مصرف برق

انرژی الکتریکی اغلب در واحد ژول یا وات ساعت اندازه گیری می شود و بیانگر یک نیروی ثابت در یک دوره زمانی است.

 دستگاه ها و وسائل برقی انرژی برق را برای تولید یک خروجی مناسب ( نور، گرما، حرکت) مصرف می کنند. در طول بهره برداری مقداری از انرژی که بستگی به بازده الکتریکی دارد به صورت ناخواسته  مانند اتلاف گرما به هدر می رود.

برق از سال 1882 در نیروگاه ها تولید می شود. همزمان با اختراع توربین بخار در سال 1883، افزایش جهانی مصرف برق کلید خورد. در سال 2008 تولید کل برق جهان حدود 20 پتاوات-ساعت بود. انرژی کل مورد نیاز برای تولید برق 2 الی 3 برابر انرژی تولیدی است چرا که بازده نیروگاه ها در تولید برق 30 الی 50 درصد است.

از سال 2012 تا 2014 مصرف جهانی برق 5 درصد افزایش یافت. این افزایش در برق تولید شده از سوخت های فسیلی و انرژی هسته ای 3 درصد و انرژی تجدیدپذیر 12 درصد می باشد.

در میان تجدیدپذیر ها برق تولید شده از نرژی باد و خورشید بیشترین افزایش را با 46 درصد افزایش، داشته اند.

در حدود 16 درصد از برق کل تولیدی در حین فرآیند ها،  مانند مصرف داخلی نیروگاه ها، اتلاف شبکه و اتلاف ذخیره، مصرف می شوند. 

در نرخ مصرف در صنایع، چین با 68 درصد بیشترین مصرف برق را در اختیار دارد. پس از چین کشورهای کره جنوبی، آلمان، ژاپن، و آمریکا بیشترین مصرف برق را دارند.

در بخش تجاری و خدمات عمومی، کشوره های ژاپن، آمریکا و در بخش مصارف خانگی، عربستان سعودی بیشترین صرف الکتریسیته را در اختیار دارند.

در تمامی سناریو ها، افزایش بازده، نیاز کمتر برای تقاضای نیرو و روشنایی را نتیجه می دهد. اما تقاضای انرژی به دلایل زیر افزایش چشمگیری خواهد داشت:

- رشد اقتصاد در کشور های در حال توسعه

- الکتریکی شدن برق و گرما

از آنجایی که حمل و نقل و سیستم های گرمایشی، روز به روز بیشتر به سمت دوستدار محیط زیست بودن پیش می روند، اثرات زیست محیطی مصرف انرژی، در انرژی الکتریکی بیشتر خود را نشان خواهد داد. منبع اصلی تولید برق بوسیله سوخت های فسیلی تامین می شود که به چرخه طبیعی کربن در محیط زیست آسیب می رساند.

در ایران مصرف برق از میانگین جهانی بسیار بالاتر است، بطوریکه مصرف برق در ایران معادل یک کشور با دو برابر جمعیت ایران است.

اخبار مربوط به مصرف برق را در سایت زیست آنلاین جستجو کنید.

مصوبه دولت در مورد طرح تشویق و تنبیه برای مصرف‌کنندگان

مصوبه دولت در مورد طرح تشویق و تنبیه برای مصرف‌کنندگان

اواخر نخستین ماه سال بود که مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ شد. نخستین بند این مصوبه شامل حال همه مصرف کنندگان آب و برق می‌شود و از افزایش سالانه هفت درصدی بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸ می‌گوید.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
 افزایش ۲۳ درصدی تعرفه برق و آب  پرمصرف‌ها

افزایش ۲۳ درصدی تعرفه برق و آب پرمصرف‌ها

پرمصرف‌ها طبق مصوبه دولت نه تنها شامل افزایش هفت درصدی بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت‌ماه شده‌اند بلکه از امروز نیز علاوه بر آن هفت درصد، ۱۶ درصد به بهای آب و برقشان اضافه خواهد شد. به این ترتیب پرمصرف‌ها ۲۳ درصد افزایش تعرفه خواهند داشت و قبوض برق و آب آن‌ها نیز ماهانه صادر می‌شود.

چهار شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
انتقاد حقی فام از توزیع نامناسب یارانه انرژی در کشور

انتقاد حقی فام از توزیع نامناسب یارانه انرژی در کشور

سخنگوی سابق صنعت برق با اشاره به اینکه ۱۰۰ میلیارد کیلو وات ساعت برق در بخش خانگی مصرف می‌شود، اظهار داشت: از این مقدار ۴۰ میلیارد کیلووات ساعت را پر مصرف‌ها مصرف می‌کنند که این به معنای دریافت ۶ هزارمیلیارد تومان یارانه انرژی در این بخش است.

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
مذاکره به منظور جلوگیری از خاموشی

مذاکره به منظور جلوگیری از خاموشی

وزارت نیرو هم‌زمان با نزدیک شدن به تابستان و افزایش احتمالی میزان مصرف برق، راهکارهای مختلفی را برای جلوگیری از خاموشی در نظر گرفته است که یکی از راهکارها که هر ساله طبق روال صورت می‌گیرد، مذاکره با کشورهای همسایه برای تبادل برق است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
علت جهش ناگهانی پیک مصرف برق کشور چیست

علت جهش ناگهانی پیک مصرف برق کشور چیست

همزمانی شروع ماه مبارک رمضان با افزایش دمای اقصی نقاط کشور نسبت به اردیبهشت سال گذشته موجب جهش ناگهانی پیک مصرف کشور در طی چند روز اخیر شده است.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
ضرورت تعیین الگوی مصرف برق به صورت پویا

ضرورت تعیین الگوی مصرف برق به صورت پویا

با ابلاغ تعرفه‌های برق سال ۱۳۹۸، برخی از نمایندگان مجلس دچار این نگرانی شده‌اند که با الگو‌های مصرف فعلی، گروهی از مردم که از طبقات ثروتمند جامعه نیستند، در دسته مشترکین پرمصرف جای گرفته و تحت فشار اقتصادی قرار بگیرند. برای برطرف شدن این نگرانی، لازم است الگوی مصرف برق به صورت پویا تعیین گردد.

سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
قطع برق مشترکین بدهکار  به‌صورت اتوماتیک

قطع برق مشترکین بدهکار به‌صورت اتوماتیک

طبق آئین‌نامه با مشترکینی که بدهی برق دارند و بدهی آن‌ها از یک حد بالاتر می‌رود، برخورد قانونی می‌شود. یکی از برخوردهای قانونی قطع برق است و طبیعتاً اگر مشترک هزینه‌ی برق را پرداخت نکرده باشد و شرایط قطع برق را داشته باشد، باید تعجیل کند زیرا سیستم به‌صورت اتوماتیک پیش می‌رود و براساس آئین‌نامه اقدامات بعدی صورت می‌گیرد.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
دستورالعمل الگوی مصرف برق و گاز طبیعی ابلاغ شد

دستورالعمل الگوی مصرف برق و گاز طبیعی ابلاغ شد

شورای عالی انرژی کشور در راستای وظایف تصریح شده در تبصره ماده ۱۸ قانون اصلاح الگوی مصرف، الگوی مصرف برق و گاز طبیعی را تصویب کرد.

چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
پایلوت کنترل بار مصرفی مشترکان برق به کمک اینترنت اشیا

پایلوت کنترل بار مصرفی مشترکان برق به کمک اینترنت اشیا

در پی امضای سند اقدام مشترک وزارت‌خانه‌های نیرو و فناوری اطلاعات با رویکرد تحول دیجیتال، شرکت توانیر برای نخستین بار در تابستان امسال پایلوت کنترل بار مصرفی مشترکان برق را به کمک اینترنت اشیا(IOT) در سه شرکت توزیع برق اجرایی می‌کند.

چهار شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
افزایش تعرفه‌ها موجب کاهش مصرف انرژی از سوی پرمصرف‌ها خواهد شد

افزایش تعرفه‌ها موجب کاهش مصرف انرژی از سوی پرمصرف‌ها خواهد شد

سخنگوی صنعت برق کشور گفت: هرچند تغییر تعرفه‌ها مطابق با پیشنهادات اولیه ما نبوده است اما افزایش ۲۳ درصدی تعرفه‌ها نیز موجب کاهش مصرف انرژی از سوی پرمصرف‌ها خواهد شد و به طور کلی تاکید ما این است که فرهنگ استفاده از وسایل برقی را تغییر دهیم.

دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به طرح‌های تشویقی وزارت نیرو برای کاهش میزان مصرف برق بخش خانگی در ایام پیک مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه‌جویی ۱۰ درصدی در میزان برق مصرفی، ۲۰ تا ۳۰ درصد از مبلغ صورتحساب مشترکان کاهش می‌یابد.

چهار شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
مدیریت بهتر مصرف با  ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح قبوض برق

مدیریت بهتر مصرف با ارائه پیشنهاداتی برای اصلاح قبوض برق

شکل ظاهری قبوض برق در کشور بسیار نامطلوب بوده و به هیچ وجه نمیتواند بر رفتار مشترکین تاثیر بگذارد. به همین دلیل ضروری است تا اصلاح شکل ظاهری قبوض برق برای مشترکین هرچه سریعتر اجرایی گردد.

پنج شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
توسعه فناوری در صنعت برق  از هدف‌های اصلی سال آینده

توسعه فناوری در صنعت برق از هدف‌های اصلی سال آینده

مدیرعامل توانیر گفت: نصب لوازم اندازه‌گیری هوشمند و مدیریت بار مشترک و تامین کننده را در دستور کار خود قرار دادیم تا با اطلاعات کامل بتوانند بارشان را مدیریت کنند.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز  انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

رایگان شدن هزینه برق و آب و گاز انگیزه صرفه جویی را از بین می برد

شواهد نشان می دهد که دقیقا از سالی که هزینه برق مدارس و مساجد رایگان شد، مصرف برق آنها افزایش قابل توجه یافت.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند
ضرورت تعیین تعرفه خورشیدی برای مصارف مازاد پرمصرفان

کاهش مصرف برق مشترکین پرمصرف امکان صادرات برق را فراهم می کند

مصرف برق مشترکان پرمصرف در حالی است که ایشان نه تنها بهای برق خود رابه طور کامل پرداخت نمی­‌کنند بلکه متوسط یارانه ۲۰% از مشترکان پرمصرف نسبت به متوسط ۸۰% مشترکین در حدود ۲.۵ برابر و یارانه یک درصد مشترک بسیار پرمصرف نسبت به مصارف حداقلی بیش از ۶۵ برابر است؛ اگر مصرف برق مشترکین پرمصرف در فصل تابستان نیز مانند سایر مردم بود آنگاه بیش از ۷۰۰۰ مگاوات از توان مصرفی کل کشور کاسته شده و نه تنها خاموشی برق در کشور اتفاق نمی­افتاد بلکه صادرات برق نیز به کشور‌های همسایه نیز قطع نمی­شد.

سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت به توسعه پایدار در کشور پایبند است؟/ افزایش۴۰ درصدی خرید برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر با ضرایب جدید

دولت چند سالی است که حمایت تولید برق تجدید پذیر را افرایش داده، تا ضمن اینکه تأمین نیاز داخلی برق کشور در واحد‌های کوچک مقیاس تسهیل شود، زمینه صادرات برق در مناطق مرزی نیز فراهم شود، اما آیا روند اجرایی طبق مصوبات پیش رفته است؟

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

کارنامه صنعت برق در سال ۹۷

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کانون توجه سیاست‌گذاران نیروی کشور در بخش برق به سه‌حوزه «مدیریت مصرف»، «ساخت نیروگاه‌های جدید» و «تسویه بدهی‌ها» معطوف بوده است. به‌اعتقاد متولیان و تصمیم‌سازان برق کشور، در بخش مدیریت مصرف اقداماتی صورت گرفته که به نوعی فرهنگ درست مصرف کردن را در میان مشترکان نهادینه کرده است.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است

دبیر سندیکای تولید کنندگان برق با اشاره به اینکه فروش برق تنها به دولت امکان پذیر است گفت: این امکان برای شرکت‌ها وجود ندارد که برق خود را در جای دیگری به فروش رسانند، از سوی دیگر اجازه صادرات نیز وجود ندارد، در نتیجه نهاد رگولاتوری باید وجود داشته باشد و روابط بین خریدار و فروشنده را تنظیم کند تا منافع هر دوطرف حفظ شود. در حال حاضر این شرایط وجود ندارد وبسیاری از قوانین و مقرارتی که وزارت نیرو برای بخش خصوصی وضع می‌کند، از دید مالکین نیروگاه‌ها منصفانه نیست.

دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود
تا تابستان سال آینده

برای 90 درصد مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می شود

در حال حاضر کنتورهای هوشمند برای ۸۰ درصد مشترکان دیماندی نصب شده که تا تابستان سال آینده نیز قبل از پیک بار این عدد به ۹۰ درصد افزایش می‌یابد، نصب کنتورهای هوشمند موجب می‌شود میزان مصرف مشترکان به طور کامل رصد شود و خود مشترک نیز بتواند از میزان مصرف خود آگاهی کافی داشته باشد.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 

زیست آنلاین: دانش آموزان معمولا به ساختمان مدرسه توجه ندارند و نمی‌دانند که انرژی گرمایشی و سرمایشی مدارس چگونه تامین شده و آیا به صورت بهینه مصرف می‌شود؟ پویش آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان مدارس تلاش می‌کند با آموزش اولیه به مدیران آموزش و پرورش، معلمان و رابطان پژوهش، دانش‌آموزان را با فرهنگ مصرف بهینه انرژی آشنا کند. 

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق

رئیس انجمن جامعه ایمن دو پیشنهاد برای مشترکین پرمصرف برق ارائه داد و اظهار داشت: پیشنهاد اول اینکه این مشترکین اقدام به نصب پنل خورشیدی کنند تا با تولید برق تجدیدپذیر در فصل تابستان و اوج بحران برق به کمک شبکه برق آمده و بحران برق را به حداقل برسانند. در این حالت آنها می­توانند حتی برق مازاد بر مصرف خود را هم به شبکه بفروشند و در نتیجه، مبلغ قبض خود را کاهش هم بدهند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

تعرفه برق خورشیدی برای مصارف مازاد بر الگوی مصرف

اخیرا مسئولین وزارت نیرو طرحی را به هیئت دولت داده‌اند که به موجب آن، هرچند تعرفه برق مشترکین پرمصرف بیش از دیگران گران می‌­شود، اما به علت اختلاف کم بین مشترکین پرمصرف و کم‌مصرف، تاثیر چندانی هم بر مدیریت مصرف نخواهد داشت. به همین دلیل، لازم است تا تعرفه مازاد بر الگوی این مشترکین به نرخ خورشیدی تعیین شود تا در صورت ادامه به روند مصرف قبلی، مصارف مازاد ایشان از این طریق قابل تامین باشد.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در تولید برق با استفاده از انرژی‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تجدیدپذیر

سه کشور از ده کشور پیشگام در تولید برق با استفاده از منابع احیاشدنی در آسیا واقع شده‌اند که عبارت‌اند از چین و هند و ژاپن. چین و هند با برخورداری از حمایت‌های کلان دولتی در این زمینه گام برداشتند ولی کشور ژاپن بعد از حادثه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سال‌های اخیر - سونامی و زلزله‌هایی که به نیروگاه‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هسته‌ای آسیب وارد کرد- تصمیم گرفت تا برای کمتر شدن وابستگی به انرژی هسته‌ای در تولید برق روی دیگر منابع پاک سرمایه گذاری کند.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

آغاز تغییرات میزان مصرف برق در کشور

سخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه اوج مصرف برق در هفته گذشته در مقایسه با­ هفته پیش از آن، ​ ۲۷۷ مگاوت کاهش داشته است افزود: میزان اوج مصرف برق در ۱۰ روز اول اسفند ماه ­بیش از ۵۹۱ مگاوات افزایش را نشان می‌دهد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف

وزیر نیرو با اشاره به در نظر گرفتن تعرفه‌های جدید برای مشترکان پرمصرف گفت: این تعرفه‌ها نه به منظور تعریف منابع مالی جدید بلکه به عنوان تعرفه‌ای بازدارنده برای مشترکان پرمصرف در نظر گرفته شده است.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
لزوم تنوع بخشی به منابع تامين مالی پرداختها برای انرژی تجديدپذير

لزوم تنوع بخشی به منابع تامين مالی پرداختها برای انرژی تجديدپذير

محمد ابراهیم رئیسی، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی

زیست آنلاین: اگرچه روشهای مختلفی در جهان همچون تخفيف ها و كمكهای مالی، اعتبار مالياتی، گواهی انرژی های تجديدپذير و اندازه گيری خالص و يا تركيبی از آنها در كنار تعيين قيمتهای خريد تضمينی برای حمايت های انرژی تجديدپذير وجود دارد در ايران برای اين امر صرفا از سياست خريد برق با قيمتهای تضمينی استفاده می شود.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه بر است

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر هزینه بر است

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اگرچه می‌توان در این زمینه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد اما باید تسهیلات لازم همچون وام و زمین مناسب در اختیار آن‌ها قرار داد و خرید تضمینی برق به طور دائم و منظم اتفاق صورت گیرد اما ضعف‌های بسیاری در انجام اقدامات وجود دارد.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
نرخ برق باید هزینه‌ های صنعت برق را پوشش دهد

نرخ برق باید هزینه‌ های صنعت برق را پوشش دهد

عضو شورای رقابت  با بیان اینکه "تعیین نرخ تعرفه حامل‌های انرژی و به ویژه برق نیازمند بررسی‌های دقیقی است"، گفت: نرخ برق باید به گونه‌ای تعیین شود که هزینه‌های صنعت برق شامل تولید، انتقال و توزیع را پوشش دهد و در عین حال برای بخش خصوصی که در زمینه تولید برق سرمایه گذاری کرده است، سود معقولی داشته باشد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

تلاش برای کاهش میزان تلفات شبکه برق تهران

در سال ۱۳۸۷، میزان تلفات بخش توزیع شبکه برق تهران، معادل ۱۲.۱ درصد بود اما با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته، این عدد اکنون به ۶.۴ درصد کاهش یافته است.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
همه چیز در مورد برچسب انرژی لوازم خانگی و صنعتی

همه چیز در مورد برچسب انرژی لوازم خانگی و صنعتی

مقدار مصرف انرژی را با رنگ هم نمایش میدهند. در فضای دیجیتال، رنگ سبز به منزله کم مصرف بودن دستگاه و یا استفاده از سوخت پاک میباشد.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction