•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۴۷۷

منابع حاصل از صرفه جویی سوخت به تجدیدپذیرها پرداخت شود


زیست آنلاین: با توجه به اینکه تولید برق تجدید پذیر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می گردد، اختصاص منابع حاصل از صرفه جویی سوخت نیز می تواند بعنوان بخشی از منابع مکمل قرار گیرد.

صبح امروز سه شنبه (۴ دی ۹۷) نشست تخصصی با موضوع نقش و پتانسیل انرژی های تجدید پذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی کشور، با حضور نمایندگان معاونت توسعه مناطق محروم و روستایی نهاد ریاست جمهوری، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بسیج مستضعفین و انجمن انرژی های تجدید پذیر (اتاق بازرگانی ایران) و سازمان انرزی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به همت زیست آنلاین، برگزار شد.

محمد امین زنگنه، عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی های تجدید پذیر (اتاق بازرگانی ایران)، در نشست تخصصی صنعت انرژی های تجدید با موضوع نقش و پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر در توسعه مناطق محروم و روستایی گفت: دلیل اصلی حمایت از توسعه کشاورزی در کشور نه نیاز استراتژیک به همه محصولات تولید شده، بلکه بیشتر ایجاد اشتغال برای روستائیان بوده است. ولی این توسعه کشاورزی همراه با برداشت از منابع آب زیرزمینی و نیز خشکسالی در کشور، موجب توقف کشاورزی در بعضی مناطق شده است. اگر کشاورزی به عنوان معیشت اصلی روستاییان ساکن در کشور، متوقف و بدون در نظر گرفتن معیشت جایگزین کنار گذارده شود، اولین نتیجه آن مهاجرت روستاییان به حاشیه کلان شهرها به منظور کسب درآمد خواهد بود که متعاقبا موجب مهاجرت معکوس، حاشیه نشینی، به خطر افتادن امنیت ملی در روستاهای مرزی، افزایش جمعیت خارج از توان کلان شهرهایی نظیر تهران و عواملی از این دست خواهد شد.
وی با اشاره به پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر به عنوان معیشت جایگزین برای کشاورزان، افزود: یکی از بهترین راه حل ها برای بحران آب و کشاورزی در ایران، ایجاد سامانه های انرژی خورشیدی کوچک با ظرفیت ۵ کیلو واتی و نیز احداث سیستم های خورشیدی روی زمین های کشاورزی بلااستفاده در این مناطق است، چرا که در این صورت، ضمن ایجاد معیشت جایگزین برای کشاورزان و کسب درآمد پایدار ۲۰ ساله برای تولید و فروش برق، فرصت مناسبی به منظور بازیابی منابع آبی نیز شکل خواهد گرفت.
زنگنه در خصوص تولید پراکنده توسط نیروگاه های تجدیدپذیر گفت: به دلیل آنکه نیروگاه های تجدیدپذیر در قالب ظرفیت های کوچک و به شکل پراکنده در سراسر کشور توزیع می شوند، در صورت بروز مشکل، کشور را دچار بحران جدی نخواهند کرد. این در حالی است که اگر نیروگاه های بزرگ کشور نظیر نیروگاه دماوند و شهید رجایی از مدار خارج شوند، با توجه به آنکه زمان بازیابی آن ها حداقل یک هفته خواهد بود، کشور را با بحران جدی رو به رو خواهند نمود.
عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی های تجدید پذیر در انتها به ایجاد اشتغال از طریق سیستم های خورشیدی اشاره کرد و افزود: با ایجاد نیروگاه های تجدید پذیر با ظرفیت کوچک می توان با مبلغی معادل ۳۵ میلیون تومان به ایجاد درامد پرداخت و این در حالی است که امروزه این مبلغ برای خرید یک خودرو پراید به عنوان سرمایه اولیه ایجاد اشتغال کافی نیست، حتی در صورت اجرایی شدن این ایده صرف نظر از خطرات رانندگی، رانندگان به دلیل کمبود مخاطب در روستاها، به منظور کار به مناطق شهری خواهند رفت که این امر مشکلات اجتماعی فراوانی به همراه خواهد داشت.

کیوان پورکیان عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر

انرژی های تجدیدپذیر راه حلی برای زمین های کشاورزی غیر قابل کشت در شرق اصفهان

کیوان پورکیان عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر (اتاق بازرگانی) در این میزگرد در زمینه وضعیت کشاورزی در استان اصفهان گفت: مساحت استان اصفهان برابر صد هزار کیلومتر مربع و دو برابر مساحت کشور هلند است. این استان با دارا بودن بیش از ۳۰۰۰ ساعت افتابی در طول سال دارای پتانسیل فراوان خورشیدی است، ولی تاکنون فقط یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی در منطفه جرقویه، یک نیروگاه ۱ مگاواتی در کاشان و چند نیروگاه کیلوواتی در این استان نصب شده است.
ویبا اشاره به زمین های کشاورزی منطقه شرقی استان افزود: وضعیت کشاورزی در این زمین ها سال به سال وخیم تر می شود و دیگر کشاورزی بدلیل کمبود آب امکان پذیر نیست؛ دولت برای کشاورزان این منطقه یارانه یا همان حق نکاشت در نظر گرفته است که جوابگوی زندگی کشاورزان نیست. دولت تا چند سال می خواهد به کشاورزان حق نکاشت بدهد و آیا بودجه اش کفاف می دهد؟
پورکیان در ادامه بیان کرد : یکی از راه حل ها برای بحران کشاورزان استان اصفهان، احداث مزارع خورشیدی در زمین های کشاورزی است؛ اگر دولت بتواند وام مناسب در اختیار کشاورزان قرار دهد، این مزارع خورشیدی روی همان زمین هایی که کشاورزی دیگر امکان پذیر نیست، احداث شده و برای ۲۰ سال برق تولید می کنند و برای کشاورز درامد دارد. دولت نیز از برق تولید شده استفاده می کند. در ضمن، دولت برای ۲۰ سال مطمئن است که برای کشاورزی در این منطفه دیگر آبی مصرف نمی شود و سفره های زیرزمینی برای ۲۰ سال فرصت دارند که به سطح اولیه باز گردند. این از لحاظ استراتژیک برای کشور بسیار مهم است.
عضو هیات مدیره کارگروه بودجه و مجلس انجمن انرژی های تجدیدپذیر در انتها یادآور شد: دولت بجای اعطای یارانه و حق نکاشت، می باید وام های با بهره کم و بدون آورده برای احداث مزارع خورشیدی و بادی برای کشاورزان در نظر بگیرد و نیز منابع جدید برای خرید برق تجدیدپذیر تامین کند.

موسوی، عضو انجمن انرژی های تجدید پذیر

مزایای زیر را برای احداث سامانه های خورشیدی در مناطق کمتر توسعه یافته

سید محمد جواد موسوی عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر اتاق بازرگانی ایران و مدیر یکی از شرکتهای فعال در زمینه طراحی و اجرای سامانه های ۵ کیلوواتی در سراسر کشور در این میزگرد گفت: با توجه به احداث حدودا ۲۰۰ سامانه ۵ کیلووات در استان کرمان شهرستان راور و روستاهای آن می توان مزایای زیر را برای احداث سامانه های خورشیدی در مناطق کمتر توسعه یافته اشاره بر شمرد:
•    انعقاد قرار داد ٢٠ ساله توليد برق با وزارت نیرو 
•    درآمد زايي پايدار به مدت ٢٠ سال براى خانوار 
•    توليد برق به عنوان یک كالاي استراتژيك به خصوص در پیک مصرف تابستان
•    ايجاد معيشت جايگزين براي كشاورزاني كه به دليل محدوديت آب امكان كشاورزي ندارند
•    جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها و حاشیه نشینی
•    ايجاد اشتغال بومي جهت شركت هاي محلي به منظور نصب سامانه های خورشیدی
•    فعال سازي سيستم بانكي در مناطق کمتر توسعه یافته
وی با اشاره  به مشکل بودجه برای انرژی های تجدیدپذیر افزود:  با توجه به آنکه در حال حاضر منابع درآمدی بابت خرید برق تجدیدپذیر صرفا از محل عوارض برق مصرفي خانوار مي باشد، این موضوع باعث ایجاد محدوديت منابع گردیده و با توسعه این صنعت قطعا منابع تجدیدپذیر دچار کسری بودجه شده و نهایتا سرمایه گذاران این بخش که عمدتا از اقشار آسیب پذیر و مستمری بگیران سازمانهای حمایتی هستند به مشکل بر خواهند خورد.
لذا با توجه به گستره فعاليت سامانه ها در مناطق روستايي پیشنهاد می شود سرفصل های بودجه ای که عمدتا با هدف ایجاد اشتغال و توسعه مناطق روستایی و محروم می باشد، برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مناطق محروم اختصاص یابد: 
•    اختصاص بخشی از منابع قانون استفاده متوازن از امكانات كشور كه ٣ درصد از بودجه عمومي كل كشور است و با هدف توسعه مناطق محروم تدوین گردیده است.
•    استفاده از ظرفیت تبصره ١٨ قانون بودجه كه براي ايجاد اشتغال مي باشد.
وی افزود: ضمنا با توجه به آنکه تولید برق تجدید پذیر باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می گردد، اختصاص منابع حاصل از صرفه جویی سوخت نیز می تواند بعنوان بخشی از منابع مکمل قرار گیرد.
عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی های تجدید پذیر درنهایت اضافه کرد: برای ایجاد کسب و کار جدید و توسعه اشتغال از طریق انرژی های تجدید پذیر، پیشنهاد می شود تا قسمتی از منابع بودجه قانون استفاده متوازن از امکانات کشور در اختیار انرژی های تجدیدپذیر قرار گیرد و در صورت امکان، برای خرید برق تجدیدپذیر اختصاص داده شود یا برای پیش خرید برق سیستم های تجدیدپذیر برای ۳ تا ۴ سال در نظر گرفته شود تا بدین شکل موانع مالی ساتبا نیز تا حدی رفع گردد.
قانون استفاده متوازن از امكانات كشور ٣ درصد از بودجه عمومي كل كشور معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهد و در صرف آن در عنوان هایی نظیر آب شرب، آموزش، بهداشت، سرانه شهرداری، اشتغال و ... گنجانده شده است، از آنجایی که به عنوان برق صراحتا در میان عناوین گنجانده شده این قانون اشاره نشده است می توان آن را به صورت زیر شاخه ای برای بخش اشتغال در نظر گرفت.

نشست تخصصی زیست آنلاین

به منظور کسب اطلاعات بیشتر از نظرات هر یک از نمایندگان حاضر در این نشست تخصصی می توانید بر روی عناوین زیر کلیک کنید.

کاوه معراجی معاون برنامه ‌ریزی معاونت توسعه مناطق محروم و روستایی نهاد ریاست جمهوری: توسعه انرژی های تجدیدپذیر در روستاها مانع مهاجرت روستائیان به شهرها

پیمان تقی پور، مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا): توسعه تجدیدپذیرها جایگزین کشاورزی در مناطق کم آب

مجتبی اصغری، قائم مقام سازمان بسیج مهندسان صنعتی کشور: لزوم همکاری وزارت نیرو با بسیج برای ایجاد اشتغال خورشیدی در مناطق محروم

مجتبی علیخانی رئیس اداره اجرای طرح های اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره): تبدیل مددجویان کمیته امداد به تولید کنندگان برق

 


 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction