اکوتوریسم
کد مطلب: 79961
01:30
23 بهمن 1397

برکه خلف روستای تمیز قشم

روستای برکه خلف در میان جزیره‌ی زیبای قشم واقع شده است. روستایی که به تمیزی مشهور است و علاوه بر تمیزترین روستای ایران، در گردشگری پایدار نیز پیشتاز است.

به گزارش زیست آنلاین، روستای برکه خلف نام خود را از برکه‌ی آب شیرینی که متعلق به فردی به نام خلف بوده، گرفته است. در این روستا ارزش آب از طلا هم بیشتر است و تقریبا همیشه این روستا با مشکل کم آبی مواجه بوده است. اما این موضوع باعث نشده که اهالی روستا خصلت اجداد خود را فراموش کنند.

برکه خلف روستای تمیز قشم

آنها اعتقاد دارند که تمیزی و پاکیزگی جزو ویژگی‌های ذاتی آنهاست و پیشینیان آنها نیز در این روستا به تمیزی محیط خود اهمیت می‌دادند. در سالی که رییس محیط زیست منطقه‌ی آزاد قشم تصمیم گرفت تا تمیزترین روستای جزیره را انتخاب کند، مردم روستای برکه خلف باز هم دست به کار شدند و تمام روستا را از وجود هر زباله و کثیفی پاک کردند. با اینکه مردم برکه خلف عادت به تولید کمترین میزان زباله را دارند اما گردشگرانی که وارد روستا می‌شوند با خود زباله می‌آورند. برای همین مردم برکه خلف برای کسب این لقب باید تمامی زباله‌ها را روستا خارج می‌کردند. آنها یک روز بعد از مراسم عروسی که در این روستا برگزار شده بود، تمام روستا را با همکاری هم جارو کردند و لقب تمیزترین روستای جزیره را دریافت کردند.

روستای تمیز قشم

اما این روستا علاوه بر تمیزی، ویژگی‌ها خاص دیگری نیز دارد که آن را از سایر روستاهای ایران متمایز می‌کند. اهالی این روستا در چند سال گذشته از گونه ای صدف درخطر انقراض به نام صدف لب سیاه نیز حفاظت کرده‌اند.

همچنین دره ستارگان در مجاورت این روستا قرار دارد. دره‌ای که از فرسایش خاک، ماسه و سنگ به وجود آمده است. و براساس تحقیقات، به دوره‌ی زمین شناسی سنوزوئیک تعلق دارد. این دره بیش از ۲ میلیون سال قدمت دارد. بومیان اعتقاد دارند که هنگامی که ستارگان با زمین برخورد کرده‌اند خاک منطقه بالا آمده و به این شکل خشک شده است.

همچنین هنر گلابتون دوزی نیز در میان زنان روستای برکه خلف بسیار رایج است. گلابتون دوزی نوعی دوخت سنتی است که با نخ گلابتون انجام می‌شود. همچنین خوس دوزی نیز در میان زنان روستا باب است که این هنر روی تور و شال‌های سنتی دوخته می‌شود. مردهای روستا اکثرا به صیادی مشغول هستند.

برکه خلف روستای تمیز قشم

روستای برکه خلف قشم

از جمله جاذبه های گردشگری قشم که توجه ویژه ای به آن می شود و قشم همه ساله به خاطر آن پذیرای مسافرین و گردشگران زیادی می باشد، روستای برکه خلف است که در ۱۹ کیلومتری شهر قشم قرار دارد و در گردشگری پایدار نیز پیشتاز است.. نام روستای بركه خلف كه مردمانی بسیار خونگرم دارد از دو كلمه بركه و خلف تشكیل شده است. بركه ی آب شیرینی در این روستا وجود دارد كه گویا مربوط به شخصی به نام خلف بوده است و این نام را بر این روستا ماندگار كرده است. راه دسترسی به روستای بركه خلف آسفالته می باشد و از روستا تا ابتدای دره ستاره ها، جاده خاكی به طول حدود ۵۰۰ متر با شرایطی مناسب برای ماشین های سواری مهیا شده است. مردم این روستا به حفظ محیط زیست اهمیت ویژه ای می دهند . مردم روستای برکه خلف از گونه ای صدف درخطر انقراض به نام صدف لب سیاه حفاظت کردند. هنر زنان این روستا نیز زبان زد خاص و عام است. هنر گلابتون دوزی و سوزن دوزی این منطقه نیز بسیار مشهور است. ویژگی دیگر این روستا پاکیزگی و آرامش آن می باشد. مردم این روستا خودشان در نظافت و پاکیزگی روستا کوشش می کنند و از این نظر روستای برکه خلف نمونه می باشد. چنانچه قصد دیدن این روستای تاریخی و گردشگری را دارید با ما در تور قشم همراه باشید.

لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.