تغییرات اقلیمی

تغییر اقلیم یا تغییر آب و هوا به تغییر در الگوی آب و هوای یک منطقه در طولانی مدت اطلاق می شود. عوامل مختلفی بر تغییر اقلیم تاثیر گذار هستند. عواملی مانند تغییر در تابش خورشید و گازهای گلخانه ای. تغییر اقلیم اثرات منفی بر کره زمین و زندگی جانداران می گذارد. افزایش دما کره زمین، آب شدن یخ قطب ها، افزایش طوفان ها وسیل هایی نظیر سونامی مثال هایی از اثرات مخرب تغییر اقلیم می باشد. 

گاز های گلخانه یکی از مهمترین عوامل گرمایش زمین می باشد. دما به دلیل وجود گازهای گلخانه ای در زمین محبوس شده و باعث بالا رفتن دمای زمین می شود. عوامل انسانی نیز بر تغییر آب و هوا موثر است. تولید Co2 ناشی از احتراق سوخت های فسیلی، تخریب لایه ازن، استفاده از زمین و استهلاک آن، تخریب جنگل ها و آلودگی هوا از جمله عوامل انسانی موثر در تغییر اقلیم است. فوران های عظیم آتشفشان ها که در صدها میلیون سال چندبار اتفاق می افتند و می توانند برای میلیون ها سال آب و هوا را تغییر دهند نیز عامل دیگری است. 

در حال حاضر مطالعاتی برای ارتباط بین تغییر اقلیم و زلزله توسط محققین در حال انجام است و بسیاری از آنها معتقدند تغییرات آب و هوایی بر بوقوع پیوستن زلزله تاثیر می گذارند. همچنین طی تحقیقاتی که انجام شده است این تغییرات احتمال وقوع سیلاب ها را در قاره اروپا افزایش خواهد داد. 

در ایران تعییرات اقلیم به وضوح قابل مشاهده است. گرم شدن دمای کشور، گواه این تغییرات است. با افزایش دما و کاهش بارش، تبخیر آب ها افزایش پیدا خواهد کرد و با افزایش استفاده از آب های زیرزمینی، شاهد افزایش فرونشست زمین خواهیم بود. با این روند تا کمتر از نیم قرن دیگر آینده تامین آب با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. روند تغییرات اقلیم قطعا تاثیرات منفی بر اقتصاد جهان خواهد گذاشت . برای توسعه پایدار باید سازگاری مناسبی با این تغییرات پیدا کرد. 

خبرهای مربوط به تغییرات اقلیم ئ اثرات آن را در رسانه زیست آنلاین جستجو کنید.

عملکرد هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم

عملکرد هواشناسی ایران در حوزه تغییر اقلیم

همزمان با روز جهانی هواشناسی، رئیس سازمان هواشناسی کشور اهمیت این روز را با توجه به شعار انتخابی امسال تشریح و وظایف سازمان هواشناسی را در مورد پدیده تغییر اقلیم اعلام کرد.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
 گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

گرمایش اقلیم نتیجه افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰

در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.

شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۳۰
برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار گیرد
حسینی میلانی: 

برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار گیرد

رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی تهران از شهرداری خواست برنامه آمادگی در برابر سیلاب در تهران مورد توجه جدی قرار دهد و تاکید کرد: از شهرداری تهران می‌خواهم گزارشی از میزان آمادگی شهرداری در برابر سیلاب‌های مخاطره‌آمیز به شورای شهر ارسال نماید. 

دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

روند افزایش دما در قطب شمال از کنترل خارج شده است

چیزی که هم‌اکنون در قطب شمال در حال اتفاق افتادن است، یک علامت هشداردهنده به منظور ضرورت پیشگیری از گرم شدن بیشتر است. ضرورت دستیابی به اهداف توافق‌نامه‌ی پاریس آشکارا در قطب شمال قابل رویت است زیرا این منطقه یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق جهان محسوب می‌شود که به‌سرعت در حال تغییر است، اگر ما سریعا کاری انجام ندهیم، به‌زودی در معرض نابودی قرار می‌گیریم و راهی برای فرار نداریم.

یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
آماده‌ باش نظامی امریکا در مقابل گرمایش جهانی
خطرات بدون مرز:

آماده‌ باش نظامی امریکا در مقابل گرمایش جهانی

نویسنده: نیلا بانرجی؛ برگردان به فارسی: زهرا انوشه

زیست آنلاین: آخرین نظرسنجی در سال 2018 در 3 هزار و 500 تأسیسات نظامی امریکا نشان داد که نیمی‌ از آن‌ها در حال حاضر با [عوارض] عدم ثبات آب و هوایی، شامل خشکسالی‌ها، گرمای شدید، آتش‌سوزی‌های طبیعی، بادهای شدید و سیلاب‌های داخلی دست به گریبان هستند که بسیاری از آن‌ها را با تهدیدهای متعدّدی مواجه کرده است.

شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم

نویسنده: امید رستمیان مقدم

زیست آنلاین: با اینکه گزارش های اقلیمی ترجمه هایی هستند از وضعیتی اضطراری که دانشمندان علوم زمین به زبان علمی نوشته اند و با توجه به اینکه تنها با جهت گیری سیاست های اقلیمی به سمت کاهش نابرابری هاست که چنین دستاوردی محقق می شود، اما در مقابل همچنان سیاست های اقلیمی کارآمدی توسط دولت ها به کار گرفته نمی شوند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
گیاهان زودتر به استقبال بهار رفته اند!

گیاهان زودتر به استقبال بهار رفته اند!

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: خراسان‌شمالی دارای هشت هکتار ذخیره گاه ژنتیکی زالزالک است که به صورت تیپ زالزالک در منطقه بدرانلوی بجنورد وجود دارد و مابقی درختان زالزالک، به صورت گونه‌های همراه جنگلی در قسمت‌های مختلف استان مشاهده می‌شود. این درختان که همیشه در اوایل بهار گل می کنند، اینک زودتر شکوفه کرده اند.

جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
 مصرف آب در ایران  فراتر از میانگین جهانی

مصرف آب در ایران فراتر از میانگین جهانی

میزان مصرف آب در ایران حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد فراتر از میانگین جهانی است. بر اساس اعلام بانک جهانی، سرانه مصرف آب خانگی برای کشورهای بیابانی مانند ایران باید ۷۰ لیتر در شبانه‌روز باشد، اما اکنون بیش از این مقدار در شبانه‌روز مصرف می‌شود.

چهار شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
 مدیریت بهینه مصرف راه گشای تامین برق مورد نیاز کشور

مدیریت بهینه مصرف راه گشای تامین برق مورد نیاز کشور

وزیر نیرو گفت: نه فقط در تابستان آینده بلکه در همه تابستان‌های پیش رو، به مدد همت مردم و پاسخ مثبت به درخواست ما برای مدیریت مصرف، نه تنها مشکلی در تامین برق مورد نیاز کشور نخواهیم داشت بلکه می‌توانیم تامین کننده برق کشور‌های همسایه نیز باشیم.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید
چالش بین اقلیم شناسان

عامل تولید گازهای گلخانه ای انسان است یا خورشید

در حالیکه بسیاری از دانشمندان معتقدند که فعالیت های انسانی عامل اصلی تولید گازهای گلخانه ای، گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی است، اما عده ای دیگر معتقدند که خورشید عامل موثرتری در ایجاد این پدیده است.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
 عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطرات جدی‌تری را متوجه بشر خواهد کرد

عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطرات جدی‌تری را متوجه بشر خواهد کرد

بررسی‌ها نشان می‌دهد عدم موفقیت در کنترل تولید گازهای گلخانه‌ای خطر جدی‌تری متوجه بشر خواهد شد، در صورت تداوم روند تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰، ۴۹ درصد از جمعیت جهان در مکان‌هایی سکونت خواهند داشت که پشه‌های ناقل بیماری، سلامت آنان را با تهدید روبرو می‌کنند.

شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت، ما قیام می کنیم!
از ایران تا آمریکا:

ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت، ما قیام می کنیم!

زیست آنلاین: "ما آینده‌ی بی‌صدای بشریت هستیم. ما زندگی در ترس و ویرانی را نخواهیم پذیرفت. ما حق داریم رؤیاها و امیدهایمان را زندگی کنیم...تنها حقّ دموکراتیک افراد زیر 18 سال در اغلب کشورها تظاهرات است، ما نماینده نداریم. درس خواندن برای آینده‌ای که نیست معنا ندارد" این ها بخش های از سخنان فعالین جنبش سراسری دانش آموزی بر علیه تغییر اقلیم است.

جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
چرا سازمان محیط‌زیست تنها متولی بررسی موافقت‌نامه پاریس است؟

چرا سازمان محیط‌زیست تنها متولی بررسی موافقت‌نامه پاریس است؟

برخلاف ایران که تنها سازمان محیط‌زیست را متولی اصلی بررسی موافقت‌نامه پاریس، قرار داده است، بررسی نهادهای مسئول در مورد این موافقت‌نامه در برخی کشورها به‌گونه‌ای دیگری است و نهادهای تخصصی مختلفی را متولی بررسی موافقت‌نامه مذکور قرار داده‌اند.

پنج شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
قصور انسانی علت اکثر آتش سوزیهای جنگل و نیمی از جنگلهای خراسان شمالی در معرض آتش سوزی

قصور انسانی علت اکثر آتش سوزیهای جنگل و نیمی از جنگلهای خراسان شمالی در معرض آتش سوزی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، درباره نقش منفی انسان در طبیعت گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد که بیش از ۹۵ درصد آتش سوزی‌ها به دلیل عامل انسانی بوده است. افراد برای تفریح به طبیعت رفته و آتش روشن می‌کنند اما آن را خاموش نمی‌کنند و این آتش دامن جنگل را فرا می‌گیرد.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
پارادایم آموزش و ترویج شبکه ای و تکثرگرا منابع طبیعی

پارادایم آموزش و ترویج شبکه ای و تکثرگرا منابع طبیعی

علی اصغر قاسمی، منصور شاه ولی

آموزش، ترويج و توسعه فرهنگ منابع طبيعی فعاليت های مستمری است به منظور ايجاد تغييرات مطلوب در دانش، بينش و رفتار مردم، بهره برداران و مجريان طرح ها و تسهيل مشاركت آنان در فرآيند برنامه های حفاظت، احياء، توسعه و بهره برداری اصولی و پايدار از جنگل، مرتع ، بيابان و حوزه های آبخيز كشور.

چهار شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
 ممانعت در اجرای طرح‌های آبخیزداری

ممانعت در اجرای طرح‌های آبخیزداری

یک کارشناس آبخیزداری معتقد است: آبخیزداری نیازمند توجه بیشتر مقامات کشوری از جمله وزارت جهاد کشاورزی، استانداران و سایر مسئولان است زیرا متاسفانه در هرجایی که این عملیات انجام می‌شود اثر بخشی آن را قبول ندارند.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۰
توافقنامه پاریس؛ چگونگی روند شکل‌گیری تا الحاق

توافقنامه پاریس؛ چگونگی روند شکل‌گیری تا الحاق

بر اساس شواهد علمی منتج از ده ها مدل اقلیمی و مشاهده بین‌المللی صحه گذاری شده توسط صدها محقق در سطح جهان، بر این مساله اتفاق نظر وجود دارد که تغییرات اقلیمی از تغییر تعادل طبیعی گازهای دارای اثر گلخانه ای در طبیعت متاثر شده است. این تغییر تعادل به علت انتشارات انسان‌ساز و کاهش توان جذب زیست بوم کره زمین بوده است.

سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰
تغییرات اقلیمی خشونت علیه زنان را افزایش می دهد

تغییرات اقلیمی خشونت علیه زنان را افزایش می دهد

تحقیقات نشان داده است که زنان در مقابل تغییرات اقلیمی به مراتب بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می‌گیرند. تغییرات اقلیمی برای کودکان و زنان خطرناک‌تر است.

یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۰۰
توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است
دومین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس در دانشگاه تهران برگزار شد

توافق نامه پاریس دولتمردان را رویاروی هم قرار داده است

زیست آنلاین: مواضع سیاسی دولتمردان در باب تغییر اقلیم با وجود نگرانی از آثار تغییر اقلیم  بر روی زیست کره زمین در اتخاذ شیوه های مقابله و مدیریت متفاوت است و آنها را رو یاروی هم قرار داده است از این رو دانشگاه تهران  در سلسله نشست هایی با موضوع هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس قصد دارد بستری فراهم آورد تا افراد با دید گاه های متفاوت بتوانند برای ارائه راه حل  با یکدیگر به گفتگو بنشینند.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
 عوامل موثر در کاهش منابع آبی استان قم
زنگ خطر برای ایران زمین!

عوامل موثر در کاهش منابع آبی استان قم

داده‌های آماری نشان می‌دهد که اگرچه تغییر اقلیم و عوامل آن در کاهش سطح منابع آبی در قم موثر بوده‌است و اطلاعات هواشناسی و محیطی نیز این عامل را اثبات می‌کند ولی نمی توان نقش عوامل انسانی را نیز در این زمینه نادیده گرفت، علاوه برآن بدلیل قرارگیری استان قم در انتهای حوضه آبریز، همواره با کمبود منابع آبی روبرو بوده ایم.

جمعه ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

سهم عمده حمل و نقل در انتشار گازهای گلخانه ای

دکتر کریستوف هاملمن روز گذشته، در کارگاه آموزشی همایش بین المللی بهداشت محیط در زنجان افزود: سیاستگذاری برای مناسب سازی سامانه های حمل و نقل و استفاده از سوخت های غیر فسیلی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش اثرات زیست محیطی تغییر اقلیم هم داشته باشد.

پنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است
در دومین نشست هم اندیشی ملی توافقنامه پاریس عنوان شد

توافقنامه پاریس یک سند حقوقی الزام‌آور است

یک حقوقدان گفت: «توافقنامه پاریس، یک سند حقوقی الزام‌آور برای کشورهایی است که به عضویت آن در می‌آیند و اجرای مفادش، الزام‌آور خواهد شد چرا که مفاد تعهدات در متن، به دو دسته «متعهد به وسیله» و «متعهد به نتیجه» تقسیم شده است.»

چهار شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
 انتقال آب دریای خزر با چه چالش‌هایی پیش رو خواهد بود

انتقال آب دریای خزر با چه چالش‌هایی پیش رو خواهد بود

رئیس مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به ضرورت بررسی پیامدهای محیط زیستی انتقال آب دریای خزر، تبعات اقتصادی و اجتماعی این طرح و معاهدات و تعاملات منطقه‌ای مربوط به آن اشاره نموده و از برگزاری نشست چالش‌ها و فرصت‌های انتقال آب دریای خزر خبر داد.

سه شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
در مدیریت منابع آب باید مراقب شایعات بود

در مدیریت منابع آب باید مراقب شایعات بود

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اخبار و شایعات مبنی بر پایان خشکسالی و ورود کشور به یک دوره ۲۵ ساله ترسالی گفت: در راستای مدیریت منابع آب، سیاست‌ هایی در پیش گرفته شده که به هیچ عنوان نباید چنین شایعاتی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد.

دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۶:۰۰
مهاجرت ساکنین در مجاورت آب های آزاد طی قرن 21

مهاجرت ساکنین در مجاورت آب های آزاد طی قرن 21

پیش بینی می شود

پیش بینی شده طی قرن 21 میلیون ها نفر از ساکنین در مجاورت آب های آزاد مجبور شوند در اثر بالا آمدن آب دریا به مناطق دور تر از ساحل مهاجرت کنند.

یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
اولین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس برگزار شد

اولین نشست هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس برگزار شد

زیست آنلاین: اولین نشست از هم اندیشی ملّی موافقت نامه اقلیمی پاریس در دانشگاه تهران برگزار شد و اقلیم شناسان و مختصصان در خصوص وقوع یا عدم وقوع تغییر اقلیم و منشأ انسانی یا طبیعی این پدیده به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
تغییرات اقلیم منافع ملی را تهدید می کند
تغییر اقلیم از واقعیت تا خیال

تغییرات اقلیم منافع ملی را تهدید می کند

زیست آنلاین : چرا اکثر مدیران از محلی و ملی و جهانی در تصمیم گیری های مدیریتی برای سازگاری با تغییرات اقلیم مدام تکرار می کنند با منافع ملی ما سازگاری ندارد، آنها بدانند چه بخواهند چه نخواهند تغییرات اقلیمی در آینده ای نزدیک منافع آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
افزایش مهاجرت‌ها به مازندران با تغییر اقلیم

افزایش مهاجرت‌ها به مازندران با تغییر اقلیم

بیشتر مهاجران مازندران از استانهای کویری

کمبود آب، تغییر اقلیم و خشکسالی در کشور موجب شده تا شاهد افزایش مهاجرت به استان مازندران باشیم، استانی که در ظاهر سبز است اما با خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و افزایش میزان جمعیت جز دردسر، عاید دیگری نخواهد داشت.

چهار شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
چین و هند کره زمین را  سبزتر کرده اند

چین و هند کره زمین را سبزتر کرده اند

بر اساس یافته‌های جدید که پس از مطالعۀ تصاویر ماهواره‌ای حاصل شده، از سال ۲۰۰۰ میلادی وسعت پوشش گیاهی سیارۀ زمین ۵ درصد افزایش یافته و ۲ میلیون مایل مربع بیشتر شده است که وسعتی به اندازۀ مساحت تمام جنگل‌های آمازون است.

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۰۰
لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

لحاف ملا! به بهانه گزارش های سریالی خبرگزاری مهر درباره توافقنامه پاریس!

ایمان معمار

زیست آنلاین: دو روز پیش خبری با عنوان «سهم ۱.۳ درصدی ایران در انتشار گازهای گلخانه‌ای»، در خبرگزاری مهر آمده بود و تصریح کرده بود که کشورهای توسعه‌یافته اروپایی و ایالات متحده با در اختیار داشتن بیش از ۷۹ درصد از سهم انتشار گازهای گلخانه‌ای، اصلی‌ترین عامل افزایش انتشار این گازها در جهان هستند. با این وجود اما مطابق توافق تغییر اقلیم پاریس کشورهای درحال‌توسعه مانند ایران نیز که سهم انتشار بسیار اندکی دارند، باید منابع انرژی خود را کنار گذارند.

پنج شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction