اجتماعی
کد مطلب: 83262
11:19
28 مهر 1399

چند درصد خودروهای عمومی تهران فرسوده است

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون هیچ اقدام جدی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده انجام نشده است که این روند باید اصلاح شود.

به گزارش زیست آنلاین، داریوش گل‌علیزاده معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه تاکنون هیچ اقدام جدی برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده انجام نشده است، اظهار کرد: طبق نتایج بررسی‌ها و تحقیقاتی که به تازگی به دست آمده، 54 درصد خودروهای عمومی شهر تهران فرسوده هستند که باید نسبت به از رده خارج کردن آنها اقدام جدی صورت گیرد، سؤال اساسی این است که چرا اقدام مؤثری برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده انجام نشده است؟

وی همچنین خودروهای دیزلی، فرسوده و نیروگاه‌هایی با سوخت "مازوت" را بیشترین عامل در آلودگی هوای شهرهای بزرگ و به‌خصوص تهران دانست و گفت: نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه انرژ‌ی‌های ‌نو و نیز برقی کردن موتور سیکلت‌ها به به بهبود و ایجاد هوای پاک منجر می‌شود.

معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: تاکنون برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد بستری برای بهبود هوای شهرهای بزرگ از طریق توسعه حمل و نقل عمومی کافی نبوده که باید با نظارت مجلس و همکاری شهرداری‌ها این برنامه‌ریزی‌ها ساماندهی و اجرایی شود.

گل‌علیزاده مجموع میزان آلودگی خودروهای عمومی فرسوده، نیروگاه‌های با سوخت مازوت و نیز سوخت خودروهای سواری برای هوای شهرها را 80 درصد عنوان و تصریح کرد: باید الگوی مصرف سوخت خودروها و نیز تولید خودروها با استانداردهای روزِ یورو 5 اصلاح شود.

به گزارش تسنیم، معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم یکی دیگر از دلایل اصلی آلودگی هوا، تردد خودروهای فرسوده در سطح شهرهای بزرگ و پر جمعیت است که در این میان، معاینه فنی به‌موقع این خودروها نقش اساسی در کاهش آلودگی هوا دارد.


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.