کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رئیس سازمان ساتبا خبر داد:

آغاز طرح احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا یک ماه آینده

21 شهريور 1401 ساعت 14:21

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران گفت: مقدمات لازم برای احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا یک ماه آینده به طور کامل فراهم خواهد شد.


به گزارش زیست آنلاین، «محمود کمانی» روز یکشنبه در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افزود: فراهم شدن این مقدمات سبب خواهد شد کار احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر وارد مرحله اجرایی شده و به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی امروز با حضور بیش از یک‌صد شرکت فعال در عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر و نیز برخی شرکت‌های خارجی در مکانی به مساحت حدود ۵ هزار مترمربع آغاز بکار کرد.

معاون وزیر نیرو هدف این نمایشگاه را ارائه جدیدترین دستاوردهای بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و ایجاد تعامل بین فعالان این بخش برشمرد.

کمانی از برگزاری چهار نشست تخصصی در کنار نمایشگاه خبر داد و گفت: نخستین و مهم‌ترین نشست در باره تامین مالی است که فعالان این بخش با آن درگیر هستند.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: در مرحله عقد قرارداد برای احداث ۱۴۰۰ مگاوات انرژی تجدیدپذیر در ۱۴ استان در ۶۰ ساختگاه هستیم.

 کمانی با بیان اینکه برنامه احداث ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تدوین شده است، اظهار کرد: مقدمات آن طی یک سال گذشته فراهم شده و مجوز احداث ۴۰۰۰ مگاوات از شورای اقتصاد دریافت کردیم و مناقصات آن برگزار شده است.

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر با بیان اینکه توافقات اولیه برای احداث ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در شورای اقتصاد صورت گرفته است، گفت: بخش بعدی برنامه احداث تجدیدپذیر از طریق صنایع بزرگ با مدل تهاتر با وزارت نیرو است، یعنی معادل برق تحویلی از سوی صنایع، وزارت نیرو متعهد می‌شود برق پایدار را حتی در شرایط پیک برای آن‌ها تامین کند.

کمانی با اشاره به اینکه در حال حاضر برای احداث ۲۰۰۰ مگاوات درخواست داده شده و ۲۰۰۰ مگاوات هم در حال بررسی است که با اخذ مجوز وارد موضوع احداث می‌شویم، گفت: مهم‌ترین دغدغه سرمایه‌گذاران تامین مالی، خرید برق از نیروگاه‌ها است.

وی افزود: منابعی در تبصره ۱۴ پیش‌بینی کردیم، هرچند هنوز رقم ۲۵۰۰ میلیارد تومان بودجه ۱۴۰۰ را نتوانستیم پرداخت کنیم؛ اما قرار شد در کمیسیون انرژی بررسی شود تا دغدغه سرمایه‌گذاران که ثبات در پرداخت مطالبات است برطرف شود. همچنین موضوع مالیات و بیمه از جمله مباحث سرمایه‌گذاران است که باید رفع مشکل شود.


کد مطلب: 86974

آدرس مطلب :
https://www.zistonline.com/news/86974/آغاز-طرح-احداث-۱۰-هزار-مگاوات-نیروگاه-تجدیدپذیر-یک-ماه-آینده

زیست آنلاین
  https://www.zistonline.com