محیط زیست
کد مطلب: 81043
12:00
27 خرداد 1398

افزایش موقتی ازن و ذرات معلق در پایتخت و مهر و موم شدن ۲ واحد صنعتی آلاینده در دلیجان

پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق طی صبح امروز (۲۷ خرداد) است که عمدتا ناشی از کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر است. همچنین، سرپرست حفاظت محیط زیست دلیجان گفت: ۲ واحد صنعتی آلاینده زیست محیطی هفته جاری در این شهرستان با حکم قضایی مهر و موم شد.

به گزارش زیست آنلاین، مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از افزایش نسبی غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ازن و ذرات معلق در هوای پایتخت طی امروز و فردا (۲۷ و ۲۸ خرداد) خبر داد.

حسین شهبازی اظهار کرد: پیش‌بینی‌های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا نشان دهنده افزایش نسبی غلظت آلاینده‌ها به‌ویژه ذرات معلق طی صبح امروز (۲۷ خرداد) است که عمدتا ناشی از کاهش میزان ناپایداری جوی و ازدیاد تردد خودروها در سطح شهر است.

وی ادامه داد: با تغییر شرایط جوی در طول روز برای برخی ساعات افزایش میزان ابرناکی و وزش باد انتظار می‌رود که در بهبود کیفیت هوا موثر است.

مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه همچنین طی برخی ساعات امروز (۲۷ خرداد) با افزایش تابش نور خورشید، گرمای هوا و وجود آلاینده‌های مورد نیاز شرایط برای تولید آلاینده ازن فراهم می‌شود، تصریح کرد: از این رو افزایش نسبی این آلاینده طی ساعات ۱۴ تا ۱۸ عصر دور از انتظار نیست.

شهبازی با اشاره به اینکه این شرایط جوی کم و بیش تا فردا (۲۸ خرداد) تداوم دارد، گفت: انتظار می‌رود طی فردا بر غلظت برخی آلاینده‌ها از جمله ذرات معلق و آلاینده ازن افزوده شود و وضعیت کیفیت هوای برخی مناطق شهر تهران در آستانه شرایط نامطلوب به‌ویژه برای گروه‌های حساس قرار گیرد.

به گفته وی این شرایط موقتی است و ناپایداری‌های جوی در بعد ازظهر فردا (۲۸ خرداد) بهبود وضعیت کیفیت هوای پایتخت را به دنبال دارد.

به گزارش ایسنا، مدیر واحد مدل‌سازی و پیش‌بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در پایان با بیان اینکه کیفیت هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ۸ صبح امروز با میانگین ۷۱ در شرایط سالم قرار داشت، گفت: کیفیت هوای هم اکنون نیز با میانگین ۸۵ همچنان در شرایط سالم است.

افزایش غلظت ازن

۲ واحد صنعتی آلاینده در دلیجان مهر و موم شد

سرپرست حفاظت محیط زیست دلیجان گفت: ۲ واحد صنعتی آلاینده زیست محیطی هفته جاری در این شهرستان با حکم قضایی مهر و موم شد.

«فرامرز جدیدی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این واحدها در زمینه تولید ایزوگام در شهرک صنعتی و قطب صنعتی بوعلی فعالیت داشتند و به دلیل آلایندگی مشهود و بی توجهی به اخطارهای زیست محیطی با دستور دادستان شهرستان دلیجان از ادامه فعالیت بازماندند.

وی اظهار داشت: در صورتی که واحدهای صنعتی آلاینده اصلاح فیلتراسیون را در دستور کار قرار دهند مجوز فعالیت مجدد برای آنها صادر می‌شود.

سرپرست حفاظت محیط زیست دلیجان بیان کرد: بیشترین واحدهای دریافت کننده اخطار زیست محیطی در دلیجان تولید کننده عایق رطوبتی هستند.

جدیدی عنوان کرد: پایش و نظارت شبانه روزی صنایع توسط محیط زیست شهرستان در دستور کار قرار گرفته است تا از چالش‌های زیست محیطی جلوگیری شود.

سرپرست حفاظت محیط زیست دلیجان، شمار واحدهای صنعتی فعال در زمینه تولید ایزوگام و قیر این شهرستان را ۱۲۰ واحد عنوان کرد و افزود: این واحدها در چهار شهرک و ناحیه صنعتی فعالیت دارند.

جدیدی اضافه کرد: واحدهای صنعتی علاوه بر پایش مستقیم ملزم به خود اظهاری در پایش نیز هستند که از طریق آزمایشگاه معتمد محیط زیست، خروجی آنها با هدف مطابقت با استاندارد اندازه گیری می‌شود.

دلیجان در جنوب استان مرکزی با ۵۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰۰ واحد صنعتی در چهار شهرک و ناحیه صنعتی دارد.

جهت مشاهده مهمترین مطالب مرتبط می توانید بر روی هر یک از عناوین زیر کلیک کنید:

دستاوردهای کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

طرح مقدماتی کاهش آلودگی هوا جایگزین طرح جامع نمی‌شود

آیا برای اجتناب از فجایع اقلیمی آماده ایم 

دولت چگونه می تواند آسیب های اقلیمی را کاهش دهد؟

منابع آلودگی هوا در ایران چیست؟

آلودگی هوا موجب مرگ سالانه سه میلیون نفر

معاینه فنی راهکاری موثر برای کاهش آلودگی هوا  

خسارت‌های اقتصادی آلودگی هوای تهران

لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.