محیط زیست
کد مطلب: 78876
03:00
09 مهر 1397

قیمت قوطی رب گوجه فرنگی چقدر است

از سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده انتظار می رود که قیمت واقعی رب گوجه فرنگی را طبق هزینه های تولید محاسبه و اعلام کند چرا که نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر قوطی رب گوجه فرنگی غیر واقعی است.

به گزارش زیست آنلاین، قاسمعلی حسنی دبیر کل بنکداران مواد غذایی، با تکذیب احتکار رب گوجه فرنگی در انبارها اظهار کرد: رب گوجه فرنگی کالای غیر استراتژیک وغیر ارزش افزوده است که نیازی به احتکار آن نیست.

وی گرانی رب گوجه فرنگی را مقطعی دانست و افزود: هم اکنون عوامل متعددی نظیر افزایش قیمت گوجه فرنگی،قوطی،بسته بندی و مشکلات در حمل و نقل همگی دست به دست یکدیگر داده است تا قیمت رب گوجه فرنگی در بازار افزایش یابد که مجددا با برداشت انبوه گوجه فرنگی ،قیمت کاهش خواهد یافت.

حسنی ادامه داد: با وجود آنکه از هر ۴ کیلو گوجه یک کیلو رب بدست می‌آید، از این رو با احتساب هزینه‌های مختلف نظیر قوطی،در پلاستیکی،کارتن و سود کارخانه دار،قیمت برای مصرف کننده بالا می‌رود،اما این دلیلی نمی‌شود که کارخانه‌های رب با قیمت‌های نامعقول محصول را در بازار عرضه کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه جو روانی و شایعه پراکنی مبنی بر کمبود رب گوجه فرنگی در بازار بر گرانی‌ها دامن زده است،بیان کرد: براین اساس از سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده انتظار می رود که قیمت واقعی رب گوجه فرنگی را طبق هزینه‌های تولید محاسبه و اعلام کند چرا که نرخ ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر قوطی رب گوجه فرنگی غیر واقعی است.

وی با انتقاد از ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی تصریح کرد: صادرات گوجه فرنگی هیچ ارتباطی به گرانی رب گوجه ندارد، از این رو از مسئولان انتظار می رود که نسبت به این موضوعات آگاهانه تر تصمیم بگیرند چرا که صادرکنندگان بازارهای هدف را یک شبه بدست نیاوردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دبیرکل بنکداران مواد غذایی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی نداریم،افزود: با توجه به شرایط کنونی و جو سازی‌های اخیر به خانوار توصیه می‌شود که از خرید غیر ضرور اجتناب کنند، تا با سو استفاده دلالان،قیمت ها بیش از پیش در بازار افزایش نیابد.

گوجه فرنگی

صادرات گوجه فرنگی قیمت آن‌ را دو برابر کرد

به گزارش ایسنا، در تاریخ ۴ مهر ماه ۹۷ قیمت گوجه‌فرنگی و رب گوجه‌فرنگی در بازار مصرف طی هفته‌ها و ماه اخیر افزایش چند برابری نسبت به گذشته پیدا کرده است که به گفته اسدالله کارگر - رییس اتحادیه فروشندگان میوه - افزایش صادرات این محصول در کنار افزایش تقاضای داخلی آن از سوی کارخانه‌ها عامل گرانی آن بوده و این در حالی است که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با وجود پیگیری‌های خبرنگار ایسنا در این زمینه پاسخگو نبودند.

براساس آمار رسمی منتشر شده طی پنج ماهه نخست امسال بالغ بر ۳۵۴ هزار تن گوجه‌فرنگی به ارزشی بالغ بر ۱۸۰ میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده است که از نظر وزنی ۸۷.۳ درصد و از نظر ارزشی ۶۵.۸۲ درصد بیشتر از همین بازه زمانی در سال گذشته بوده است.

این افزایش صادرات که طبیعتا در پی افزایش چند برابری نرخ ارز اتفاق افتاده در حالی به ثبت رسیده است که قیمت گوجه‌فرنگی در بازار داخلی رو به افزایش بوده و به گفته کارخانه‌های تولیدکننده رب گوجه‌فرنگی این محصول نیز به دنبال گرانی گوجه‌فرنگی با افزایش قیمت مواجه شده است، چراکه گوجه‌فرنگی در سال گذشته و در همین بازه زمانی حداکثر کیلویی ۲۰۰۰ تومان قیمت داشت. حال آنکه قیمت آن در سطح شهر به کیلویی ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان رسیده است.

قیمت رب گوجه فرنگی

افزایش ۱۰۶ درصدی قیمت گوجه‌فرنگی

براساس آخرین آمار رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نیز هر کیلوگرم گوجه فرنگی به طور متوسط ۴۵۲۴ تومان در سطح شهر تهران در هفته منتهی به ۳۰ شهریورماه فروخته شده است که نسبت به هفته قبل ۱۵.۶ درصد، نسبت به هفته مشابه ماه قبل ۴۲.۱ درصد و نسبت به هفته مشابه سال قبل ۱۰۶.۷ درصد گران‌تر شده است.

البته وزیر صنعت، معدن وتجارت صادرات گوجه فرنگی را ممنوع اعلام کرده است اما به گفته مسئولان صنایع غذایی باتوجه به اینکه ابتدای تابستان اوج برداشت گوجه‌فرنگی است که در آن زمان صادرات اوج گرفته، ممنوعیت صادرات دیر اعلام شده است.   

اما مشخص نیست که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به عنوان تامین‌کننده و تنظیم‌کننده بازار و مسئولان دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان چرا اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهند که هفته به هفته گوجه‌فرنگی نایاب‌تر می‌شود.

با وجود پیگیری‌های فراوان خبرنگار ایسنا از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برای شنیدن علت اینکه چرا برنامه‌ریزی برای محدودیت صادرات و تامین و تنظیم بازار گوجه‌فرنگی در این وزارتخانه انجام نمی‌شود و اساسا از نظر این وزارتخانه دلیل گرانی گوجه‌فرنگی چیست، هیچ یک از مسئولان حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشدند.

بیشتر بخوانید: صادرات گوجه فرنگی گلخانه ای آزاد است

 

لینک کوتاه:


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.