•  
 •  0 دیدگاه
 •  خبر
 • کد خبر : ۸۰۲۷۹

نگهداری گیاه در آپارتمان تا چه حد مفید است؟


برخی محققان می گویند گیاهان آپارتمانی قسمت عمده آلاینده‌های هوای داخلی خانه‌ها را از بین نمی‌برند و اثر تصفیه‌کنندگی گیاهان آپارتمانی در فضاهای داخلی آپارتمان بسیار ناچیز است به‌طوری‌که می‌توان گفت اثری ندارند، اما گروهی دیگر از محققان بر این باورند که گیاه هان علاوه بر زیبایی محیط باعث سلامت روح وجسم می شود و انرژی خوبی به افراد می دهد

به گفته اریل رایز (Ariel Ries) از کارمندان یک فروشگاه گل و گیاه، مشتریان در خرید گیاهان دو پرسش عمده را مطرح می‌کنند، یکی اینکه آیا این گیاه حیوان خانگی من را می‌کشد؟ و یا چه نوع گیاهانی برای تمیز کردن هوای آپارتمان بهتر است؟

معمولاً در ذهن عامه مردم این است که گیاهان آپارتمانی می‌توانند هوا را از آلودگی پاک کنند؛ اما اکنون با توجه به تحقیقاتی که چندین سال روی این موضوع انجام‌گرفته، بیشتر دانشمندان می‌گویند این مسئله درست نیست.

الیوت گال (Elliot Gall) استاد دانشگاه دولتی پورتلند (Portland State) در این رابطه می‌گوید: «این‌یک ایده جذاب و قابل‌توجه است؛ اما نشریات و مقالات علمی نشان می‌دهند که گیاهان آپارتمانی معمولاً تأثیر بسیار کمی در تمیز کردن هوای داخل خانه‌دارند.»

مایکل وارینگ (Michael Waring) استاد دانشگاه درکسل (Drexel) با توجه به نظر گال در رابطه با گیاهان آپارتمانی گفت: «به نظر من گیاهان آپارتمانی به همان میزان کم هم نمی‌توانند هوای داخل خانه را پاکیزه کنند.»

ریچارد کورسی (Richard Corsi) از محققان آلودگی هوا نیز با نظر وارینگ موافق بوده و تاکید می‌کند که گیاهان آپارتمانی اصلاً قادر به تمیز کردن هوای داخل خانه نیستند.

در اینجا این مسئله مطرح می‌شود که چرا در نشریات و رسانه‌های عمومی بیشتر بر فواید این نوع گیاهان و اثر آن‌ها در پاک کردن هوای داخلی خانه‌ها تاکید می‌شود. با توجه به این مسئله که گیاهان قادر به تمیز کردن آلودگی هوا هستند چرا این امکان برای هوای داخلی خانه وجود ندارد؟ درواقع الآن یک سردرگمی ایجادشده که واقعیت کدام است؟

در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی بیل والترتون (Bill Wolverton) دانشمند ناسا تحقیق کرد که آیا گیاهان معمولی می‌توانند نوع خاصی از آلاینده‌های هوا با عنوان ترکیبات آلی فرار را از بین ببرند؟ ترکیبات آلی فرار، ترکیبات شیمیایی آلی بوده که در دمای اتاق دارای فشار بخار بالایی هستند. این ترکیبات بسیار متنوع بوده و در همه‌جا پراکنده می‌شوند. این فشار بخار بالا به دلیل پایین بودن نقطه‌جوش مواد، موجب می‌شود که تعداد مولکول‌های قابل‌توجهی از این مواد در اثر فرایند تبخیر یا تصعید به حالت گاز درآمده و در هوای اطراف منتشر شوند. اثرات سوء و مضرات این ترکیبات می‌تواند همچون یک نوع حساسیت و خارش گلو باشد یا به شکل سرطان نازوفارنکس (nasopharyngeal cancer) که بینی و بخش بویایی را درگیر می‌سازد، بروز پیدا کند.

به گزارش سینا پرس، برخلاف انواع دیگر آلودگی‌های هوا، مانند دود یا ذرات، ترکیبات آلی فرار را نمی‌توان از فیلتر هوا با یک فیلتر خوب رد کرد. به این معناست که در محیط‌ها و فضاهای بسته مانند آزمایشگاه‌ها یا فضاپیماها این ذرات و مواد ایجادشده و از بین نمی‌روند. این مشکلی بود که ناسا باید آن را حل می‌کرد؛ بنابراین وول ورتون (Wolverton) یک دانشمند نظامی سابق به تحقیق و بررسی این مسئله پرداخت که آیا گیاهان آپارتمانی می‌توانند این ترکیبات آلی فرار را جذب کرده و از بین ببرند؟

او در سال ۱۹۸۹ میلادی گزارشی منتشر کرد که در آن آمده بود؛ این گیاهان یک‌راه حل امیدوارکننده و مقرون‌به‌صرفه برای آلودگی هوا در داخل فضای بسته به‌حساب می‌آیند. این گزارش به‌طور مشترک توسط ناسا و یک گروه تجاری آمریکایی رسانه‌ای شد. او در سال ۱۹۹۶ میلادی مقاله‌ای منتشر کرد که چگونه می‌توان هوای تمیز را زیاد کرد؟ و در آن ۵۰ گیاه آپارتمانی را برای این منظور معرفی کرد.

وول ورتون بررسی‌هایی که انجام داده بود برای یک محیط آزمایشگاهی محفوظ صدق می‌کرد که ردوبدل شدن هوا در آن بسیار ناچیز بود درحالی‌که محیط خانه ‌این‌گونه نیست. اخیراً، وارنینگ و همکارانش 195 تحقیق را بررسی کردند تا بفهمند که آیا گیاهان خانه می‌توانند هوا را فیلتر کنند یا خیر؟ آن‌ها در بررسی‌های خود دریافتند که برخی از گیاهان نسبت به دیگر گیاهان مقادیر بیشتری از ترکیبات آلی فرار را از بین می‌برند؛ اما به‌طورکلی در یک اتاق بزرگ و یا فضای داخلی خانه با تعداد زیادی اتاق و در و پنجره که هوا را با بیرون ردوبدل می‌کند، این عمل امکان‌پذیر نیست. حتی اگر کسی بخواهد این عمل را انجام دهد باید در هر 33 سانتی‌مترمربع یک گیاه بگذارد که این برای فضای زندگی عملاً غیرممکن بوده و تنها برای فروشگاه‌های گل و گیاه ممکن است. در سال های گذشته گروهی از محققان بررسی کردند که آیا گیاهان آپارتمانی می‌توانند ازون را در فضای اتاق از بین ببرند؟ ‌سوختگی داخل ریه‌ها اغلب به‌عنوان اثرات وجود ازون معرفی می‌شوند که می‌تواند باعث تنفس دردناک، حملات آسم و حتی بیماری مزمن ریوی شود. محققان دریافتند که حتی مؤثرترین گیاهان نیز به‌سختی می‌توانند سطح ازون فضاهای داخلی را کاهش دهند. گال از اساتید دانشگاه دولتی پورتلند این‌گونه توضیح می‌دهد که من معتقدم برای اینکه بتوان از تأثیر حتی کم گیاهان برای کاهش آلودگی فضای داخلی آپارتمان‌ها استفاده کرد، باید حداقل برای هر 8/ 1 مترمربع یک گیاه استفاده کرد. این مسئله خود مشکلی بزرگ محسوب می‌شود. علاوه بر آن ممکن است باوجود گیاهان زیاد در خانه میزان رطوبت فضای داخلی زیاد شده و مشکلات دیگری ایجاد کند. لازم به تذکر است که تنها می‌توان در فروشگاه‌های گل و گیاه در هر 800 فوت مربع 800 گیاه را جا داد. هیلتون کارتر یک فیلم‌ساز و طراح صحنه است که به گفته خود 185 گیاه را در فضای 88 مترمربع آپارتمانش در بالتیمور (Baltimore) واقع در ایالت ماریلند ایالات‌متحده آمریکا نگهداری می‌کند که تقریباً یک گیاه در هر 4/0 مترمربع قرار دارد. به عقیده کارتر تفاوت هوای فضای این خانه نسبت به هوای فضایی مشابه که در آن گیاهی وجود ندارد، کاملاً محسوس است. او می‌گوید که رطوبت فضای خانه‌اش بالا است. یکی دیگر از مسائلی که کارتر بیان می‌کند این است که نمی‌توان وسایل زیادی از مبلمان را در چنین خانه‌ای استفاده کرد چراکه فضای خانه محدود است؛ اما به‌طورکلی کارتر معتقد است که حتی اگر گیاهان، هوای خانه‌اش را تصفیه نکنند اما احساس خوب و دوست‌داشتنی در او ایجاد می‌کنند و این از اهمیت بالایی برایش برخوردار است.

