اجتماعی
کد مطلب: 83113
14:54
24 شهریور 1399

لزوم حمایت جدی مجلس و دولت از محیط‌بانان

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: امیدواریم هم مجلس و هم دولت توجه بیشتری به موضوع محیط زیست داشته باشند و حمایت‌های بیشتری از محیط‌بانان کنند.

به گزارش زیست آنلاین، فرهاد زندی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: حفاظت از حیات وحش و طبیعت  که شاید خیلی هم مورد توجه نیست، بسیار با اهمیت است و حسی را در من به وجود می‌آورد که باعث علاقه من به این شغل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه حفظ جان محیط‌بانان برای سازمان حفاظت محیط زیست بسیار مهم است، گفت: پس از حادثه‌ای که برای محیط‌بان امیرحسین کرمیان اتفاق افتاد و با توجه به اینکه خون زیادی از محیط‌بان رفته و امکان انتقالش به پایین به دلیل صعب‌العبور بودن وجود نداشت، با هماهنگی‌های انجام شده خوشبختانه در کمترین زمان با اعزام بالگرد به محل و انتقال آن به بیمارستان، جان این محیط‌بان نجات یافت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه محیط‌بان شمیرانات به‌عنوان محیط‌بان جانبازی که در راه حفاظت از محیط زیست کشور جان خود را در معرض خطر قرار داده است، شناخته خواهد شد، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست از محیط‌بانانی که در مأموریت‌های محوله مجروح شده و آسیب می‌بینند، در قالب بیمه و پرداخت هزینه‌های درمانی و غیره حمایت خواهد کرد.

زندی تأکید کرد: محیط‌بانان، بیمه مسئولیت مدنی نیز هستند و چنانچه شکارچی غیرمجازی در درگیری‌ها به دست محیط‌بان، آسیب ببیند یا کشته شود، دیه توسط بیمه پرداخت خواهد شد.

وی افزود: در صورت رفع نواقص لایحه حمایت از محیط‌بانان و اجرایی شدن آن، قوانین مانند نیروهای مسلح و انتظامی شامل حال محیط‌بانان نیز شده و اگر متخلفی در درگیری‌ها به دست محیط‌بان کشته شود، محیط‌بان متهم به قتل عمد و قصاص نخواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست، از 12 درصد از مساحت کشور در قالب مناطق تحت مدیریت با تنها سه هزار محیط‌بان حفاظت می‌کند، گفت: سرانه محیط‌بان در هر هزار هکتار در دنیا یک نفر است در حالی که در ایران برای حدود هفت هزار هکتار یک نفر بوده و این تعداد محیط‌بان خیلی کم است.

زندی با اشاره به اینکه درباره شغل محیطبانی کاستی‌هایی به لحاظ تعداد نیروی محیط‌بان، تجهیزات، شرایط کار و حمایت‌های قانونی وجود دارد، اظهار کرد: امیدواریم هم مجلس و هم دولت توجه بیشتری به موضوع محیط زیست داشته باشند و حمایت‌های بیشتری از محیط‌بانان کنند.

به گزارش تسنیم، همچنین امیرحسین کرمیان؛ محیط‌بان مجروح منطقه حفاظت شده ورجین و در پاسخ به این سؤال  که به چه دلیل شغل محیط‌بانی را انتخاب کردید، گفت: من از سال 94 به عنوان سرباز وظیفه وارد سازمان حفاظت محیط زیست شده و پس از اتمام خدمت سربازی با توجه به اینکه با ابعاد این شغل کاملاً آشنا شده و علاقمند شده بودم، وارد این شغل شدم.


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.