•  چهار شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۱ ب.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۳۲۴۴

کارشناس حوزه انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی به صرفه است اما  نه در مصارف خانگی


زیست آنلاین :در منازل مسکونی شهرها  امکان استفاده پنل های انرژی خورشیدی  به ظرفیت یک تا ۱۲ کیلووات ساعت پنل های خورشیدی وجود دارد که باید در پشت بام یا حیاط خانه نصب شود.


اما واقعیت این است که به دلیل گران بودن این برق نسبت به برق معمولی در منازل شهری که امکان استفاده از سیستم برق نیروگاهی وجود دارد استفاده از آن به صرفه نیست .محمدرضا شعبانی معتقد است انرژی خورشیدی منبع رایگان خورشید است و حدود ۲۰۰۰ کیلووات تابش سالانه در کشور داریم که این موضوع از میانگین جهان بالاتر است و به همین دلیل در صورتی که زیر ساخت ان فراهم شود استفاده از انرژی خورشیدی بسیار به صرفه خواهد بود  و نوسان بازار یا عوامل سیاسی و بین المللی در تأمین آن دخالتی نخواهد داشت.از سوی دیگر برقی که نور خورشید ان را تولید می کند پاک ترین نوع انرژی است و قابل مقایسه با برق نیروگاههای گازی نیست. 
کارشناس یکی از شرکت های خصوصی در حوزه انرژی خورشیدی در گفت و گو با زیست انلاین می گوید :واقع شدن ایران بر روی کمربند خورشیدی باعث شده ۹۰ درصد وسعت کشور از این تابش ها بهره مند باشد و ۷۰ درصد قابلیت استفاده داشته باشد. این موضوع در شرق کشور بیشتر وجود دارد و ما سعی کرده ایم  صفحات خورشیدی یا همان پنل های فتوولتائیک در روستاهای دورافتاده و مناطق سخت گذر که امکان برق رسانی از طریق شبکه سراسری اقتصادی نیست، را با این پنل های خورشیدی جبران کنیم . در منازل مسکونی شهرها نیز امکان استفاده از این نیروگاه های کوچک به ظرفیت یک تا ۱۲ کیلووات ساعت وجود دارد که باید در پشت بام یا حیاط خانه نصب شود.اما واقعیت این است که به دلیل گران بودن این برق نسبت به برق معمولی در منازل شهری که امکان استفاده از سیستم برق نیروگاهی وجود دارد اما استفاده از آن  به صرفه نیست .
وی با اشاره به مزیت های این انرژی ها می گوید :صرفه جویی در مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و کاهش انتشار کربن، استفاده از سرمایه های کوچک، دفاع غیرعامل برای مناطق مسکونی در زمان حوادث مانند زلزله، سیل و فروش مازاد مصرف به شبکه سراسری از مزیت های استفاده از پنل های خورشیدی است که می تواند در مناطق دور دست استفاده شود .
وی در ادامه می گوید : استفاده از این انرژی برای مصارف خانگی مقرون به صرفه نیست و تنها در مصارف شهری می توان از آن استفاده کرد زیرا قیمت پنل های خورشیدی بین ۵ تا ۴۲ میلیون تومان متغییر است و بر اساس استفاده و نوع مصرف ان نیز قیمت ان متفاوت است. اما یک نوع ان هم که ارزان و قابل حمل هست که قیمت ان زیر یک میلیون است که این پنل می تواند تا ۸ ساعت یک لامپ را روشن نگه دارد.که بیشتر کوهنوردها از ان استفاده می کنند در واقع برای استفاده از هر کدام از این پنل ها باید مشخصات جا و مکانتان را در موقع خرید ارائه کنید تا بر اساس نیاز و استفاده پنل مورد نیاز به شما ارائه شود . 
در مورد سیستم های متصل به نیروگاههای خورشیدی نیز این مساله توجیه اقتصادی دارد زیرا با توجه به تزریق برق  به شبکه سراسری و خرید تضمینی ۲۰ ساله برق هر سیستم بین ۴ تا ۵ سال بازگشت سرمایه دارد.
شعبانی  با اشاره به اینکه این سیستم ها خرابی ندارد و تا ۲۵ سال کار می کند در ادامه میگوید تنها باتری این پنل ها هر ۴ سال یکبار باید تعمیر شود.


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
jyane construction
نانوسینا