•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۸۰۵۴۳

آبگیری 63 درصد از عرصه پارک ملی دریاچه ارومیه


معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از آبگیری ۶۳ درصد از عرصه پارک ملی دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: تراز دریاچه ارومیه ۱۱۸ سانتی متر افزایش یافته است.

به گزارش زیست آنلاین، حجت جباری با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه تصریح کرد: سطح تراز دریاچه ارومیه در ۳۰ فروردین ماه سال جاری، ۱۲۷۱.۴۵متر بالاتر از سطح آب‌های آزاد بوده که نسبت به ابتدای سالی آبی ۹۸-۹۷ (با تراز  ۱۲۷۰/۷۴)، ۱۱۸ سانتی متر افزایش داشته است.

وی ادامه داد: نسبت به سطح تراز زمان مشابه در سال گذشته  ، ۷۴سانتی متر و نسبت به حداقل سطح تراز ثبت شده در دریاچه ارومیه ( با تراز   ۱۲۷۰.۰۸) در حدود ۱۳۷ سانیمتر افزایش در سطح تراز دریاچه مشاهده می‌شود که در طی ۸ سال گذشته بالاترین تراز ثبت شده برای دریاچه است.  

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان این‌که بر اساس تصاویر ماهواره ای لندست ۸  سطح عرصه آبی دریاچه ارومیه در ابتدای سال آبی ۹۸- ۹۷  برابر با ۱۳۰۰ کیلومتر مربع بوده است، خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از بارش‌های اخیر در سطح حوضه آبریز به استناد جدیدترین تصویر ماهواره‌ای از سطح دریاچه ارومیه (تصاویر ماهواره‌ای لندست ۸ مورخ ۱۳ آوریل ۲۰۱۹ (برابر با ۲۴ فروردین ۱۳۹۸)، مساحت عرصه آبی به طور تقریبی با ۲۱۰۰ کیلومتر مربع افزایش به ۳۴۰۰ کیلومتر مربع رسیده است.

جباری افزود: در حال حاضر ۶۳ درصد از عرصه پارک ملی دریاچه ارومیه دارای آب است که نسبت به ابتدای سال آبی ۴۱ درصد افزایش سطح وجود دارد.

وی افزود: میزان افزایش حجم آب دریاچه از  ابتدای سال آبی جاری برابر  ۲.۷۰ میلیارد مترمکعب و میزان تغییرات نسبت به زمان مشابه در سال گذشته  ۱.۷۶ میلیارد متر مکعب افزایش است.

حال خوش دریاچه ارومیه


دریاچه ارومیه سیراب شد

باران‌های اخیر تاثیرات بسیار مثبتی را در دریاچه ارومیه گذاشته، به‌گونه‌ای که وضعیت این دریاچه بسیار بهبود یافته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس آمار از ابتدای سال آبی تاکنون دریاچه ارومیه ۵۵ سانتی‌متر افزایش ارتفاع داشته که از نظر کارشناسان عدد بسیار قابل قبولی است. بر این اساس، حدود ۱.۳ میلیارد مترمکعب به ذخایر آب دریاچه ارومیه اضافه شده و به گفته محمد حاج‌رسولی‌ها - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران - وسعت این دریاچه حدود ۵۲۰ کیلومتر مربع افزایش یافته است.

همچنین فرهاد سرخوش - مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه - اخیراً به ایسنا گفته است که حجم آب دریاچه ارومیه بیش از یک میلیارد مترمکعب افزایش یافته و تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۱.۱۹ است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۵ سانتی‌متر افزایش داشته است.

وی با بیان این‌که حجم آب فعلی موجود در دریاچه ارومیه، ۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: حجم آب دریاچه ارومیه سال گذشته یک میلیارد با ۹۹۰ میلیون متر مکعب بود که امسال نسبت به سال گذشته یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان این‌که طی روزهای اخیر ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب از سدها و رودخانه‌های استان وارد دریاچه ارومیه شده، اظهار کرد: عمده ورودی آب به پیکره از سمت جنوب دریاچه و از رودخانه‌های زرینه و سیمینه رود و گدار مهاباد بوده است و باید گفت که دریاچه وضعیت تهدید خود را سپری کرده است و بارش‌های اخیر و رهاسازی‌ها سبب بهبود وضعیت دریاچه شده و همچنان رهاسازی از سد بوکان و مهاباد به سمت پیکره ادامه دارد.

جهت مشاهده مهمترین مطالب مرتبط می توانید بر روی هر یک از عناوین زیر کلیک کنید:


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction