•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۸۰۲۱۴

فرهنگ مصرف بهینه انرژی از مدرسه آغاز می‌شود 


زیست آنلاین: دانش آموزان معمولا به ساختمان مدرسه توجه ندارند و نمی‌دانند که انرژی گرمایشی و سرمایشی مدارس چگونه تامین شده و آیا به صورت بهینه مصرف می‌شود؟ پویش آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی ساختمان مدارس تلاش می‌کند با آموزش اولیه به مدیران آموزش و پرورش، معلمان و رابطان پژوهش، دانش‌آموزان را با فرهنگ مصرف بهینه انرژی آشنا کند.

به گزارش زیست آنلاین، پروژه بین‌المللی «بهینه‌سازی مصرف انرژی محیط زیست در ساختمان» با همکاری سازمان ملل متحد (UN) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت. بخش آموزش و فرهنگ سازی عمومی این پروژه به سازمان‌های غیر دولتی واگذار شده است و موسسه چراغ راگا که در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و آموزش محیط زیست فعالیت می‌کند، تصمیم گرفت که آموزش‌های این پروژه بین‌المللی را در میان مسئولان و معلمان آموزش و پرورش و درباره ساختمان مدارس گسترش دهد. 
در اولین کارگاه تسهیل‌گری آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در مدارس، ژما جواهری‌پور مدیرعامل موسسه چراغ راگا و مدیر پروژه بهینه‌سازی مصرف انرژی محیط زیست در ساختمان مدارس توضیح داد: باور دارم فرهنگ مصرف بهینه انرژی و بهره وری انرژی در ساختمان ها می‌تواند از مدرسه آغاز شود. ما از طریق آموزش معلمان، به دانش آموزان یاد می‌دهیم که مصرف انرژی در مدرسه چگونه است و چه میزان اتلاف وجود دارد تا دانش‌آموزان درباره آن احساس مسئولیت کنند. دانش‌آموزان می‌توانند دانش و آگاهی خود درباره مصرف بهینه انرژی در ساختمان را به خانواده خود نیز منتقل کنند. 
جواهری‌پور ادامه داد: آموزش‌های ثانویه معلمان به دانش آموزان با دو هدف «تغییر دانش» و »تغییر رفتار»  شکل گرفته است که از طریق گزارش‌های ارسالی بررسی می‌شود. معلم‌ها گزارش‌های مربوط به هدف تغییر دانش را با فرم‌های «پیش آزمون» و «پس آزمون» می‌سنجند. در بخش تغییر رفتار، محصولات و تولیدات دانش آموزان مد نظر قرار می‌گیرد بدین ترتیب؛ از دانش آموزان دوره ابتدایی درخواست می‌شود درک خود را از آموزش داده شده به صورت داستان یا نقاشی ارائه دهند. از دانش‌آموزان دوره متوسطه اول درخواست می‌شود چک لیستی از موارد اتلاف انرژی در مدرسه و بعد ساختمان محل سکونت خود تهیه کنند و به دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم پیشنهاد می‌شود، یک شرکت در حوزه کاهش و یا بهینه سازی مصرف انرژی را تعریف کنند. 
اولین کارگاه تسهیل‌گری آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی در مدارس روز (چهارشنبه پانزدهم اسفندماه) در محل سالن تشریفات فرهنگیان برگزار شد.

پروژه بین‌المللی آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی

پروژه بین‌المللی آموزش بهینه‌سازی مصرف انرژی

ایران سومین کشور دارنده ذخایر نفت و دومین کشور دارنده گاز طبیعی است. هزینه‌های انرژی در کشور در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است و شاید به همین دلیل، فرهنگ صرفه‌جویی انرژی در ساختمان‌ها با الگوی جهانی فاصله بسیار دارد. فاصله‌ای که برای حفظ محیط زیست، کاهش آلودگی هوا و کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای نیازمند فرهنگ سازی و آموزش است. پروژه بین‌المللی «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان» با همکاری سازمان ملل متحد (UN) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از آگوست سال ۲۰۱۶ آغاز شده است و به مدت چهار سال ادامه دارد.

به تناسب جمعیت، از ۶۵ میلیارد متر مکعب گاز مصرفی بخش ساختمان کشور ۱۰ میلیارد از آن تنها در تهران مصرف می‌شود که این میزان در مقایسه با مصارف شهری در شهرهای پرجمعیت کشورهای توسعه یافته بسیار بیشتر است. نسیم شکاری با اشاره به این موضوع توضیح دادند: برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای که یکی از اهداف مورد توجه سازمان ملل و اروپا است؛ این پروژه در سه بخش مرتبط به یکدیگر فعالیت می‌کند. بخش نخست با نگاهی قوانین، مقررات و سیاست‌گذاری‌های کلان در حوزه انرژی در کشور، گپ‌های موجود را بررسی و آن‌ها را به سیاست‌گذاران پیشنهاد می‌دهد. در این بخش تلاش می‌شود با ایجاد بستر مناسب  قانونی و حقوقی، بازاری برای صنایع کاهنده مصرف انرژی در بخش ساختمان شکل گیرد.

نسیم شکاری ادامه داد: مصرف انرژی در بخش خانگی در ایران بین ۲ تا ۳ برابر استاندارد جهانی است در همین راستا؛ در بخش دوم حدود ۴۰۰ ساختمان خصوصی و عمومی به عنوان ساختمان‌های پایلوت انتخاب شده و استانداردهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در آنها اجرا می‌شود. بنا است مصرف انرژی در ساختمان های پایلوت تا ۲۵درصد کاهش یابد که از نظر ما میزان قابل دسترسی است.  

مدیر ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان ادامه داد: اگرچه تکنولوژی و تجهیزات به روز می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند اما مهم‌ترین عامل تغییر در الگوی مصرف، انسان‌ها و ساکنان ساختمان‌ها هستند بنابراین؛ بخش سوم که به نظر ما مهم‌ترین هدف پروژه ما است، به دنبال فرهنگ‌سازی و آموزش به ساکنان در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان ها است. در این بخش علاوه بر سیاست‌گذاران و ارگان‌های دولتی، زنان خانه‌دار و شاغل، مدیران ساختمان‌ها و مدیران تاسیسات از گروه‌های هدف برای افزایش آگاهی و دانش در حوزه کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها هستند.

نسیم شکاری در پایان گفت: هدف کیفی این پروژه، تحول بازار انرژی و محیط زیست کشور است که بتوان در بخش انرژی و ساختمان، کسب و کارهای قابل اتکا راه‌اندازی کرد.

تحول بازار انرژی و محیط زیست کشو

 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction