•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۶۰۰

رکورد شکنی نروژ در خودروهای برقی


تقریبا یک سوم از خودروهای جدید که در سال گذشته در نروژ به فروش رفتند کاملا برقی بودند.

به گزارش زیست آنلاین، کشور نروژ در تلاش برای کاهش تعداد خودروهای با سوخت فسیلی توانست در فروش خودروهای برقی رکورد جدیدی به ثبت برساند.

بر همین اساس گزارش‌ها می‌گویند یک سوم از خودروهای فروخته شده در سال ۲۰۱۸ در کشور نروژ برقی بودند.

نروژ در تلاش است تا سال ۲۰۲۵ بتواند به استفاده از خودروهای با سوخت فسیلی پایان دهد. این سیاست نروژ تلاشی است در جهت کاهش انتشارات کربن و مقابله با آلودگی هوا.

به همین علت، نروژ مالیات مربوط به خودروهای باتری دار را کاهش داد و به مزایایی چون پارکینگ و شارژ رایگان برای این خودروها در نظر گرفته است. این سیاست‌ها توانسته است گذار از خودروهای سوخت فسیلی به برق را در نروژ تسریع کند.

فدراسیون مستقل جاده‌های نروژ NRF می‌گوید که فروش خودروهای برقی به ۳۱.۲ درصد کل فروش خودرو در این کشور افزایش یافته است درحالی که این رقم در سال ۲۰۱۷ به ۲۰.۸ درصد و در سال ۲۰۱۳ حدود ۵.۵ درصد بوده است.

این درحالی است که فروش خودروهای بنزینی و دیزلی با کاهش همراه بوده‌اند.

اویویند سالبرگ، رییس NRF می‌گوید که این موفقیت در جهت اهداف ۲۰۲۵ نروژ است که می‌خواهد تمام خودروهای این کشور را تبدیل به خودروهای بدون کربن نماید.

هرچند او معتقد است هنوز راه بسیاری برای رسیدن به این موضوع وجود دارد و هنوز دو سوم معادل ۱۴۸ هزار خودرو در این کشور که در سال ۲۰۱۸ فروخته شدند با استفاده از سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند یا در نهایت هیبریدی هستند.

این میزان فروش خودروی برقی توانسته است نروژ را به کشوری پیشرو در زمین خودروهای برقی نسبت به سرانه جمعیتی آن تبدیل کند. درحالی که نروژ بزرگ‌ترین تولید کننده نفت و گاز در میان کشورهای اروپای غربی است اما این کشور سیاست‌هایی را برای تبدیل افتصاد خود به اقتصاد سبز در پیش گرفته است.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی IEA، نروژ در سال ۲۰۱۷ توانست با رکورد ۳۹ درصد فروش خودروی برقی، بسیار بالاتر از ایسلند با ۱۲ درصد و سوئد با ۶ درصد قرار بگیرد.

در مقابل فروش این نوع خودروها در ۲۰۱۷ در چین ۲.۲ درصد و در ایالات متحده ۱.۲ درصد بوده است.

خودرو برقی در نروژ

خودروهای برقی در نروژ حرف اول را می‌زنند

فروش خودروهای الکتریکی و هیبریدی در نروژ از خودروهای بنزینی و دیزلی سبقت گرفته است.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت نیویورک تایمز، بسیاری از کشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و کاهش میزان انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای تمام الکتریکی و برقی را به تولید انبوه برسانند.

افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاک، موجب شده است شرکت های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یک از برنامه های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند.

دولتهای بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مکزیک، چین و هند از جمله پیشگامانی هستند که قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا، حفظ محیط زیست و کاهش دمای کره زمین، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدودا دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام کنند.

در این میان، کشور نروژ تصمیم گرفته است که در عرصه خرید، فروش و استفاده خودروهای پاک (تمام برقی و هیبریدی) پیشگام باشد و رهبری سایر کشورهای جهان را در این زمینه برعهده بگیرد.

نروژ که یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت در شمال اروپاست، به نظر می رسد که خود نمی خواهد از وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی استفاده کند و بجای آن، قصد دارد از خودروهای دوستدار محیط زیست و پاک حمایت کند تا نقش به سزایی در حفظ محیط زیست و کاهش میزان انتشار آلاینده های به جو کره زمین ایفا کند.

کشور نروژ به منظور گسترش و توسعه صنعت خرید و فروش این خودروهای پاک، با ارائه تسهیلات ویژه و تبلیغات گسترده، مردم و شهروندان خود را همواره به استفاده و خرید وسایل نقلیه برقی و هیبریدی تشویق و ترغیب کرده است.

البته کشور نروژ در این امر تنها نبوده و کشورهای بسیار دیگری نظیر چین و هند نیز به منظور کاهش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت خود، همواره مردم را به استفاده هر چه بیشتر خودروهای پاک ترغیب کرده اند. دولت چین اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۵ میلادی باید حداقل یک دستگاه از پنج دستگاه خودرویی که در این کشور وجود دارد، برقی و هیبریدی باشد.

بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده توسط سازمان ترافیک جاده ای نروژ، سال گذشته بیش از ۵۲ درصد از خودروهایی که در این کشور به فروش رسیده اند، خودروهای پاک از نوع الکتریکی و هیبریدی بوده اند.

در سال های گذشته، بسیاری از کشورهای جهان از جمله در اروپا به منظور کاهش آلودگی هوا بجای خودروهای بنزینی، از خودروهای دیزلی استفاده می کردند اما پس از آنکه معلوم شد خودروهای دیزلی هم دستکاری شده اند، فروش آنها به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافت.

طبق آماری که سازمان وسایل نقلیه الکتریکی در نروژ ارائه داده است، میزان فروش خودروهای برقی و الکتریکی در سال جاری میلادی ۲۰۱۸ به دو برابر خواهد رسید.

همانظور که بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده بودند، سال ۲۰۱۸ میلادی نقطه عطف و شروع مناسبی برای توسعه و پیشرفت صنعت خودروهای برقی و الکتریکی در جهان محسوب خواهد شد.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction