سوخت فسیلی

سوخت فسیلی، سوختی است که بوسیله فرایندهای طبیعی بوجود می آید، مانند تجزیه بی هوازی ارگانیسم های مرده دفن شده که حاوی انرژی از فتوسنتز باستان است. سن ارگانیسم ها و سوخت های فسیلی حاصل از آن ها به صورت معمول میلیون ها سال و در برخی موارد بیش از 650 میلیون سال است. سوخت های فسیلی درصد بالایی کربن دارند و شامل نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی می شوند. مشتقات معمول استفاده شده عبارتند از نفت سفید و پروپان

سوخت های فسیلی دامنه گسترده ای دارند. از مواد فرار با نسبت کربن به هیدروژن پایین مانند متان تا مایعات مانند نفت، تا مواد غیر فراری که تقریبا از کربن تقریبا خالص تشکیل شده اند مانند زغال سنگ انتراسیت

متان می تواند در زمینه های هیدروکربنی یا به تنهایی، که با روغن همراه است و یا به عنوان کلراترات های متان یافت شود.

تئوری تشکیل سوخت فسیلی از بقایای فسیلی گیاهان مرده با قرار گرفتن در معرض گرما و فشار در پوسته زمین طی میلیون ها سال، نخستین بار توسط جورجیوس آگریکولا در سال 1556 و سپس توسط میخائیل لومونوسوف در قرن 18 بیان شد.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا تخمین می زند در سال 2007 منابع اصلی انرژی، 36 درصد نفت، 28 درصد زغال سنگ، 23 زغال سنگ به میزان 87 درصد برای سوخت های فسیلی مصرف انرژی اولیه در جهان بوده است.

منابع غیر فسیلی در سال 2006، 8.5 درصد هسته ای، 6.3 درصد هیدروالکتریک و 1 درصد باقی اشکال انرژی بودند. مصرف انرژی جهان سالیانه، 2.3 درصد افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر سوخت های فسیلی به صورت مداوم بوسیله فرایند های طبیعی در حال شکل گرفتنند. این سوخت ها عموما به عنوان منابع تجدید ناپذیر در نظر گرفته می شوند، چرا که میلیون ها سال زمان می برد تا تشکیل شوند و ذخایر شناخته شده بسیار سریعتر از منابعی که در حال ساخته شدن هستند مصرف می شوند.

اخبار مربوط به سوخت های فسیلی را در زیست آنلاین بخوانید.

درباره «باد» به بهانه یک روز جهانی بیشتر بدانیم

درباره «باد» به بهانه یک روز جهانی بیشتر بدانیم

امروز (۱۵ ژوئن -۲۵ خرداد)، روزجهانی باد است؛ رویدادی بین‌المللی که به‌صورت جدی از سال ۲۰۱۲، هر ساله توسط «انجمن انرژی باد اروپا و شورای جهانی انرژی باد» با هدف آگاهی‌رسانی نسبت به نقش و اهمیت «باد» در اکوسیستم‌های مختلف و به عنوان منبع تولید انرژی پاک و رایگان و تلاش برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی گرامی داشته می‌شود.

شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
بریتانیا رکورد دو هفته بدون زغال سنگ را زد

بریتانیا رکورد دو هفته بدون زغال سنگ را زد

زیست آنلاین: بریتانیا برای دو هفته از از انرژی الکتریکی استفاده نکرده است، این مدت زمان طولانی ترین دوره عدم استفاده از سوخت از دهه 1880 تا به حال بوده است.

سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۳۰
اقدامات بین‌المللی راه نجات اقیانوس‌ها است

اقدامات بین‌المللی راه نجات اقیانوس‌ها است

اقیانوس‌ها و دریاها در پیشرفت و ادامه زندگی بشر نقش به سزایی دارند. حجم زیادی از مردم کره زمین از طریق این پهنه‌های وسیع آبی امرار معاش می‌کنند، از سوی دیگر نقش قابل توجهی در تلطیف هوا و تعدیل دما دارند که بر این اساس نمی‌توان نقش آنها را در ادامه حیات بر روی کره زمین نادیده گرفت.

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
تولید آبگرمکن خورشیدی با فناوری ایرانی

تولید آبگرمکن خورشیدی با فناوری ایرانی

محققان کشور موفق شدند یک آبگرمکن خورشیدی با قابلیت دریافت و جذب بیش از ۹۵ درصد از انرژی خورشیدی را در کشور تولید کنند که دارای تاییدیه می باشد.

پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تاکید بر"شکست آلودگی هوا" در روز جهانی محیط زیست

تاکید بر"شکست آلودگی هوا" در روز جهانی محیط زیست

از سال ۱۹۷۲ میلادی تاکنون "پنجم ژوئن" روز جهانی محیط زیست محسوب می‌شود که هر سال یک موضوع مهم زیست‌بومی را شعار محوری خود قرار می‌دهد تا تاکیدی خاص بر نگرانی محیط زیستی در آن دوران باشد.

پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
گزارشی از وضعیت کیفیت گازوئیل در کشور/ گاز گلخانه ای جایگزین سوخت خودرو

گزارشی از وضعیت کیفیت گازوئیل در کشور/ گاز گلخانه ای جایگزین سوخت خودرو

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط زیست از روند بهبود نسبی کیفیت گازوئیل توزیعی در کشور خبر داد. همچنین، استارت‌آپی در حال کار روی فناوری است که به خودروها و کولرهای گازی امکان می‌دهد تا دی‌اکسیدکربن موجود در اتمسفر را به‌عنوان سوخت مورد استفاده قرار دهند.

دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

تنها بخش خصوصی واقعی در کشور حوزه تجدیدپذیرها است

بر اساس اظهارات کارشناسان ایران ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تامین انرژی برق دارد که نیم درصد آن متعلق به انرژی‌های تجدیدپذیر (بالغ بر ۴۲۰ مگاوات) است که از میزان ۷۷ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق، ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات انرژی برق آبی و مابقی نیز ترکیبی از انرژی‌های سوختی است. این در حالی است که کشورمان در کاپ ۲۲ متعهد به کاهش ۴ درصدی گازهای گلخانه‌ای شده و یکی از راه‌کارهای کاهش گازهای گلخانه‌ای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر است.

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
بازگشت باتری‌های سیال آلی به زندگی

بازگشت باتری‌های سیال آلی به زندگی

پژوهشگران "دانشگاه هاروارد" توانستند دلیل کاهش کارآیی باتری‌های سیال آلی را مشخص کنند.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
ضایعات غذایی می تواند برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار گیرد

ضایعات غذایی می تواند برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی مورد استفاده قرار گیرد

زیست آنلاین: مهندسین تخمیری طبیعی از ضایعات غذایی  به دست آوردند که قادر است یک ماده شیمیایی زیست تخریب پذیر را به منبعی از انرژی تبدیل کند، از این رو مواد غذایی مضر می تواند به راحتی تبدیل به یک جایگزین مناسب برای سوخت های فسیلی شود.

پنج شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

حمایت مالی معاونت علمی از تولید اینورتر و پنل خورشیدی

صفحات خورشیدی از جمله کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است از این رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می‌شود. معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی از توسعه بهره‌وری نور خورشید در ۲۱ استان خبر داد و گفت: معاونت از تولید اینورتر و پنل خورشیدی حمایت مالی می کند.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل

ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: چندی پیش، مطلبی در روزنامه لوموند به چاپ رسید با این عنوان که برای "حفظ تنوع زیستی باید گوشت تولید داخلی و با کیفیت" مصرف شود. نویسنده این مطلب که خود از دامداران و کشاورزان فرانسوی است، معتقد است دامداری، نقطه اتصال بین کشاورزی و ضامن حفظ و نجات تنوع زیستی است. اگر دامداری از بین برود، بسیاری از گونه های زیستی را نیز از دست خواهیم داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

تاکید بر همکاری های مشترک ایران و اکوادور

سفیر اکوادور در ایران با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و در خصوص همکاری های مشترک جمهوری اسلامی ایران و اکوادور و وضعیت زیست محیط دو کشور بحث و تبادل نظر کرد.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

تولید سوخت پاک با روش جدید توسط محققان کشور

به منظور حفظ محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلاینده‌هایی مثل اکسید گوگرد در جو زمین، در سال‌های اخیر قوانین سخت گیرانه‌ای بر میزان مجاز گوگرد موجود در سوخت‌های فسیلی از قبیل گازوئیل وضع شده و بر این اساس در ایران تلاش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
سیل پیامد ایجاد لایه‌های غیرقابل نفوذ در اثر خشکسالی است

سیل پیامد ایجاد لایه‌های غیرقابل نفوذ در اثر خشکسالی است

اواخر سال ۹۷ و شروع سال ۹۸، ایران با پدیده بارشهایی مواجه شد که در نیم قرن اخیر بی سابقه بود. وقوع سیل، استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان و استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس و مازندران را تحت تأثیر قرار داد. از آن زمان تاکنون همچنان مشکل سیلاب و آب‌گرفتگی در شهرهای این استان‌ها ادامه دارد و خسارات مالی و جانی فراوانی به کشور وارد شده و کارشناسان امر معتقدند عوامل مختلف انسانی و طبیعی در بروز این میزان خسارت دخیل بوده است.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۷:۰۰
آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

آینده خودروهای برقی در جهان و ایران

صنعت حمل ونقل یکی از مهمترین صنایع مصرف کننده سوخت است که به دنبال جایگزین کردن خودروهای احتراق داخلی با خودروهای برقی است. خودروهای برقی قابل شارژ به دلیل آلودگی پایین و بازدهی بالایکی از بهترین کاندیداها برای جایگزینی خودروهای مبتنی بر سوخت های فسیلی پا به عرصه وجود گذاشته اند و پیشرفت های شگفت انگیز اخیر در صنعت باتری و تأسیسات شارژ این خودروها باعث شده که مشکل شارژ که بزرگترین مانع بر سر راه گسترش این خودروها است تا حدودی حل شود.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
دلایل کندی حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر

دلایل کندی حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر

طی روزهای گذشته اعتراضات شهروندان بریتانیایی به کندی و تعلل سیاستمداران برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی، اثرات سوء آن، و روند از دست رفتن تنوع زیستی خبرساز شدند. شاید از خود پرسیده باشید اگر این پدیده محصول عملکرد بشر است، چرا از آن جلوگیری نمی‌کنیم.

جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
صرفه‌جویی صد میلیون لیتر بنزین با فیلترهوای نانویی

صرفه‌جویی صد میلیون لیتر بنزین با فیلترهوای نانویی

سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار فیلتر نانویی شرکت فرانگار شرق در خودروهای داخلی مورداستفاده قرار گرفته است. به اعتقاد مدیرعامل شرکت فرانگار شرق در صورتی که تمام ظرفیت خط تولید این شرکت وارد بازار شود، سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و ده هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی‌ هوا صرفه‌جویی خواهد شد.

پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

نخستین هفته بدون زغال سنگ در انگلیس 

زیست آنلاین: بریتانیا به عنوان مهد تمدن زغال سنگی برای اولین بار در طول قرن، هفت روز را بدون هیچ گونه سوخت فسیلی سپری کرده است.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۰۰
خطرات زیست محیطی کاهش منابع دریایی

خطرات زیست محیطی کاهش منابع دریایی

نویسنده: Christophe Magdelaine ؛ ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: اقیانوس ها (گستره به هم پیوسته آب شور) و دریاها، با آن عظمت، علاوه بر اینکه به طور سنتی به عنوان یک منبع پایان ناپذیر ثروت در نظر گرفته می شوند؛ همچنین نقش مهمی در زندگی اجتماعی و فرهنگی ما ایفا می کنند. انواع مختلفی از منابع دریایی وجود دارد: بقایای دریایی غیر زیستی مانند مواد معدنی، گازها یا هیدرات ها و منابع زیستی (هر آنچه که زنده است) مانند ماهی، جلبک دریایی و صدف ها. بهره برداری از این منابع، محدود به سطح توسعه فن آوری و قدرت عناصر طبیعی است.

یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی باید هزینه کنیم

برای پیشگیری از تغییرات اقلیمی باید هزینه کنیم

یکی از دلایل تغییرات اقلیمی، آلودگی هوای کلانشهرها است و اگر برای پیشگیری از آن چاره اندیشی نکنیم، دولتها و مردم بهای گزافی را خواهند پرداخت. صدها سازمان و شبکه غیردولتی اروپا، همزمان با شهرداران ۲۱۰ شهر اتحادیه اروپا خواستار اقداماتی عملی برای مقابله تغییرات اقلیمی شدند. آنها خواستار ارائه یک "استراتژی بلندمدت" در اجلاس سران اروپا هستند.

چهار شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

خطر انقراض حدود یک میلیون گونه گیاهی و جانوری

شورای جهانی تنوع زیستی موسوم به IPBES حاصل یک پژوهش پردامنه و چند ساله در مورد معضلات جهانی در این حوزه را در پاریس منتشر کرد.

سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۳۰
بررسی چالش‌های صنعت انرژی های بادی و خورشیدی

بررسی چالش‌های صنعت انرژی های بادی و خورشیدی

ششمین کنفرانس انرژی بادی ایران در ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط انجمن علمی انرژی بادی ایران در سالن همایش‌های پژوهشگاه نیرو برگزار گردید. در این کنفرانس ضمن بررسی چالش‌های پیش رو، راهکار‌های توسعه این صنعت در کشور با توجه به شرایط اقتصادی کنونی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
فناوری های روز برای پیش بینی میزان آلودگی هوا

فناوری های روز برای پیش بینی میزان آلودگی هوا

به کارگیری فناوری های روز در پیش بینی میزان آلودگی هوا در نقاط مختلف، نخستین گام در مقابله با این معضل جهانی است.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۵:۰۰
روند کاهشی موجودی گاز طبیعی در ایالات متحده

روند کاهشی موجودی گاز طبیعی در ایالات متحده

زیست آنلاین: نمودار میزان ذخیره و موجودی گاز طبیعی در ایالت متحده  از سال 2013 تا کنون با روند کاهشی رو به رو بوده است.

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۱۰:۰۰
ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا
نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا

رئیس پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی، در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، تاکید کرد: بحث انرژی باید سرلوحه اقدامات ما باشد و حتی در سال سخت اقتصادی جاری که با تحریم‌ها و نیز مسئله جبران خسارت سیل روبه رو هستیم، هم باید به مسئله انرژی و استفاده درست از آن توجه ویژه نشان دهیم. / رئیس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر نیز، از اجرای ۱۰ ایده فناورانه نماد انرژی شهری در طرح پل سبز زندگی (پل گیشای تهران) خبر داد.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
تاثیر تغییرات اقلیمی بر سیل‌های اخیر ایران

تاثیر تغییرات اقلیمی بر سیل‌های اخیر ایران

کارشناسان و متخصصان اقلیم شناسی،‌ سیل های اخیر ایران را نتیجه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی می دانند. رویدادهای آب و هوایی جدّی، پدیده‌های جوی هستند که از نظر فراوانی، کمیاب ولی در عین حال از شدت بالایی برخوردار هستند و هنگام وقوع آن‌ها زیست‌کره و ساکنان منطقه به دشواری می‌توانند خود را با تغییرات ایجاد شده تطبیق دهند.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

مهندسان OU به یک رویکرد جدید برای ارتقای سرعت تبدیل و تولید سوخت های تجدیدپذیر و فورفورال، با بهره گیری از مولکول های آب دست یافته اند.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۳۰
ذخیره مازاد انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل متان

ذخیره مازاد انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل متان

محققان دانشگاه استنفورد می‌خواهند ترتیبی بیاندیشند تا بتوانند انرژی تجدیدپذیر مازاد را به شکل متان ذخیره کنند و ایده آن‌ها این است که از میکروب‌ها برای تبدیل انرژی تجدیدپذیر مازاد به متان استفاده کنند که می‌تواند در صورت نیاز به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در سیلاب

از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در سیلاب

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: عمق فاجعه از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در هر سیلاب است که میلیون ها سال طول می کشد تا تولید شود.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
jyane construction