•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۸۹۵۳

عرضه شیرخشک‌های رژیمی


یک مسؤل سازمان غذا و دارو از طراحی سامانه ای برای ثبت و کنترل عرضه شیرخشک های رژیمی خبر داد و گفت: با راه اندازی این سامانه، شیرخشک های رژیمی در تمام داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

به گزارش زیست آنلاین، مهناز خانوی با اشاره به اینکه در حال حاضر به منظور نظارت بیشتر بر توزیع مناسب و‌ دسترسی تجمیعی و آسانتر بیماران، شیرخشک‌های رژیمی فاقد یارانه در تعدادی از داروخانه‌ها عرضه می‌شود، اظهار کرد: از معاونت‌های غذا و دارو تمام استان ها درخواست کردیم، در هر شهر تعدادی داروخانه را برای توزیع شیرها برای مدتی محدود به سازمان غذا و دارو معرفی کنند.

وی افزود: سامانه ای در حال راه اندازی است که با کمک آن داروخانه‌ها در صورت داشتن کد  GLN، بتوانند با ثبت اطلاعات مصرف کنندگان واقعی، شیرخشک‌های رژیمی را عرضه کنند.

به گفته مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل به وسیله این سامانه، اطلاعات فرد مصرف کننده شیر از قبیل کد ملی نوزاد، نوع شیر مصرفی، و سایر اطلاعات مرتبط ثبت می‌شود تا مطمئن شویم شیرخشک به دست مصرف کننده واقعی می‌رسد.

وی از رونمایی سامانه ثبت اطلاعات مصرف کنندگان شیرخشک های ویژه در آبانماه خبر داد و ادامه داد: تا زمانی که این سامانه نهایی نشده است، ثبت اطلاعات مصرف کنندگان توسط داروخانه ها انجام و به معاونتهای مربوطه اعلام می شود.  لذا به منظور اشراف کامل به اطلاعات گرداوری شده، معاونتها در این بازه زمانی تعداد داروخانه های عرضه کننده این فراورده ها را محدود کرده اند. در حال حاضر اطلاعات مورد نیاز در فایل اکسل جمع آوری و معاونت های غذا وداروی هر استان این آمار را به صورت ماهانه به سازمان اعلام می کنند.

خانوی عنوان کرد: واردات شیرخشک‌های ویژه نسبت به سال گذشته  ۳۳ درصد افزایش یافته است، درحالیکه میزان دسترسی به این فراورده در ماههای اخیر شکل مناسبی نداشته و این موضوع حکایت از عدم ترخیص و توزیع به موقع و همچنین احتمال خرید بی رویه توسط بعضی از شهروندان را دارد.

شیر خشک

به گفته وی بر اساس جلسات برگزار شده با واردکنندگان و شرکت های پخش شیرخشک، از آنها خواسته شده تا برنامه ۶ ماهه دوم خود برای تامین این فراورده‌ها را به سازمان غذا و دارو اعلام کرده و با محاسبه زمان حدودی حمل و ترخیص مدیریت تامین عرضه انجام شود. قاعدتا با گزارشی که شرکتهای پخش ارائه کرده اند و تمهیدات دیده شده برای تامین شیرخشک های رژیمی در نیمه دوم سال مشکلی در زمینه تامین و توزیع این فراورده ها وجود ندارد.

والدین برای تهیه شیرخشک بخوانند

به گزارش مشرق، سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از شرکت تولید شیرخشک ایران در قزوین اظهار کرد: امروز از دو شرکت تولید شیرخشک در مشهد و قزوین بازدید داشتم و مواد اولیه مورد نیاز شرکت ها و شیرخشک مورد نیاز خانواده ها، به میزان کافی در کشور وجود دارد و انبار کردن آن در منازل، ضرورتی ندارد و باعث تغییر شرایط نگهداری و گذشتن از تاریخ مصرف می شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، قیمت شیرخشک ثابت خواهد ماند بنابراین دلیلی برای نگرانی مردم وجود ندارد از سوی دیگر، شرکت های داخلی، بازار شیرخشک منطقه را در اختیار دارند و اگر مشکلی برای صادرات این شرکت ها به وجود نیاید که خوشبختانه مشکل بوجود آمده برطرف شد، قاچاق به کشورهای همسایه نیز نخواهیم داشت چون نفعی برای سودجویان ندارد.

هاشمی با بیان اینکه بخشی از مشکل و دغدغه شرکت های تولید شیرخشک مربوط به گمرکات بود که امروز حل شد، افزود: مواد اولیه شیرخشک تامین خواهد شد و در یکی دو ماه آینده، مواد اولیه مورد نیاز وارد خواهد شد که برای تولید و تامین شیرخشک تا پایان سال آینده دغدغه ای نداشته باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات توزیع شیرخشک‌های رژیمی در کشور، خاطرنشان کرد: مصرف کننده این نوع شیرخشک در کشور، بسیار محدود است و برای داروخانه سهمیه تعیین شده و در داروخانه‌های مشخصی توزیع خواهند شد.

هاشمی در خصوص واردات شیرخشک به کشور، گفت: واردات شیرخشک به کشور، چندان قابل توجه نیست مگر در برخی شیرخشک های خاص که بنا به توصیه پزشکان، تجویز می شود و خوشبختانه بیش از ۹۵ درصد از نیاز کشور به شیرخشک، در داخل تولید می شود.

وزیر بهداشت افزود: بخشی از شیرخشک های خاص برای نوزادان با بیماریهایی مانند آلرژی و نوزدان نارس، به کشور وارد می شود و یکی دو کمپانی در دنیا اقدام به تولید این شیرخشکها می‌کنند و اینطور نیست که در هر کشوری تولید شود.

کودک شیرخوار

وزیر بهداشت در خصوص وضعیت حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های آینده، گفت: نمی توانم بگویم هیچ مشکلی در این زمینه نداریم و مشکلات این حوزه، عمدتا به روابط بین دستگاه های اجرایی و نقل و انتقال پول در حوزه بین المللی مربوط می شود که اطمینان دارم همکاران ما در وزارت امور خارجه، اجازه نخواهند داد که در این حوزه ها، مشکل جدیدی ایجاد شود.

هاشمی تصریح کرد: برای جلوگیری از مشکلات حوزه دارو، از چندین ماه پیش، تمهیداتی اندیشیده شده و آمادگی لازم برای این شرایط را داشتیم و اگر همراهی بیشتری وجود داشت، شاید آمادگی ما هم بیشتر بود و در حال حاضر، در تعدادی از اقلام دارویی، کمبود وجود دارد که تلاش می کنیم تا ظرف چند هفته آینده، این کمبودها به حداقل برسد.

هاشمی عنوان کرد: در کشور حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار قلم دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی وجود دارد و نمی‌توانم وعده بدهم که هیچ کمبودی ایجاد نخواهد شد و اگر به یک فروشگاه مواد غذایی هم مراجعه کنید، فروشنده نمی تواند اطمینانی برای جلوگیری از کمبود اقلام فروشگاهش، قولی بدهد البته تنوع محصول و سلایق متفاوتی در پزشکان و مصرف کنندگان وجود دارد اما می‌توانم قول بدهم اگر بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه، ظبق توافقات انجام شده در دولت، به موقع عمل کرده و مشکل نقدینگی شرکت‌ها را حل و سهمیه سه و نیم میلیارد دلار حوزه سلامت را تامین کنند، کمبودهای دارویی در کشور، کمتر از ۵۰ قلم خواهد بود که رقم قابل قبولی است.

هاشمی یادآور شد: تصور می‌کنیم که دکتر ظریف و همکاران وی، مشکلات انتقال پول و ارز را ظرف دو سه هفته آینده، برطرف خواهند کرد و در این صورت می توان قول داد که هیچ گاه کمبود اقلام دارویی کشور، نباید بیش از ۵۰ قلم باشد که در مقایسه با سایر بازارهای دنیا که مشکلات ما را ندارند، قابل قبول است.

وزیر بهداشت در خصوص حمایت وزارت بهداشت از شرکت های تولیدی شیرخشک گفت: سرمایه گذار باید بررسی کند که تولید محصولاتی که نیاز کشور از خارج را تامین می کنند، مقرون به صرفه است یا خیر و اگر مقرون به صرفه باشد، دولت حتما حمایت خواهد کرد چون علاوه بر ثروت آفرینی، به ایجاد اشتغال کمک می کنند و در همین شرکت، بیش از ۳۵۰۰ شغل مستقیم و اشتغال غیر مستقیم زیادی در مزرعه، دامداری، صنایع وابسته مانند قوطی، بسته بندی، چاپ و حمل و نقل ایجاد کرده است که به نفع کشور است و حتما از آن، حمایت می کنیم.

بیشتر بخوانید: جزئیات جدید از عرضه شیر خشک

هاشمی تاکید کرد: مردم در خصوص شیرخشک های معمول، هیچ نگرانی نداشته باشند و در مورد شیرخشک های خاص نیز نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا مشکلی در این حوزه ایجاد نشود و در مورد شیرخشک، خیال مردم راحت باشد چون ظرف یکی دو ماه آینده، مواد اولیه مورد نیاز کشور برای تولید شیرخشک تا پایان سال آینده، تامین خواهد شد.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

jyane construction