•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۹۰۰۳

برنامه مدیریت پایدار جنگل تا یک ماه آینده آماده اجرا می‌شود


رییس شورای عالی جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: چارچوب اصلی برنامه مدیریت پایدار جنگل تهیه، به شورای عالی جنگل ارسال شده و تا ماه آینده آماده اجرا است.

به گزارش زیست آنلاین، کامران پور مقدم در یک برنامه رادیویی گفت: بر اساس آخرین آمار و اطلاعات سازمان جنگل‌ها و مراتع، مساحت سطح جنگل‌های کشور معادل ۱۴.۳ میلیون هکتار و مساحت جنگل‌های ناحیه رویشی هیرکانی دو میلیون هکتار است. سازمان فائو برای ارزیابی منابع جنگلی دنیا دستورالعملی دارد که در مقاطع زمانی ۵ ساله انجام می‌شود و در این دستورالعمل تعاریفی را برای جنگل عنوان کرده است البته هر کشوری با توجه به شرایط خود می‌تواند تعریف ملی از جنگل ارائه دهد. ما در این باره با تعیین مساحت جنگل‌های شمال، شاخص انبوهی ۱۰ درصد را ملاک قرار داده‌ایم.

رئیس شورای عالی جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داد: سازمان جنگل‌ها بر اساس وظایف ذاتی خود برنامه‌های احیا را در دستور کار دارد و در سال‌های گذشته نیز دنبال می‌شد. جنگل‌کاری و اقدامات احیایی که در برخی نقاط مانند جنگل‌های شمال گیلان، گلستان و مازندران انجام شده موفق بوده است.

پورمقدم با اشاره به اینکه قرار نیست هر سال دولت بابت تعطیلی طرح‌های جنگل‌داری پولی را پرداخت کند، تصریح کرد: قرار است بر اساس مفاد قانونی برنامه ششم توسعه، طرح جایگزین ارائه شود و به مرحله اجرا برسد و جنگل‌ها خودگردان شوند. طرح جایگزین قرار است جایگزین طرح‌های فعلی جنگل‌داری در جنگل‌های شمالی کشور با رویکرد مدیریت پایدار شود. در طرح‌های قبلی جنگل‌داری صرفا رویکرد به بهره‌برداری چوبی از جنگل‌ها بود که در نهایت قانون منع بهره‌برداری از جنگل مصوب و استفاده از چوب حذف شد.

جنگل های شمال و طرح استراحت جنگل

دولت باید اعتبارات لازم برای طرح تنفس جنگل‌ها را تامین کند

رییس شورای عالی جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه گفت: در بند «ف» ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه مشخصا ذکر شده که دولت باید اعتبارات لازم برای طرح تنفس جنگل‌ها را تامین کند. با وجود تمام مشکلات اقتصادی و مالی دولت مبلغ ۸۰ میلیارد تومان اعتبار مصوب شده است که ۵۰ درصد آن تخصیص داده شد و ۵۰ درصد دیگر آن نیز تا پایان سال جاری تخصیص داده خواهد شد. طرح جایگزینی که در شورای عالی جنگل بررسی می‌شود به گونه‌ای است که جنگل‌ها خودگردان شوند و متکی به اعتبارات جانبی نباشند.

پورمقدم با بیان اینکه بر اساس الزام قانونی موجود در برنامه ششم توسعه در حال تهیه برنامه مدیریت پایدار جنگل هستیم، تصریح کرد: چارچوب اصلی این برنامه تهیه و به شورای عالی جنگل ارسال شده و تا یک ماه آینده آماده اجرا است.

طرح استراحت جنگل یک تغییر رویکرد در مدیریت جنگل است

مدیر پایگاه ثبت جهانی جنگلهای هیركانی سازمان محیط زیست هشدارداد: تغییر کاهش سطح جنگل ها در کشور یک واقعیت است که دلایلی را می توان برای آن برشمرد.ضمن اینکه جنگل های کشور از نظر کیفی نیز در حال فروپاشی هستند.

دکتر بالی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: تغییر کاهش سطح جنگل ها در کشور یک واقعیت است که دلایل متعددی را می توان برای آن برشمرد که عبارت اند از تغییر کاربری، راهسازی ها و معادن. ضمن اینکه جنگل های کشور از نظر کیفی نیز در حال فروپاشی هستند. 

وی در ادامه این مطلب افزود: در حال حاضر کشور ما به این واقعیت رسیده که حتما باید از جنگل های شمال به عنوان سرمایه ملی، جهانی و باستانی حفاظت کنیم.

مدیر ملی پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی سازمان حفاظت از محیط زیست در ادامه مطلب تنفس جنگل را یکی از موضوعات مدیریت پایدار جنگل معرفی کرد و گفت: طرح استراحت جنگل یک تغییر رویکرد در مدیریت جنگل است.

دکتر بالی همچنین در ادامه  اظهار داشت: برای احیا، افزایش حفاظت و استخدام پرسنل در این زمینه به بودجه بیشتری نیاز است. 

رئیس گروه بررسی های جغرافیایی و مدیر ملی پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی سازمان حفاظت از محیط زیست متذکر شد: شاید برخی تصور کنند بهره برداری ۱۰ درصدی چوبی از جنگل های شمال کشور مشکلی ایجاد نمی کند. درحالیکه کشور ما با وضعیت تغییر اقلیم مواجه است و این مشکل را دوچندان می کند.

دکتر بالی با بیان اینکه طرح تنفس جنگل ها جلو سوء استفاده سودجویان را می گیرد عنوان کرد: ما حدود ۴۰۰ هزار هکتار از جنگل های شمال کشور به عنوان میراث طبیعی جهانی معرفی کرده ایم و این به بودجه زیادی نیاز دارد.

رئیس گروه بررسی های جغرافیایی و مدیر ملی پایگاه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی سازمان حفاظت از محیط زیست در پایان این برنامه گفت: برای حفاظت از جنگل ها، جذب گردشگران و بهره مندی روستائیان برنامه ریزی هایی شده است که ظرف سه یا چهار سال آینده خود را بیشتر نشان خواهد داد.

جنگل های شمال

آخرین وضعیت طرح استراحت جنگل‌

به گزارش سلامت نیوز، محمد امینیان، با اشاره به تصویب کلیات طرح تنفس جنگل ها در کمیسیون کشاورزی مجلس اظهارداشت: تخریب و بهره‌ برداری بی‌ رویه از جنگل‌ ها و منابع طبیعی کشور باعث تأسف است و این موضوع باعث شده تا سرانه جنگل در کشور نسبت به دنیا بسیار پایین ‌تر باشد.


این استاد دانشگاه با تأکید بر حفظ و احیای جنگل های موجود کشور گفت: در حال حاضر جنگل های موجود کشور وضعیت مطلوبی ندارند و نیاز است که در یک مقطع زمانی به جنگل ها استراحت داده شود تا بهره برداری از جنگل ها قطع شود.

بیشتر بخوانید: طرح استراحت جنگل نباید ناکام بماند


وی با بیان اینکه ۷ درصد مساحت کشور را جنگل تشکیل می دهد، افزود: با اقدامات غیرکارشناسی جنگل ها مورد بهره برداری بی رویه قرار گرفته است.


امینیان در ادامه با اشاره به اجرای طرح تنفس ۱۰ ساله جنگل ها در برنامه ششم توسعه بیان کرد: دولت به دنبال تصویب طرح تنفس طولانی مدت برای جنگل های کشور است که تا پایان برنامه ششم توسعه بهره برداری از جنگل های شمال به صفر برسد.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه جنگل‌ های شمال کشور اهمیت بی ‌نظیری دارد، تصریح کرد: مشکلات بسیاری ازجمله مرگ دسته ‌جمعی گونه ‌ها در جنگل‌ های شمال وجود دارد و آفات مختلف در رویش درختان تأثیر بسیاری گذاشته است لذا دولت می تواند نیاز چوبی کشور را از طریق واردات و تغییر الگوی مصرف تأمین کند و طرح صیانت از جنگل ها را اجرا کند.


 


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction