اجتماعی
کد مطلب: 83118
14:23
25 شهریور 1399

تغییرات اقلیمی در رقابت‌های ریاست‌جمهوری آمریکا/ ترامپ: علم، واقعیت را نمی‌داند/ بایدن: ترامپ آتش‌افروز است

ترامپ انتخابات 2016 را به دلیل حمایت رای‌دهندگان سفیدپوست از طبق کارگر در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، اوهایو و میشیگان برد. استراتژی انتخاباتی او تاکید بر تولید شغل و محصول فارغ از نگرانی‌های محدود کننده اقلیمی بوده است.

تغییرات آب و هوایی و شرایط اقلیمی به یک موضوع اصلی در مرکز مبارزات انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا  تبدیل شده و تضاد بین دو کاندیدای ریاست‌جمهوری 2020 را به بیشترین حد خود رسانده است.

 دونالد ترامپ در حین گشت و گذار از آتش‌سوزی در کالیفرنیا نقش پدیده گرمایش زمین را نادیده گرفت و سوء مدیریت در جنگل‌داری این منطقه را عامل آتش سوزی‌ها خواند.

او همچنین گفت که گرمای این منطقه "به زودی کم شده و هوا خنک‌تر" خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که علم با نتیجه‌گیری او موافق نیست، گفت: فکر نمی‌کنم علم واقعیت را بداند.

بسیاری از شهرهای آمریکا  در روزهای گذشته به دلیل آتش سوزی گسترده آمریکا آسمانی نارنجی و پردود را تجربه کرده‌اند. بسیاری از مناطق اورگن و کالیفرنیا پر از دود و عجیب به نظر آمدند و آتش‌سوزی‌ها  جنگل‌های بسیاری را از بین برده است.

در آن سو، "جو بایدن" نامزد دموکرات‌ها در انتخابات 2020، ترامپ را به نادیده گرفتن "بحران اصلی" پیش‌روی ملت متهم می‌کند.

بایدن در این باره گفت: اگر دیگر 4 سال به  آتش‌افروزان آب و هوایی در کاخ سفید فرصت دهید، چرا باید از آتش‌گرفتن نیمی از آمریکا تعجب کنیم؟ اگر 4 سال دیگر به منکران پدیده آب و هوایی در کاخ سفید فرصت دهید، چرا کسی باید از زیر آب رفتن بیشتر آمریکا تعجب کند.

اینک این موضوع حاشیه‌ای به بحث اصلی رقابت برای ورود به کاخ سفید تبدیل شده است. موضوعی که حتی در طول رقابت‌های درونی دموکرات‌ها توجه کمتری را به خود جلب کرد و اما الان از بحث‌های اصلی و مطرح است.

"جی اینسلی" فرماندار واشنگتن که یکی از نامزدهای دورهای اول ریاست‌جمهوری دموکرات‌ها، که تمرکزش را روی تغییرات آب و هوایی قرار داد، خیلی زود از دور رقابت‌های میان گروهی دموکرات‌ها کنار رفت. کمپین انتخاباتی "تام استایر" مولتی میلیاردر که تمرکز بر مسائل آب و هوایی داشت نیز مورد توجه قرار نگرفت.

اما اینک "آب و هوا" و شرایط اقلیمی موضوعی است که ترامپ و بایدن "از زمین تا آسمان" بر سرش اختلاف دارند.

ترامپ قبلا از مفهوم تغییرات دست ساز آب و هوایی صحبت کرد و تلاش کرد مقصر آن را چین نشان دهد اما اظهارت روز گذشته وی نشان می‌دهد او از حرف‌های قبلی خود نیز عقب کشیده است.

در مقابل دولت وی بر ارتقا تولید امریکا و افزایش صنعت انرژی تمرکز کرده و تا کنون بیش از 70 مقرارت مربوط به بهبود کیفیت آب و هوا را لغو کرده یا به عقب بازگردانده است.

ترامپ قواعد تولید متان در چاه‌های نفت و گاز را آسان‌تر کرده و قوانین مربوط به اقتصاد سوخت برای خودروهای سواری که در دوران اوباما و برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای ایجاد شده بود را کاهش داده یا لغو کرده است.

ترامپ همچنین وعده مبارزات انتخاباتی خود برای خروج از توافق‌نامه اقلیمی پاریس را در ششمین ماه ریاست جمهوری خود دنبال و اجرایی کرد و از این توافق خارج شد.

وی در آن زمان گفت: توافق‌نامه پاریس اقتصاد ایالات متحده آمریکا را ناتوان می‌سازد. او افزود: این توافق برای جلب تحسین کشورهای خارجی و فعالان جهانی بوده که در صدد جذب ثروت کشور ما هستند.

بایدن در آن سوی انتخابات می‌گوید که در اولین روز ریاست‌جمهوری‌اش به پیمان اقلیمی پاریس می‌پیوندد و بسیاری از قوانین زیست‌محیطی لغو شده توسط ترامپ را فعال می‌کند.

بایدن پس از پایان رقابت‌های درون گروهی دموکرات‌ها با رو کردن برنامه‌های زیست‌محیطی‌اش بسیاری از سیاست‌مداران را غافلگیر کرد. او از اختصاص 1.7 تریلیون دلار برای ایجاد زیرساخت و تولید کار سبز در 10 سال آینده در آمریکا سخن گفت.

وی همچنین متعهد شد که منابع تولید انرژی و برق را در 15 سال آینده به سیستم‌های غیرآلاینده کربنی تبدیل کند.

بایدن در سخنرانی روز دوشنبه خود گفت: "ما حق انتخاب داریم". ما می‌توانیم در زیرساخت‌های خود سرمایه‌گذاری کرده و آن را قوی و قابل انعطاف سازیم تا سلامت آمریکایی‌ها را با ایجاد میلیون‌ها شغل پردرآمد  ارتقا دهیم و در همین راه با ریشه‌های تغییرات آب و هوایی مقابله کنیم. یا می‌توانیم راه دونالد ترامپ را با بی‌تفاوتی و ده‌ها میلیارد دلار هزینه برای بازسازی آن ادامه دهیم.

گفت‌و‌گوهای بایدن می‌تواند یک محاسبه سیاسی باشد زیرا بسیاری از رای‌دهندگان جوان در مورد تغییرات آب و هوایی نگرانند. این جمعیت بیش از دیگر کاندیداها از بایدن در دور مقدماتی رقابت‌های ریاست‌جمهوری حمایت می‌کند و کلید پیروزی نامزدهای انتخاباتی دموکرات‌ها در گذشته بوده‌اند.

با این وجود ترامپ انتخابات 2016 را به دلیل حمایت رای‌دهندگان سفیدپوست از طبق کارگر در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، اوهایو و میشیگان برد. استراتژی انتخاباتی او تاکید بر تولید شغل و محصول فارغ از نگرانی‌های محدود کننده اقلیمی بوده است.

به گزارش عصر ایران، با وجود اینکه محیط زیست مانند سلامت و اقتصاد از دغدغه‌های آمریکایی‌هاست اما تغییرات آب و هوایی در این شرایط به عنوان یک موضوع پر دغدغه می‌تواند تا حدی باعث شکست و پیروزی کاندیداها شود.


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.