آرشیو گفتگوها

جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

جایگاه اقتصاد سبز و وضعیت آن در ایران

زیست آنلاین به منظور  بررسی  وضعیت اقتصاد سبز در ایران سلسله مصاحبه هایی را ترتیب داده است تا طی آن بتواند  پاسخ  چند سوال اساسی در این زمینه را بیابد. جایگاه اقتصاد سبز در اقتصادایران کجاست؟چقدر اقتصاد سبز در تعیین سیاستهای اقتصادی کشور نقش دارد؟متولی اقتصاد سبز در ایران کدام نهاد یا وزارتخانه است؟ تاکنون چه فعالیتهایی در این زمینه شده است؟در این راستا اولین مصاحبه  را با خانم دکتر کتایون حجتی مدیر دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان محیط زیست انجام داده که در ادامه آورده شده است.

یکشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
کیفیت آب در کلانشهر شیراز

کیفیت آب در کلانشهر شیراز

همه ساله همایشی به منظور تبادل تجربیات و آشنائی با آخرین دستاوردهای مدیران کنترل کیفیت و آزمایشگاه شرکت های آب و فاضلاب، در نقاط مختلف کشور برگزار می گردد. امسال، این همایش در تاریخ 29 و 30 آبان ماه در شهر شیراز برگزار خواهد شد.

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۰۰
کیفیت آب مسئله مدیریت آب شهری تهران

کیفیت آب مسئله مدیریت آب شهری تهران

در مدیریت منابع آبی شهر تهران، مجموعه به هم پیوسته ای از مخاطرات وجود دارد که بزرگترین آن، بحث کیفیت آب، چه در منابع آب سطحی و چه زیرزمینی است و به هیچ عنوان نباید از آن غفلت کرد.

شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۰۰
قنات هنوز زنده است
مدير عامل شركت آب منطقه‌اي يزد:

قنات هنوز زنده است

زیست آنلاین: در حال حاضر در استانی خشک و کویری چون يزد، حدود 15% از آب مصرفی در بخش كشاورزی از طريق قنوات تأمين می شود.

سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۰۰
پایداری حوزه آبخیز در گرو توجه ویژه به شاخص های ترکیبی

پایداری حوزه آبخیز در گرو توجه ویژه به شاخص های ترکیبی

اگر شاخص های ترکیبی را نادیده بگیریم و تنها رشد اقتصادی را به جای توسعه مد نظر قرار دهیم، توسعه  و پایداری حوزه آبخیز رخ نخواهد داد.

دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۲:۰۰
كاهش منازعات استانی بر سرمنابع  آب
وزير نيرو در گفتگو با زيست آنلاين اعلام کرد:

كاهش منازعات استانی بر سرمنابع آب

زیست آنلاین: با شدت گرفتن بحران آب در ایران و محدود بودن توان سرزمینی ایران برای تامین و تولید آب بیش از حد استحصال شده و حتی کاهش مدام منابع آب تجدیدپذیر موجود، راهکار های مدیریت تقاضای آب و سازگار کردن مسیر توسعه کشور با میزان توان آبی موجود بسیار برجسته شده است.

شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۶
آب و رشد سبز

آب و رشد سبز

نقش آب در میزان موفق بودن پروژه‌های آبی یک کشور و در راستای دستیابی به اهداف سبز اندازه‌گیری می شود، که این رابطه دو سویه تحت عنوان تئوری آب و رشد سبز شناخته شده است.

چهار شنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۲۰
مدیریت آب شهری تهران و  آثار تقسیمات سیاسی کشور بر آن

مدیریت آب شهری تهران و آثار تقسیمات سیاسی کشور بر آن

زیست آنلاین: مسئله آب و مدیریت آن در شهر تهران هر روز پیچیده تر و بغرنج تر می شود به گونه ای که می توان اظهار داشت، تقریبا نگاه کلان،جامع و منسجم برای مدیریت آب شهر تهران مورد غفلت قرار گرفته است.

شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۰۳:۳۰
ضرورت و اهداف مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو
 رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو گفت:

ضرورت و اهداف مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو

زیست آنلاین طی گفت‌ و گویی با محمد فاضلی، رئیس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو، اهداف و کارکردهای این مرکز را بررسی کرده است. 

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
سرمایه‌داری در تقابل با شرایط اقلیمی

سرمایه‌داری در تقابل با شرایط اقلیمی

در کتاب «آخرین فرصت تغییر» بیان شده است که گرمایش جهانی هم یک بحران است و هم یک فرصت، آن‌ هم در مقیاسی که تا کنون ندیده‌ ایم. بزرگ‌ تر از رکود بزرگ دهه ۱۹۳۰، بسیار جدی ‌تر از تهدید جنگ هسته‌ای، و امیدوارکننده ‌تر از جنبش ‌های حقوق مدنی و ضدجنگ

دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
 توسعه تجديدپذيرها گزينه مناسب كاهش خاموشی های پيك 1398
در میزگرد اهمیت تجدیدپذیرها در خاموشی برق بررسی شد:

 توسعه تجديدپذيرها گزينه مناسب كاهش خاموشی های پيك 1398

زیست آنلاین: خاموشی های برق به علت عدم ظرفیت کافی در زمان پیک مصرف، افزایش تولید برق از منابع تجدیدپذیر را اجتناب ناپدیر کرده است. کارشناسان معتقدند توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر راهکار عبور از خاموشی ها است.

چهار شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۰۴:۱۵
اهميت ارزش گذاری اقتصادی خدمات اكوسيستمی درختان در تهران
طی یک میزگرد و با حضور کارشناسان بررسی شد:

اهميت ارزش گذاری اقتصادی خدمات اكوسيستمی درختان در تهران

زیست آنلاین: میزگردی با عنوان «ارزش ‌‌گذاری اقتصادی خدمات اکوسیستم» با هدف آشنایی با انواع اکوسیستم های شهری، خدمات آن ها و روش‌‌ های ارزش‌‌ گذاری آنها و همچنین شناخت نقش درختان در اکوسیستم شهری، خدمات آن و شیوه‌‌ های ارزشگذاری اقتصادی آنها به منظور استفاده در برنامه ‌‌ریزی شهری، توسط پایگاه خبری زیست ‌‌آنلاین و کمیته صیانت از باغات شورای شهر و با حضور کارشناسان این حوزه برگزار شد.

شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۳۰
دولت برای جذب سرمایه گذار در صنعت انرژی خورشیدی به تعهد خود عمل کند

دولت برای جذب سرمایه گذار در صنعت انرژی خورشیدی به تعهد خود عمل کند

زیست آنلاین: تدوین و ابلاغ نرخ خرید تضمینی برق برای انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر از دیدگاه توجیه مالی و افزایش دوره خرید برق، از جمله مهمترین دلائل اقبال بخش خصوصی به صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر بود.

شنبه ۹ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۰۱:۳۰
عدالت اجتماعی در آب

عدالت اجتماعی در آب

موضوع دسترسی عادلانه به منابع آب و منافع و ارزشهای حاصل از آن از موضوعاتی که در دوره مدیریت نوین آب که آب تحت مالکیت عمومی قرار گرفته است، بسیار چالش‌برانگیز و حساس شده است. همیاری جهانی آب بر این باور است که عدالت اجتماعی در مدیریت آب اساساً معطوف به افراد جامعه (نسل حاضر و نسل‌های آینده) است و نه درباره خود آب. رویکردهای مختلف اقتصادی و اجتماعی برداشت های مختلفی از عدالت اجتماعی در آب ارائه می دهند.

جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۰۰
رویکردهای جدید مدیریت منابع آب، بایستی کل‌نگر و مجهز به رهیافت‌ های علوم اجتماعی باشند
محمد حب وطن در گفتگو با زیست‌آنلاین مطرح کرد:

رویکردهای جدید مدیریت منابع آب، بایستی کل‌نگر و مجهز به رهیافت‌ های علوم اجتماعی باشند

زیست آنلاین: در سال‌های اخیر بحث استفاده از رویکردهای کل‌نگر و تاکید بر رهیافت‌های اجتماعی در مدیریت منابع آب، رو به فزونی داشته است. برخی نیز بر رجوع به روش‌ها و رویکردهای بومی در حوزه بهره‌برداری از منابع آب و خاک تاکید دارند.

دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۰۰
موانع سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر

موانع سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر

زیست آنلاین: مهندس رضائی راوری مدیرعامل شرکت نیروگاه بادی رویان (یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت ساختمانی ژیان) در بررسی و پاسخ به چالش‌های پیش‌روی بخش خصوصی به منظور فعالیت در حوزه انرژی های تجدیدپذیر به نبود ضمانت‌نامه‌های معتبر داخلی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی اشاره کرد و ضرورت فراهم نمودن وضعیت باثبات و پایدار به منظور اعتماد سازی برای بانک‌ها و شرکت‌های خارجی را متذکر شد..

دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۰
چالش‌های صنعت پسته در مسیر ارگانیک شدن

چالش‌های صنعت پسته در مسیر ارگانیک شدن

زیست آنلاین: پسته به خودی خود محصول گرانی است و تولید ارگانیک برای باغداران ایرانی پر هزینه خواهد بود.

یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۴۶
آیا مسئولیت «کنوانسیون تنوع زیستی» به جهاد کشاورزی محول می‌شود؟

آیا مسئولیت «کنوانسیون تنوع زیستی» به جهاد کشاورزی محول می‌شود؟

معاون سابق محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست گفت: اگر قرار است تغییری در مرجعیت «تنوع زیستی» در کشور بیفتد باید «قانون ایمنی زیستی» تغییر کند، چراکه تصمیمات را «شورای ایمنی زیستی» می‌گیرد.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۶:۰۰
بودجه ساتبا را خرج یارانه‌ها کردند/ ناچاریم از بخش خصوصی حمایت کنیم

بودجه ساتبا را خرج یارانه‌ها کردند/ ناچاریم از بخش خصوصی حمایت کنیم

مهندس محمدتقی زعفرانچی‌زاده مقدم، معاونت مشارکت‌های بخش غیردولتی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی «محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی» که از 2 الی 5 اسفند در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، درباره خصوصی‌سازی تولید برق با خبرنگار زیست‌آنلاین به گفت‌وگو پرداخت.

جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۶
ضرورت اصلاح نگرش اقتصاد سبز از اقتصاد آب
در گفتگو با زیست آنلاین مورد بررسی قرار گرفت

ضرورت اصلاح نگرش اقتصاد سبز از اقتصاد آب

 آب را «جریان خون اقتصاد سبز» توصیف می‌کنند. به طوری که آب تنها بخشی از اقتصاد نیست، بلکه در همه بخشهای اقتصاد تنیده شده است و بدون آن اقتصاد نمی‌ تواند عمل کند. از این رو، آب محور تفکر نوین و راه ‌حل های اثربخش برای استقرار اقتصاد سبز به شمار خواهد آمد. همچنین، امنیت آبی و رشد سبز به طور جدایی‌ ناپذیری با هم پیوند دارند.

پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۹
ضرورت وراهکارهای تنوع سازی معیشت در اقتصاد روستایی

ضرورت وراهکارهای تنوع سازی معیشت در اقتصاد روستایی

زیست آنلاین :گفته می شود که یکی از چالش های اساسی پیش رو حل بحران آب، پیوند قوی آب با معیشت مردم، به خصوص در روستاها است. اقتصاد روستایی آب‌محور در کشور باعث شده که هر گونه اصلاحی در مدیریت آب نیازمند اصلاح در اقتصاد روستایی باشد. یکی از راه حل‌های پیشنهادی جایگزین کردن معیشت با گونه ای از معیشت که اتکای کمتری به آب دارد، می‌باشد.در ادامه گفتگوی زیست آنلاین با سعید نوری نشاط ، تسهیلگر اجتماعی را می خوانید

چهار شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۰۸:۵۴
یادگیری اجتماعی کلید راه تحقق توسعه‌ کم آب بر

یادگیری اجتماعی کلید راه تحقق توسعه‌ کم آب بر

اقتصاد سبز در هر سرزمینی به سراغ محدودترین منابع آن سرزمین برای چرخاندن ریل اقتصاد به سمتی که با بیشترین بهره‌وری، بالاترین ارزش افزوده را در اقتصاد از آن نهاده تولید کند، می‌رود. منابع آب از منابع محدود و در بیشتر مناطق ایران کمیاب بوده و درنتیجه تاکید اقتصاد سبز در ایران بر کم کردن وابستگی اقتصاد به منابع آب باید باشد. این مهم تنها در سایه توجه به ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی سرزمین ایران و استفاده از مزیت‌های نسبی کشور در حوزه فرهنگ و تاریخ امکان‌پذیر است.

سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ , ساعت ۰۱:۱۶
ایران پیشرو در حل مسایل محیط زیستی
ولفگانگ نئومان مطرح کرد:

ایران پیشرو در حل مسایل محیط زیستی

ولفگانگ نئومان بنیان‌گذار بنیاد انرژی در مصاحبه با سایت زیست آنلاین از اهداف برگزاری جلاس جهانی انرژی در ایران و آینده این بنیاد برای فعالیت های خود صحبت کرد. در ادامه گفت و گوی کوتاه سایت زیست آنلاین با ایشان را خواهید خواند.

سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۰۰
اكولوژي و سوسياليسم
در مصاحبه با كريس ويليامز

اكولوژي و سوسياليسم

مترجم: محمد حب‌وطن

زیست آنلاین :كريس ويليامز يك فعال محيط‌زيستي باسابقه و مولف كتاب «اكولوژي و سوسياليسم: راه‌حل‌هايي براي بحران اكولوژيكي دنياي سرمايه‌داري» است. وي استاد فيزيك و شيمي در دانشگاه پيس و مدرس دانشكده علوم در موسسه دانشگاهي پكر ، و همكار دائمي نشريه اينترنشنال سوسياليست ريويو است. مصاحبه زير با كريس ويليامز توسط راديو آلترناتيو در شهر سانتافه نيومكزيكو در مارس 2012 صورت گرفته است كه در شماره 84 نشريه اينترنشنال سوسياليست ريويو منتشر شده است.

چهار شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۲
ضرورت تبيين دکترین توسعه روستایی در ايران
توسعه در ایران مسیر مشخصی ندارد

ضرورت تبيين دکترین توسعه روستایی در ايران

زیست آنلاین :بهترین کار این است که کشور مسیر توسعه خود را از طریق توسعه روستایی بازتعریف کند، یعنی در ابتدا یک وزارتخانه به نام وزارتخانه توسعه روستایی برای کشور تاسیس شده و سپس از مسیر اين وزارتخانه گام های مثبت برای توسعه روستایی برداشت.

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۵۵
راه نجات آب، توجه به ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی

راه نجات آب، توجه به ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی

زیست آنلاین :اقتصاد سبز در هر سرزمینی به سراغ محدودترین منابع آن سرزمین برای چرخاندن ریل اقتصاد به سمتی که با بیشترین بهره‌وری، بالاترین ارزش افزوده را در اقتصاد از آن نهاده تولید کند، می‌رود. منابع آب از منابع محدود و در بیشتر مناطق ایران کمیاب بوده و درنتیجه تاکید اقتصاد سبز در ایران بر کم کردن وابستگی اقتصاد به منابع آب باید باشد.

دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۰۷:۴۰
 بحران آب یک موضوع بین‌رشته‌ای

بحران آب یک موضوع بین‌رشته‌ای

زیست آنلاین :اقتصاد سبز در هر سرزمینی به سراغ محدودترین منابع آن سرزمین برای چرخاندن ریل اقتصاد به سمتی که با بیشترین بهره وری بالاترین ارزش افزوده را از آن نهاده در اقتصاد تولید کند. منابع آب از منابع محدود و کمیاب در بیشتر مناطق ایران است و تلاش اقتصاد سبز بر کم کردن وابستگی اقتصاد به این منابع طبیعی است. این مهم تنها در سایه توجه به ظرفیت های فرهنگی و تاریخی سرزمین ایران امکان پذیر است.

یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۱۴
عدم تصویب کاپ 21 ایران رابه عضوناظرتبدیل خواهدکرد
مشاوروزیرومدیرکل دفترمحیط زیست، ایمنی،بهداشت واموراجتماعی وزارت نیروخبرداد:

عدم تصویب کاپ 21 ایران رابه عضوناظرتبدیل خواهدکرد

زیست آنلاین :کاپ (COP) مخفف عبارت کنفرانس اعضا (Conference of Parties) است که برای نشست سالیانه چارچوب سازمان ملل درباره تغییرات اقلیمی به کارمی‌رود. ایران درکاپ 21 که در پاریس برگزار شد مانند تمام کشورهای دیگر کاهش داوطلبانه انتشار گازهای گلخانه¬ای را در حد چهار درصد در برنامه پیشنهادی خود به سازمان ملل ارائه نمود

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۵
مدیریت آب ، مدیریت پسماند و استفاه ازانرژی های تجدید پذیرسه رکن توسعه روستایی کشور
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در گفتگو با زیست آنلاین عنوان کرد:

مدیریت آب ، مدیریت پسماند و استفاه ازانرژی های تجدید پذیرسه رکن توسعه روستایی کشور

زیست آنلاین : معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، دکتر رضوی و هیئت همراه برای استفاده از تجارب کشورهای توسعه یافته در حوزه توسعه روستایی، در مهر ماه سال 96عازم کشور اتریش شد.این سفر با هدف بررسی نحوه توسعه روستاها در کشورهای اروپایی و آگاهی پیدا کردن از تجربیات موفق آمیز آنها در زمینه توسعه روستایی بود که در نهایت بتوان این تجارب را در ایران پیاده کرد .

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۳۶
حمایت بانک توسعه تجارت اکو از طرح های زیست محیطی
معاون فنی و مهندسی شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک های غرب تهران مطرح کرد:

حمایت بانک توسعه تجارت اکو از طرح های زیست محیطی

رویکرد تشویقی انجمن مدیریت سبز از طرح های زیست محیطی

زیست آنلاین :معاون فنی و مهندسی شرکت آب و فاضلاب شهرها و شهرک های غرب تهران تصریح کرد: رویکرد انجمن مدیریت سبز برخلاف برخی از دستگاه های موازی رویکردی تشویقی است.

سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۰۹:۱۲
صدور گواهینامه ایزو
jyane construction