وول ورتون بررسی‌هایی که انجام داده بود برای یک محیط آزمایشگاهی محفوظ صدق می‌کرد که ردوبدل شدن هوا در آن بسیار ناچیز بود درحالی‌که محیط خانه ‌این‌گونه نیست. اخیراً، وارنینگ و همکارانش ۱۹۵ تحقیق را بررسی کردند تا بفهمند که آیا گیاهان خانه می‌توانند هوا را فیلتر کنند یا خیر؟ آن‌ها در بررسی‌های خود دریافتند که برخی از گیاهان نسبت به دیگر گیاهان مقادیر بیشتری از ترکیبات آلی فرار را از بین می‌برند؛ اما به‌طورکلی در یک اتاق بزرگ و یا فضای داخلی خانه با تعداد زیادی اتاق و در و پنجره که هوا را با بیرون ردوبدل می‌کند، این عمل امکان‌پذیر نیست. حتی اگر کسی بخواهد این عمل را انجام دهد باید در هر ۳۳ سانتی‌مترمربع یک گیاه بگذارد که این برای فضای زندگی عملاً غیرممکن بوده و تنها برای فروشگاه‌های گل و گیاه ممکن است.

در سال های گذشته گروهی از محققان بررسی کردند که آیا گیاهان آپارتمانی می‌توانند ازون را در فضای اتاق از بین ببرند؟ ‌سوختگی داخل ریه‌ها اغلب به‌عنوان اثرات وجود ازون معرفی می‌شوند که می‌تواند باعث تنفس دردناک، حملات آسم و حتی بیماری مزمن ریوی شود. محققان دریافتند که حتی مؤثرترین گیاهان نیز به‌سختی می‌توانند سطح ازون فضاهای داخلی را کاهش دهند.

گال از اساتید دانشگاه دولتی پورتلند این‌گونه توضیح می‌دهد که من معتقدم برای اینکه بتوان از تأثیر حتی کم گیاهان برای کاهش آلودگی فضای داخلی آپارتمان‌ها استفاده کرد، باید حداقل برای هر ۸/ ۱ مترمربع یک گیاه استفاده کرد. این مسئله خود مشکلی بزرگ محسوب می‌شود. علاوه بر آن ممکن است باوجود گیاهان زیاد در خانه میزان رطوبت فضای داخلی زیاد شده و مشکلات دیگری ایجاد کند. لازم به تذکر است که تنها می‌توان در فروشگاه‌های گل و گیاه در هر ۸۰۰ فوت مربع ۸۰۰ گیاه را جا داد.

هیلتون کارتر یک فیلم‌ساز و طراح صحنه است که به گفته خود ۱۸۵ گیاه را در فضای ۸۸ مترمربع آپارتمانش در بالتیمور (Baltimore) واقع در ایالت ماریلند ایالات‌متحده آمریکا نگهداری می‌کند که تقریباً یک گیاه در هر ۴/۰ مترمربع قرار دارد. به عقیده کارتر تفاوت هوای فضای این خانه نسبت به هوای فضایی مشابه که در آن گیاهی وجود ندارد، کاملاً محسوس است. او می‌گوید که رطوبت فضای خانه‌اش بالا است. یکی دیگر از مسائلی که کارتر بیان می‌کند این است که نمی‌توان وسایل زیادی از مبلمان را در چنین خانه‌ای استفاده کرد چراکه فضای خانه محدود است؛ اما به‌طورکلی کارتر معتقد است که حتی اگر گیاهان، هوای خانه‌اش را تصفیه نکنند اما احساس خوب و دوست‌داشتنی در او ایجاد می‌کنند و این از اهمیت بالایی برایش برخوردار است.

گروهی دیگر از محققان بر این باورند که  گیاه هان علاوه بر زیبایی محیط باعث سلامت روح وجسم می شود و انرژی خوبی به افراد می دهد، در ادامه به بخش هایی از مطالعات آن ها نیز اشاره شده است.

با فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید تقویت ضریب هوشی گیاهان خانگی می توانند ما را باهوش تر کنند. پژوهشگران می گویند شاخ و برگ های طبیعی، ظرفیت ما برای توجه جهتدار (directed attention)- مدت زمانی که می توانیم روی یک کار متمرکز شویم ـ را که معمولا بسیار پایین است، تقویت می کنند. مطالعه ای که در این زمینه انجام شد نشان داد در اتاق هایی که گیاهان خانگی وجودداشتند، افراد عملکرد ادراکی بهتری از خود نشان دادند . کمک به روحیه بهتر روان شناسان زیست محیطی می گویند وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می شود افراد کار موثرتری انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آنها در محیط کار نیز کمک می کند. بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار است . کمک به سلامت خانواده ثابت شده است که گل و گیاه می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد، به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند. به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند .

چرا گیاهان آپارتمانی برای سلامت روان مفیدند

بیرون رفتن و بودن در محیطی احاطه شده با طبیعت، راهی بی نظیر برای آرامش یافتن و سرحال شدن است. اما می توان برخی از فواید طبیعت را از طریق نگهداری گیاهان آپارتمانی با خود به منزل بیاورید.
داشتن گیاه خانگی در خانه می تواند به تقویت حافظه و تمرکزتان با ایجاد تصوری از آرامش طبیعت، حتی در فضای بسته کمک کند. شما همچنین می توانید با نگهداری یک گیاه آپارتمانی در محل کار و روی میزتان به افزایش عملکرد شناختی کمک کرده و از میزان پرش افکارتان بکاهید. بسیاری از گیاهان آپارتمانی، مواد سمی را از هوای محیط گرفته و آن را اکسیژنه می کنند، یک تصفیه کننده هوای طبیعی که ورود جریان هوای پاکیزه به مغز شما را هموار می کند. اگر مشکل بی خوابی دارید، تلاش کنید گیاهی را پیدا کنید که در شب اکسیژن آزاد می کند چرا که این کار باعث بهبود هوای محیط شده و باعث می شود که راحت تر تمرکز کرده، ذهن خود را آرام کرده و به خواب روید. گیاه پوست ماری معمولا برای این موارد پیشنهاد می شوند و خواب خوب یکی از نیاز های اولیه برای داشتن سلامت روان است.

گیاهان آپارتمانی چه فوایدی دارند

گیاهی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید، اما این را نیز در نظر داشته باشید که رمز یک گیاه آپارتمانی سالم که به سلامت ذهن شما کمک می کند، در خاک آن نهفته است. خاک شامل میکروب هایی است که در محیط بیرون یافت می شوند و باعث انجام واکنش های شیمیایی شده که اندروفین آزاد می کنند و این همان هورمونی است که حال شما را خوب می کند. همچنین جذبه بصری گیاه نیز به افزایش سلامت روانی کمک می کند چرا که دیدن یک گیاه زیبا یا یک گلدان گل به شما احساس آرامش می دهد و استرس را دور می کند. مطالعات نشان می دهند که بیماران بیمارستانی که گیاهی در اتاق خود داشته اند،استرس کمتری را نسبت به آنهایی که نداشته اند احساس می کنند.
گیاهان همچنین احساس هدف داشتن را القا می کنند، چرا که حتی یک کاکتوس نیازمند کمترین میزان مراقبت و نگهداریست و نگهداری از گیاهتان به شما حس هدف داشتن را می دهد که احساس مفید بودن و سلامت روانی را افزایش می دهد. مطالعات به تحقیق در مورد قدرت درمانی سلامت روان گیاهان پوتوس طلایی، سینگونیوم و آگلونما پرداخته اند.

با فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی آشنا شوید

تقویت ضریب هوشی

گیاهان خانگی می توانند ما را باهوش تر کنند. پژوهشگران می گویند شاخ و برگ های طبیعی، ظرفیت ما برای توجه جهتدار (directed attention)- مدت زمانی که می توانیم روی یک کار متمرکز شویم ـ را که معمولا بسیار پایین است، تقویت می کنند. مطالعه ای که در این زمینه انجام شد نشان داد در اتاق هایی که گیاهان خانگی وجودداشتند، افراد عملکرد ادراکی بهتری از خود نشان دادند .

کمک به روحیه بهتر

روان شناسان زیست محیطی می گویند وجود گیاهان سبز در خانه و محل کار نه تنها باعث می شود افراد کار موثرتری انجام دهند، بلکه به شادتر بودن آنها در محیط کار نیز کمک می کند. بهبود حالت روحی، کاهش روحیات منفی، کاهش حواس پرتی، افزایش خلاقیت و افزایش بازده فعالیت ازدیگر مزایای استفاده از گیاهان در محیط کار است .

کمک به سلامت خانواده 

ثابت شده است که گل و گیاه می تواند بر وضعیت جسمی و روحی افراد تاثیر مثبت داشته باشد، به عقیده کارشناسان به دلیل اینکه گیاهان از عوامل هماهنگی در طبیعت هستند، به هماهنگ ساختن نیروهای فکری و جسمی بدن افراد نیز کمک کرده و به آنها تعادل می بخشند. به همین دلیل بهتر است افرادی که در شهرها و به دور از طبیعت زندگی می کنند، هر روز برای مدتی پنجره ها را باز بگذارند تا هوای آزاد در محیط داخل جریان یابد و گیاهان بتوانند با استفاده از این هوا به سالم سازی محیط کمک کنند .


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction