تاریخ انتشار :شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
کد مطلب : 86822
از سوی فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست انجام شد؛

تشریح عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در پرونده محیطبان «برومند نجفی»

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: بر خلاف ادعای برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه سازمان در پرونده محیطبان نجفی یک بُعدی پیش رفته، هر دو جنبه پیگیری شده است یعنی هم اقداماتی برای شکستن رای انجام دادیم و هم تلاش کردیم رضایت اولیای دم را جلب کنیم.
تشریح عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در پرونده محیطبان «برومند نجفی»
به گزارش زیست آنلاین، از سازمان حفاظت محیط‌زیست، جمشید محبت خانی درباره حادثه قتل محیطبان «برومند نجفی» پس از برگزاری جلسه دادگاهش، با بیان اینکه من خبر قتل محیطبان نجفی را وقتی در دفتر خودم بودم، دریافت کردم، اظهار کرد: امروز اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محیطبان نجفی بود و قاضی پرونده، اولیای دم یعنی خانواده فلاحی را احضار کرده بود و از زندان نیز خواسته بود که محیطبان را به دادگاه بیاورند.

وی افزود: پس از برگزاری جلسه دادگاه و آنطور که شهود روایت کرده اند، در زمانی که ماموران قصد انتقال محیطبان نجفی از مجتمع قضایی کرمانشاه به زندان را داشتند، یکی از اقوام مقتول به سرباز زندان که محیطبان را همراهی می کرد، حمله ور شده و او را از ناحیه دست مجروح می کند. در همین زمان، پدر مقتول هم با سلاح گرم که احتمالا کلاشینکف بوده به سمت محیطبان نجفی تیراندازی  و او را به قتل می رساند.

به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست، در حال حاضر قاتل محیطبان نجفی (فلاحی) و کسی که به سرباز زندان حمله کرده، متواری هستند و تحت تعقیب قرار دارند.

محبت خانی با اشاره به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص روند پرونده محیطبان نجفی، گفت: ما از ابتدای تشکیل این پرونده چندین بار برای اخذ رضایت از خانواده مقتول فلاحی به کرمانشاه سفر کردیم. یکبار هم به همراه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست به این استان رفتیم و با بزرگان، ریش سفیدان، متنفذین و مسوولان استانی دیدار کردیم و آنان قول دادند که برای اخذ رضایت از خانواده مقتول تلاش کنند و این کار را هم کردند.

وی تصریح کرد: بر خلاف ادعای برخی از رسانه ها مبنی بر اینکه سازمان در این پرونده یک بعدی جلو رفته است، ما هر دو بعد را دنبال کردیم یعنی هم اقداماتی برای شکستن رای انجام دادیم و هم تلاش کردیم رضایت اولیای دم را جلب کنیم.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست، افزود: پس از دیدارهای متعدد ما با اولیای دم و نیز تلاش های گسترده مقامات و ریش سفیدان محلی، پدر مرحوم فلاحی مرتب می گفت باید محیطبان نجفی پای چوبه دار بیاید و من آنجا رضایت می دهم. موردی که در جلسه امروز دادگاه هم تکرار کرده است که البته می توانست یک ترفند باشد.

محبت خانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ما موضوع قتل محیطبان نجفی را از دو وجه دنبال می کنیم؛ اول آنکه از مقامات ذیربط پیگیر هستیم که قاتل هرچه زودتر دستگیر شود. در این زمینه، دادستانی کرمانشاه حکم دستگیری را صادر کرده و عوامل انتظامی استان هم پیگیر هستند که در اسرع وقت، قاتل را دستگیر کنند.

وی، ادامه داد: موضوع دوم این است که چرا باید محیطبان به این راحتی آن هم در مقابل مجتمع قضایی که می بایست ضریب امنیت بالایی داشته باشد، مورد سوء قصد قرار بگیرد؟ این سوالی است که محیطبانان مرتب از خود من می پرسند چرا که برای جامعه محیطبانی کشور ایجاد نگرانی کرده است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست  در پایان تاکید کرد: ما باید بتوانیم امنیت محیطبانان خود را در صورت استفاده بجا و قانونی از سلاح خود در حین انجام وظایف قانونی شان به طور کامل تامین کنیم.

به گزارش ایرنا، شامگاه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ حدود ساعت ۲۱:۳۰ در منطقه‌ حفاظت‌ شده بیستون کرمانشاه حادثه‌ای رخ‌ داد. به این ترتیب که با وصول خبری به مسئول منطقه مبنی بر حضور تعدادی شکارچی غیرمجاز در منطقه، محیط‌بان «برومند نجفی» به همراه سه محیط‌بان و مدیر حراست اداره کل، برای بررسی شرایط به منطقه مراجعه می‌کند که با یک دستگاه خودروی پراید حامل ۶ مظنون به شکار غیرمجاز در حال خروج از منطقه مواجه می‌شوند و بعد از عدم تمکین راننده خودرو به‌ فرمان ایست مأموران و تلاش برای زیر گرفتن یکی از آن‌ها، درگیری رخ‌ داده و تیر اسلحه برومند نجفی سهواً به‌ جای لاستیک، به یکی از سرنشینان ( فلاحی )‌ برخورد می‌کند که در اثر خونریزی زیاد، منجر به فوت وی می‌شود.

بعد از آن، نجفی دستگیر و حکم قصاص وی صادر می‌شود البته با تلاش سازمان حفاظت محیط زیست اجرای حکم متوقف شده بود و امروز هم اولین دادگاه اعاده دادرسی بود.
https://zistonline.com/vdcf0cdc.w6dv0agiiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما