آرشیو گزارش ها

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل
به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی

حفظ تنوع زیستی با خوردن محصولات با کیفیت تولید داخل

ترجمه: ونوس فرخی

زیست آنلاین: چندی پیش، مطلبی در روزنامه لوموند به چاپ رسید با این عنوان که برای "حفظ تنوع زیستی باید گوشت تولید داخلی و با کیفیت" مصرف شود. نویسنده این مطلب که خود از دامداران و کشاورزان فرانسوی است، معتقد است دامداری، نقطه اتصال بین کشاورزی و ضامن حفظ و نجات تنوع زیستی است. اگر دامداری از بین برود، بسیاری از گونه های زیستی را نیز از دست خواهیم داد.

پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ , ساعت ۰۱:۰۰
طبیعت دورود از سیل در امان مانده است

طبیعت دورود از سیل در امان مانده است

زیست آنلاین: سیل ۹۸ در استان لرستان ابهامات زیادی را در افکار عمومی به وجود آورد و ذهنها را نسبت به گردشگری و سفر به این منطقه منفی نمود. شدت خسارات، زیرساختهای مختلف بسیاری از صنایع از جمله صنعت گردشگری را به شدت تحت تاثیر قرار داد. بسیاری از سفرها لغو شد و قطار گردشگری که با ایده ای در راستای حمایت و حفاظت از محیط زیست به تازگی کار خود را آغاز کرده بود، از حرکت باز ایستاد. به همین دلیل، برای گرفتن پاسخ خود و رفع ابهامات به این منطقه سفر نمودیم و با صحنه ای بسیار متفاوت روبه رو شدیم.

چهار شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۲:۰۰
تلاش برای بازگرداندن رونق گردشگری به استان لرستان

تلاش برای بازگرداندن رونق گردشگری به استان لرستان

زیست آنلاین: بارش فراوان و سیلابهایی که در اوایل سال ۹۸ در ایران اتفاق افتاد و بسیاری از شهرها و استانهای ما را تحت تاثیر قرار داد، به بسیاری از زمینهای کشاورزی، منازل مسکونی و آثار تاریخی خسارت وارد کرد و از لحاظ اقتصادی بسیاری از مردم را دچار مشکل کرد. استان لرستان، یکی از این استانهایی بود که بیشترین خسارات را متحمل شد. صنعت گردشگری استان نیز از این خسارات در امان نماند، به طوری که بسیاری از تاسیسات گردشگری تخریب و یا دچار خسارات فراوان شدند.

دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ , ساعت ۰۳:۰۰
پارلمان آب نهادی برای تحقق تصمیم سازی دموکراتیک در حوزه آب است/  فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند
سخنرانی یوسف فرهادی بابادی در افتتاحیه اجلاس جهانی آب:

پارلمان آب نهادی برای تحقق تصمیم سازی دموکراتیک در حوزه آب است/ فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند

زیست آنلاین: مهندس یوسف فرهادی بابادی در افتتاحیه اجلاس بین المللی آب در دانشگاه سلیمانیه با اشاره به نقش فعالین محیط زیستی گفت: در واقع فعالان محیط زیست صدای طبیعت هستند.

پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۲:۰۰
معرفی کویرهای ایران

معرفی کویرهای ایران

زیست آنلاین: با توجه به آب و هوای گرم و خشک ایران، دشت های کویری متعددی در جای جای این سرزمین پهناور گسترده شده است به نحوی که بر طبق آمار نزدیک بر یک چهارم ایران به مناطق کویری و بیابان اختصاص یافته است. در سفرنامه دکتر آلفونس گابریل، جغرافیدان و جهانگرد فقید اتریشی، تحت عنوان عنوان عبور از صحرای ایران نیز آمده است؛ هرکس  یک بار مسحور افسون کویر شود، تا پایان عمر رهایش  نخواهد کرد.

شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
برند سبز چیست؟

برند سبز چیست؟

زیست آنلاین: درعصر حاضر دستیابی به توسعه پایدار یکی از وظایف همگانی برای تمامی صنف ها و شرکت ها و تمامی ارگان ها به شمار می رود، اما  یکی از مولفه های برجسته دستیابی به این توسعه  توجه به برندسازی سبز است.

پنج شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۰۹:۰۰
بستر توسعه گیاهان دارویی فراهم است

بستر توسعه گیاهان دارویی فراهم است

زیست آنلاین: با توجه به شرایط اقلیمی و تنوع گیاهی کشور ایران،  توسعه توليدات گیاهان دارویی، ضمن بهبود وضع اقتصاد داخلي سبب افزايش صادرات غيرنفتي مي شود و می تواند در شرایط خشکسالی جایگزین مناسبی برای کشت گیاهان پرآب بر باشد.

دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ , ساعت ۱۱:۰۰
توهم توسعه نابودگری برای طبیعت
اینجا کسی به فکر طبیعت نیست

توهم توسعه نابودگری برای طبیعت

هر روز به بهانه‌های واهی دستیابی به توسعه، آن هم توسعه‌هایی که با هر شهردار جدید خراب شده و از نو طرح دیگری و تیشه دیگری بر دل طبیعت می‌زنند، به طبیعت دیر دست‌درازی می‌شود و فریادرسی نیست تا دست این درازدستان را کوتاه کند، ‎فریاد اعتراض دوستداران طبیعت دیر را نه استانداری، نه محیط زیست، نه فرمانداری و نه بازرسی و … نمی‌شنوند. اینجا کسی دلش برای ماهی‌ها نمی‌سوزد. اینجا کسی دلش برای باغچه تنگ نمی‌شود. اینجا کسی به فکر طبیعت نیست.

یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
قرار سبز حامیان طبیعت در هفته پایانی بهمن ماه 1397

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته پایانی بهمن ماه 1397

گروه های داوطلبانه و محیط زیستی در سراسر ایران سعی می کنند با تلاش و کوشش خود گامی مثبت و تاثیرگزار و حتی آموزنده را برای حفاظت و نگهداری محیط زیست ایران عزیز بردارند تا ضمن فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف جامعه به خصوص کودکان و دانش آموزان، آنها را بیش از پیش با مسائل محیط زیستی آشنا کنند

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۲۲
ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

ابتكارات در اقتصاد چرخشی آب

زیست آنلاین:  اقتصاد مدور عبارتی است که به نظر می‌رسد در سال‌های آینده یکی از مولفه‌های اصلی سازمان‌های بین‌المللی در طراحی راهبردهای تجارت و رشد اقتصادی باشد، یکی از راهکارهای مهم اقتصاد مدور در زمینه بحران آب، بازچرخانی و استفاده مجدد از آب خاکستری است که منجر به کاهش مصرف آب شهری و روستایی می‌گردد و بخصوص برای مناطقی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند توصیه می‌شود.

دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

بررسی و انواع پایش آنلاین آب و فاضلاب

زیست آنلاین: آب یکی از مهم ترین ارکان تمام  اکوسیستم های زنده محسوب می شود. به همین دلیل بررسی کیفی این منابع از ارکان مهم توسعه پایدار است.

یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
ارز دیجیتال و بررسی آلودگی زیست محیطی بیت کوین

ارز دیجیتال و بررسی آلودگی زیست محیطی بیت کوین

زیست آنلاین: عملیات و عملکرد انواع ارز دیجیتال، مستلزم انرژی بسیار زیادی است، قیمت بسیار پایین برق نیز به ویژه در کشورهایی که از سوخت های فسیلی به منظور تامین برق مورد نیاز خود استفاده می کنند، بسیاری از فعالان حوزه تولید ارز مجازی در جهان را به فکر ورود به این کشورها و اجاره سوله‌هایی برای راه اندازی ماینر‌های ارز‌های مجازی برده است، از این رو  بايد آسيب‌هايي كه در اثر مصرف بالاي انرژي به محيط زيست وارد مي‌كنند را مهار كرد يا تكنيك‌هاي كارامد‌تري را براي استخراج بيت‌كوين ابداع کرد.

دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۳
اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم
مدیریت سبز با نهادینه شدن در سازمان های دولتی تحول ایجاد می‌کند

اسراف مواد غذایی از سفره دولت تا سفره مردم

زیست آنلاین: نحوه مصرف کنونی ما هیچ قربانی دیگری به جز خود ما نخواهد داشت، این نوع کنونی مصرف که در آن اسراف گرایی موج می زند، تنها آینده فرزندان خودمان را بغرنج تر خواهد کرد.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
پایش آنلاین هوا چیست؟

پایش آنلاین هوا چیست؟

زیست آنلاین: موضوع پایش لحظه ای و یا آنلاین هوای محیطی توسط استقرار ایستگاه های آنلاین، یکی از سیاست های در نظر گرفته شده دولت در خصوص اطلاع رسانی، شفاف سازی و ارائه اطلاعات دقیق به مردم در زمان مناسب و به صورت آنلاین بود، که پس از به اجرا در آمدن موجب  تقویت فعالیت های بین بخشی و گسترش مشارکت و درگیر کردن بخش خصوصی و آزمایشگاههای معتمد، ایجاد اشتغال سبز و ارائه آموزش های تخصصی و عمومی نیز گشت.

یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
عوامل و منابع آلوده کننده آب

عوامل و منابع آلوده کننده آب

زیست آنلاین: آلودگی آب یکی از چالشها و بحران های اصلی آب است که باعث شده است که منابع موجود آب هم به دلیل آلوده بودن قابل بهره برداری نباشد. جنبه کیفیت آب در مقابل کمیت آب و مسئله کمیابی آب در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این در صورتی است که آب زمانی قابل استفاده است که موجود باشد و سالم، تمیز و با کیفیت باشد. پس کیفیت روی دیگر موجودی آب است. اما به دلیل بی توجهی  به موضوع کیفیت باعث شده است که بسیار از منابع آب که به دلیل کیفیت پایین قابل استفاده نیستند.

پنج شنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۲۲
فرونشست تهدیدی برای نواحی خشک و نیمه خشک

فرونشست تهدیدی برای نواحی خشک و نیمه خشک

زیست‌آنلاین: پدیده فرونشست، طی سالهای اخیر به دلایل مختلف از جمله رشد بی رویه جمعیت، برداشت بیش از اندازه از آبهای زیرزمینی، همراه با عوامل دیگر سبب بروز مشکلات و معضلات فراوان برای زمین های کشاورزی، ساختمان های مسکونی، جاده ها، خطوط انتقال برق، حمل و نقل از جمله حمل نقل ریلی (خطوط راه آهن که از میان دشتها و بیابانها می گذرد) و حمل و نقل هوایی (فرونشست باند فرودگاه)... شده است. این پدیده در دشت های مختلف کشور مشاهده شده است.

سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
بحران های اقتصادی  ما را به سمت تجدید پذیرها سوق خواهد داد
دومین نشست توسعه نیروگاه های خورشیدی

بحران های اقتصادی ما را به سمت تجدید پذیرها سوق خواهد داد

وجود انواع و اقسام بحران های اقتصادی و زیست محیطی و محدودیت دوام ذخایر فسیلی در کنار افزایش جمعیت، امروزه بسیاری از کشورها را به سمت استفاده بهینه از منابع انواع انرژی های تجدیدپذیر همچون خورشیدی، بادی، امواج دریا و انرژی زیست توده بعنوان بهترین جایگزین منبع انرژی فلسیلی سوق داده است.

پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
تمام تهرانی ها سیگار می کشند

تمام تهرانی ها سیگار می کشند

زیست آنلاین: بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی،اگر در منطقه ای غلظت ذرات معلق در میانگین سالانه بالای ۲۲ میکروگرم باشد این وضعیت معادل آن است که گویی هر شهروندی که در این منطقه زندگی می کند روزی دو نخ سیگار مصرف نماید، حال جالب است بدانیم که در سال گذشته غلظت ذرات معلق در ایران به طور میانگین ۳۴ میکروگرم بوده است، بنابراین این رقم معادل آن خواهد بود که به گویی تمام افراد ساکن در تهران سیگاری باشند.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۲۰
گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا

زیست آنلاین: سی و پنجمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهر ها به مناسبت روز هوای پاک و با دستور جلسه ارایه گزارش عملکرد یکساله دبیرخانه از زمان استقرار در سازمان حفاظت محیط زیست در اولین روز بهمن ماه برگزار شد.

سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۳۰
قرار سبز حامیان طبیعت در هفته سوم دی ماه 1397

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته سوم دی ماه 1397

ایمان کاهکش

سومین هفته از زمستانِ سپیدپوش نیز میعادگاه دوستداران محیط زیست بود که با علاقه ای سبز دستان پر مهرشان را به نشانه دوستی با طبیعت دراز کنند و ضیافت این هفته را رقم بزنند. ضیافتی که به شیوه هایی همچون آموزش و فرهنگسازی، کاشت نهال و بذر، پاکسازی زباله از طبیعت و برنامه های متنوع دیگری انجام شد.

یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۰۰
بررسی انواع زباله و ماهیت آنها

بررسی انواع زباله و ماهیت آنها

زیست آنلاین: به منظور آشنایی بیشتر در شناخت انواع زباله، این راهنما یک ابزار عملی برای کمک به کسانی است که می خواهند در اجرای مدیریت درست زباله ها گام بردارند. (گی کست (Guy COSTE)، رئیس اتاق تجارت و صنعت پاریس سِن-سن-دونی)

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۴۸
قرار سبز حامیان طبیعت در هفته دوم دی ماه 1397

قرار سبز حامیان طبیعت در هفته دوم دی ماه 1397

اشتیاق علاقمندان به طبیعت و گردشگری در روزهای ابتدای زمستان همچنان ادامه دارد و این اشتیاق به صورت نشاط و سبزینگی در وجود شهروندان و دوستداران طبیعت و در قالب برنامه های مردمی نمود پیدا می کند. آموزش در مدارس و جوامع محلی تا کاشت بذر و نهال و برنامه های پاکسازی، فعالیتهایی شایسته در جنگل، طبیعت، کوی و برزن ها نمونه هایی از برنامه هایی است که در هفته دوم دی ماه 1397 انجام شده است.

چهار شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۹:۳۰
گردشگری چیست ؟ با انواع گردشگری و اصطلاحات آن آشنا شوید

گردشگری چیست ؟ با انواع گردشگری و اصطلاحات آن آشنا شوید

مترجم: الهام مرادی

زیست آنلاین: جهان به مانند کتابی است و کسانی که سفر نمی کنند تنها یک صفحه از این کتاب را می خوانند.  <<سنت آگوستین>>

یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
در زمان آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم

در زمان آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم

آلودگی هوا موضوعی است که این روزها می بایست از توجه بیشتری برخوردار باشد، خصوصا آنکه در میان شهرنشینان یک  معضل اجتناب‌ناپذیر به شمار می رود. در این گزارش  به اهمیت تغذیه درست در زمان آلودگی هوا و نقش آن بر کاهش عوارض ناشی از آلودگی اشاره خواهیم کرد.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۴۰
مدیریت اطلاعات بلایای طبیعی (اپدیم)
سومین اجلاس عالی تخصصی- مشورتی کشورهای آسیا و اقیانوسیه برگزار شد

مدیریت اطلاعات بلایای طبیعی (اپدیم)

( 18-19 دسامبر 2018 تهران، جمهوری اسلامی ایران)

زیست آنلاین: منطقه آسیا و اقیانوسیه یکی از مناطق آسیب پذیر جهان است. گزارش بلایای آسیا و اقیانوسیه در سال 2017 نشان داد که خطر ریسک بلایا در این منطقه زیاد است و این بلایای طبیعی توسعه پایدار را تهدید می کنند.

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
منابع آلودگی هوا در ایران چیست؟

منابع آلودگی هوا در ایران چیست؟

زیست آنلاین: آلودگی هوا عبارت است از حضور یک و یا بیش از یک آلاینده در هوای آزاد، مانند گرد و خاک، دود غلیظ، گاز مه آلود، بوی نامطبوع، با خواص مشخص و مداوم که می تواند زندگی انسان، گیاه و جانوران و اصول انسانی به مخاطره اندازد، منابع اصلی این آلودگی در کشور ما عبارت است از مونوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد، ترکیبات آلی فرار و ذرات معلق ، منابع متحرک(خودرو و سوخت آن) و ، منابع ثابت (کارخانه ها و سوخت منازل).

شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۸:۴۱
هزاران نفر قربانی تغییرات اقلیمی در سال ۲۰۱۸

هزاران نفر قربانی تغییرات اقلیمی در سال ۲۰۱۸

یک استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به این‌که برنامه مشارکت ملی ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگروه ملی تغییر اقلیم تهیه شده است، گفت: سهم چهار درصدی مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای احتیاط‌ آمیز است و عدم اجرای این توافق‌نامه هیچ تنبیهی و آسیبی را برای کشور ما به دنبال ندارد.

پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
بحران آب در پایتخت شدت می گیرد

بحران آب در پایتخت شدت می گیرد

اگرچه میزان بارش‌ها در فصل پاییز در پایتخت مناسب بوده اما هم‌چنان نگرانی‌هایی برای وضعیت منابع آبی تهران وجود دارد چراکه تنها یک‌سوم از سال آبی سپری شده و بارش برف است که می‌تواند سرنوشت منابع آبی پایتخت را مشخص کند.

پنج شنبه ۶ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
نشست ملی ایران و چالش ۲۰۲۰ در دانشگاه تهران برگزار شد

نشست ملی ایران و چالش ۲۰۲۰ در دانشگاه تهران برگزار شد

زیست آنلاین: این نشست با همکاری انجمن علمی دانشکده عمران دانشگاه تهران، همچنین انجمن های اسلامی دانشکده های فنی، حقوق و علوم سیاسی روز گذشته، ۴ دی ماه، با هدف بررسی مسائل حقوقی، فنی و اقتصادی توافق پاریس، در تالار شهید چمران دانشگاه تهران برگزار شد.

چهار شنبه ۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
کمپین جمع آوری امضا علیه دولت فرانسه توانست ۱.۵ میلیون امضا را جمع آوری کند

کمپین جمع آوری امضا علیه دولت فرانسه توانست ۱.۵ میلیون امضا را جمع آوری کند

زیست آنلاین: اقدامی که توسط چهار سازمان مردم نهاد علیه دولت آغاز گردید تا «دولت را مجبور به عمل کنند» از هدف خود فراتر رفته است. نیکولاس هولو (Nicolas Hulot)، وزیر پیشین انرژی، با ابراز خرسندی از استقبال عمومی شهروندان نسبت به این کمپین گفت: «جز تحقق آن خواسته ای ندارم».

دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۰۵:۳۰
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction