انرژی
کد مطلب: 81946
15:00
18 آذر 1398

رونق انرژی‌های تجدیدپذیر از مالیات اخذ شده در قبوض برق

نمایندگان مجلس به تازگی از تلاش برای اختصاص ۲۵درصد از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق به تولید و رونق انرژی‌های تجدیدپذیر یا همان تولید برق از خورشید خبر داده‌اند.

به گزارش زیست آنلاین، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در قبوض سال آینده بیشتر نشود، تولید این نوع انرژی در کشور دوام نمی‌آورد.

نمایندگان مجلس به تازگی از تلاش برای اختصاص ۲۵درصد از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق به تولید و رونق انرژی‌های تجدیدپذیر یا همان تولید برق از خورشید خبر داده‌اند. همچنین این خواسته نمایندگان مبنی بر اختصاص منبع درآمدی به تجدیدپذیرها و توسعه آن‌ها در قالب یک طرح در کمیسیون انرژی در حال بررسی است.

اختصاص ۲۵درصد از مالیات قبوض برق برای تولید انرژی‌های خورشیدی

به همین منظور هادی قوامی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به طرحی مبنی بر «اختصاص ۲۵درصد، از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق، برای رونق تولید انرژی‌های خورشیدی و بادی»، درخصوص وضعیت سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر توضیحاتی ارائه کرد.

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق لایحه بودجه سال ۹۷ سهم انرژی‌های تجدیدپذیر و برق روستایی از عوارض دریافتی هر قبض برق ۸ درصد بود که در نهایت مجلس سهم دو بخش انرژی تجدیدپذیر و برق روستایی را از هر قبض به ۱۰درصد افزایش داد تا علاوه بر تناسب با میزان مصرف، پرمصرف‌ها عوارض بیشتر و کم‌مصرف‌ها پرداخت کمتری داشته باشند.

قوامی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در این بخش به دلیل تحریم‌ها و گران شدن تجهیزات با چالش رو به رو شده است، افزود: برخی از نمایندگان مجلس در تلاشند سهم انرژی تجدیدپذیر را از محل اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده در قبوض برق برای تولید و رونق انرژی‌های خورشیدی به ۲۵درصد برسانند.

این نماینده مجلس با ابراز امیدواری از اینکه در بودجه سال ۹۹ مساعدتی به گروه‌های هدف یا ضعیف درآمدی شود تا از این افزایش قیمت برق متضرر نشوند، گفت: اگر سهم انرژی‌های تجدیدپذیر در قبوض سال آینده بیشتر نشود تولید این نوع انرژی در کشور نمی‌تواند دوام بیاورد.

قوامی ادامه داد: سرمایه‌ گذاری برای تولید ۶۰مگاوایت برق در اسفراین انجام شد و باوجود آغاز به کار سرمایه‌گذار به دلیل گرانی تجهیزات، ادامه کار به چالش خورد.

وی با بیان اینکه تعدادی از نیروگاه‌های کوچک به صورت پراکنده در اسفراین و نقاط روستایی به بهره‌برداری و تولید رسیده‌اند، اضافه کرد: امیدوارم خرید تضمینی برق نیز مورد توجه قرار گیرد تا سرمایه‌گذاران فعال در این حوزه بابت ادامه کار نگرانی نداشته باشند.

به گزارش انرژی امروز، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است کمربند خورشیدی و تونل‌های بادی کشور می‌توانند به تولید انرژی‌های بسیار منجر شوند، همچنین ایران با منابع خود می‌تواند در تامین نفت و برق دنیا بسیار تاثیرگذار باشد اما این مهم اتفاق نیفتاده است به دلیل آنکه نگاه‌ها توزیعی است نه تولیدی.


اخبار مرتبط
همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.