کسری بودجه صنعت برق تشریح می‌کند به این دلیل که هزینه‌های شرکت‌های دولتی بخش برق وزارت نیرو در بودجه امسال نسبت به پارسال رشد ۴.۸۴ درصدی داشته که درآمد آن شرکت‌ها به نسبت سال قبل ۸۲، ۳ درصد رشد نشان می‌دهد لذا پیش بینی می‌شود شرکت‌های زیرمجموعه دچار کسری بودجه شوند.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
توسعه مدل توزیع برق خصوصی راه حل جلوگیری از تاخیر در پرداختی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک

توسعه مدل توزیع برق خصوصی راه حل جلوگیری از تاخیر در پرداختی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک

مدیرعامل شرکت توانیر و عضو هیات‌مدیره انجمن تولید پراکنده ایران (CHP) گفت: متاسفانه به دلیل اینکه هنوز توزیع برق به شکل خصوصی برای برخی دولتی‌ها جا نیفتاده، هر از چندگاهی کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد، ولی به تازگی مدیران توانیر با توجه به عدم قطعی برق در تابستان سال جاری در شهرک صنعتی نظر آباد، حمایت خود را از این موضوع اعلام و از قصد خود برای توسعه مدل توزیع برق خصوصی در سایر شهرک‌های صنعتی کشور، صحبت کرده‌اند.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 استفاده برخی از نیروگاه‌های حرارتی از پساب به دلیل کم آبی

استفاده برخی از نیروگاه‌های حرارتی از پساب به دلیل کم آبی

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با تایید اینکه برخی از نیروگاه‌های حرارتی در کشور دارای مصرف آب بالایی بوده و در مناطق کم آب احداث شده‌اند و در تشریح برنامه‌ای که برای استفاده کمتر این نیروگاه‌ها از آب وجود دارد، گفت: برخی از نیروگاه‌های حرارتی به دلیل مواجه شدن با مشکل کم آبی برای تأمین آب مورد نیاز این نیروگاه‌ها از پساب استفاده می‌شود و برج‌های‌تر این نیروگاه‌ها به برج‌های خشک تبدیل می‌شود و در مناطق دیگر که نتوانیم این اقدامات را انجام دهیم نیروگاه را از مدار تولید خارج می‌کنیم.

یکشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
چرا  افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

چرا افزایش تعرفه برق ضرورت دارد

زیست آنلاین: اگر خواستار بهره‌وری و مدیریت بهتر مصرف برق هستیم، می بایست به اقتصاد برق توجه ویژه‌ای داشته باشیم، چراکه، قیمت برق به‌طور متوسط کمتر از نیم سنت یورو است و این در حالی است که هزینه تمام شده برق حتی بدون احتساب قیمت سوخت کمتر از سه سنت نیست.

یکشنبه ۱۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
نیروگاه‌های بازنشسته همچنان مجبور به کار هستند

نیروگاه‌های بازنشسته همچنان مجبور به کار هستند

حدود پنج درصد از ظرفیت نیروگاهی تولید برق مستعد بازنشستگی هستند و به محض اینکه بتوانیم ظرفیت‌های جدید کافی در شبکه برق ایجاد کنیم آن‌ها را بازنشسته خواهیم کرد. نظر به اتلاف بالای انرژی تدوین نقشه راه توسعه فناوری نیروگاهی کشور و افزایش سطح کارایی انرژی آنها ضروری است.

یکشنبه ۱۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۱۳
دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

 مردم برای نصب پنل در بام منازل خود شتاب کنند

دولت برق را از تولیدکنندگان خانگی به 10 برابر نرخ فعلی خریداری می کند بنابراین از مردم و بخش خصوصی می خواهیم فرصت را مغتنم شمرده و به نصب صفحات خورشیدی در منازل و واحدهای خود برای تولید برق مبادرت کنند.

چهار شنبه ۷ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

چالش اصلی خرید تضمینی برق نیروگاه های تجدیدپذیر

خریدتضمینی برق انرژی‌های تجدیدپذیر راحت‌ترین روش برای جذب سرمایه گذاری است، اما لزوما بهترین و اقتصادی‌ترین روش نیست. در صورت ادامه فرایند فعلی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مبتنی بر خرید تضمینی برق، فعالان این حوزه و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری ایران (ساتبا) باید فکری اساسی برای تامین منابع مالی آن برای سال‌های آتی داشته باشند.

دوشنبه ۵ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
تمامی واحد‌های گازی به سیکل ترکیبی تبدیل می شوند

تمامی واحد‌های گازی به سیکل ترکیبی تبدیل می شوند

مدیرکل دفتر راهبری و نظارت بر تولید برق وزارت نیرو تاکید کرد: برنامه ما برای افزایش راندمان نیروگاه‌ها مربوط به تبدیل تمامی واحد‌های گازی به سیکل ترکیبی است که این مهم موضوع بسیار مهمی برای کشور است. برنامه این حوزه مشخص شده است و حتی قرارداد بیش از ۴۰ واحد گازی نیز منعقد شده است و منابع این کار باید از محل ماده ۱۲ قانون رفع موانع رقابت‌پذیر تامین شود.

چهار شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
بهینه‌سازی سوخت نیروگاه‌های برق با سامانه‌ نانوجذبی

بهینه‌سازی سوخت نیروگاه‌های برق با سامانه‌ نانوجذبی

پژوهشگران دانشگاه تهران با ایجاد یک سامانه‌ نانوجذبی موفق به بهینه‌سازی سوخت مورد استفاده در نیروگاه‌های برق شدند که به گفته آنها این بهینه‌سازی با هدف کاهش آلایندگی سوخت صورت گرفته است.

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۰
راهکاری برای افزایش بازدهی نیروگاه های برق

راهکاری برای افزایش بازدهی نیروگاه های برق

اینکه سال آینده خاموشی‌های برق بازهم گریبان‌گیر مردم شود، بستگی به برنامه‌ریزی دقیق وزارت نیرو دارد که در این گزارش به آن پرداخته شده است.

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
احتمال افزایش تعرفه خرید برق از نیروگاه‌ ها

احتمال افزایش تعرفه خرید برق از نیروگاه‌ ها

رئیس هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق گفت:فروش تضمینی یکی از مهم‌ترین امتیاز نیروگاه‌ها بوده که از ارزش جایگزینی بسیار بالایی برخوردار است بنابراین با افزایش نرخ ارز، ارزش جایگزینی نیروگاه‌های برق افزایش پیداخواهد کرد ضمن آنکه عدم تمایل به سرمایه‌گذاری جدید در حوزه نیروگاهی، قدرت رقابت نیروگاه‌های فعلی را افزایش خواهد داد.

پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
تاکنون ۲۰۰۰ مگاوات وارد مدار شده است

تاکنون ۲۰۰۰ مگاوات وارد مدار شده است

قبل از شروع پیک تابستان گفته می‌شد که قرار است در تابستان سال جاری ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود، اما اکنون معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی می‌گوید که تاکنون ۲۰۰۰ مگاوات وارد مدار شده و برنامه‌ها نیز همین بوده است.

یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 هشدار زیست محیطی فرماندار جدید به نیروگاه برق نکا

هشدار زیست محیطی فرماندار جدید به نیروگاه برق نکا

نسبت به مصرف مازوت حساسیت‌های اجتماعی و محیط زیستی بالایی وجود دارد و اگر نخواهیم در آینده خسارت سنگینی، برای درمان و حذف آثار و خسارات ناشی از این موضوع را بپردازیم، ستاد بحران باید هر چه سریعتر در زمینه رفع بحران آلودگی هوا و استفاده از سوخت گاز بجای مازوت برنامه ریزی نماید.

سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۳۶
تولید ۸۰۹ میلیون کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه‌ ‌نکا

تولید ۸۰۹ میلیون کیلووات ساعت انرژی در نیروگاه‌ ‌نکا

نیروگاه شهیدسلیمی نکا در اسفندماه سال گذشته ۸۰۹ میلیون و ۶۱۸ هزار کیلووات ساعت انرژی تولید کرد.

یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
اجرای طرح توسعه نیروگاه علی آباد کتول، گلستان را در تولید برق بی نیاز می کند

اجرای طرح توسعه نیروگاه علی آباد کتول، گلستان را در تولید برق بی نیاز می کند

در صورت اجرای طرح توسعه نیروگاه گازی یک‌هزار مگاواتی علی آبادکتول، با تولید برق، نیاز این استان به دیگر استان‌های کشور برطرف می‌شود.

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۳۰
پروژه نیروگاه مجازی کشور آلمان / برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی

پروژه نیروگاه مجازی کشور آلمان / برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی

زیست آنلاین: پروژه «پروژه نیروگاه مجازی» توسط کشور آلمان حاضر در هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی که طی روزهای 25 و 26 دی ماه 96 در سالن اجلاس سران تهران برگزار خواهد شد معرفی می شود.

چهار شنبه ۲۲ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۱
اولین نیروگاه فسیلی بدون دی اکسید کربن

اولین نیروگاه فسیلی بدون دی اکسید کربن

زیست آنلاین: شرکت نت پاور در کارولینای شمالی یک نیروگاه گاز سوز احداث کرده است که دی اکسید کربن حاصل از سوخت گاز را در تولید انرژی مورد استفاده قرار می دهد و در نتیجه هیچ آلودگی ندارد.

چهار شنبه ۱۵ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۵
حمل و نقل رتبه اول تولید دی اکسید کربن در آمریکا

حمل و نقل رتبه اول تولید دی اکسید کربن در آمریکا

زیست آنلاین: با توسعه انرژی های تجدید پذیر در ایالات متحده آمریکا، هم اکنون بخش نیرو در رتبه دوم از نظر انتشار گازهای گلخانه ای در این کشور قرار دارد و حمل و نقل به صدر جدول صعود کرد.

سه شنبه ۱۴ آذر۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۱۲
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction