اجتماعی
کد مطلب: 78742
09:20
21 شهریور 1397

سطح دریاچه ارومیه تقریباً تثبیت شده است

سطح دریاچه ارومیه تقریباً تثبیت شده است و با افزایش بارش‏ها در سال آبی جاری، سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است.

به گزارش زیست آنلاین، «حمید قاسمی» در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: حدود ۱۳ درصد مساحت استان (بالغ بر ۵۹۱ هزار هکتار) تحت مدیریت این اداره کل بوده و این استان با جمعیتی حدود ۳.۸ میلیون نفر یکی از بزرگترین قطب‎های صنعتی کشور بوده و این نیز وظیفه ما را در حفاظت از محیط زیست استان، سنگین‎‌تر می‏کند. 

وی افزود: بالغ بر هفت هزار واحد صنعتی در آذربایجان شرقی وجود دارد که عمده‏ترین واحدهای صنعتی استان را صنایع پالایش نفت، پتروشیمی، معادن مس و طلا، گچ و فولاد تشکیل می‎دهند، ۳۳ شهرک صنعتی در آذربایجان شرقی فعال بوده و ۱۲ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی در این شهرک‎ها فعالیت می‎کنند. 

وی به وضعیت آلودگی هوای کلان شهر تبریز اشاره کرد و گفت: ۱۵ ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان فعال و همچنین ۳۰ سامانه پایش آنلاین در واحدهای صنعتی و معدنی استان نصب شده‎اند. 

 قاسمی در خصوص اقدامات شاخص در جهت کنترل و کاهش آلودگی هوای تبریز بیان کرد: کاهش قابل ملاحظه اثرات منفی زیست محیطی واحدهای بزرگ صنعتی استان و تحقق مصوبه هیات دولت در خصوص توزیع سوخت بنزین و گازوئیل یورو ۴ از تیرماه ۱۳۹۳، گسترش دامنه توزیع آن به شعاع ۳۰ کیلومتری کلانشهر تبریز و کنترل کیفیت سوخت توزیعی در کلانشهر تبریز، جلوگیری از توزیع سوخت مازوت در نیروگاه‎های استان و واحدهای خدماتی در شعاع ۳۰ کیلومتری کلانشهر تبریز، افزایش تعداد ایستگاه‏های سنجش آلودگی هوای کلانشهر تبریز از پنج به  ۹  ایستگاه و در شهرستان‎ها از یک به شش ایستگاه و اجرای طرح محدوده کاهش آلودگی هوا (LEZ ) در کلان شهر تبریز از ۱۵ آذر ۹۶ از مهمترین اقدامات برای کنترل و کاهش آلودگی هوای تبریز بوده است. 

  وی با اشاره به مهمترین اقدامات در جهت کاهش اثرات پسماندها، گفت: عملیاتی کردن دفن بهداشتی در مرکز دفن تبریز، راه اندازی تصفیه خانه شیرابه مرکز دفن، ایجاد فضای سبز برای محل دفن قدیمی پسماند تبریز، پیگیری احداث محل دفن بهداشتی در شش شهرستان، ساماندهی محل دفن زباله شهرستان مرند، تجمیع مراکز دفن شهری و روستایی و مدیریت منطقه‎ای پسماندهای شهری در جهت کاهش اثرات مخرب محل‎های دفن در شعاع ۵۰ کیلومتری مراکز دفن شهری از مهمترین اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست استان به شمار می‎آید. 

وی ادامه داد: مدیریت اصولی پسماندهای عفونی در سطح استان در مراکز مختلف درمانی بزرگ و کوچک با اجرای گشت‎های منظم پایش و استفاده از پتانسیل بخش خصوصی، بی‎خطر سازی  بالغ بر ۸۰ درصدی پسماندهای پزشکی استان و اجرای برنامه عملیاتی مدیریت پسماند صنعتی و ویژه از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در جهت کاهش اثرات پسماندها بوده است. 

 مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه به اقدامات شاخص حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در پایش منابع آلاینده اشاره کرد و افزود: افزایش و ارتقا آزمایشگاه‎های معتمد استان ازهفت به ۱۶ آزمایشگاه، راه اندازی صحه گذاری برای بی‎خطر سازی پسماندهای عفونی در آزمایشگاه اداره کل و دو آزمایشگاه معتمد استان، افزایش تعداد سیستم‏های پایش آنلاین صنایع بزرگ از سه مورد به ۳۰ مورد، افزایش میزان خود اظهاری و پایش مداوم شبانه واحدهای صنعتی از۸۰۰  به ۱۲۰۰ مورد در سال، کاهش صنایع آلاینده  از ۸۸ واحد در سال ۱۳۹۲ به ۴۳ واحد در سال۱۳۹۶، انجام پایش شبانه در شش ماه دوم سال ۹۶ به میزان ۴۰۰۰ نفر ساعت شاخص ترین عملکرد حفاظت محیط زیست استان بوده است. 

 وی در خصوص استقرار صنایع و ارزیابی زیست محیطی آن‏ها، گفت: کسب رتبه اول کشوری در تعداد واحدهای منتخب در همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز سال ۱۳۹۳، محدود کردن استقرار واحدهای صنعتی و تولیدی در شعاع ۳۰ کیلومتری کلانشهر تبریز، تعیین تکلیف نهایی تعداد  ۳۰ طرح مشمول ارزیابی زیست محیطی، نظارت و پایش مستمر بر طرح‎های دارای مجوز ارزیابی زیست محیطی از جمله اقدامات این اداره کل در این راستا، به شمار می‏آید. 

دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به عملکرد این دستگاه در حوزه محیط طبیعی اظهار کرد: مطالعه و اجرای طرح‎های توجیهی و تفصیلی مناطق چهارگانه تحت مدیریت، تهیه گزارشات توجیهی مناطق شکار ممنوع یکانات، کاغذکنان، قره قشلاق و میشو و قلعه ضحاک، تهیه گزارش نهایی اصلاح حدود پناهگاه حیات وحش کیامکی، منطقه حفاظت شده علمدار داغی و منطقه حفاظت شده سهند، شناسایی و تصویب نهایی کریدورهای بین‏المللی حیات وحش در منطقه حفاظت شده فرامرزی آرویک دیزمار، تهیه گزارش توجیهی و پیشنهاد تعیین تکلیف محدوده‏های تداخلی منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس با مناطق تحت مدیریت سازمان و مطالعه فون و فلور تالاب بین‎المللی  قوری گول و تالاب قره قشلاق از جمله مهم‏ترین اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حوزه محیط طبیعی بوده است. 

وی افزود: امضای تفاهم نامه اجرای طرح مدیریت مناطق چهارگانه با استانداری و تصویب اجرای طرح مدیریت منطقه ارسباران به عنوان طرح پایلوت کشوری، لغو موافقت‏های صادره غیرمجاز معادن در سطح استان، ایجاد بزرگترین مرکز نگهداری حیات وحش در پارک طبیعت عون بن علی تبریز، مستند سازی و رفتار شناسی گونه‏های جانوری با ارائه مقالات با اولویت گونه طرلان و نیز مهار و انتقال گونه‏های خسارت‎زای مهاجم از جمله خرس قهوه‏ای و سیاهگوش از طریق بیهوشی در مناطق دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست استان در این حوزه به شمار می‎آید. 

وی در ادامه به برنامه احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: سطح دریاچه ارومیه تقریباً تثبیت شده است و با افزایش بارش‏ها در سال آبی جاری، سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی افزود: میزان بارش‏ها در سال آبی۹۷-۹۶ در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۴۰۷.۸ میلیمتر بوده است که نسبت به سال گذشته ۱۳۰.۷ میلیمتر افزایش را نشان می‎دهد. 

 وی با بیان این که از سال ۹۳ تا کنون ۱۹ پروژه در راستای احیای دریاچه ارومیه اجرایی شده است، افزود: مهم‎ترین این طرح‎ها، تعیین نیاز آبی زیست محیطی تالاب‏ها و رودخانه‏های حوضه آبریز دریاچه ارومیه، مطالعات بررسی اثرات جاده میانگذر بر اکوسیستم دریاچه و ارائه طرح اجرایی برای راهکارهای اصلاحی، شناسایی و اولویت بندی کانون‎های ایجاد گرد و غبار در بستر و حریم دریاچه ارومیه، تهیه اطلس تالاب‏های استان، مطالعات افزایش حفاظت فیزیکی جهت جلوگیری ازتخریب و شخم غیرمجاز در رودخانه‌‏های منتهی به دریاچه و مالچ پاشی در کانون‏های برداشت ریزگرد و نمک (پایلوت) حاشیه شرقی دریاچه در محدوده میانگذر و منطقه شبستر بوده است. 

وی خاطرنشان کرد: بحث احیای دریاچه ارومیه مهمترین اولویت سازمان حفاظت محیط زیست در منطقه است و باید به این مسئله به صورت ملی نگریسته شود. 

این مقام مسئول در خصوص اقدامات در حوزه یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: عملکرد یگان حفاظت حفاظت محیط زیست در برخورد با تخلفات شکار و صید ۱۱۲۴ مورد، کشف سلاح شکاری غیرمجاز ۱۳۲ قبضه، کشف سلاح شکاری مجاز ۷۱۱ قبضه، برخورد با تخریب تخریب مناطق حفاظت شده ۴۲۱ مورد، جلوگیری از تعلیف غیرمجاز دام ۹۳ مورد و اطفاء آتش سوزی ۱۳۱ مورد، بوده است. 

وی تأمین حق آبه تالاب‎ها و رودخانه‎ها توسط وزارت نیرو، اخذ مجوز استخدام برای پست‎های بلاتصدی و تعیین تکلیف وضعیت نیروهای حفاظتی به قرارداد کارمعین بر اساس تبصره ۳۲ قانون مدیریت خدمات کشوری در جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز، تأمین اعتبار راهبری ایستگاه‎های سنجش آلودگی هوای استان و تأمین و تخصیص اعتبار کافی برای ایجاد زیرساخ‎های لازم در مناطق چهارگانه تحت مدیریت استان را از مهم‎ترین خواسته‎های حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی عنوان کرد.

خشکی دریاچه ارومیه

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در فروردین ماه امسال با بیان این‌که فاصله زیادی با حجم نرمال آب دریاچه ارومیه داریم، گفته بود: حجم آب موجود دریاچه در حال حاضر حدود ۱.۹۰ میلیارد متر مکعب است که در حالت عادی باید حجم آب دریاچه برابر با ۱۶.۲۷ میلیارد متر مکعب باشد.

حمید قاسمی در فروردین ماه ۱۳۹۷ با بیان این مطلب اظهار کرده بود: طبق آخرین آمار منتهی به هشت فروردین ماه سال جاری، تراز دریاچه برابر با یک هزار و ۲۷۰.۷۰ بوده که حدود چهار متر از تراز نرمال پایین‌تر است، در مقایسه با اول سال آبی ۹۶_۹۷، تراز سطح آب دریاچه حدود ۴۰ سانتی متر افزایش یافته که افزایش ۴۰ میلی متری بارندگی در این میان بی‌تاثیر نبوده است.

وی با بیان این که از نظر حفظ وسعت در وضعیت خوبی قرار داریم، افزود: وسعت دریاچه ارومیه نیز در حال حاضر برابر با دو هزار و ۲۳۰ کیلومتر مربع بوده و این در حالی است که وسعت نرمال برابر با چهار هزار و ۵۲۶.۷ کیلومتر مربع است.

وی در ادامه تخصیص نیافتن کامل اعتبارات وکاهش بارندگی‌ها را از دلایل عقب افتادن برنامه‌ی احیا عنوان کرد و افزود: احیای دریاچه کاملا به تخصیص اعتبارات وابسته است، از این رو کمی از برنامه‌ی احیا عقب هستیم، اما اقداماتی همچون حفاظت فیزیکی حوزه‌ی اطراف دریاچه، جلوگیری از چرای دام و برداشت علوفه از سایر اقدامات در راستای تثبیت بستر دریاچه و احیاء به شمار می‌آیند.

قاسمی با اشاره به اهم اقدامات ستاد احیای دریاچه‌ ارومیه گفت: پس از تشکیل این ستاد و با لای‌روبی‌هایی که انجام شد، بارندگی‌ها به پیکره‌ی دریاچه هدایت شده و مقداری آب نیز از سدهای بوکان و مهاباد به دریاچه راه پیدا کرد.

وی در ادامه با بیان این که علی‌رغم دعوت از دانشگاه‌ها برای ارایه‌ی طرح برای «جلوگیری از تبخیر آب دریاچه در تابستان»، تاکنون هیچ طرحی ارایه نشده است، عنوان کرد: دریاچه ارومیه یک پارک ملی بوده و از حساسیت بالایی برخوردار است، به طوری که نمی‌توان از هر موادی برای جلوگیری از تبخیر استفاده کرد، استفاده از محلول‌های روغنی تجدیدپذیر نیز در مرحله‌ی مطالعه قرار دارد.

وی با اشاره به اقدامات در سال جاری گفت: طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، بر اثر وقوع بارندگی‌ها در سال جاری و افزایش عمق دریاچه، نگه‌داری آب دریاچه نیز آسان‌تر خواهد شد، نشست ذرات معلق در آب، شوری دریاچه و انحلال نمک سبب تغییر حالت دریاچه از حالت کاسه‌ای به شکل تخت شده که با ورود آب‌های شیرین به دریاچه و انحلال نمک این مشکل تا حدودی برطرف شده است.

همرسانی
لینک کوتاه:برچسب ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.