تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۷
کد مطلب : 86756
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه تفاهم حدود ۴۰ میلیارد دلاری در زمینه همکاری استراتژیک به امضا رساندند، گفت: نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شدنی نیست.
سرمایه‌گذاری حدود ۴۰ میلیارد دلاری گازپروم روسیه در صنعت نفت ایران
به گزارش زیست آنلاین، محسن خجسته مهر در نشستی خبری در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری استراتژیک بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه گذاری جهت توسعه میادین نفت و گاز با اولویت میادین مشترک است، گفت: جهت توسعه این میادین برنامه های تولید نفت و گاز پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ۸ ساله تا ۱۴۰۸ با انجام ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری ظرفیت تولید نفت به ۵.۷ میلیون بشکه و ظرفیت تولید گاز به ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز می رسد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: امروز در دولت سیزدهم گرایش و رویکرد بر مبنای تحقق رشد اقتصادی اشت. با قطعیت می گویم دولت سیزدهم با یک جهش با اهمیت و قابل ملاحظه رو به رو است که یکی از جهت گیری ها این است که با شرکت های بزرگ و صاحب نام بین المللی همکاری کنیم و سبد سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران را متنوع کنیم.

خجسته مهر ادامه داد: در سال گذشته و با شروع دولت سیزدهم با دیپلماسی انرژی فعال و معنی دار با کشور روسیه توانستیم با مذاکرات فشرده علاوه بر اینکه قراردادهای جدید منعقد کنیم تفاهم نامه هایی نیز به امضا رساندیم. اواخر سال گذشته ۲ قرارداد و ۴ تفاهم نامه امضا شد. از سال ۱۴۰۰ تا کنون مذاکرات ادامه داشته تا آنجا که در ۲ ماه گذشته به همراه مدیران ارشد ملاقات مهمی با مدیرعامل شرکت گاز پروم داشتیم و به توافقاتی رسیدیم.

وی ادامه داد: این بزرگترین میزان سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت است که با یکی از بزرگترین غول های انرژی دنیا به امضا رسید.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: ایران و روسیه در مجموع ۷۰ تریلیون متر مکعب گاز دارند که ۳۰ درصد ذخایر دنیا است و نقش مهمی در پایداری انرژی ایفا خواهند کرد . قرارداد شکل های مختلفی می تواند داشته باشد و مدل قرارداد در زمان امضا نهایی خواهد شد .

خجسته مهر با تاکید بر اینکه اینکه جهان به نفت ایران احتیاج دارد، افزود: نفت ایران از بازارهای جهانی حذف شدنی نیست ایران کشوری مطمئن و با ثبات برای تامین انرژی جهان است ./ایرنا
https://zistonline.com/vdcb0zbw.rhb0spiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما