انرژی
کد مطلب: 83102
13:54
22 شهریور 1399

کاهش مصرف گاز با بهینه کردن رایگان موتورخانه های منازل

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: طرحی به هیئت وزیران داده‌ایم که براساس آن بتوانیم موتورخانه‌های منازل مردم را بدون اعمال هزینه‌های اضافی و به‌صورت رایگان بهینه کنیم.

به گزارش زیست آنلاین، حسن منتظر تربتی با بیان اینکه بعد از توسعه گازرسانی، اولویت ما بهینه‌سازی مصرف گاز است، افزود: در این طرح با مراجعه با منازل مردم، موتورخانه‌ها و تجهیزات آن را بدون پرداخت هیچگونه هزینه‌ای اصلاح خواهیم کرد و پیش‌بینی می‌کنیم این اقدام نقش موثری در کاهش مصرف گاز خواهد داشت.

تربتی با اشاره به اینکه هم اکنون صدور قبوض کاغذی گاز با همکاری مردم متوقف شده است، افزود: از محل چاپ نکردن و توزیع قبوض کاغذی، ۸۵ میلیارد تومان صرفه جویی داشته‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه افزایش تولید در میدان‌های پارس‌جنوبی، سبب شده تا بخش زیادی از نیاز کشور به انرژی از طریق گاز رفع شود، عنوان کرد: هم اکنون بخش زیادی از نیاز نیروگاه‌ها را با گاز تامین می‌کنیم که این مسئله علاوه بر اینکه به حفظ محیط زیست کمک کرده، درآمدهای ارزی کشور را هم افرایش داده است، زیرا ما را از یک واردکننده گازوئیل به یک صادرکننده این فرآورده تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه از محل جایگزینی گاز به جای نفت سفید و گاز مایع نیز صرفه جویی‌های زیادی انجام شده است، افزود: مجموع افزایش تولیدی که در پارس‌جنوبی رخ داده معادل ۲ میلیون بشکه نفت در روز است و این افزایش تولید در کنار توسعه گازرسانی باعث شده تا کشور از تردد ۲ میلیون تانکر نفت سفید در شهرهای مختلف بی‌نیاز شده و همچنین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کپسول گاز مایع از رده خارج شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تربتی تصریح کرد: افزایش تولید در پارس‌جنوبی، باعث افزایش صادرات نیز شده و هم اکنون گاز ایران به عراق، ترکیه، ارمنستان و نخجوان صادر می‌شود. همچنین از سال ۹۲ تاکنون و با افزایش تولید در پارس‌جنوبی، صادرات گاز کشور ۸۸ درصد رشد داشته است.


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.