•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۸۰۵۴۵

30 میلیارد ضرر به محیط زیست/ کشف لاشه قوچ وحشی در منطقه شیربند دامغان


مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ضمن اشاره به این‌که متخلفین در سال گذشته مبلغ ۳۰ میلیارد ریال خسارت به حفاظت محیط زیست خراسان رضوی وارد کرده‌اند، گفت: مقادیری از این جرایم به حساب خزانه واریز و مابقی در دست پیگیری است.

به گزارش زیست آنلاین، مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری ۱۰۳۹ شکارچی متخلف و کشف ۲۰۲ قبضه اسلحه در سال گذشته خبر داد.

بتورج همتی، اظهار کرد: ماموران یگان حفاظت  محیط زیست استان طی گشت‌های مستمر در مناطق و زیستگاههای استان  ۱۰۳۹ شکارچی غیر مجاز را درسال گذشته به قانون سپردند.

وی افزود: متخلفان در قالب  ۷۰۰ فقره پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند و از آنان ۲۰۲قبضه سلاح شکاری و ۳۰۰۰ تیر فشنگ شکاری نیز کشف و ضبط شد.

این مقام مسئول به کشف لاشه ۲۳۸ راس پستاندار وحشی از قبیل قوچ و میش ،آهوی وحشی، کل و بز ،گراز و  ۴۰۷ قطعه  پرنده وحشی که توسط شکارچیان شکار و صید شده بودند اشاره کرد و افزود: بیش از ۱۰ هزار قطعه ماهی و ۱۹ هزار قطعه  انواع گونه های جانوری از قبیل ۱۶ هزار عقرب و سایر پرندگان وحشی از صیادان درسال گذشته کشف شده است.

همتی هم‌چنین افزود: یگان حفاظت محیط زیست استان طی سال گذشته موفق به خروج قریب ۳۰ هزار راس دام (گوسفند – بز)  که بطور غیر مجاز  در مناطق چهار گانه محیط زیست در حال چرا بودند، شدند و برای مالکین متخلف دام ها تشکیل پرونده  شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در خصوص اقدامات صورت گرفته درخصوص ممانعت از آلودگی های زیست محیطی گفت: در سال گذشته،  از ۷۲۸ مورد آلودگی منابع آب،هوا و خاک جلوگیری به عمل آمده و به ۵۶۷ واحد صنعتی جهت رفع آلودگی اخطاریه های زیست محیطی صادر شده است.

وی هم‌چنین گفت: محیط بانان خراسان رضوی علاوه بر وظایف ذاتی خود ، در قالب طرح یک ساعت با محیط بان که با هدف ارتقاء فرهنگ  زیست محیطی در مدارس حاشیه روستاهای مناطق چهارگانه انجام می‌شود، درسال گذشته قریب ۲۰۰۰ نفر ساعت آموزش‌های زیست محیطی ارائه کردند.

وی درخصوص پیشگیری از جرایم شکار و صید نیز گفت: محیط بانان موفق شدند ۷۱ متخلف را  قبل از اقدام به شکار دستگیر و به جرم شروع به شکار به مراجع قضایی معرفی کنند.

همتی در گفت‌وگو با ایسنا، به اطفا حریق به مساحت ۱۳۳ هکتار که بیشترین  وسعت آن، در پارک ملی تندوره رخ داده است اشاره کرد و افزود:  علاوه بر آن ۳۸ مورد پرونده تخلف درخصوص متجاوزین به طبیعت که عمدتاً اقدام به بوته کنی و برداشت غیر مجاز شن و خاک داشتند تشکیل شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در پایان ضمن اشاره به این‌که متخلفین در سال  گذشته  مبلغ ۳۰ میلیارد ریال خسارت به حفاظت محیط زیست خراسان رضوی وارد کرده‌اند، گفت: مقادیری از این جرایم به حساب خزانه واریز و مابقی در دست پیگیری است.

کشف لاشه قوچ در دامغان

کشف لاشه قوچ وحشی در منطقه شیربند دامغان

دامغان - رئیس اداره محیط‌زیست دامغان بااشاره به کشف لاشه یک راس قوچ وحشی در منطقه شکارممنوع طالو و شیربند این شهرستان گفت: متخلفان شناسایی و تلاش برای دستگیری آن‌ها ادامه دارد.

فرامرز اسفندیاری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه مأموران یگان حفاظت محیط‌زیست دامغان طی گشت و کنترل منطقه شکارممنوع طالو شیربند در شبانه‌روز گذشته به دو متخلف برخورد کردند، ابراز داشت: متخلفان با مشاهده مأموران یگان محیط‌زیست با تیراندازی و بهره‌گیری از تاریکی شب توسط موتورسیکلت اقدام به فرار کردند.

وی بابیان اینکه افراد شناسایی‌شده و با همکاری نیروی انتظامی تلاش برای دستگیری آن‌ها ادامه دارد، اضافه کرد: از این متخلفان لاشه یک رأس قوچ وحشی نیز کشف‌شده است.

رئیس اداره محیط‌زیست دامغان بابیان اینکه بهار فصل زادوولد حیات‌وحش در طبیعت است، ابراز داشت: علیرغم آنکه مأموران یگان حفاظت محیط‌ زیست مناطق تحت حفاظت را به‌دقت پایش می‌کنند اما از مردم نیز انتظار می‌رود هرگونه رد شکارچیان را به محیط‌زیست بلافاصله اطلاع دهند.

اسفندیاری افزود: از طبیعت گردان نیز درخواست می‌شود در سفر به طبیعت هیچ حیوان یا پرنده‌ای را از طبیعت خارج نکنند و در این ایام مراقب حیات‌وحش باشند.

جهت مشاهده مهمترین مطالب مرتبط می توانید بر روی هر یک از عناوین زیر کلیک کنید:

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction