•  یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۰ ق.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۳۰۱۳

بررسی آثار آتش سوزی جنگل ها


زیست آنلاین _ با آغاز فصل گرما آتش سوزی جنگل ها به اخبار روزانه کشور تبدیل شده است بدین معنا که هر روزه شاهد آتش سوزی یکی از جنگل های کشور هستیم که این موضوع خود می تواند آثار منفی بسیاری را بر جای بگذارد. با این اوصاف می توان این ادعا را داشت که جنگل های ایران در شرایط بحرانی به سر می برند چرا که تعداد دفعات حریق نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته است.

گفتنی است در فصل گرما به علت گرم شدن بدنه درختان افزایش آتش سوزی های گسترده و متعدد در جنگل ها و مراتع سطح کشور به دور از ذهن نیست اما در این مجال باید متذکر شد که  تنها ۵ درصد از علت آتش سوزی ها را می توان به طبیعت اختصاص داد و در مقابل عوامل انسانی  ۹۵ درصد دلایل بروز آتش سوزی جنگل ها به حساب می آید افرادی که به علت سهل انگاری باعث تخریب سرمایه همگانی و بین نسلی یعنی جنگل می شوند.

 باید توجه داشت که طبق بررسی های به عمل آمده مسوولان ارزش مادی هر هکتار جنگل که دچار آتش‌سوزی می‌شود را  در حدود ۶۰۰ میلیون تومان برآورد کرده اند.  این در حالی است که علاوه بر آسیب های اقتصادی ، آتش سوزی می تواند تبعات زیست محیطی و  در پی آن خسارت به خاک جنگل را به دنبال داشته باشد.به گونه ای که کارشناسان بر این باور هستند که آتش سوزی در مقام اول تخریب محیط زیست قرار دارد که می تواند علاوه بر تخریب محیط زیست آسیب های اقتصادی بسیاری را بر کشور وارد می سازد.

یکی از آثار منفی آتش سوزی جنگل ها  تاثیرات منفی این مهم بر خاک است به عبارت ساده تر آتش سوزی جنگل ها از سه بعد فیزیکی، شیمیایی و یا بیولوژیک می تواند اثرات منفی را بر خاک بگذارد تا جایی  حتی آتش میتواند سبب تغییر در پوشش و فعالیتهای گیاهی شود.

بدیهی است جنگل نقش تاثیر گذاری را در طبیعت ،زندگی افراد و یا زیبایی مناظر بر جای می گذارد  چرا که همان گونه که می دانیم جنگل مهم ترین مانع فرسایش خاک است چرا که از  شسته شدن خاک بویژه در دامنه‌های تند جلوگیری می‌کند، همچنین با توجه به گسترش گرد و غبار می توان به این مهم نیز اشاره کرد که وجود جنگل ها مانع اصلی بروز گرد وغبار محسوب می شود به گونه ای که طبق آمار موجود هرهکتار جنگل می‌تواند معادل ۶۸ تن گرد و غبار را جذب کند. به عبارت ساده تر در واقع ۶۰ درصد اکسیژن مورد نیاز کره زمین به‌وسیله درختان جنگلی تأمین می‌شود. صاحبنظران معتقدند در صورتی كه روند تخریب جنگلها به شكل فعلی ادامه یابد، تا ۵۰ سال دیگر، نقطه سبزی در ایران نخواهد ماند.

آنچه مسلم است بخش عظیمی از آتش‌سوزی‌های جنگلی در مناطق نزدیک به جاده‌ها  و یا در جاهایی که پیشرفت‌های خانه‌سازی است رخ می دهد که این مهم مبین وجود ارتباط معنادار میان تراکم جمعیت و تعداد آتش‌سوزی‌های است از این رو اولین گام برای جلوگیری از آتش سوزی جنگل ها را می توان فرهنگ سازی نام برد.

بدیهی است تاریخ انقضای راه های مقابله با آتش سوزی در جنگل ها امروزه  فرا رسیده است به گونه ای که می توان این ادعا را داشت که فاصله محسوسی میان طرح های مقابله با آتش سوزی در کشور ما و دیگر کشورها وجود دارد که این مهم خود جای اندکی تامل دارد.

 

 


 اخبار مرتبط:  

 برچسب ها:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
jyane construction