•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۶۳۵

لایحه جامع حمایت از حقوق حیوانات در دست تدوین


معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رییس جمهور گفت: پیرو جلسه مبسوطی که با فعالان، اعضای سازمان‌های مردم نهاد و کنش گران عرصه حقوق حیوانات برگزار شد تلاش خواهیم کرد طی مدت کوتاهی لایحه جامع حمایت از حقوق حیوانات را با همکاری صاحب نظران این عرصه تدوین کنیم.

به گزارش زیست آنلاین، علی اکبر گرجی ازندریانی با اعلام این مطلب افزود: به این منظور با همکاری سازمان های مردم نهادفعال متن پیش نویس اولیه ای تهیه گردیده است اما به منظور جامع سازی و همه جانبه نگری این لایحه لازم است تا تمامی پیشنهادات این حوزه مورد دریافت و بررسی قرار گیرد تا پس از تنقیح، ویرایش اولیه این لایحه تهیه گردد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی در ادامه گفت: بدون همکاری تمام کنش گران این عرصه لایحه ای که تدوین خواهد شد واجد جامعیت و کلان نگری لازم نخواهد بود به همین دلیل ضروری است تا همه فعالات و دلسوزان حوزه حقوق حیوانات پیشنهادات خود را در اختیار معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی قرار دهند تا در تدوین ویرایش اولیه لایحه مدنظر قرار گیرد.

گرجی تصریح کرد: از تمامی این عزیزان خواهش می کنیم که پیشنهادات خود را حداکثر تا پایان دی ماه جاری به صورت مکتوب به معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی به آدرس تهران پاستور نهاد ریاست جمهوری ساختمان شهید رجایی طبقه پنجم حوزه معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی پست یا از طریق شماره نمابر.... ارسال نمایند.

گرجی در ادامه گفت: پس از دریافت تمامی پیشنهادات و بررسی آن‌ها لایحه اولیه آماده خواهد شد و از طریق تارنمای معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دسترس عموم قرار خواهد گرفت تا همگان بتوانند به بررسی و نقد آن بپردازند.

نه می‌توان کُشت‌شان و نه رهایشان کرد سگ ولگرد

معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی افزود: علیرغم اینکه یقین داریم دیدگاه‌ها در این حوزه مانند تمام حوزه‌های دیگر مشتت و گوناگون خواهد بود اما تلاش می کنیم لایحه به نحوی تدوین یابد که بیشینه دیدگاه‌های موجود را در بر گیرد.

گرجی یادآور شد: پس از دریافت انتقادات و پیشنهادات و بررسی آن‌ها در جلسه‌ای نسبت به استماع عمومی در این رابطه اقدام خواهد شد تا صاحب نظران بتوانند پیرامون لایحه به اظهار نظر بپردازند.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: با توجه به سیاست رییس جمهور و دولت محترم در ارتباط همه جانبه و وثیق با سازمان های جامعه مدنب تلاش خواهیم کرد تا نقض معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی در تدوین لایحه تنها نقش هماهنگی باشد و در حوزه محتوا دیدگاه های کنش گران مدنی در لایحه تجلی یابد.

اصل پنجاهم قانون اساسی حق بر محیط زیست را به عنوان یکی از حقوق شهروندان ایرانی مورد تاکید قرار داده است و معاونت ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی از باب پیگیری اجرای این اصل موضوع حقوق حیوانات را به عنوان یکی از مصادیق حق بر محیط زیست، پیگیری می نماید.

نه می‌توان کُشت‌شان و نه رهایشان کرد

این روزها پرسه زدن سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر شهرها مشکلاتی را برای برخی از شهروندان ایجادکرده است؛ این مسئله در شهر جویبار دردسرساز شده و شاهد تردد سگ‌های ولگردی است که موجب ترس برخی از اهالی شده است.

اکبری، ساکن خیابان جمعه بازار جویبار که یکی از خیابانهای پرتردد این شهرستان است، در گفت و گو با ایسنا اظهار می‌کند: این خیابان، سگ‌های ولگرد زیادی دارد، طوری که ساعت ۷ شب به بعد اصلا نمی‌توانیم از خانه بیرون رویم. در گذاشتن کیسه زباله به بیرون خانه هم با مشکل مواجهیم چراکه سگها آنها را پاره کرده و موجب پخش شدن زباله ها در بیرون از خانه می‌شوند.

 قنبری ساکن شهرک کارمندان نیز می گوید: روزی در خانه ام باز بود ناگهان سگ ولگردی داخل خانه شد که به سختی توانستیم بیرونش کنیم، شبها از صدای زوزه سگ ها خواب راحتی نداریم.

خانم ققاری نیز ساکن خیابان سراجکلا تصریح می‌کند: من و رفیقم هر روز به پیاده روی می رویم اما هنگام برگشت که هوا تاریک می شود، به خاطر وجود سگهای ولگرد، دچار ترس و اضطراب می شویم.

 کشتن و یا عقیم سازی سگ‌ها

علیرضا آقاجانی، رئیس دامپزشکی شهرستان جویبار در گفت و گو با ایسنا تصریح کرده، در گذشته شهرداری به کمک محیط زیست افرادی را به عنوان میرشکار انتخاب می‌کردند که اقدام به کشتن سگها کنند اما با مخالفت سمن ها و NGO ها از این کار جلوگیری شد. طرح جدیدی مبنی بر زنده گیری و عقیم کردن سگ ها پیشنهاد شده که اجرای این طرح به‌عهده شهرداری است.

آقاجانی در رابطه با بیماری های مشترک بین انسان و سگ به هاری و کیست هیداتیک که شاخص ترین بیماری‌ها هستند، اشاره کرده و یادآور می شود: بیماری هاری از طریق بزاق دهان سگ روی دست یا اندامی که ترک یا شکستگی دارد، می‌تواند انتقال یابد و توصیه ما این است که به هر سگی حتما سالی یکبار واکسن هاری زده شود.

وی ادامه می‌دهد: توصیه می‌شود قصابان یا حتی شهروندان، جگرهایی که آلوده هستند (به صورت کیست های گچی یا آهکی مشخص‌اند)  همراه زباله بیرون نریزند یا در طبیعت رها نکنند، چون توسط سگ ها خورده  و در بدنشان تبدیل به کرم شده و تخمش از طریق مدفوع سگ دفع می‌گردد که می‌تواند مزارعی مثل سبزیجات و مراتع را آلوده کند.

رئیس دامپزشکی شهرستان جویبار ادامه می‌دهد: با آلوده شدن مزارع و مصرف انسان از محصولات، در بدن انسان تبدیل به کیست شده که هرجایی از جمله کبد، ریه، مغز، ستون فقرات و حتی در رحم  خانم‌ها می تواند قرار گیرد که تشخیص آن هم مشکل است.

علی یاری شهردار جویبار نیز با بیان اینکه جمع آوری شبانه سگ های ولگرد از یکسال پیش آغاز شده، می گوید: مکانی را برای نگهداری سگ ها در نظر گرفتیم و از آنها نگهداری می‌کنیم ولی متاسفانه بعضی از سگ ها از این مکان فرار می‌کنند.

وی معتقد است: در شهرستان جویبار به علت افزایش تعداد مرغداری‌ها، ضایعات فروشی، باغ و اراضی که همگی محل تجمع سگ ها هستند هر ساله باروری این جانوران افزایش یافته و از دست ما خارج شده است.

شهردار جویبار با اشاره به مجاز نبودن شهرداری نسبت به کشتن و یا عقیم سازی سگ‌ها، از مسئولین محیط زیست خواست برای حل این مشکل راهکاری ارائه کنند.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات