مصرف برق

انرژی الکتریکی اغلب در واحد ژول یا وات ساعت اندازه گیری می شود و بیانگر یک نیروی ثابت در یک دوره زمانی است.

 دستگاه ها و وسائل برقی انرژی برق را برای تولید یک خروجی مناسب ( نور، گرما، حرکت) مصرف می کنند. در طول بهره برداری مقداری از انرژی که بستگی به بازده الکتریکی دارد به صورت ناخواسته  مانند اتلاف گرما به هدر می رود.

برق از سال 1882 در نیروگاه ها تولید می شود. همزمان با اختراع توربین بخار در سال 1883، افزایش جهانی مصرف برق کلید خورد. در سال 2008 تولید کل برق جهان حدود 20 پتاوات-ساعت بود. انرژی کل مورد نیاز برای تولید برق 2 الی 3 برابر انرژی تولیدی است چرا که بازده نیروگاه ها در تولید برق 30 الی 50 درصد است.

از سال 2012 تا 2014 مصرف جهانی برق 5 درصد افزایش یافت. این افزایش در برق تولید شده از سوخت های فسیلی و انرژی هسته ای 3 درصد و انرژی تجدیدپذیر 12 درصد می باشد.

در میان تجدیدپذیر ها برق تولید شده از نرژی باد و خورشید بیشترین افزایش را با 46 درصد افزایش، داشته اند.

در حدود 16 درصد از برق کل تولیدی در حین فرآیند ها،  مانند مصرف داخلی نیروگاه ها، اتلاف شبکه و اتلاف ذخیره، مصرف می شوند. 

در نرخ مصرف در صنایع، چین با 68 درصد بیشترین مصرف برق را در اختیار دارد. پس از چین کشورهای کره جنوبی، آلمان، ژاپن، و آمریکا بیشترین مصرف برق را دارند.

در بخش تجاری و خدمات عمومی، کشوره های ژاپن، آمریکا و در بخش مصارف خانگی، عربستان سعودی بیشترین صرف الکتریسیته را در اختیار دارند.

در تمامی سناریو ها، افزایش بازده، نیاز کمتر برای تقاضای نیرو و روشنایی را نتیجه می دهد. اما تقاضای انرژی به دلایل زیر افزایش چشمگیری خواهد داشت:

- رشد اقتصاد در کشور های در حال توسعه

- الکتریکی شدن برق و گرما

از آنجایی که حمل و نقل و سیستم های گرمایشی، روز به روز بیشتر به سمت دوستدار محیط زیست بودن پیش می روند، اثرات زیست محیطی مصرف انرژی، در انرژی الکتریکی بیشتر خود را نشان خواهد داد. منبع اصلی تولید برق بوسیله سوخت های فسیلی تامین می شود که به چرخه طبیعی کربن در محیط زیست آسیب می رساند.

در ایران مصرف برق از میانگین جهانی بسیار بالاتر است، بطوریکه مصرف برق در ایران معادل یک کشور با دو برابر جمعیت ایران است.

اخبار مربوط به مصرف برق را در سایت زیست آنلاین جستجو کنید.

توسعه فناوری در صنعت برق  از هدف‌های اصلی سال آینده

توسعه فناوری در صنعت برق از هدف‌های اصلی سال آینده

مدیرعامل توانیر گفت: نصب لوازم اندازه‌گیری هوشمند و مدیریت بار مشترک و تامین کننده را در دستور کار خود قرار دادیم تا با اطلاعات کامل بتوانند بارشان را مدیریت کنند.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز  انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

شواهد نشان می دهد که دقیقا از سالی که هزینه برق مدارس و مساجد رایگان شد، مصرف برق آنها افزایش قابل توجه یافت.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند
ضرورت تعیین تعرفه خورشیدی برای مصارف مازاد پرمصرفان

کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند

مصرف برق مشترکان پرمصرف در حالی است که ایشان نه تنها بهای برق خود رابه طور کامل پرداخت نمی­‌کنند بلکه متوسط یارانه ۲۰% از مشترکان پرمصرف نسبت به متوسط ۸۰% مشترکین در حدود ۲.۵ برابر و یارانه یک درصد مشترک بسیار پرمصرف نسبت به مصارف حداقلی بیش از ۶۵ برابر است؛ اگر مصرف برق مشترکین پرمصرف در فصل تابستان نیز مانند سایر مردم بود آنگاه بیش از ۷۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی کل کشور کاسته شده و نه تنها خاموشی برق در کشور اتفاق نمی­افتاد بلکه صادرات برق نیز به کشور‌های همسایه نیز قطع نمی­شد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت چند سالی است که حمایت تولید برق تجدید پذیر را افرایش داده، تا ضمن اینکه تأمین نیاز داخلی برق کشور در واحد‌های کوچک مقیاس تسهیل شود، زمینه صادرات برق در مناطق مرزی نیز فراهم شود، اما آیا روند اجرایی طبق مصوبات پیش رفته است؟

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کانون توجه سیاست‌گذاران نیروی کشور در بخش برق به سه‌حوزه «مدیریت مصرف»، «ساخت نیروگاه‌های جدید» و «تسویه بدهی‌ها» معطوف بوده است. به‌اعتقاد متولیان و تصمیم‌سازان برق کشور، در بخش مدیریت مصرف اقداماتی صورت گرفته که به نوعی فرهنگ درست مصرف کردن را در میان مشترکان نهادینه کرده است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

دبیر سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به اینکه فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است گفت: این امکان برای شرکت‌ها وجود ندارد که برق خود را در جای دیگری به فروش رسانند، از سوی دیگر اجازه صادرات نیز وجود ندارد، در نتیجه نهاد رگولاتوری باید وجود داشته باشد و روابط بین خریدار و فروشنده را تنظیم کند تا منافع هر دوطرف حفظ شود. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد وبسیاری از قوانین و مقرارتی که وزارت نیرو برای بخش خصوصی وضع می‌کند، از دید مالکین نیروگاه‌ها منصفانه نیست.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود
تا تابستان سال آینده

برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود

در حال حاضر کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده که تا تابستان سال آینده نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش می‌یابد، نصب کنتورهای هوشمند موجب می‌شود میزان مصرف مشترکان به طور کامل رصد شود و خود مشترک نیز بتواند از میزان مصرف خود آگاهی کافی داشته باشد.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

زیست آنلاین: دانش آموزان معمولا به ساختمان مدرسه توجه ندارند و نمی‌دانند که انرژی گرمایشی و سرمایشی مدارس چگونه تامین شده و آیا به صورت بهینه مصرف می‌شود؟ پویش آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان مدارس تلاش می‌کند با آموزش اولیه به مدیران آموزش و پرورش، معلمان و رابطان پژوهش، دانش‌آموزان را با فرهنگ مصرف بهینه انرژی آشنا کند. 

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

رئیس انجمن جامعه ایمن دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق ارائه داد و اظهار داشت: پیشنهاد اول اینکه این مشترکین اقدام به نصب پنل خورشیدی کنند تا با تولید برق تجدیدپذیر در فصل تابستان و اوج بحران برق به کمک شبکه برق آمده و بحران برق را به حداقل برسانند. در این حالت آنها می­توانند حتی برق مازاد بر مصرف خود را هم به شبکه بفروشند و در نتیجه، مبلغ قبض خود را کاهش هم بدهند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

اخیرا مسئولین وزارت نیرو طرحی را به هیئت دولت داده‌اند که به موجب آن، هرچند تعرفه برق مشترکین پرمصرف بیش از دیگران گران می‌­شود، اما به علت اختلاف کم بین مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف، تاثیر چندانی هم بر مدیریت مصرف نخواهد داشت. به همین دلیل، لازم است تا تعرفه مازاد بر الگوی این مشترکین به نرخ خورشیدی تعیین شود تا در صورت ادامه به روند مصرف قبلی، مصارف مازاد ایشان از این طریق قابل تامین باشد.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

سه کشور از ده کشور پیشگام در تولید برق با استفاده از منابع احیاشدنی در آسیا واقع شده‌اند که عبارت‌اند از چین و هند و ژاپن. چین و هند با برخورداری از حمایت‌های کلان دولتی در این زمینه گام برداشتند ولی کشور ژاپن بعد از حادثه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سال‌های اخیر - سونامی و زلزله‌هایی که به نیروگاه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هسته‌ای آسیب وارد کرد- تصمیم گرفت تا برای کمتر شدن وابستگی به انرژی هسته‌ای در تولید برق روی دیگر منابع پاک سرمایه گذاری کند.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه اوج مصرف برق در هفته گذشته در مقایسه با­ هفته پیش از آن، ​ ۲۷۷ مگاوت کاهش داشته است افزود: میزان اوج مصرف برق در ۱۰ روز اول اسفند ماه ­بیش از ۵۹۱ مگاوات افزایش را نشان می‌دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

وزیر نیرو با اشاره به در نظر گرفتن تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف گفت: این تعرفه‌ها نه به منظور تعریف منابع مالی جدید بلکه به عنوان تعرفه‌ای بازدارنده برای مشترکان پرمصرف در نظر گرفته شده است.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
لزوم تنوع بخشی به منابع تامين مالی پرداختها برای انرژی تجديدپذير

لزوم تنوع بخشی به منابع تامين مالی پرداختها برای انرژی تجديدپذير

محمد ابراهیم رئیسی، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی

زیست آنلاین: اگرچه روشهای مختلفی در جهان همچون تخفيف ها و كمكهای مالی، اعتبار مالياتی، گواهی انرژی های تجديدپذير و اندازه گيری خالص و يا تركيبی از آنها در كنار تعيين قيمتهای خريد تضمينی برای حمايت های انرژی تجديدپذير وجود دارد در ايران برای اين امر صرفا از سياست خريد برق با قيمتهای تضمينی استفاده می شود.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه بر است

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه بر است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگرچه می‌توان در این زمینه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد اما باید تسهیلات لازم همچون وام و زمین مناسب در اختیار آن‌ها قرار داد و خرید تضمینی برق به طور دائم و منظم اتفاق صورت گیرد اما ضعف‌های بسیاری در انجام اقدامات وجود دارد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
نرخ برق باید هزینه‌ های صنعت برق را پوشش دهد

نرخ برق باید هزینه‌ های صنعت برق را پوشش دهد

عضو شورای رقابت  با بیان اینکه "تعیین نرخ تعرفه حامل‌های انرژی و به ویژه برق نیازمند بررسی‌های دقیقی است"، گفت: نرخ برق باید به گونه‌ای تعیین شود که هزینه‌های صنعت برق شامل تولید، انتقال و توزیع را پوشش دهد و در عین حال برای بخش خصوصی که در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کرده است، سود معقولی داشته باشد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

در سال ۱۳۸۷، میزان تلفات بخش توزیع شبکه برق تهران، معادل ۱۲.۱ درصد بود اما با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، این عدد اکنون به ۶.۴ درصد کاهش یافته است.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
همه چیز در مورد برچسب انرژی لوازم خانگی و صنعتی

همه چیز در مورد برچسب انرژی لوازم خانگی و صنعتی

مقدار مصرف انرژی را با رنگ هم نمایش میدهند. در فضای دیجیتال، رنگ سبز به منزله کم مصرف بودن دستگاه و یا استفاده از سوخت پاک میباشد.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 گذر از شرایط بحرانی برق نیازمند ۳۰ میلیارد تومان هزینه است

گذر از شرایط بحرانی برق نیازمند ۳۰ میلیارد تومان هزینه است

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ گفت: برای گذر از پیک تابستان سال آینده، دو پروژه را در نظر گرفته‌ایم که یکی از آن‌ها آماده کردن شبکه برای گذر از شرایط بحرانی است و انجام این کار، به ۳۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی

طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی

تاکنون مصوبه‌ای در خصوص نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پرمصرف ابلاغ نشده است، اما شرکت توزیع برق تهران در این راستا اقداماتی را انجام داده است که می‌توان به طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی) اشاره کرد.

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
صرفه جویی در مصرف آب و برق به سود دولت و مردم است
نقدی بر سخنان دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین:

صرفه جویی در مصرف آب و برق به سود دولت و مردم است

محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت:بنده یک پیشنهاد به مجلس دادم که هر فرد اگر در سال ۳۰ درصد کمتر مصرف کند، هیچ پولی بابت پول آب، برق و ... از وی گرفته نشود، زیرا اگر ۳۰ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی شود سه برابر مبلغی که دولت از اشخاص بابت مصرف برق دریافت می‌کند، دولت سود خواهد کرد.

دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
نقش صنعت برق در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور

نقش صنعت برق در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور

بخش برق کشور به عنوان صنعتی زیربنایی در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های خود در زمینه‌های مختلف، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور ایفا کند.

شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

فناوری خورشیدی به کمک خاموشی های تابستان می آید

اعضای انجمن انرژیهای تجدیدپذیر معتقدند که ایران ۵ برابر آلمان پتانسیل استفاده از انرژی خورشیدی دارد و این فناوری می تواند به کمک خاموشی بیاید اما چالشهایی مانند خودتحریمی وجود دارد.

چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

امنیت عرضه برق مهم‌ترین هدف ایران در تعرفه‌گذاری

محمدی کارشناس اقتصاد برق پژوهشگاه نیرو گفت: مهم ترین هدف کشور در حوزه برق، تضمین امنیت عرضه است تا خاموشی برای مردم و صنایع رخ ندهد؛ بنابراین لازم است تعرفه گذاری برق به نحوی انجام شود که در وهله اول هدف تأمین امنیت عرضه برق را محقق نماید. علاوه بر این برای تقویت رشد اقتصادی لازم است قیمت برق بخش صنعت کمتر از بخش های دیگر باشد.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو» گلایه کرد و گفت: وزارت نیرو مدارس را در معافیت پرداخت هزینه انرژی همراهی نمی‌کند

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»
«حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» شود

سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»

در حال حاضر، بخش عمده‌ی یارانه اعطایی به خانوار در حوزه انرژی، از تولیدکنندگان گرفته شده و به مشترکین پرمصرف می‌رسد؛ رویه‌ای که برخلاف کشور‌های پیشرفته است. با افزایش قیمت انرژی برای «مشترکین پرمصرف خانگی» از یک سو و اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای در بخش صنعت و کشاورزی از سوی دیگر، سیاست «حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» خواهد شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

میزان تلفات طی چهار سال گذشته از ۱۵.۶ درصد به ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است، اما برای پیک مصرف سال آینده حداقل سه هزار مگاوات کمبود برق داریم که باید از طریق مدیریت مصرف جبران شود.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند گفت: نیروگاه دماوند در شش ماه اول سال ۱۱ درصد افزایش آمادگی و تولید داشته است و این درحالی است که موفق به کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب نیز شده است. اگر برق را با هر کالای دیگری مقایسه کنید می‌بینید که به ارزش واقعی خود نرسیده است. اگر اقتصاد برق به درستی دیده شود و بر اساس مولفه‌های اقتصادی سازماندهی شود یک صنعت جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

سخنگوی صنعت برق ایران با اشاره به اینکه خاموشی‌های صفر در تابستان سال ۹۸ منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می‌گیرند و باز هم دچار خاموشی‌هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه‌مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

پیش بینی افزایش کسری بودجه صنعت برق

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی نگرانی در مورد افزایش کسری بودجه صنعت برق تشریح می‌کند به این دلیل که هزینه‌های شرکت‌های دولتی بخش برق وزارت نیرو در بودجه امسال نسبت به پارسال رشد ۴.۸۴ درصدی داشته که درآمد آن شرکت‌ها به نسبت سال قبل ۸۲، ۳ درصد رشد نشان می‌دهد لذا پیش بینی می‌شود شرکت‌های زیرمجموعه دچار کسری بودجه شوند.

دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction