•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۶۶۶

کاهش هزینه های حفاظت از طبیعت با حمایت از محیط بانان


عضو فراکسیون محیط زیست مجلس تلاش سازمان محیط زیست برای دو برابر شدن تعداد محیط بانان و استخدام سالانه ۳۵۰ محیط بان را گامی موثر در راستای بهبود محیط زیست و حفاظت بهتر از حیات وحش دانست.

به گزارش زیست آنلاین، فاطمه ذوالقدر تلاش محیط زیست برای دو برابر شدن تعداد محیط بانان و استخدام سالانه ۳۵۰ محیط بان را گامی موثر در راستای بهبود محیط زیست و حفاظت از حیات وحش کشور دانست و گفت: انتظار می رود تامین امکانات و افزایش حقوق محیط بانان نیز در دستور کار قرار گیرد.

عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، هدف از تدوین لایحه حمایت از محیط بانان را کاهش هزینه های حفاظت از طبیعت دانست و افزود: ابهاماتی برای حمایت از این قشر وجود دارد که بی شک با تصویب لایحه حمایت از محیط بانان که در نوبت بررسی صحن علنی قرار دارد. مشکلات قانونی محیط بانان در حوزه به کارگیری سلاح رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: در لایحه مذکور علاوه بر تثبیت وضعیت استخدامی، بیمه مسئولیت و سلامت بدنی محیط‌بانان و خانواده آنان، امنیت قضایی لازم برای ایفای مسئولیت‌های محول پیش بینی شده و از سویی از ظرفیت قانون مدیریت خدمات کشوری برای همسان سازی حقوق و مزایای این قشر با نیروهای مسلح و ماموران امنیتی استفاده شده است.

ذوالقدر یادآور شد: در لایحه دولت مکلف شده است اعتبارات مربوط به پرداخت دیه و خسارت به اشخاص و همچنین مربوط به جبران خسارات وارد شده به محیط‌بانان و ماموران اجرائی و کلیه هزینه‌های بیمه‌ای موضوع قانون را در ردیف مستقل با عنوان این لایحه در بودجه سنواتی منظور کند و این لایحه یگان حفاظت سازمان را دارای ردیف بودجه‌ای مستقلی می‌کند.

عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه با تصویب این لایحه مشروط بر رفع ایرادات و ابهامات حقوقی، بخش زیادی از مشکلات محیط‌بانان و جنگل‌بانان کشور حل می شود، گفت: انتظار می رود هر چه سریع تر این لایحه در صحن علنی تصویب تا با اجرای آن بخشی از مشکلات حافظان طبیعت مرتفع شود و بتوان بخش اندکی از زحمات پاسداران طبیعت را جبران کرد.

حمایت از محیط زیست

برنامه اقدام ملی حفاظت از فُک خزری تدوین می‌شود

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فُک خزری خبر داد و گفت: با همکاری نهادها و ارگان های دریایی برنامه منسجمی برای حفاظت از فک خزری انجام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر نشست هم اندیشی و تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فُک دریایی با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی، داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی، نمایندگان سازمان بنادر و دریا نوردی، سازمان گردشگری و میراث فرهنگی، سازمان شیلات ایران، نیروی دریایی (ناوگان شمال)، ادارات کل حفاظت محیط زیست استانهای ساحلی شمالی، وزارت کشور و دکتر صیاد شیرازی از مرکز حفاظت فُک خزری ایران و کارشناسان محیط زیست دریایی، در سازمان محیط زیست برگزار شد.

پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست هم افزایی بین تمامی ذینفعان برای تدوین و اجرای این طرح را ضروری دانست و افزود: فُک گونه چتر به حساب می آید و نشانگر سالم بودن دریای خزر است و در حال حاضر در سه استان ساحلی به ماهیگیران آموزش داده می شود که با مشاهده فُک چه اقداماتی باید صورت پذیرد.

فرشچی با بیان اینکه همه در حفاظت از فُک خزری مسئول هستند، افزود: منقش شدن کشتی‌های کشتیرانی خزر به تصویر فُک خزری اتفاقی ارزشمند است.

 داود میرشکار مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی در این نشست به فصل زایمان این گونه اشاره کرد و گفت: حدود ماه بهمن، فُک های بالغ به سواحل شمالی خزر (روسیه و قزاقستان) سفر می‌کنند تا ماده‌های باردار توله‌هایشان را روی سطوح یخ‌زده‌ آب به دنیا بیاورند. زندگی فُک خزری را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد. دوره اول مربوط به جفت‌گیری و فعالیت‌های تولید مثلی است، دوره دوم زمان موریزی این حیوانات و دوره آخر فصل مهاجرت و جستجوی غذا است. فُکهای خزری معمولاً به دنبال غذا به بخش‌های میانی و جنوبی دریای خزر (از جمله آب‌های ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان) مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: این گونه در دنیا منحصر به فرد بوده و تنها در دریاچه خزر یافت می شود. این حیوانات زندگی اجتماعی داشته و اغلب در دسته‌های بزرگ دیده می‌شوند.

مدیر کل دفتر زیست بوم های دریایی با تاکید بر کاهش تعداد این گونه طی چند سال گذشته گفت: تعداد فُکهای خزری در کمتر از سی سال ۹۰ درصد کاهش یافته است. آلودگی‌های نفتی، پساب‌های صنعتی (شامل فلزات سنگین)، سموم کشاورزی (انواع آفت‌کش‌ها)، زباله‌های رادیواکتیو، پساب و زباله‌های خانگی و آلودگی‌های صوتی (مثلاً ناشی از فعالیت پالایشگاه نفت و گاز، تردد بی‌رویه‌ی قایق و شناورهای دریایی) و آلودگی‌های مختلف فُک ها را مسموم و یا بیمار کرده، و برخی سموم در درازمدت سیستم ایمنی بدن فوک‌ها را مقابل بیماری‌ها ضعیف می‌کنند و یا قدرت باروری‌شان را کاهش می‌دهند.

ایران به عنوان یکی از کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور حفظ جان این گونه ارزشمند بیمارستانی در استان گلستان تاسیس کرد. همچنین با پیگیری های ایران، شکار این گونه ممنوع اعلام شد.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction