اجتماعی
کد مطلب: 23
09:31
04 اردیبهشت 1392

تصویر جدیدی از زمین در میان حصار آبی رنگ

ناسا به تازگی تصویری منتشر کرده است که نشان می دهد زمین مانند ذره کوچکی است که یک حباب مغناطیسی عظیم در اطرافش قرار گرفت.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از  مهر، این تصویر نشان دهنده سرعت و انرژی یکی از لایه های محافظ زمین موسوم به لایه مگنتوسفر است که اطراف زمین را در زمان گردش به دور خورشید، فرا می گیرد.

دانشمندان از داده های فضاپیمای WIND ناسا، برای ارائه یک تصویر شفاف استفاده کرده که نشان می دهد چگونه جریان ذرات خورشیدی توسط این حباب منعکس شده و به زمین نمی رسند.

محققان ناسا داده های به دست آمده از WIND را مورد بررسی قرار دادند. این داده ها از ۱۷ تحقیق این کاوشگر طی  ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ به دست آمده تا اطلاعات بیشتری از شرایط متغیر و قابل توجه درون این سیستم پیچیده و آشفته موسوم به شوک جلویی(foreshock) ارائه شود.

همانطور که مگنتوسفر به سختی در طول فضا حرکت می کند یک سری امواج خمیده یا تکانه های منحنی(bow shock) ایجاد می کند - مانند حرکت آب در جلوی یک کشتی در حال حرکت. شوک جلویی درست در جلوی این امواج خمیده قرار دارد.

شرایط در شوک جلویی در واکنش به جریان ذرات خورشیدی ناشی از خورشید تغییر می کند و موجب می شود میدانهای مغناطیسی را حرکت کرده و امواج فراگیرتری را در منطقه ایجاد کند.

"لین ویلسون" معاون پروژه فضاپیمای WIND در مرکز پرتاب فضایی گادارد ناسا توضیح می دهد که چگونه خطوط منحنی سرد یک نوع خاص از ضربان های مغناطیسی به نام ساختارهای مغناطیسی کوتاه دامنه  بزرگ (SLAMS) ایجاد می کنند.

شوک جلویی در جلوی مگنتوسفر، درست در خط بین خورشید و زمین قرار دارد از این رو این یک مکان حیاتی برای شناخت آن است که کدام رویدادهای کوچک می تواند به نتایج بزرگ منجر شود. آنچه که برای میدان مغناطیسی زمین روی می دهد بستگی دارد به آنچه که در این منطقه و در جلوی شوک خمیده روی می دهد دارد.

این امر میزان انرژی را که به مگنتوسفر وارد می شود، تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی این انرژی وارد مگنتوسفر می شود می تواند توفانهای خورشیدی قدرتمندی تولید کرده و ارتباطات ماهواره ای مخابراتی و GPS را تحت تاثیر قرار دهد.

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها


ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.