اجتماعی
کد مطلب: 83671
14:12
30 دی 1399

تحریمها مانع اصل کاهش آلودگی هوا

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اینکه تحریم‌ها را مانع اصلی کاهش آلودگی هوا می‌داند، معتقد است اجرای قانون هوای پاک موجب تعطیلی ۷۰ درصد اقتصاد کشور می‌شود.

به گزارش زیست آنلاین، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، امروز (سه‌شنبه، 30 دی) در مراسم رونمایی از برنامه جامع اقدام ملی کاهش آلودگی هوا، اظهار کرد: 300 روز از سال می‌گذرد و 107 روز سال آلوده بوده که یک سوم روزهای سال بوده است. 

وی با ابراز خشنودی از اینکه امسال گردوغبار داخلی نداشته‌ایم، گفت: این در حالی‌ست که گرد و غبار با منشأ خارجی همچنان باقی است و آلاینده‌ها نیز مولود انسانی و طبیعی بوده است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه استفاده از پتانسیل دانشگاه‌های کشور هنوز کافی نیست، افزود: دانشگاه‌های کشور باید سعی کنند حقوق شهروندان پایمال نشود، هوای سالم، آب سالم و استفاده درست و بهینه از انرژی از حقوق شهروندی است که باید رعایت شود. در بخش مهندسی کشور پتانسیل خوبی وجود دارد که این مسائل را مسائل دانشگاه‌ها بهتر می‌توانند حل کنند و راهگشا باشند. 

وی با اشاره به موضوع دریاچه ارومیه اظهار کرد: در مسئله دریاچه ارومیه مشاورین امکان حل آن را نداشتند و نگاهشان محدود بود، اما دانشگاه‌ها مشکل آن را با محوریت دانشگاه شریف حل و فصل کردند. دولت تصمیم گرفت با 14 دانشگاه برنامه احیای دریاچه ارومیه را ارائه کند و امروز می‌بینید، روند احیا شروع شده و تا پایان سال عملیات سخت‌افزاری آن به اتمام می‌رسد. 

کلانتری با تاکید بر اینکه در موضوع آلودگی هوا هم دانشگاه‌ها می‌توانند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند، گفت: ما باید شرایط کشور را در نظر بگیریم واقعیت این است که با اجرایی شدن قانون هوای پاک اجرایی، 70 درصد اقتصاد تعطیل می‌شود.

وی همچنین با تأکید بر اینکه علت آلایندگی 99 درصد کلانشهرها با محوریت انسان است، افزود: نمی‌توانیم بگوییم 3 میلیون موتورسوار کاربراتوری وارد شهر نشوند و یا اینکه برق نداشته باشیم.

رئیس سازمان محیط زیست تحریم‌ها را یکی از تشدید شرایط آلودگی هوا دانست و گفت: به خاطر تحریم‌ها نتوانستیم خودروهایمان را جایگزین کنیم، به طوری که اصل آلاینده‌ها نیز مربوط به موتورهای گازوئیل سوز و صنایع مازوت سوز است. 

کلانتری تصریح کرد: قرار بود 70 هزار کامیون نو، جایگزین کامیون‌های فرسوده و 6 هزار اتوبوس نیز جایگزین اتوبوس‌های فرسوده شود، اما به دلیل اینکه درآمد ارزی نداشتیم، نتوانستیم این اقدامات را انجام دهیم. 

وی همچنین به نبود منابع یک میلیارد دلاری برای تأمین اتوبوس‌های نو اشاره کرد و گفت: متأسفانه تولید داخل نیز نداشتیم که بتوانیم از این محل تامین کنیم. خوشبختانه در بخش سوخت بنزین و گازوئیل وضعیت مناسبی داریم و تقریباً استاندارد هستند، اما سوخت نیروگاه‌ها فرق می‌کند. 

کلانتری همچنین با اشاره به دوره ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا، افزود: آن دیوانه‌ای که ما را تحریم کرد، باعث شد دولت نتواند به وظایفش در حوزه مقابله با آلودگی هوا عمل کند. قصد نداریم دشمن را بزرگ کنیم، اما ضرباتش را وارد کرد، به طوری که درآمدهای ارزی کشور محدود شد و ناوگان حمل و نقل و صنعت معطل ماند، حتی اتوبوس هم نتوانستیم وارد کنیم. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، گفت: پول‌های ما در ترکیه و هند هم بلوکه شده که بخش عمده مشکلات امروز، هوا مسائل ارزی و هم سیاست‌های خارجی است که اثرات آن را در هوای پاک می‌بینیم. وقتی 3 میلیون موتورسیکلت مستهلک کاربراتوری در تهران تردد و چند برابر خودرو آلودگی ایجاد می‌کند، ما آن‌را کوچک تلقی و فکر می‌کنیم که سیاست خارجی با داخلی ارتباطی ندارند! 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به ناتوانی این سازمان در وارد کردن تکنولوژی به دلیل تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: 4 سال است همه امکانات داخلی را برای جفت‌گیری یوزپلنگ به کار گرفتیم، اما موفق نشدیم، زیرا تحقیقات انجام نشده و در حفظ حیات وحش و حفظ منابع ژنتیکی با کمبودهایی روبه‌رو هستیم. 

منبلع: تسنیم


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.