•  
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۷۳۹۵۷

کم آبی مهمترین دغدغه صنعتگران در شهرستان گرمسار است


مشکل تامین آب شهرک صنعتی ایوانکی و نواحی صنعتی گرمسار را می‌توان با بهره برداری از رودخانه حبله‌رود حل کرد و با استفاده از آن حدود ۴۰ تا ۵۰ لیتر در ثانیه آب مورد نیاز را تامین کرد.

به گزارش زیست آنلاین، غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی،  کاتب افزود: اکنون برای تمامی نواحی صنعتی استان سمنان ۳۶۰ لیتر در ثانیه آب تامین شده که این مقدار کافی نیست و با توجه به این که آب یکی از شاخص‌های اصلی برای جذب سرمایه ‌گذار برای ایجاد واحد صنعتی است، کمبود این منابع، موجب بی‌رغبتی فعالان اقتصادی می شود.

وی با بیان این که در کوتاه مدت و با توجه به شرایط کنونی، شهرک صنعتی ایوانکی به ۱۴۰ لیتر در ثانیه آب نیاز دارد، خاطرنشان کرد: در صورت تامین آب مورد نظر، سرمایه‌گذاران بیشتری به این استان جذب می شوند و در نتیجه تولید و اشتغال افزایش پیدا می کند.

وی اظهارداشت: در استان سمنان ۶ هزار و ۸۰۰ هکتار اراضی صنعتی، یک منطقه ویژه اقتصادی و ۲۰ شهرک و ناحیه صنعتی وجود دارد که همه آن ها در تامین آب مشکل دارند که ضروری است مسوولان برای رفع این معضل اقدام اصولی کنند.

کاتب اضافه کرد: مشکل تامین آب شهرک صنعتی ایوانکی و نواحی صنعتی گرمسار را می‌توان با بهره برداری از رودخانه حبله‌رود حل کرد و با استفاده از آن حدود ۴۰ تا ۵۰ لیتر در ثانیه آب مورد نیاز را تامین کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبق ماده ۸۱ قانون الحاق مقررات مالی دولت، دستگاه های اجرایی مکلف هستند که زیرساخت های لازم را برای واحدهای صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی تامین کنند و خدمت رسانی داشته باشند و با وجود صراحت قانونی به این مساله در برخی موارد بی‌ توجهی می شود.

وی از جمله راه های تامین آب شهرک های صنعتی را تغییرکاربری چاه ها از بخش کشاورزی به بخش صنعت و تخفیف آب برای صنعت در برنامه ششم توسعه کشور ذکر کرد وگفت: با تامین آب مناسب در مرحله اول برای جوانان بومی سمنان اشتغال ایجاد می شود و در گام های بعدی موجب توسعه و رشد استان می شود.

شهرک صنعتی ایوانکی با وسعت ۳۲ هزار هکتار در کیلومتر ۵۰ جاده گرمسار- تهران واقع شده است.

گرمسارغربی ترین شهرستان استان سمنان و دارای وسعت پنج هزار و ۱۸۲ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۷۰ هزار نفر است، این شهرستان از شمال به دماوند، از غرب به ورامین، از شرق به شهرستان آرادان و از جنوب به کویر مرکزی محدودمی شود.

شهرستان گرمسار در نزدیکی تهران قرار دارد و از استقرار حدود ۵۰ درصد از واحدهای صنعتی استان سمنان و واحدهای آموزش عالی متعدد برخوردار است.

میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود و حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن وجود دارد./ منبع: انرژی امروز


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

صدور گواهینامه ایزو
jyane construction