•  پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۳ ب.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۲۰۶۴

۱۹۰ میلیون مترمکعب آب سرریز باران وارد دریاچه ارومیه شد


وزیر نیرو اعلام کرد: تاسیسات آب و برق با بروز چنین حوادثی آسیب و لطمه می‌بینند؛ از این رو همکاران برای چگونگی اقدام راهنمایی شدند و در کمترین فرصت اقدامات لازم به عمل آمد.

حمید چیت چیان در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی با حضور رییس جمهوری برای بررسی آخرین وضعیت سیل در منطقه گفت: در روز وقوع حادثه با دستور رییس جمهوری عازم منطقه شدم و از نزدیک از نقاط حادثه دیده بازدید کردم و همزمان همکارانم به استان‌های اردبیل و آذربایجان غربی اعزام شدند تا از نزدیک نظارتی بر نحوه اقدامات امدادرسانی داشته باشیم.
وی افزود: تاسیسات آب و برق با بروز چنین حوادثی آسیب و لطمه می‌بینند؛ از این رو همکاران برای چگونگی اقدام راهنمایی شدند و در کمترین فرصت اقدامات لازم به عمل آمد.
وزیر نیرو ادامه داد: در سیل اخیر در آذربایجان شرقی ۳۷ روستا از نظر تامین آب دچار مشکل شده بودند که مشکل ۳۶ روستا به صورت کامل مرتفع شد و فقط یک روستا که امکان دسترسی به آنجا بسیار مشکل است، دشواری دارد که اقدامات جبرانی در آنجا نیز به زودی انجام خواهد شد و تامین آب این روستا به صورت سیار انجام شده است و درهیچ روستایی مشکل آب وجود ندارد.
وی اظهار کرد: در سیل اخیر برخی از شهرهای آذربایجان شرقی از جمله بستان آباد و تبریز دچار مشکل شده بودند که با اقدامات جبرانی و به مدار آمدن برخی از چاه ها و سایر اقدامات لازم، امور به خوبی پیش رفت و مردم دچار مشکل نشدند.
وی یادآور شد: در این مقطع زمانی به دلیل گرم شدن هوا و ذوب برف های ذخیره شده در ارتفاعات و بارش کم سابقه ای که صورت گرفت، سیل بزرگی به وقوع پیوست.
چیت چیان گفت: در سیلاب اخیر در حوزه آبریز آجی چای به دبی ۱۲۷ مترمکعب آب در ثانیه رسیدیم، اما چون حدود ۹۵ کیلومتر از این رودخانه لایروبی شده بود، باعث شد آسیببی به شهرها نرسد، در حالی که سه سال قبل با دبی ۳۷ متر مکعب آب بر ثانیه، آسیب قابل ملاحظه ای وارد شده بود.
وی اضافه کرد: در رودخانه کلقان شهرستان بستان آباد نیز که سد کلقان وجود دارد، اقدامات لازم برای آبگیری به عمل آمده بود و خوشبختانه سیلاب با دبی ۱۳۰ مترمکعب در ثانیه جریان پشت سد ذخیره شد و بیش از ۲۰ روستای پایین دست سد از حادثه نجات پیدا کردند.
وی تشریح کرد: بخشی از زمین های تحت پوشش دریاچه سد کلفان هنوز تملک اش به پایان نرسیده بود، ولی مردم منطقه با کمک به مسئولان آن را پذیرفتند و با تامین منابع در روزهای آینده این خسارت پرداخت می شود.
وزیر نیرو اظهار کرد: در پشت سد قلعه چای شهرستان عجب شیر نیز ۱۳ میلیون متر مکعب آب ذخیره شد و در مجموع سدها کمک بسیار موثری در جلوگیری از وارد آمدن خسارات به باغات و روستاها و شهرها ایفا کردند.
وی گفت: در سیل مردق چای ملکگان و شبستر نیز بخشی از سیلاب به مسیرهای مجاور هدایت شدند که همین کار جلوی خسارت را گرفت.
وی افزود: در سیل آذرشهر نیز با وجود اینکه در گنبدچای ۲۲ کیلومتر لایروبی شده بود، دبی آب به ۱۵۲ مترمکعب در ثانیه می رسید و متاسفانه سیل جان ۲۲ عزیز را گرفت.
وزیر نیرو امروز همراه رییس جمهوری کشورمان برای بازدید از مناطق سیل زده آذربایجان شرقی در تبریز به سر می برد.
رییس جمهوری کشورمان به همراه هیات بلندمرتبه ای متشکل از اعضای هیات دولت به آذربایجان شرقی سفر کرد و با حضور میدانی در مناطق سیل زده با مردم گفت و گو کرد و دستورات لازم را برای تسریع در جبران خسارت های ناشی از سیل و کمک به سیل زدگان صادر کرد.
بارش باران در آخر هفته گذشته و جاری شدن سیل ناشی از آن جان ۴۲ نفر را در آذربایجان شرقی گرفت.

 

منبع: انرژی امروز


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
انجمن مدیریت سبز ایران
نانوسینا