سوخت فسیلی

سوخت فسیلی، سوختی است که بوسیله فرایندهای طبیعی بوجود می آید، مانند تجزیه بی هوازی ارگانیسم های مرده دفن شده که حاوی انرژی از فتوسنتز باستان است. سن ارگانیسم ها و سوخت های فسیلی حاصل از آن ها به صورت معمول میلیون ها سال و در برخی موارد بیش از 650 میلیون سال است. سوخت های فسیلی درصد بالایی کربن دارند و شامل نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی می شوند. مشتقات معمول استفاده شده عبارتند از نفت سفید و پروپان

سوخت های فسیلی دامنه گسترده ای دارند. از مواد فرار با نسبت کربن به هیدروژن پایین مانند متان تا مایعات مانند نفت، تا مواد غیر فراری که تقریبا از کربن تقریبا خالص تشکیل شده اند مانند زغال سنگ انتراسیت

متان می تواند در زمینه های هیدروکربنی یا به تنهایی، که با روغن همراه است و یا به عنوان کلراترات های متان یافت شود.

تئوری تشکیل سوخت فسیلی از بقایای فسیلی گیاهان مرده با قرار گرفتن در معرض گرما و فشار در پوسته زمین طی میلیون ها سال، نخستین بار توسط جورجیوس آگریکولا در سال 1556 و سپس توسط میخائیل لومونوسوف در قرن 18 بیان شد.

اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا تخمین می زند در سال 2007 منابع اصلی انرژی، 36 درصد نفت، 28 درصد زغال سنگ، 23 زغال سنگ به میزان 87 درصد برای سوخت های فسیلی مصرف انرژی اولیه در جهان بوده است.

منابع غیر فسیلی در سال 2006، 8.5 درصد هسته ای، 6.3 درصد هیدروالکتریک و 1 درصد باقی اشکال انرژی بودند. مصرف انرژی جهان سالیانه، 2.3 درصد افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر سوخت های فسیلی به صورت مداوم بوسیله فرایند های طبیعی در حال شکل گرفتنند. این سوخت ها عموما به عنوان منابع تجدید ناپذیر در نظر گرفته می شوند، چرا که میلیون ها سال زمان می برد تا تشکیل شوند و ذخایر شناخته شده بسیار سریعتر از منابعی که در حال ساخته شدن هستند مصرف می شوند.

اخبار مربوط به سوخت های فسیلی را در زیست آنلاین بخوانید.

ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا
نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر

ضرورت توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر در کنار جبران خسارات سیل/ اجرای ۱۰ ایده فناورانه در پل گیشا

رئیس پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی، در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، تاکید کرد: بحث انرژی باید سرلوحه اقدامات ما باشد و حتی در سال سخت اقتصادی جاری که با تحریم‌ها و نیز مسئله جبران خسارت سیل روبه رو هستیم، هم باید به مسئله انرژی و استفاده درست از آن توجه ویژه نشان دهیم. / رئیس کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر نیز، از اجرای ۱۰ ایده فناورانه نماد انرژی شهری در طرح پل سبز زندگی (پل گیشای تهران) خبر داد.

سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۳۰
نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

نفت کوره کم گوگرد محدودیت تردد دریایی برای ایران

زیست آنلاین: در پاسخ به این سوال که کشورهای تولید کننده و ارائه دهنده نفت کوره چه مدت زمانی برای کاهش درصد گوگرد موجود در سوخت فرصت داشته اند؟ باید گفت که در سال  2008 موضوع کاهش انتشار آلاینده های هوا مطرح شده اما طی فرایند تصویب خواهی،  کمیته حفاظت از محیط زیست سازمان بین المللی دریانوردی از اکتبر سال 2016 اعلام نمود که ممنوعیت مورد نظر در سال 2020 اجرائی خواهد شد در واقع یعنی حدود 3 سال پیش؛ که این مدت، با توجه به موانع موجود، زمان مناسبی برای اعمال تکنولوژی های مورد نیاز نمی باشد.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
تاثیر تغییرات اقلیمی بر سیل‌های اخیر ایران

تاثیر تغییرات اقلیمی بر سیل‌های اخیر ایران

کارشناسان و متخصصان اقلیم شناسی،‌ سیل های اخیر ایران را نتیجه گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی می دانند. رویدادهای آب و هوایی جدّی، پدیده‌های جوی هستند که از نظر فراوانی، کمیاب ولی در عین حال از شدت بالایی برخوردار هستند و هنگام وقوع آن‌ها زیست‌کره و ساکنان منطقه به دشواری می‌توانند خود را با تغییرات ایجاد شده تطبیق دهند.

چهار شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۶:۰۰
نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

نقش موثر آب در تولید سوخت های تجدیدپذیر

مهندسان OU به یک رویکرد جدید برای ارتقای سرعت تبدیل و تولید سوخت های تجدیدپذیر و فورفورال، با بهره گیری از مولکول های آب دست یافته اند.

سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۳۰
ذخیره مازاد انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل متان

ذخیره مازاد انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل متان

محققان دانشگاه استنفورد می‌خواهند ترتیبی بیاندیشند تا بتوانند انرژی تجدیدپذیر مازاد را به شکل متان ذخیره کنند و ایده آن‌ها این است که از میکروب‌ها برای تبدیل انرژی تجدیدپذیر مازاد به متان استفاده کنند که می‌تواند در صورت نیاز به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در سیلاب

از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در سیلاب

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: عمق فاجعه از دست دادن خاک بسیار مرغوب کشور در هر سیلاب است که میلیون ها سال طول می کشد تا تولید شود.

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۸:۳۰
استانداردهای ملی در سوخت ‌های زیستی
زیست فناوری در سالی که گذشت؛

استانداردهای ملی در سوخت ‌های زیستی

زیست فناوری علمی است که راهکارهایی را برای نگهداری منابع غذایی، حذف آلودگی های زیست محیطی، افزایش و بهبود تولیدات کشاورزی، کاهش وابستگی به مواد شیمیایی کشاورزی، ارائه بهترین روند تولید مواد غذایی، کاهش هزینه‌ها، تولید مواد غذایی سالم، بهداشتی، کافی و ارزان و با کیفیت تغذیه‌ای بالا ارائه می کند. یکی از دستاوردهای ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را می توان تعیین استانداردهای ملی سوخت های زیستی دانست که سال 1397 در سازمان ملی استاندارد ایران تهیه و تصویب شد.

شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
تولید سوخت تجدیدپذیر با استفاده از پسماند و جلبک

تولید سوخت تجدیدپذیر با استفاده از پسماند و جلبک

تولیدکنندگان سوخت تجدیدپذیر اعلام کرده‌اند که انتشار کربن دی‌اکسید در استفاده از دیزل تجدیدپذیر برابر صفر است زیرا میزان دی‌اکسیدکربن آزاد شده در اثر سوختن دیزل برابر است با میزان دی‌اکسیدکربنی که در ابتدا توسط مواد خام اولیه جذب شده است.

چهار شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
آینده صنایع شیمیایی در گرو اقتصاد زیستی

آینده صنایع شیمیایی در گرو اقتصاد زیستی

در این مصاحبه اختصاصی، دیوید سودولسکی (David Sudolsky) -مدیرعامل شرکت آنِلوتک (Anellotech)- ضمن معرفی اجمالی این شرکت، به شرح چگونگی فعالیت‌ها در زمینه تولید مواد شیمیایی تجدیدپذیر و زیست‌بنیان با روندی نوآورانه مبتنی بر اقتصاد زیستی می‌پردازد. به گفته وی، بر اساس درخواست محصولات، بسته‌بندی و سوخت‌های تولیدی از منابع پایدار، فرایند جدیدی موسوم به Bio-TCatTM جهت پاسخ به درخواست‌ها و نیازمندی‌های مشتریان توسط این شرکت ابداع شده است.

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
لیگنین به‌ عنوان یک منبع تجدیدپذیر در تولید محصولات ارزشمند

لیگنین به‌ عنوان یک منبع تجدیدپذیر در تولید محصولات ارزشمند

نرگس اقبالی

لیگنین، به‌عنوان یک منبع تجدیدپذیر مورد استفاده در تولید محصولات ارزشمند، چالش‌های تولیدی و اقتصادی برای عملیات پالایشگاه‌زیستی ارائه می‌دهد.

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
۸۱ درصد انرژی مورد نیاز جهان از انرژی‌های فسیلی تامین می شود

۸۱ درصد انرژی مورد نیاز جهان از انرژی‌های فسیلی تامین می شود

در سال ۲۰۱۷، ۸۱ درصد انرژی مورد نیاز جهان از انرژی‌های فسیلی تأمین شده است و این میزان در ۲۳ سال آینده به ۷۶ درصد می‌رسد. طبق برآوردهای انجامی، این میزان در بدترین حالت به ۵۶ درصد خواهد رسید. انتظار می‌رود تقاضای جهانی انرژی بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۴۰ هر سال ۱۱ درصد افزایش یابد و به طور کلی ۲۸ درصد رشد داشته باشد.

یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
 گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

نویسنده: امید رستمیان مقدم

زیست آنلاین: با اینکه گزارش های اقلیمی ترجمه هایی هستند از وضعیتی اضطراری که دانشمندان علوم زمین به زبان علمی نوشته اند و با توجه به اینکه تنها با جهت گیری سیاست های اقلیمی به سمت کاهش نابرابری هاست که چنین دستاوردی محقق می شود، اما در مقابل همچنان سیاست های اقلیمی کارآمدی توسط دولت ها به کار گرفته نمی شوند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید
چالش بین اقلیم شناسان

عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید

در حالیکه بسیاری از دانشمندان معتقدند که فعالیت های انسانی عامل اصلی تولید گازهای گلخانه ای، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است، اما عده ای دیگر معتقدند که خورشید عامل موثرتری در ایجاد این پدیده است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
تولید بنزین یورو ۵ در پالایشگاه تبریز

تولید بنزین یورو ۵ در پالایشگاه تبریز

پروژه تغییر کاربری واحد قدیمی «تبدیل کاتالیستی بنزین» به «ایزومریزاسیون نفتای سبک» در شرکت پالایش نفت تبریز با ظرفیت اسمی ۱۰ هزار بشکه در روز با موفقیت انجام شد که با راه‌اندازی آن تولید بنزین یورو ۵ در شرکت پالایش نفت تبریز به میزان ۳.۲ میلیون لیتر در روز فراهم شده است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
بومی سازی فناوری خورشیدی و تولید اینورتر خورشیدی

بومی سازی فناوری خورشیدی و تولید اینورتر خورشیدی

با توجه به اینکه منابع سوخت فسیلی اعم از نفت و گاز، محدود هستند؛ همچنین، پیامدها و آثار زیست محیطی این نوع از انرژی و مشکلات ناشی از احتراق آنها مانند آلودگی هوا، تولید گازهای گلخانه ای و دی اکسید کربن، رو به افزایش است، استفاده از فناوری‌های خورشیدی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و در حال حاضر کشورهای زیادی هستند که خواهان بهره وری از نور خورشید به طرق مختلف هستند تا از آن انرژیهای تولید کنند.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

دکتر کریستوف هاملمن روز گذشته، در کارگاه آموزشی همایش بین المللی بهداشت محیط در زنجان افزود: سیاستگذاری برای مناسب سازی سامانه های حمل و نقل و استفاده از سوخت های غیر فسیلی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش اثرات زیست محیطی تغییر اقلیم هم داشته باشد.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
 برنده‌ ها و بازنده‌ های جدید بعد از اِعمال مالیات جهانی کربن

برنده‌ ها و بازنده‌ های جدید بعد از اِعمال مالیات جهانی کربن

زیست آنلاین: در خصوص اهداف پشت پرده‌ی احتمالی توافقنامه‌ی پاریس و آثار اقتصادی پیوستن، متعهّد شدن و متعهّد ماندن کشورها به آن، بحث‌ها و گمانه‌زنی‌ها همچنان ادامه دارد. بعضی از کارشناسان بر این باورند که مالیات کربن، صرفاً یک ترفند سیاسی در پوشش شعارهای محیط زیستی، برای تضعیف جایگاه کشورهای در حال توسعه و جهان سوّمی در عرصه‌ی تجارت جهانی است.

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
همسو سازی کلانشهر ها با برنامه اصلاح الگوی مصرف و توسعه انرژی های تجدید پذیر

همسو سازی کلانشهر ها با برنامه اصلاح الگوی مصرف و توسعه انرژی های تجدید پذیر

نشست علمی-تخصصی بهره برداری از انرژی های تجدیدپذیر و بهینه سازی مصرف انرژی در مدیریت کلانشهرها، به منظور همسو کردن سایر کلانشهرها و ارگان های شهرداری با برنامه اصلاح الگوی مصرف انرژی و توسعه انرژی های تجدیدپذیر برگزار شد.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
طراحی خودروهای برقی و کوچک برای تهرانیها

طراحی خودروهای برقی و کوچک برای تهرانیها

در نخستین همایش بین المللی قوای محرکه نوین که قرار است این هفته در دانشگاه و پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شود، از یک طرح مفهومی خودروی برقی نیز رونمایی خواهد شد. این طرح که «یاس» نام گرفته به دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران تعلق دارد.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
برف سیاه در سیبری به دلیل آلودگی صنایع

برف سیاه در سیبری به دلیل آلودگی صنایع

ساکنان منطقه کِمِرو در سیبری منطقه‌ای که با معدن زغال سنگ خود شناخته می‌شود این روزها گله می کنند که آلودگی صنایع رو به افزایش است.

سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
بررسی چالشهای تولید باتری خودرو برقی در کشور

بررسی چالشهای تولید باتری خودرو برقی در کشور

مطالعات نشان می دهد که هرچند برخی از شرکت های مشهور در زمینه ساخت باتری خودروهای برقی به فناوری هایی جدیدتر دست یافته اند، اما راهی طولانی برای تجاری سازی محصول خود در پیش دارند. دراین مطالعات تعداد ایستگاههای شارژ، زمان شارژ شدن باتری و میزان مسافتی که خودرو با هر بار شارژ می تواند بپیماید، از جمله عوامل موثر در گسترش فناوری موتور الکتریکی عنوان شده است؛ حال با توجه به اینکه درهمه کشورها حمایت از فناوری برقی از سمت دولتها امری رایج بوده است، موضوع حمایت دولت از این فناوری از جمله چالش هایی است

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
قیمت پایین سوخت در مراکش به نفع سرمایه گذاران و مصرف کنندگان نیست

قیمت پایین سوخت در مراکش به نفع سرمایه گذاران و مصرف کنندگان نیست

یک مقام مسئول در مراکش اعلام کرد: حفظ قیمت فراورده های نفتی به صلاح مصرف کنندگان و اقتصاد و ذخیره سازی و همچنین رقابت در این بخش نیست و بهتر آن است که قیمت های پایین فراورده های نفتی اصلاح شوند.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
ما فرزندان قابیل هستیم

ما فرزندان قابیل هستیم

ایمان معمار

زیست آنلاین: حکایت هابیل و قابیل جزو اولین داستان هایی است که در کودکی با اشتیاق به یاد می سپاریم. آن گاه که اولین پرسش های ذهن شکل می گیرد:" ما چه گونه متولد می شویم. اولین آدم چه گونه متولد شدو..." هرچند که داروینیسم باعث شد تا اسطوره های اینچنینی برای مدتی کوتاه به سخره گرفته شوند اما داستان قتل هابیل به دست قابیل هیچ گاه فراموش نشد، چرا که بنیان های تاریخی و علمی معتبری را پشتوانه خود داشت.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
افتتاح بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در ایران

افتتاح بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی در ایران

همراه با فیلم

زیست آنلاین: پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت بیش از 360 هزار بشکه در روز می تواند روزانه حدود 40 میلیون لیتر بنزین یورو 5 را تولید نموده و کشور را از وابستگی به واردات بنزین بی نیاز نماید.

جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

ایمان معمار

زیست آنلاین: دو روز پیش خبری با عنوان «سهم ۱.۳ درصدی ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای»، در خبرگزاری مهر آمده بود و تصریح کرده بود که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و ایالات متحده با در اختیار داشتن بیش از ۷۹ درصد از سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای، اصلی‌ترین عامل افزایش انتشار این گازها در جهان هستند. با این وجود اما مطابق توافق تغییر اقلیم پاریس کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران نیز که سهم انتشار بسیار اندکی دارند، باید منابع انرژی خود را کنار گذارند.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
انقلاب انرژی تجدیدپذیر نیازمند منابع عظیم لیتیوم
لیتیوم یک عنصر ضروری در بخش انرژی تجدیدپذیر است

انقلاب انرژی تجدیدپذیر نیازمند منابع عظیم لیتیوم

اگر تمام خودروهای دارای سوخت فسیلی در جهان ، یک شبه با خودروهای الکتریکی جایگزین شوند، ذخیره جهانی لیتیوم طی حدود ۵۰ سال کاملا تخلیه می‌شود.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
ارز دیجیتال و بررسی آلودگی زیست محیطی بیت کوین

ارز دیجیتال و بررسی آلودگی زیست محیطی بیت کوین

زیست آنلاین: عملیات و عملکرد انواع ارز دیجیتال، مستلزم انرژی بسیار زیادی است، قیمت بسیار پایین برق نیز به ویژه در کشورهایی که از سوخت های فسیلی به منظور تامین برق مورد نیاز خود استفاده می کنند، بسیاری از فعالان حوزه تولید ارز مجازی در جهان را به فکر ورود به این کشورها و اجاره سوله‌هایی برای راه اندازی ماینر‌های ارز‌های مجازی برده است، از این رو  بايد آسيب‌هايي كه در اثر مصرف بالاي انرژي به محيط زيست وارد مي‌كنند را مهار كرد يا تكنيك‌هاي كارامد‌تري را براي استخراج بيت‌كوين ابداع کرد.

دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۳
 تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

تشخیص ذرات آلاینده هوا با فناوریهای نوین

هوایی که نفس می کشیم مملو از ذرات آلایندهٔ موتور ماشین‌هاست. آلودگی هوا در جهان سالانه سبب مرگ زودرس حدود ۳ میلیون شهروند می‌‌شود که حدود نیم میلیون نفر از این افراد در اروپا زندگی می کنند. در یونان هم مانند دیگر نقاط اروپا دانشمندان در پی راه‌حلی برای این مشکل‌اند.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟
به بهانه سه‌شنبه‌های بدون خودرو:

آیا دوچرخه‌‌ سواری در تهران رونق خواهد گرفت؟

آلودگی هوا، هر ساله مخصوصا در فصل‌های سرد سال دامن پایتخت ایران و شهرهای بزرگ کشور را می‌گیرد و همزمان با این مشکل، همیشه راه حل‌هایی نیز مطرح شده است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction