انرژی
کد مطلب: 84817
13:23
08 تیر 1400

طرح‌های بادی و خورشیدی مقرون به صرفه‌تر هستند

گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی تجدیدشدنی (Irena) نشان می دهد که تقریبا دو سوم از پروژه های بادی و خورشیدی که سال گذشته در سطح جهان اجرا شده اند، برق ارزان تری را نسبت به ارزان ترین نیروگاه های جدید زغال سنگ تولید می کنند.

به گزارش زیست آنلاین، روزنامه گاردین نوشت: این آژانس در گزارش جدید خود نتیجه گرفت که کاهش هزینه های مزارع بادی و نیروگاه های خورشیدی به معنای آن است که ۶۲ درصد پروژه های انرژی تجدیدپذیر می تواند هزینه ۸۰۰ گیگاواتی نیروگاه های زغال سنگ را کاهش دهد که تقریبا ۱۰ برابر بیشتر برای تامین نیاز برق انگلیس کفایت می کند.

براساس این گزارش، هزینه های برق خورشیدی سال گذشته کاهشی ۱۶ درصدی داشت  و این در حالی بود که هزینه تولید نیروگاه های بادی در ساحل ۱۳ درصد و نیروگاه های بادی داخل آب ۹ درصد کاهش یافت.

در کمتر از یک دهه هزینه نیروگاه های خورشیدی بیش از ۸۵ درصد کاهش داشته در حالی که نیروگاه های بادی مستقر در داخل آب تقریبا ۵۶ درصد کاهش داشته است و نیروگاه هایی که توربین های تولید برق آن در کنار  ساحل قرار دارند به اندازه تقریبا ۴۸ درصد کاهش داشته است.

این گزارش افزود: در اروپا، هزینه نیروگاه های جدید زغال سنگ تقریبا بالاتر از هزینه مزارع خورشیدی و بادی جدید  بوده است. همچنین هزینه تولید انرژی از منابع تجدید شدنی در آمریکا بین سه چهارم و ۹۱ درصد از نیروگاه های تولید برق با استفاده از سوخت زغال سنگ کاهش خواهد یافت و این در حالی خواهد بود که انرژی تجدیدشدنی در هند ارزان تر از ۸۷ درصد و ۹۱ درصد از نیروگاه های جدید زغال سنگ خواهد بود.  

گزارش آژانس بین المللی انرژی تجدیدشدنی پیش بینی می کند که هزینه انرژی تجدید شدنی همچنان در سالهای آینده کاهش خواهد یافت. در دو سال آینده دو سوم از همه پروژه های برق خورشیدی جدید ارزان تر از نیروگاه های برق زغال سنگ جدید خواهد بود و هزینه تولید برق از توربین های مستقر در کنار سواحل یک چهارم کمتر از ارزان ترین گزینه های تولید برق با استفاده از زغال سنگ خواهد بود./ایرنا

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.