گرمایش زمین

گرمایش زمین به افزایش دمای کره زمین گفته می شود.

اندازه گیری دمای کره زمین از سال 1880 آغاز شده است. طی یک قرن گذشته دمای زمین حدود 0.8 درجه گرمتر شده است. می توان دلایل گرم شدن کره زمین را به شرح ذیل عنوان کرد:

اثر گلخانه ای: مطالعات نشان می دهد افزایش دمای زمین ارتباط مستقیم با گازهای گلخانه ای دارد. با افزایش این گازها شاهد افزایش دمای کره زمین هستیم. گازهای گلخانه ای در جو زمین به انعکاس نور و حرارت اجازه خروج از جو را نداده و باعث گرم شدن کروه زمین می شوند.

آتش سوزی جنگل ها: آتش سوزی جنگل ها نیز یکی از دلایل افزایش دما می باشد. درختان دی اکسید کربن جذب می کنند. با آتش سوزی و نابودی جنگل ها و درختان این گاز آزاد می شود.

فوران آتشفشان: یکی از علت های طبیعی گرمایش زمین، فوران آتشفشان ها است.

دامداری: دامداری صنعتی طی گزارش فائو، حتی بیشتر از حمل و نقل و وسایل نقلیه باعث تولید دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای می شود.

با افزایش گرمای زمین، یخچال های قطبی آب شده و باعث افزایش سطح آب دریا و اقیانوس ها می شود. و در آینده شهرهایی از جهان به زیر آب خواهند رفت. همچنین به دلیل اینکه این بخچال ها منابع عمده آب شیرین دنیا هستند با آب شدن آن ها، منابع آب آشامیدنی کاهش خواهند یافت. ایجاد توفان و گردباد، خشکسالی، بیابان زایی، از دیگر پیامدهای این افزایش دما می باشد. 

سازمان جهانی هواشناسی سال 2016 را گرمترین سال جهان دانست. 

کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه، ژاپن، آلمان و ایران در رده های اول تا هفتم بیشترین تولید کننده های دی اکسید کربن در جهان می باشند. این آلودگی یکی از دلایل افزایش دما می باشد.

ایران نیز که در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است تحت تاثیر پدیده گرمایش زمین قرار گرفته است. طوفان های سهمگین و ریز گردها در جنوب و جنوب غرب کشور، خشک شدن دریاچه ارومیه، خشک شدن رودخانه زاینده رود و کاهش آب پشت مخازن سدها به دلیل کاهش بارش و افزایش تبخیر از اثرات این پدیده است.

اخبار و مطالب مربوط به پدید گرمایش زمین و اثرات آن در محیط زیست و اقتصاد را در زیست آنلاین دنبال کنید.

 

مزایای اقتصادی و اجتماعی زیست‌ فناوری دریایی

مزایای اقتصادی و اجتماعی زیست‌ فناوری دریایی

زیست‌فناوری دریایی گزینه مناسبی برای اقتصاد کشورهای در حال توسعه و مجاور اقیانوس‌ها است. چرا که این کشورها منابع گسترده و ارزشمند دریایی با تنوع بسیار وسیع دارند.

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۴:۰۰
عملکرد هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم

عملکرد هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم

همزمان با روز جهانی هواشناسی، رئیس سازمان هواشناسی کشور اهمیت این روز را با توجه به شعار انتخابی امسال تشریح و وظایف سازمان هواشناسی را در مورد پدیده تغییر اقلیم اعلام کرد.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
 گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

رفتار کشورها در مقابل توافق نامه پاریس چگونه بوده است

کشورهایی ازجمله روسیه، آمریکا، قطر و ونزوئلا تلاش کرده‌اند تا از مزیت‌های اصلی اقتصادی خود در مقابل کاهش‌های مدنظر موافقت‌نامه پاریس حفاظت کنند.

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

چیزی که هم‌اکنون در قطب شمال در حال اتفاق افتادن است، یک علامت هشداردهنده به منظور ضرورت پیشگیری از گرم شدن بیشتر است. ضرورت دستیابی به اهداف توافق‌نامه‌ی پاریس آشکارا در قطب شمال قابل رویت است زیرا این منطقه یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان محسوب می‌شود که به‌سرعت در حال تغییر است، اگر ما سریعا کاری انجام ندهیم، به‌زودی در معرض نابودی قرار می‌گیریم و راهی برای فرار نداریم.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آماده‌ باش نظامی امریکا در مقابل گرمایش جهانی
خطرات بدون مرز:

آماده‌ باش نظامی امریکا در مقابل گرمایش جهانی

نویسنده: نیلا بانرجی؛ برگردان به فارسی: زهرا انوشه

زیست آنلاین: آخرین نظرسنجی در سال 2018 در 3 هزار و 500 تأسیسات نظامی امریکا نشان داد که نیمی‌ از آن‌ها در حال حاضر با [عوارض] عدم ثبات آب و هوایی، شامل خشکسالی‌ها، گرمای شدید، آتش‌سوزی‌های طبیعی، بادهای شدید و سیلاب‌های داخلی دست به گریبان هستند که بسیاری از آن‌ها را با تهدیدهای متعدّدی مواجه کرده است.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

نویسنده: امید رستمیان مقدم

زیست آنلاین: با اینکه گزارش های اقلیمی ترجمه هایی هستند از وضعیتی اضطراری که دانشمندان علوم زمین به زبان علمی نوشته اند و با توجه به اینکه تنها با جهت گیری سیاست های اقلیمی به سمت کاهش نابرابری هاست که چنین دستاوردی محقق می شود، اما در مقابل همچنان سیاست های اقلیمی کارآمدی توسط دولت ها به کار گرفته نمی شوند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 مصرف آب در ایران  فراتر از میانگین جهانی

مصرف آب در ایران فراتر از میانگین جهانی

میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
دولت چگونه می تواند آسیب های اقلیمی را کاهش دهد؟
تغییر اقلیم شکارچی فقرا !

دولت چگونه می تواند آسیب های اقلیمی را کاهش دهد؟

ایمان معمار

زیست آنلاین: تغییر اقلیم می تواند فشارهای مضاعفی بر بخش های آسیب پذیر جامعه مانند کشاورزان، زنان، کودکان و سالمندان وارد آورد. همچنین از لحاظ طبقاتی نیز تغییر اقلیم به مثابه شکارچی فقرا، زندگی فقیران را بیشتر تهدید می کند. در این میان، سیاست گذاری مناسب برای کاهش آسیب های اقلیمی نیازمند اقدام موثر دولت و حکمرانی است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید
چالش بین اقلیم شناسان

عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید

در حالیکه بسیاری از دانشمندان معتقدند که فعالیت های انسانی عامل اصلی تولید گازهای گلخانه ای، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است، اما عده ای دیگر معتقدند که خورشید عامل موثرتری در ایجاد این پدیده است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطرات جدی‌تری را متوجه بشر خواهد کرد

عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطرات جدی‌تری را متوجه بشر خواهد کرد

بررسی‌ها نشان می‌دهد عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطر جدی‌تری متوجه بشر خواهد شد، در صورت تداوم روند تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰، ۴۹ درصد از جمعیت جهان در مکان‌هایی سکونت خواهند داشت که پشه‌های ناقل بیماری، سلامت آنان را با تهدید روبرو می‌کنند.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت، ما قیام می کنیم!
از ایران تا آمریکا:

ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت، ما قیام می کنیم!

زیست آنلاین: "ما آینده‌ی بی‌صدای بشریت هستیم. ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت. ما حق داریم رؤیاها و امیدهایمان را زندگی کنیم...تنها حقّ دموکراتیک افراد زیر 18 سال در اغلب کشورها تظاهرات است، ما نماینده نداریم. درس خواندن برای آینده‌ای که نیست معنا ندارد" این ها بخش های از سخنان فعالین جنبش سراسری دانش آموزی بر علیه تغییر اقلیم است.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است
دومین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس در دانشگاه تهران برگزار شد

توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است

زیست آنلاین: مواضع سیاسی دولتمردان در باب تغییر اقلیم با وجود نگرانی از آثار تغییر اقلیم  بر روی زیست کره زمین در اتخاذ شیوه های مقابله و مدیریت متفاوت است و آنها را رو یاروی هم قرار داده است از این رو دانشگاه تهران  در سلسله نشست هایی با موضوع هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس قصد دارد بستری فراهم آورد تا افراد با دید گاه های متفاوت بتوانند برای ارائه راه حل  با یکدیگر به گفتگو بنشینند.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

دکتر کریستوف هاملمن روز گذشته، در کارگاه آموزشی همایش بین المللی بهداشت محیط در زنجان افزود: سیاستگذاری برای مناسب سازی سامانه های حمل و نقل و استفاده از سوخت های غیر فسیلی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش اثرات زیست محیطی تغییر اقلیم هم داشته باشد.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
 روزهای گرم زمستانی در برخی شهرهای اروپا

روزهای گرم زمستانی در برخی شهرهای اروپا

با توجه به افزایش گرمای جهانی زمین، شهرهای اروپایی امسال زمستان متفاوتی را تجربه کردند و در برخی نقاط مثل لندن، دمای هوا به بالای ۲۱ درجه سانتیگراد رسید و شهروندان اروپایی، امسال زمستان بهاری را تجربه کردند.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است
در دومین نشست هم اندیشی ملی توافقنامه پاریس عنوان شد

توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است

یک حقوقدان گفت: «توافقنامه پاریس، یک سند حقوقی الزام‌آور برای کشورهایی است که به عضویت آن در می‌آیند و اجرای مفادش، الزام‌آور خواهد شد چرا که مفاد تعهدات در متن، به دو دسته «متعهد به وسیله» و «متعهد به نتیجه» تقسیم شده است.»

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
اولین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس برگزار شد

اولین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس برگزار شد

زیست آنلاین: اولین نشست از هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس در دانشگاه تهران برگزار شد و اقلیم شناسان و مختصصان در خصوص وقوع یا عدم وقوع تغییر اقلیم و منشأ انسانی یا طبیعی این پدیده به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

ایمان معمار

زیست آنلاین: دو روز پیش خبری با عنوان «سهم ۱.۳ درصدی ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای»، در خبرگزاری مهر آمده بود و تصریح کرده بود که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و ایالات متحده با در اختیار داشتن بیش از ۷۹ درصد از سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای، اصلی‌ترین عامل افزایش انتشار این گازها در جهان هستند. با این وجود اما مطابق توافق تغییر اقلیم پاریس کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران نیز که سهم انتشار بسیار اندکی دارند، باید منابع انرژی خود را کنار گذارند.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
انقراض حشرات و پیامدهای آن برای انسان

انقراض حشرات و پیامدهای آن برای انسان

دانشمندان در مورد انقراض ۴۰ درصد گونه‌های حشرات در دنیا زنگ هشدار را به‌صدا در آورده‌اند. آنها می‌گویند با توجه به نقش بزرگ حشرات در اکوسیستم طبیعی، نابودی آنها برای حیات انسان‌ها گران تمام خواهد شد.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
تخریب محیط‌زیست بحرانی شدید در اقتصاد جهانی رقم می زند

تخریب محیط‌زیست بحرانی شدید در اقتصاد جهانی رقم می زند

مطالعات جدید پژوهشگران نشان می‌دهد تداوم روند کنونی تخریب محیط‌زیست و تبعات آن بر جوامع محلی می‌تواند منجر به بروز بحرانی شدید در اقتصاد جهانی شده و احتمالاً باید شاهد تکرار بحرانی مانند بحران مالی سال 2008 میلادی باشیم.

چهار شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
سهم ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

سهم ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای چقدر است؟

ایران باوجود داشتن رتبه اول منابع نفت و گاز در جهان، اما تنها سهم ۱.۳ درصدی در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارد. از همین رو اقدامات ایران در کاهش انتشار این گازها، نمی‌تواند تأثیری در جلوگیری از افزایش دمای کره زمین داشته باشد. چرا که آمریکا، بزرگ‌ترین انتشار دهنده گازهای گلخانه‌ای، از توافق پاریس خارج‌ شده است.

سه شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
مساله تغییرات آب و هوایی تهدید اول جهانی

مساله تغییرات آب و هوایی تهدید اول جهانی

در ۱۳ تا ۲۶ کشور مردم مساله تغییرات آب و هوایی را به عنوان تهدید اول جهانی انتخاب کرده و تهدید گروه تروریستی داعش در این فهرست در جایگاه هشتم و مساله حملات سایبری در جایگاه چهارم قرار داشت.

دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
۲۰۱۸ چهارمین سال گرم کره زمین بود

۲۰۱۸ چهارمین سال گرم کره زمین بود

سال ۲۰۱۸ چهارمین سال گرمی بود که کره زمین پس از سال ۱۸۸۰ تجربه می‌کرد. به گفته دانشمندان، دمای سطح کره زمین در سال ۲۰۱۸ بیش از حد بالا رفت و این روند صعودی هم‌چنان ادامه دارد.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
یک اینچ کاهش سایز چیپس‌های انگلستان پس از موج گرمای تابستانی
تهدیدی دیگر برای تهیه‌ی میوه و سبزیجات در انگلستان

یک اینچ کاهش سایز چیپس‌های انگلستان پس از موج گرمای تابستانی

افزایش [نوسانات] شدید آب و هوایی به دلیل تغییرات اقلیمی، به رشد میوه‌ها و سبزیجات خسارت وارد کرده است. 

جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
نقد و تحلیل فیلم سینمایی "اولین اصلاح شده"

نقد و تحلیل فیلم سینمایی "اولین اصلاح شده"

زیست آنلاین: نشست بررسی و نقد بوم گرای فیلم سینمایی "اولین اصلاح شده" به کارگردانی پل شریدر Paul Schrader، با همکاری زیست آنلاین و موسسه پویا در روز جمعه 12 بهمن  ماه درحوزه تحلیل فیلمهای با موضوع زیست محیطی برگذار شد.

پنج شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
آغاز مطالعات جامع درباره تغییرات اقلیمی و تحولات رسوبی زاگرس

آغاز مطالعات جامع درباره تغییرات اقلیمی و تحولات رسوبی زاگرس

نشانگرهای تغییرات اقلیم گذشته چون داده‌های ژئوشیمیایی آلی و معدنی، داده‌های گرده‌های گیاهی، دیرینه‌شناسی، روش‌های رسوب‌شناسی و ایزوتوپی می‌تواند درک بهتری از تغییرات اقلیمی و به تبع آن، تغییر در نوع فرم و فرآیندهای رسوبی و ژئومورفولوژی در گذشته و دلایل آن در اختیار ما قرار دهد.

چهار شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
ذوب شدن یخچالهای هیمالیا امنیت غذایی را به خطر می اندازد

ذوب شدن یخچالهای هیمالیا امنیت غذایی را به خطر می اندازد

گرمایش زمین و آب‌شدن یخچال هیمالیا چرخه تولید غذا را به هم خواهد زد. دانشمندان هشدار می‌دهند در صورتی‌که رویه گرم شدن زمین بر همین منوال ادامه یابد، تا سال ۲۱۰۰ بیش از دو سوم از یخچال طبیعی هیمالیا آب خواهد شد.

سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
ثبت  گرمترین ماه در استرالیا و سردترین ماه در آمریکا
گرمایش زمین دلیل به وجود آمدن زمستانها و تابستانهای سخت

ثبت گرمترین ماه در استرالیا و سردترین ماه در آمریکا

استرالیا در ماه ژانویه داغ‌ترین ماه خود را از سال ۱۹۱۰ میلادی به اینسو به ثبت رساند. برغم گرمای سوزان در استرالیا در آنسوی کرۀ زمین و در همین ماه، ایالات متحده آمریکا سرمای کم‌سابقۀ را تجربه کرد. برای اولین بار و در حدود ۲۰ سال اخیر، دمای هوا در ایالتهای غرب میانه و شمال شرق آمریکا به منهای ۴۹ درجه سانتیگراد رسید.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
جزیره حرارتی شهری چیست؟
مصالح ساختمانی نامناسب عامل ایجاد جزیره حرارتی شهری

جزیره حرارتی شهری چیست؟

جزیره حرارتی شهری به هر محدوده‌ای اطلاق می شود که انسان در آن به ساخت‌و‌ساز پرداخته و دمای آن منطقه در مقایسه با مناطق پیرامونی‌اش به‌طور قابل ملاحظه‌ای بالاتر است. این اختلاف دما در ساعات شب محسوس‌تر است و به حدود ۸ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
سازگاری با تغییرات اقلیمی با حفاظت از تالابها

سازگاری با تغییرات اقلیمی با حفاظت از تالابها

یکی از راهکارهای مقابله با تغییرات اقلیمی، سازگاری با آن است و حفاظت از تالابها بهترین روش برای دستیابی به این هدف است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction