•  سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۰۱:۵۵ ب.ظ
  •  0 دیدگاه
  •  خبر
  • کد خبر : ۶۱۱۵۳

مروری برجایگاه ایران در اقتصاد سبز


براساس گزارش شاخص عملکرد محیط زیست در سال 2014 کشور‌‌های سوئیس، لوکزامبورگ، استرالیا، سنگاپور و جمهوری چک با بیشترین امتیاز و بهترین عملکرد محیط‌زیستی در رتبه‌های اول تا پنجم و کشور‌‌های افغانستان، لستو،‌هاییتی، مالی و سومالی با کمترین امتیاز به ترتیب در رتبه‌های آخر در بین 178 کشور مورد بررسی قرار داشته‌اند. ایران نیز با امتیاز 51.08 در رتبه 83 قرار گرفت.

 به گزارش زیست آنلاین ،براساس گزارش شاخص عملکرد محیط زیست در سال 2014 کشور‌‌های سوئیس، لوکزامبورگ، استرالیا، سنگاپور و جمهوری چک با بیشترین امتیاز و بهترین عملکرد محیط‌زیستی در رتبه‌های اول تا پنجم و کشور‌‌های افغانستان، لستو،‌هاییتی، مالی و سومالی با کمترین امتیاز به ترتیب در رتبه‌های آخر در بین 178 کشور مورد بررسی قرار داشته‌اند. ایران نیز با امتیاز  51.08 در رتبه 83 قرار گرفت.
کسب رتبه نسبتاً مناسب ایران در شاخص‌های عملکردی محیط‌زیست، به دلیل شرایط مناسب کشور در زمینه جنگلداری با امتیاز 84.12 و رتبه 16، کشاورزی با امتیاز 92 و رتبه 17، آب با امتیاز 2.77 و رتبه 47 و نیز آب و فاضلاب با امتیاز 75.21 و رتبه 47 می‌باشد. عملکرد ایران در خصوص منابع آبی، اثرات بهداشتی و اقلیم و انرژی چندان مناسب نبوده و در زمینه  تنوع زیستی و زیستگاه نیز بدترین عملکرد را داشته است. از نظر شاخص کیفیت هوا نیز، ایران با امتیاز 88.81 در میان 178 کشور جهان در رتبه 58 جای گرفته است.
بررسی روند عملکرد شاخص در کشورهای مختلف نشان می‌دهد، بهترین عملکرد محیط‌زیستی متعلق به کشورهای کویت، استونیا، السالوادور، نامبیا، کونگو، تیمور، نیجریه، جیبوتی، اریتره و سریلالئون بوده است. کشورهای امارات متحده عربی، برونئی، قطر،  تونگو، اردن، بحرین، لبنان، ترکمنستان، زامبیا و یمن نیز کمترین میزان عملکرد محیط‌زیستی را در سال 2014 تجربه کرده اند. طی این دوره به جز کشورهای امارات متحده عربی، برونئی، قطر، بحرین، اردن و زامبیا سایر کشورها شاهد بهبود در عملکرد محیط‌زیستی خود بوده اند. ایران نیز با دارا بودن درصد تغییرات 9.03 در 10 ساله اخیر روند بهبود در شاخص عملکرد محیط زیست EPI را طی کرده است.
در بین کشورهای GCC، کشورهای امارات، عربستان ، قطر و بحرین از رتبه بهتری نسبت به ایران از لحاظ شاخص EPI برخوردار بوده اند. در مقابل، کشور عمان در رتبه‌ پایین تری نسبت به ایران قرار گرفته‌ است.
در منطقه آسیای میانه و قفقاز، کشورهای ارمنستان و آذربایجان از وضعیت بهتری نسبت به ایران از لحاظ شاخص EPI داشته اند. در مقابل، کشورهای قزاقستان، گرجستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان به ترتیب در رتبه‌های پایین‌تری نسبت به ایران جای گرفته‌اند. در بین سایر کشورهای آسیایی کشورهای چین با رتبه 118، هند با رتبه 155 و پاکستان با رتبه 148، وضعیت مطلوبی از لحاظ این شاخص ندارند. همچنین در سال مورد بررسی، کشور ترکیه با امتیاز 54.91 در رتبه 66 قرار گرفت.
بررسی میزان انتشار گازهای آلاینده و گلخانه‌ای کشورمان به تفکیک بخش‌های مصرف کننده نهایی انرژی ("خانگی، تجاری و عمومی"، صنعت، حمل و نقل و کشاورزی) و بخش انرژی (پالایشگاهی و نیروگاهی) در سال 1391 نشان می دهد که بخش نیروگاهی با 31 درصد بیشترین سهم و بخش کشاورزی با 2.2 درصد کمترین سهم را در انتشار انواع گازها در میان بخش‌های مصرف کننده انرژی کشور داشته‌اند و پس از آن بخش حمل و نقل با 24.7 درصد، بخش خانگی، تجاری و عمومی، با 22.5 درصد، صنعت با 16.7 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
بررسی سرانه انتشار گازهای آلاینده و گلخانه‌ای نشان می‌دهد که گاز دی اکسید کربن با 7323.5 کیلو گرم به ازاء هر نفر بیشترین میزان الایندگی را در سال 1391 داشته و پس از منوکسید کربن با سرانه 112.1 کیلوگرم در رتبه بعدی قرار دارد. سرانه انتشار گاز دی اکسید کربن با طی روندی افزایشی از 6683.8 کیلوگرم در سال 1386 به 7323.5 کیلوگرم رسید.

منبع:وزارت امور اقتصاد و دارایی


 اخبار مرتبط:  

ارسال نظر:

capcha

 نظرات  

نظرسنجی


به نظر شما سرمایه گذاری جهت ارتقا بهره وری انرژی در کدامیک از بخش های زیر تاثیر بیشتری بر کاهش مصرف انرژی در آینده دارد؟
انجمن مدیریت سبز ایران
نانوسینا