مصرف انرژی

مصرف انرژی، مقدار کل انرژی است که مصرف می شود که عموما سالانه اندازه گیری می شود. این، شامل تمام انرژی هایی است که از هر منبع انرژی برای توسعه صنعت و تکنولوژی در هر کشور مصرف می شود.

این مصرف، شامل انرژی حاصل از غذا  انرژی مستقیم حاصل از سوختن زیست توده، به دلیل ضعف مستندات نمی شود.

موسساتی نظیر آژانس بین المللی انرژی، اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده آمریکا و آژانس محیط زیست اروپا، اطلاعات مربوط به انرژی را ثبت و به صورت دوره ای منتشر می کنند. داده های بهبود یافته و فهمیدن مصرف انرژی در جهان، ممکن است روند و الگو های سیستماتیک را نشان دهد که می تواند به چارچوب مسائل امروزی مربوط به انرژی کمک کرده و جنبش ها و کمپین ها را به حرکت به سمت راه حل های مفید تشویق کند.

بر طبق گزارش های منتشر شده، مصرف انرژی در سال 2008 حدود 133 هزار و 600 تریلیون وات ساعت بوده است. در سال 2012 تقریبا 20 درصد انرژی جهان در آمریکای شمالی، 5 درصد در آمریکای مرکزی و جنوبی، 23 درصد در اروپا و اورآسیا، 3 درصد در آفریقا و حدود 40 درصد در آسیا و اقیانوسه مصرف شده است.

رشد مصرف انرژی در گروه G20، پس از افزایش شدید سال 2010، در سال 2011 به 2 درصد کاهش یافت. بحران اقتصادی دلیل اصلی این کاهش مصرف انرژی می باشد. 

چندین سال است که نیاز انرژی در جهان، توسط بازار های چین و هند تعیین می شود.

منابع انرژی در سال 2014 به ترتیب 32 درصد نفت، 29 درصد زغال سنگ، 21 درصد گاز طبیعی، 10 درصد سوخت های زیستی و زباله، 2.5 درصد انرژی برق آبی، 1.5 انرژی های تجدید پذیر و 5 درصد انرژی هسته ای بوده است.

آزانس زیست محیطی اروپا، انرژی مصرفی را اندازه گیری کرده است که آیتم های مربوط به حمل و نقل 32 درصد، امور مربوط به خانه، 26 درصد، صنعت 26 درصد، خدمات 14 درصد و کشاورزی 3 درصد از مصرف انرژی را به خود اختصاص داده اند.

اخبار مربوط به مصرف انرژی را در پایگاه خبری زیست آنلاین دنبال کنید.

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در شهر های ایران

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در شهر های ایران

استان بزد در توسعه نیروگاه‌های خورشیدی با افزایش تعداد نیروگاه‌های خورشیدی به ۶ واحد و افزایش ظرفیت به ۵۳.۵ مگاوات در رتبه اول کشور قرار دارد. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری ۴۸۵ واحد نیروگاه خورشیدی دیگر نیز در مناطق محروم جنوب استان کرمان به بهره‌برداری خواهید رسید.

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
 آمادگی کامل  نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

آمادگی کامل نیروگاه‌های برق‌آبی در پیک تابستان سال آینده

مدیر مرکز مدیریت نیروگاه‌های برق‌آبی گفت: با تزریق بهنگام نقدینگی، واحدهای برق‌آبی خواهند توانست با آمادگی کامل در پیک تابستان سال آینده، کمک قابل توجهی به شبکه برق کشور کنند.

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف
توسط اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران صورت گرفت:

بررسی و مقایسه150 ساختمان در شهر تهران با ساختمانهای انرژی کارا در زمینه شدت مصرف انرژی و سرانه مصرف

زیست آنلاین: مسئولیت مقایسه و بررسی 150 ساختمان در شهر تهران با کاربری‌های متفاوت و بر اساس خط مبنا و شدت مصرف انرژی با ساختمانهاي انرژي کارا در شهر تهران از سوی شورای امنیت ملی به شهرداری تهران برای نخستین بار، محول گردید.

چهار شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
۱۰.۹ گیگاوات برق بادی جدید به شبکه برق آمریکا میرسد

۱۰.۹ گیگاوات برق بادی جدید به شبکه برق آمریکا میرسد

بر اساس آمار منتشر شده توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده (EIA)، اکثر ظرفیت های انرژی جدید امریکا در سال ۲۰۱۹ از منابع انرژی تجدید پذیر به دست می آید.

سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۱۵
ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر از رشد ۹۶ درصدی برخوردار بوده است
آخرین وضعیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور؛

ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر از رشد ۹۶ درصدی برخوردار بوده است

ظرفیت نصب شده انرژی‌های تجدیدپذیر از زمان استقرار دولت دوازدهم تا پایان آذرماه سال جاری با رشد ۹۶ درصدی به ۶۷۰ مگاوات رسیده است.

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از عدم اجرای قانون «معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی از سوی وزارت نیرو» گلایه کرد و گفت: وزارت نیرو مدارس را در معافیت پرداخت هزینه انرژی همراهی نمی‌کند

دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
سهم 40 درصد ی تجدیدپذیر‌ از برق آلمانی‌ها

سهم 40 درصد ی تجدیدپذیر‌ از برق آلمانی‌ها

سهم انرژی‌های سبز از کل تولید برق آلمان از ۱۹.۱ درصد سال ۲۰۱۰ به ۳۸.۲ درصد رسیده است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های آلمان قرار است سهم انرژی سبز از تولید برق به بیش از ۴۰ درصد برسد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
سرمایه گذاری  ۱۵۰ هزار میلیاردی در صنعت برق

سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار میلیاردی در صنعت برق

وزیر نیرو گفت:از آغاز دولت  بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع مختلف برای صنعت برق کشور سرمایه‌گذاری شده است و در طی حدود پنج سال اخیر بیش از ۱۱ هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده کشور افزوده شده است.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»
«حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» شود

سیاست «حمایت از تولید» مدل جایگزین « یارانه‌های انرژی»

در حال حاضر، بخش عمده‌ی یارانه اعطایی به خانوار در حوزه انرژی، از تولیدکنندگان گرفته شده و به مشترکین پرمصرف می‌رسد؛ رویه‌ای که برخلاف کشور‌های پیشرفته است. با افزایش قیمت انرژی برای «مشترکین پرمصرف خانگی» از یک سو و اعمال تخفیف‌های تعرفه‌ای در بخش صنعت و کشاورزی از سوی دیگر، سیاست «حمایت از تولید» جایگزین «حمایت از مصرف» خواهد شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
 رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/  ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

رشد انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران به کمک یونیدو/ ساخت اینورتر متصل به شبکه پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری

طی نشستی مشترک میان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و یونیدو تصمیماتی برای همکاری این سازمان در راستای رشد انرژی‌های تجدید پذیر در ایران اتخاذ شد./ اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری توسط عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

کاهش میزان تلفات برق طی چهار سال گذشته

میزان تلفات طی چهار سال گذشته از ۱۵.۶ درصد به ۱۰.۳ درصد کاهش یافته است، اما برای پیک مصرف سال آینده حداقل سه هزار مگاوات کمبود برق داریم که باید از طریق مدیریت مصرف جبران شود.

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

کاهش 25 درصدی آب در نیروگاه دماوند

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق دماوند گفت: نیروگاه دماوند در شش ماه اول سال ۱۱ درصد افزایش آمادگی و تولید داشته است و این درحالی است که موفق به کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب نیز شده است. اگر برق را با هر کالای دیگری مقایسه کنید می‌بینید که به ارزش واقعی خود نرسیده است. اگر اقتصاد برق به درستی دیده شود و بر اساس مولفه‌های اقتصادی سازماندهی شود یک صنعت جذاب برای سرمایه گذاری خواهد بود.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

خاموشی‌ ۹۸ وابسته به اصلاح الگوی مصرف

سخنگوی صنعت برق ایران با اشاره به اینکه خاموشی‌های صفر در تابستان سال ۹۸ منوط به نوع نگرش مردم در بخش اصلاح الگوی مصرف برق گفت:اگر مصرف برق بی رویه افزایش یابد قطعا تولید و مصرف باز هم از هم فاصله می‌گیرند و باز هم دچار خاموشی‌هایی خواهیم شد، حالا اگر سال آینده هم مدیریت کنیم، شاید دو یا سه سال دیگر دچار خاموشی شویم. ما علاقه‌مند هستیم که افزایش توسعه شبکه ما حتما با مدیریت در بار مترادف باشد.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
کلنگ زنی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در سیستان و بلوچستان
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی:

کلنگ زنی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی در سیستان و بلوچستان

حائری  در حاشیه مراسم کلنگ زنی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر شهرستان زابل در جمع خبرنگاران گفت: منطقه سیستان و بلوچستان ظرفیت بهره‌برداری تا حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق خواهد داشت.

شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
واگذاری ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به بخش‌های خصوصی

واگذاری ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی به بخش‌های خصوصی

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت توانیر با اشاره به سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: به دولت اجازه داده شد که ۸۰ درصد سهام نیروگاه‌های دولتی تأمین‌کننده نیرو به‌استثنای شبکه‌های اصلی انتقال برق را به بخش‌های خصوصی و شرکت‌های تعاونی و سهامی عام و بنگاه‌های عمومی غیردولتی واگذار کند.

جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی
فناوری خورشیدی در معماری

ساخت سازه های شهری با پنل های خورشیدی

با توجه به فراگیر شدن روند استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و معماری خورشیدی نمونه های متعددی از ساختمان هایی در سراسر جهان ساخته شده اند که انرژی خود را از نور خورشید تامین می کنند.

پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
پیش بینی روند افزایش مصرف بنزین تا سال ۱۴۲۱

پیش بینی روند افزایش مصرف بنزین تا سال ۱۴۲۱

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و فرآوده‌های نفتی گفت: اگر روند فعلی رشد سالانه مصرف بنزین ادامه یابد در سال ۱۴۱۲ کسری ۱۹۰ میلیون لیتر بنزین در روز خواهیم داشت که این به معنای واردات روزانه ۱۰۰ میلیون دلار بنزین است.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

آموزش مصرف بهینه انرژی در مدارس اروپا

برنامه آموزشی «مدرسه انرژی» در ۴۱ مدرسه مرکز اروپا در جریان است. هدف این برنامه که هزینه‌ای برای مدارس ندارد آموزش بهینه‌سازی انرژی است.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
مصرف انرژی در ایران بیش‌از ۲.۵ برابر میانگین جهانی است

مصرف انرژی در ایران بیش‌از ۲.۵ برابر میانگین جهانی است

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با اشاره به مصرف بالای انرژی در کشور، از دو برابر شدن تقاضای جهانی انرژی تا سال ۲۰۴۰ میلادی خبر داد.

چهار شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
انرژی بادی در حال تبدیل به اصلی‌ترین انرژی الکتریکی در اروپا

انرژی بادی در حال تبدیل به اصلی‌ترین انرژی الکتریکی در اروپا

در پی استراتژی اخیر کمیسیون اروپا در ارتباط با کربن زدایی، انرژی بادی نقش تعیین کننده‌ای در آینده اروپا ایفاء خواهد کرد. این موضوعی است که تحلیل گران متعددی در گزارشات منتشر شده برآن تاکید داشته اند. در حال حاضر باور عمومی این است که انرژی بادی بزرگترین منبع تامین انرژی الکتریکی در اروپا خواهد بود.

سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
رکورد شکنی نروژ در خودروهای برقی

رکورد شکنی نروژ در خودروهای برقی

تقریبا یک سوم از خودروهای جدید که در سال گذشته در نروژ به فروش رفتند کاملا برقی بودند.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
هزینه انرژی برای زنان سرپرست خانوار در برنامه توسعه ششم  رایگان شد

هزینه انرژی برای زنان سرپرست خانوار در برنامه توسعه ششم رایگان شد

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم توسعه بانوان سرپرست خانوار و بانوان زیر پوشش کمیته امداد از پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن معاف شده‌اند که هنوز برخی از این بانوان از چنین طرحی خبر ندارد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها

هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو گفت: پیش‌بینی منابع مالی مطمئن برای حمایت از توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و شبکه برق روستایی در لایحه بودجه ۹۸ با استفاده از ظرفیت‌های قانون حمایت از صنعت برق و قانون تشکیل سازمان ساتبا تا سقف هزار و ۸۶۰ میلیارد تومان در این لایحه پیش‌بینی شده است.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
 اشتغال تجدیدپذیرها اشتغال بدون مصرف آب

 اشتغال تجدیدپذیرها اشتغال بدون مصرف آب

 انرژی های تجدید پذیر می تواند موتور اشتغال و توسعه در ایران باشد و نکته قابل توجه آن است که اشتغالی که از طریق تجدید پذیرها ایجاد می شود بدون نیاز به آب می باشد. همچنین این ایجاد اشتغال می تواند در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته باشد.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۱۰
استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

استان اصفهان قطب صادراتی برق تجدید پذیر

با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی های پاک صورت گیرد می توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.

شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۵
تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است

تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است

«رضا اردکانیان» در دیدار مدیران وزارت نیرو با رئیس جمهوری اظهار داشت: تعرفه وسیله‌ای برای مدیریت مصرف است؛ زمانی که با استفاده از ابزار تعرفه بتوانیم مشترکان پرمصرف را برای پیوستن به الگوی مناسب مصرف تشویق کنیم، آنگاه در بلندمدت خود را از صرف منابع فراوان برای ساخت نیروگاه بر حذر داشته‌ایم. هر چند ممکن است در کوتاه مدت درآمدهای این بخش کاهش یابد اما در آینده این مهم منفعت اصلی صنعت برق کشور خواهد بود.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده به ۶۷۰ مگاوات رسید

ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نصب شده به ۶۷۰ مگاوات رسید

هم‌اکنون ۴۴۵ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو کشور به ۶۷۰ مگاوات رسیده است. براین اساس تاکنون ۹۷ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۴۲ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.

یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

انرژی های تجدید پذیر فرصت 20 ساله احیای سفره های آب زیرزمینی

زیست آنلاین: احداث نیروگاه های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بدون آب، علاوه بر آنکه مزایای زیست محیطی فراوانی برای کشور دارد، بلکه به مدت 20 سال برای کشاورزان معیشت جایگزین و درامد پایدار فراهم می کند، دغدغه دولت را از مصرف آب کشاورزان رهایی می بخشد و سفره های زیرزمینی نیز برای ۲۰ سال فرصت دارند که تا حدی احیا شوند که این مساله از لحاظ استراتژیک نیز برای کشور بسیار مهم است.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
آشنایی با ده سازه معماری منطبق با شرایط ‌زیست محیطی

آشنایی با ده سازه معماری منطبق با شرایط ‌زیست محیطی

توسعه‌ی فضاهای سبز داخل و حاشيه شهرها از جمله بهترين راهكارهای بهسازی محيط زيست شهری است كه در صورت برنامه‌ريزی درازمدت و منسجم مي‌تواند نقش مهمي در رفع معضلات زيست محيطی كلان‌شهرها ايفا كند.

چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران

پتانسیل انرژی خورشیدی در ایران

پژوهشگر: محسن فرزان، کارشناس ارشد انرژی‌های تجدیدپذیر

زیست آنلاین: از انرژی حرارتی خورشید می‌توان علاوه بر تولید برق از طریق تولید بخار آب، در کاربردی‌هایی همچون اجاق خورشیدی، خشک‌کن خورشید، آب گرمکن خورشیدی و غیره، استفاده کرد. 

چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۴۷
jyane construction