مصرف برق

انرژی الکتریکی اغلب در واحد ژول یا وات ساعت اندازه گیری می شود و بیانگر یک نیروی ثابت در یک دوره زمانی است.

 دستگاه ها و وسائل برقی انرژی برق را برای تولید یک خروجی مناسب ( نور، گرما، حرکت) مصرف می کنند. در طول بهره برداری مقداری از انرژی که بستگی به بازده الکتریکی دارد به صورت ناخواسته  مانند اتلاف گرما به هدر می رود.

برق از سال 1882 در نیروگاه ها تولید می شود. همزمان با اختراع توربین بخار در سال 1883، افزایش جهانی مصرف برق کلید خورد. در سال 2008 تولید کل برق جهان حدود 20 پتاوات-ساعت بود. انرژی کل مورد نیاز برای تولید برق 2 الی 3 برابر انرژی تولیدی است چرا که بازده نیروگاه ها در تولید برق 30 الی 50 درصد است.

از سال 2012 تا 2014 مصرف جهانی برق 5 درصد افزایش یافت. این افزایش در برق تولید شده از سوخت های فسیلی و انرژی هسته ای 3 درصد و انرژی تجدیدپذیر 12 درصد می باشد.

در میان تجدیدپذیر ها برق تولید شده از نرژی باد و خورشید بیشترین افزایش را با 46 درصد افزایش، داشته اند.

در حدود 16 درصد از برق کل تولیدی در حین فرآیند ها،  مانند مصرف داخلی نیروگاه ها، اتلاف شبکه و اتلاف ذخیره، مصرف می شوند. 

در نرخ مصرف در صنایع، چین با 68 درصد بیشترین مصرف برق را در اختیار دارد. پس از چین کشورهای کره جنوبی، آلمان، ژاپن، و آمریکا بیشترین مصرف برق را دارند.

در بخش تجاری و خدمات عمومی، کشوره های ژاپن، آمریکا و در بخش مصارف خانگی، عربستان سعودی بیشترین صرف الکتریسیته را در اختیار دارند.

در تمامی سناریو ها، افزایش بازده، نیاز کمتر برای تقاضای نیرو و روشنایی را نتیجه می دهد. اما تقاضای انرژی به دلایل زیر افزایش چشمگیری خواهد داشت:

- رشد اقتصاد در کشور های در حال توسعه

- الکتریکی شدن برق و گرما

از آنجایی که حمل و نقل و سیستم های گرمایشی، روز به روز بیشتر به سمت دوستدار محیط زیست بودن پیش می روند، اثرات زیست محیطی مصرف انرژی، در انرژی الکتریکی بیشتر خود را نشان خواهد داد. منبع اصلی تولید برق بوسیله سوخت های فسیلی تامین می شود که به چرخه طبیعی کربن در محیط زیست آسیب می رساند.

در ایران مصرف برق از میانگین جهانی بسیار بالاتر است، بطوریکه مصرف برق در ایران معادل یک کشور با دو برابر جمعیت ایران است.

اخبار مربوط به مصرف برق را در سایت زیست آنلاین جستجو کنید.

امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

محمدی کارشناس اقتصاد برق پژوهشگاه نیرو گفت: مهم ترین هدف کشور در حوزه برق، تضمین امنیت عرضه است تا خاموشی برای مردم و صنایع رخ ندهد؛ بنابراین لازم است تعرفه گذاری برق به نحوی انجام شود که در وهله اول هدف تأمین امنیت عرضه برق را محقق نماید. علاوه بر این برای تقویت رشد اقتصادی لازم است قیمت برق بخش صنعت کمتر از بخش های دیگر باشد.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو» گلایه کرد و گفت: وزارت نیرو مدارس را در معافیت پرداخت هزینه انرژی همراهی نمی‌کند

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»
«حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» شود

سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»

در حال حاضر، بخش عمده‌ی یارانه اعطایی به خانوار در حوزه انرژی، از تولیدکنندگان گرفته شده و به مشترکین پرمصرف می‌رسد؛ رویه‌ای که برخلاف کشور‌های پیشرفته است. با افزایش قیمت انرژی برای «مشترکین پرمصرف خانگی» از یک سو و اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای در بخش صنعت و کشاورزی از سوی دیگر، سیاست «حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» خواهد شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

میزان تلفات طی چهار سال گذشته از ۱۵.۶ درصد به ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است، اما برای پیک مصرف سال آینده حداقل سه هزار مگاوات کمبود برق داریم که باید از طریق مدیریت مصرف جبران شود.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند گفت: نیروگاه دماوند در شش ماه اول سال ۱۱ درصد افزایش آمادگی و تولید داشته است و این درحالی است که موفق به کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب نیز شده است. اگر برق را با هر کالای دیگری مقایسه کنید می‌بینید که به ارزش واقعی خود نرسیده است. اگر اقتصاد برق به درستی دیده شود و بر اساس مولفه‌های اقتصادی سازماندهی شود یک صنعت جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

سخنگوی صنعت برق ایران با اشاره به اینکه خاموشی‌های صفر در تابستان سال ۹۸ منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می‌گیرند و باز هم دچار خاموشی‌هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه‌مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی نگرانی در مورد افزایش کسری بودجه صنعت برق تشریح می‌کند به این دلیل که هزینه‌های شرکت‌های دولتی بخش برق وزارت نیرو در بودجه امسال نسبت به پارسال رشد ۴.۸۴ درصدی داشته که درآمد آن شرکت‌ها به نسبت سال قبل ۸۲، ۳ درصد رشد نشان می‌دهد لذا پیش بینی می‌شود شرکت‌های زیرمجموعه دچار کسری بودجه شوند.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
توسعه مدل توزیع برق خصوصی راه حل جلوگیری از تاخیر در پرداختی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک

توسعه مدل توزیع برق خصوصی راه حل جلوگیری از تاخیر در پرداختی به نیروگاه‌های مقیاس کوچک

مدیرعامل شرکت توانیر و عضو هیات‌مدیره انجمن تولید پراکنده ایران (CHP) گفت: متاسفانه به دلیل اینکه هنوز توزیع برق به شکل خصوصی برای برخی دولتی‌ها جا نیفتاده، هر از چندگاهی کارشکنی‌هایی صورت می‌گیرد، ولی به تازگی مدیران توانیر با توجه به عدم قطعی برق در تابستان سال جاری در شهرک صنعتی نظر آباد، حمایت خود را از این موضوع اعلام و از قصد خود برای توسعه مدل توزیع برق خصوصی در سایر شهرک‌های صنعتی کشور، صحبت کرده‌اند.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

نیروگاه‌های برقابی ۱۰ درصد برق مصرفی کشور را تامین می کنند

مجری طرح نیروگاه‌های آبی متوسط، کوچک و مشارکت‌های بخش غیر دولتی  توسعه منابع برق‌آبی را یکی از دستاورد‌های بزرگ در کشور عنوان کرد و گفت: توسعه منابع برق‌آبی باعث شده سهم تولید انرژی را در کل کشور ارتقا دهیم به طوریکه در حال حاضر ۱۵ درصد از ظرفیت انرژی‌های کشور برقآبی بوده و بیش از ۱۰ درصد از برق مصرفی در این نیروگاه‌ها تولید می‌شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی های پاک صورت گیرد می توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۵
نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

نگاهی بر نقاط ضعف صنعت برق در برنامه ششم توسعه در سال ۹۶

اگر چه وجود شبکه سراسری برق در کشور و اتصال آن به شبکه کشور‌های همسایه و قابلیت استفاده از آن برای مبادلات بین‌المللی برق از نقاط قوت بخش برق است، اما پایین بودن بهره‌وری، ضعف نگاه اقتصادی در نظام تصمیم‌گیری صنعت برق ، فقدان نظام آماری کامل و مناسب در صنعت برق و نرخ بالای تلفات از نقاط ضعف برق است.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
هیچ نگرانی برای تامین آب و برق مردم وجود ندارد

هیچ نگرانی برای تامین آب و برق مردم وجود ندارد

وزیر نیرو در خصوص خبر‌های خوش صنعت آب و برق همزمان با فرارسیدن ایام دهه فجر گفت: خوشبختانه با وجود تحریم‌های که بر کشور ما تحمیل شده است هیچ نگرانی برای تامین آب و برق مردم وجود ندارد.

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
یک پیشنهاد برای مشترکان پرمصرف برق

یک پیشنهاد برای مشترکان پرمصرف برق

مدیرعامل توانیر گفت: برنامه‌هایی را برای کاهش مصرف مشترکان پرمصرف برق درنظر گرفته‌ایم که پس از تصویب هیات دولت، جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد؛ اما یکی از این پیشنهادها استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر توسط مشترکان پرمصرف است.

دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

زیست آنلاین: احداث نیروگاه های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بدون آب، علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی برای کشور دارد، بلکه به مدت 20 سال برای کشاورزان معیشت جایگزین و درامد پایدار فراهم می کند، دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان رهایی می بخشد و سفره های زیرزمینی نیز برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
وعده مسئولان در خصوص افزایش تعرفه برق پرمصرفان محقق نشد

وعده مسئولان در خصوص افزایش تعرفه برق پرمصرفان محقق نشد

علیرغم اینکه اردکانیان وزیر نیرو و همچنین سایر مسئولین وزارت نیرو طی هفته‌های گذشته، از تصویب طرح اصلاح تعرفه برق مشترکین پرمصرف تا پایان آذر ماه خبر داده بودند، اما به دلایل نامعلوم همچنان بررسی این طرح در دستور کار هیئت وزیران قرار نگرفته است. این مصوبه و اجرای آن، زمینه را برای جلوگیری از بروز خاموشی در تابستان ۹۸ فراهم می‌کند.

چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
ضرورت اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور

ضرورت اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور

وزیر نیرو اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: در بخش‌های مختلف در مقایسه با سایر جوامع، جامعه خوش مصرفی نیستیم و من به عنوان مسئول وزارت نیرو برای اصلاح این شیوه، دست یاری به سوی همه از جمله بسیج دراز می‌کنم.

چهار شنبه ۲۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
 افزایش  ۶۳۳ هزار نفری مشترکین برق ایران در مقایسه با پایان سال گذشته

افزایش ۶۳۳ هزار نفری مشترکین برق ایران در مقایسه با پایان سال گذشته

تعداد مشترکان صنعت برق تا پایان مهرماه سال جاری، به حدود ۳۵ میلیون و ۴۶۸ هزار مشترک رسیده که این تعداد در مقایسه با پایان سال گذشته، حدود ۶۳۳ هزار مشترک افزایش یافته است.

دوشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
مصرف برق ایران در آستانه انفجار

مصرف برق ایران در آستانه انفجار

براساس آخرین آمار، مصرف برق ایران در دنیا در رتبه ۱۸ و این در شرایطی است که به اعتقاد کارشناسان، میزان مصرف در سرانه تولید و شدت انرژی تناسبی با سایر کشورهایی که رتبه‌های مشابهی در عرصه‌های اقتصادی مانند ما دارند، وجود ندارد.

شنبه ۲۴ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
آیا وصل بودن دائمی شارژر‌ها به برق اشکالی دارد

آیا وصل بودن دائمی شارژر‌ها به برق اشکالی دارد

اکثر کاربران همیشه شارژر‌های خود را در حالی که به برق وصل است رها می‌کنند و هر وقت که لازم باشد دستگاه‌هایشان را به آن وصل می‌کنند. اما آیا این وصل بودن دائمی اشکالی ندارد؟ در این صورت چه‌قدر برق مصرف می‌شود؟ چه خطرات دیگری ممکن است به وجود بیاید؟

چهار شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
صنعت برق  در انتظار ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جدید

صنعت برق در انتظار ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه جدید

مدیر عامل شرکت توانیر گفت: درصورت رشد هفت درصدی سالانه مصرف برق، برنامه‌ریزی شده تا طی ۱۰ سال آینده حجم تاسیسات برق کشور دو برابر شود که در این راستا باید بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید صورت بگیرد.

چهار شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
رایگان شدن آب و برق برای چه افرادی است

رایگان شدن آب و برق برای چه افرادی است

مجلس و دولت در حال رایزنی برای طرحی هستند که خروجی آن از نگاه احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، رایگان شدن آب و برق برای افرادی است که مصارف آن‌ها در حدود الگوی مصرف است. بر اساس آن چه او مطرح کرده است، گروهی برق و آب رایگان دریافت می‌کنند و متقابلا پرمصرف‌ها، جور کمبود منابع مالی ناشی از رایگان مصرف‌کردن عده‌ای دیگر را به دوش خواهند کشید.

دوشنبه ۱۲ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
نیروگاه‌های بازنشسته همچنان مجبور به کار هستند

نیروگاه‌های بازنشسته همچنان مجبور به کار هستند

حدود پنج درصد از ظرفیت نیروگاهی تولید برق مستعد بازنشستگی هستند و به محض اینکه بتوانیم ظرفیت‌های جدید کافی در شبکه برق ایجاد کنیم آن‌ها را بازنشسته خواهیم کرد. نظر به اتلاف بالای انرژی تدوین نقشه راه توسعه فناوری نیروگاهی کشور و افزایش سطح کارایی انرژی آنها ضروری است.

یکشنبه ۱۱ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۱۳
تغییر ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران در تابستان ۹۸
به منظور مدیریت مصرف برق انجام می شود

تغییر ساعت کاری دستگاه های دولتی تهران در تابستان ۹۸

سهم تهران بزرگ از مدیریت مصرف برق در سال آینده ۶۵۰ مگاوات است و به همین دلیل ساعت کاری دستگاه های دولتی شهر تهران در تابستان ۹۸ هم تغییر می کند.

پنج شنبه ۸ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

دعوت شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم برای نصب پنل

 مردم برای نصب پنل در بام منازل خود شتاب کنند

دولت برق را از تولیدکنندگان خانگی به 10 برابر نرخ فعلی خریداری می کند بنابراین از مردم و بخش خصوصی می خواهیم فرصت را مغتنم شمرده و به نصب صفحات خورشیدی در منازل و واحدهای خود برای تولید برق مبادرت کنند.

چهار شنبه ۷ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
سیاست اشتباه قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر

سیاست اشتباه قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر با اشاره به اینکه پوشش برق‌رسانی در ایران صد در صد است، گفت: قیمت‌گذاری برق در سال‌های اخیر دچار سیاست اشتباهی شده که برای رفع آن نیاز به‌فرهنگ‌سازی لازم است، اما کفایت نمی‌کند و متاسفانه برق و آب در ایران به‌دلیل سیاست اشتباه قیمت‌گذاری ارزش واقعی خود را ندارد که منجر می‌شود، مردم رفتار درست نداشته باشند.

شنبه ۳ آذر۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
 واکنش قره خانی به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس

واکنش قره خانی به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره اظهارات سخنگوی صنعت برق مبنی بر اینکه به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است، گفت: واژه "الگوی مصرف" در قانون رایگان شدن هزینه گاز، آب و برق مساجد و مدارس به همین دلیل ذکر شده که این مراکز اجازه مصرف خودسرانه در این امور را نداشته باشند.

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
ایراد قانونی تامین ۲۰ درصد برق مصرفی دستگاه‌های دولتی از انرژی تجدید پذیر

ایراد قانونی تامین ۲۰ درصد برق مصرفی دستگاه‌های دولتی از انرژی تجدید پذیر

ایراد قانونی دراستفاده از ۲۰ درصد برق مصرفی دستگاه‌های دولتی از انرژی تجدید پذیر این است که سازمان برنامه و بودجه اعتبار لازم را به وزارتخانه‌ها اختصاص نداد.

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی‌ها

تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی‌ها

خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده تابستان سال جاری برای مشترکان تهرانی دردسرساز شد. همین مساله مسوولان برقی را بر آن داشت تا از هم‌اکنون تدابیر جدی را برای گذر از خاموشی در پیک سال آینده درنظر بگیرند.

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
سه برابر شدن مصرف پیامد رایگان شدن آب برق و گاز

سه برابر شدن مصرف پیامد رایگان شدن آب برق و گاز

سخنگوی صنعت برق می گوید: به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است.

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
لزوم تصمیم گیری هیئت دولت برای مشترکین پرمصرف برق

لزوم تصمیم گیری هیئت دولت برای مشترکین پرمصرف برق

با توجه به پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر افزایش تعرفه برق مشترکین پرمصرف و اجماع کارشناسی بر آن، این مسئله باید هر چه سریعتر توسط هیئت دولت و شخص رئیس جمهور تعیین تکلیف شود.

چهار شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
jyane construction