•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۸۰۲۶۹

بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست


جلسه بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست، با حضور حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، امیرارسلان مهاجر طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی، نمایندگان استان‌های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و نمایندگان شبکه سمن‌های محیط زیست در محل معاونت طبیعی برگزار گردید.

به گزارش زیست آنلاین، جلسه بررسی نحوه هزینه کرد درآمد صندوق ملی محیط زیست از محل فروش مجوز شکار با حضور حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، امیرارسلان مهاجر طهرانی مدیرعامل صندوق ملی محیط زیست، سید مجید خرازیان مقدم مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی، نمایندگان استان‌های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و نمایندگان شبکه سمن‌های محیط زیست در محل معاونت طبیعی برگزار شد.

جلب مشارکت جوامع بومی و محلی و سهیم کردن آنها در منافع

معاون سازمان محیط زیست گفت: بهترین مشوق برای جلب مشارکت مردم جوامع بومی و محلی در حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، سهیم کردن آنها در منافع است.

ظهرابی در این جلسه با تاکید بر ضرورت هزینه کرد بخش عمده منابع حاصل از محل فروش مجوز شکار برای اقدام‌های عام‌المنفعه منتج به بهبود محیط زیست در حاشیه زیستگاه‌ها، گفت: بهترین مشوق برای جلب مشارکت مردم جوامع بومی و محلی در حفاظت از محیط زیست و حیات وحش، سهیم کردن آنها در منافع است.

وی خاطرنشان کرد: مبنای روش نوین حفاظت در تمام دنیا، پیوند معیشت جوامع بومی و محلی با حفاظت از محیط زیست و حیات وحش است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اشاره‌ای هم به نقش سمن‌های محلی در تسهیل ارتباط با مردم و ارتقا آگاهی‌های محیط زیستی آنها داشت و افزود: از این رو برنامه‌های آگاهی بخشی و توانمندسازی جوامع محلی در استان‌ها باید با رویکرد استفاده از ظرفیت سمن‌های محلی تعریف و اجرایی شود.

ظهرابی ادامه داد: شبکه سازی در گروه‌های مختلف ذی نفع بومی و محلی به منظور تسهیل ارتباط و تنظیم برنامه‌های آگاهی بخشی و توانمندسازی، تعریف برنامه‌های مستندسازی و اطلاع رسانی و انجام مطالعات تعیین ظرفیت برد زیستگاه‌ها با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشوری و استانی از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

همچنین، مهاجر طهرانی با تاکید بر اینکه بهتر است لیست اقدامات تعریف شده استان‌ها برای هزینه کرد اعتبارات موجود، شامل اقلام مصرفی نباشد، تصریح کرد: برنامه‌هایی که بخش وسیع‌تری از مردم جوامع و بومی از نتایج مثبت آن منتفع شوند در اولویت قرار دارد.

در ادامه، نمایندگان استان‌های های کرمان، یزد، خراسان جنوبی و خراسان رضوی به تشریح برنامه‌های پیشنهادی برای هزینه کرد اعتبارات کسب شده برای هر استان پرداختند که این برنامه‌ها با اعمال نظرات و پیشنهادات حاضران در جلسه، اصلاح شد.

همچنین مقرر شد به منظور تسریع در روند تخصیص اعتبارات به چهار استان مذکور، برنامه‌های مصوب استانی طی نامه‌ای مکتوب از طرف معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به صندوق ملی محیط زیست ابلاغ شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست، جدول فاز دوم نحوه هزینه‌کرد منابع حاصل از صدور پروانه به شرح زیر است:

جدول 1- فاز دوم نحوه هزینه‌کرد منابع حاصل از صدور پروانه

جدول2- فاز دوم نحوه هزینه‌کرد منابع حاصل از صدور پروانه

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction