•  پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۰۲:۲۰ ب.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۲۰۶۸

آیت الله امینی:

مشکلات زیست محیطی با سخنرانی حل نمی‌شود


عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مسئولان از مشکلات زیست محیطی بسیار سخن می‌گویند بر لزوم اقدام عملی مسئولان در مقابله با مشکل گرد و غبار و ریزگردها تأکید کرد.

آیت الله ابراهیم امینی قبل از ظهر پنج‌شنبه در دیدار اعضای ستاد اجرایی همایش ملی «بحران دریاچه نمک و پدیده گرد غبار» بر لزوم اقدام مسئولان در راستای حفظ محیط زیست تأکید کرد و گفت: مسئولان در این رابطه صحبت زیاد می‌کنند اما متأسفانه اقدام اساسی در این زمینه مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در گذشته هم پدیده گرد و غبار مشاهده می‌شد که حتی گاهی آرامش مردم را سلب می‌کرد، افزود: کشورهای همجوار یکی از منشأهای اصلی این گرد و غبارها هستند که در زمان سابق با تفاهم‌هایی که انجام می‌دادند شنیده می‌شد که فضای گردخیز را مالچ پاشی می‌کردند که سبب می‌شد که گرد و خاک منتقل نشود.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: این همکاری‌ها که می‌تواند از ورود گرد و غبار از کشورهای دیگر به کشورها و شهرهای جنوبی جلوگیری کند امروز به دولت‌ها بستگی دارد، زیان این ریزگردها بسیار فراوان است و سلامتی انسان را تهدید می‌کند و انتظار داریم از مسئولان که در این زمینه به صورت عملیاتی ورود کنند.

وی با اشاره به پدیده خشکسالی و مشکلات آن، تأکید کرد: خشکسالی در سال‌های اخیر سبب شده که دیگر زمین‌های کشاورزی قابل کشاورزی نباشد و تقریباً به بیابان و شوره زار تبدیل شده است که این مسئله به روستاها آسیب‌های بیشتری وارد می‌کند و ما همچنان امیدوار هستیم که فکر اساسی برای حل اینگونه مسائل شود.

آیت الله امینی حفظ پوشش گیاهی را یکی از الزامات جلوگیری از حرکت ریزگردها برشمرد و گفت: وقتی که پوشش گیاهی از بین برود گرد و غبار هم به راحتی منتقل می‌شود، باید در این راستا هم فکر کرد.

وی افزود: برای مشکل کم آبی فقط حرف زدن مشکلی را حل نخواهد کرد و باید اقدام کرد، مشکل دیگر این است که علاوه بر این کم آبی هدر رفت آب نیز بسیار زیاد است و از همان آبی که داریم هم به درستی استفاده نمی‌کنیم، اگر به قنات‌هایی که امروز خشک شده است آب وارد شود در زمستان این آب در قنات ذخیره شده و می‌توان در تابستان آن را مورد استفاده قرار داد.

 وی با تأکید بر اهمیت نوع کشت در استان قم هم تصریح کرد: باید در نوع محصولی که کشت می‌شود هم دقت به عمل بیاید، در انتخاب نوع درختان باید دقت شود، درخت‌هایی کم آباد و مقاوم در مقابل سرما باید انتخاب شوند که هم طبیعت استان حفظ شود و هم از حرکت ریزگرد و گرد و غبار جلوگیری شود.

 

منبع: مهر


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
انجمن مدیریت سبز ایران
نانوسینا